Jump to content

Naknadnom izmjerom utvrđena manja površina


jgfedro

Preporučene objave

Prodao sam česticu zemljišta. Kupac je naknadno tražio geometra da izmjeri česticu i ustanovio da je stvarna površina manja od upisane u zk i u Ugovoru za oko 5,7%. Traži povrat novca za manjak površine.

 

Očito se radi o uobičajenoj pogrešci određivanja površine iz plana u odnosu na stvarnu površinu.

 

Postoji li sudska praksa ? Što da radim ?

Hvala unaprijed ! Molim što hitniji odgovor !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prodao sam česticu zemljišta. Kupac je naknadno tražio geometra da izmjeri česticu i ustanovio da je stvarna površina manja od upisane u zk i u Ugovoru za oko 5,7%. Traži povrat novca za manjak površine.

 

Očito se radi o uobičajenoj pogrešci određivanja površine iz plana u odnosu na stvarnu površinu.

 

Prvo raščistite o čemu se tu zapravo radi.

Provjerite stanje (usporedite) u katastru i gruntovnici. Radi li se o prastaroj austrougarskoj izmjeri?

 

Ako je kupac sam izmjerio česticu na bazi postavljenih ograda, to nije relevantno za pitanje vlasništva.

Provjerite da nije recimo dio čestice (pojas od metar-dva) uz prometnicu odvojen od čestice za proširenje prometnice (čest razlog za smanjenje čestice).

 

 

Postoji li sudska praksa ? Što da radim ?

Hvala unaprijed ! Molim što hitniji odgovor !

 

Prvo provjerite ovo navedeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko znam, tražio je da mu je geometar izmjeri, navodno radi prijave za neki poticaj. Zatim je nazvao i tražio da mu vratim dio novca. Uzeo je dogovorenu i plaćenu cijenu za česticu, izračunao cijenu po kvadratu i pomnožio s brojem nedostajućih kvadrata po novoj izmjeri.

 

Površine navedene u Posjedovnom listu u katastarskom operatu i u zk.ul. su iste, vrlo vjerojatno od tzv. "agrara" početkom dvadesetog stoljeća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija