Jump to content

Pravomoćnost presude - što nakon


heroyx

Preporučene objave

Pozdrav, nadam se da mi možete pomoći glede idućeg.

Naime, otac mi je dobio građansku parnicu u kojoj je tužio svog bivšeg poslodavca zbog davanja izvanrednog otkaza. Pravomoćnom presudom je doneseno to da ga poslodavac treba vratiti na posao (što nije moguće jer to radno mjesto više ne postoji u istoj tvrtci) te da mu treba isplatiti sve zaostale plaće i kamate od dana uručivanja otkaza do dana presude. U ovom slucaju, a s obzirom da se radi o roku dvije godine, skupila se pozamašna svota.

 

Da li mi možete reći da li je tada sve završeno, te da li mi u svakom slučaju možemo naplatiti svoje potraživanje jer nam je odvjetnik rekao kako tužiteljstvo nije odlučilo pokrenuti postupak protiv bivšeg poslodavca te da se ne možemo naplatiti iako je presuda pravomoćna i jasna??

 

Nadam se da sam koliko toliko dobro objasnio što želim reći :)

Hvala unaprijed.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jer nam je odvjetnik rekao kako tužiteljstvo nije odlučilo pokrenuti postupak protiv bivšeg poslodavca te da se ne možemo naplatiti iako je presuda pravomoćna i jasna??

 

Ovo je apsolutno nejasno. Ako je presuda pravomoćna i ovršna, predajte ju na FINA-u uz zahtjev za izravnu naplatu.

 

Ali imajte na umu da, ako je naloženo vraćanje na posao, radni odnos i dalje traje te će ga poslodavac morati ponovno otkazati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to vas nije briga,izreka pravomoćne presude je jasna, glede čega i u tom dijelu treba pokrenuti ovrhu sa sredstvima ovrhe u vidu izricanja kazni,a poslodavac neka razmišlja kako će ispuniti obvezu.

Evo prenosim u cijelosti kraj presude, meni je malo ne jasno pa ako bi Vi mogli pojasniti:

 

Dakle naš odvjetnik je išao kazneno prijaviti bivšeg poslodavca ali je to odbijeno (ovo se dogodilo naravno nakon pravomoćne presude koja je prije spomenuta) da li ovo možda znači da mi nemamo pravo na novac ili?

 

"Naime, kazneno djelo čini onaj tko ne isplati dio ili cijelu plaću jednom ili više radnika.

U ovom slučaju se međutim uopće ne radi o situaciji da osobi koja je u radnom odnosu nije isplaćena plaća ili dio plaće, već o situaciji da je osoba kojoj je dan izvanredni otkaz dobila radni spor, pa je poslodavcu, uz obvezu vraćanja na posao naložena i obveza isplate naknade u visini izgubljene plaće.

 

Dakle, uopće se ne radi o plaći nego o naknadi u visini izgubljene plaće a u kojem se slučaju primljenjuju odredbe građanskog prava, u kontretnom slučaju prisilno ovršenje radi namirenja njegove tražbine..

 

Prema tome nisu ispunjena bitna obilježja prijavljenog kaznenog djela pa se prijava u cijelosti odbacuje."

 

Koliko ja razumijem ovdje se samo odbacilo kazneno djelo za koje smo ga naknadno pokušali progoniti ali se ne referira na presudu tj on i dalje treba isplatiti naknadu u visini izgubljenih plaća?

 

Puno hvala na dosadašnjem trudu.

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova kaznena presuda nema nikakve veze s presudom pred sudom u građanskom postupku u kojem je utvrđena nezakonitost otkaza i naložena isplata naknada plaća.

 

Dakle, moguće su dvije opcije. Prva je da ste odvjetnika nešto pogrešno shvatili, a druga je da odvjetnik nešto ''mulja''.

 

Moj savjet je da ga pitate da vam ponovno objasni zašto se ne možete naplatiti, pa ako i dalje bude pilio po tom da ne možete, da mu opozovete punomoć, preuzmete predmet od njega i konzultirate se s drugim odvjetnikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova kaznena presuda nema nikakve veze s presudom pred sudom u građanskom postupku u kojem je utvrđena nezakonitost otkaza i naložena isplata naknada plaća.

 

Dakle, moguće su dvije opcije. Prva je da ste odvjetnika nešto pogrešno shvatili, a druga je da odvjetnik nešto ''mulja''.

 

Moj savjet je da ga pitate da vam ponovno objasni zašto se ne možete naplatiti, pa ako i dalje bude pilio po tom da ne možete, da mu opozovete punomoć, preuzmete predmet od njega i konzultirate se s drugim odvjetnikom.

 

 

Poštovani, neizmjerno hvala od velike ste pomoći bili, mislio sam sve jedanko ali ipak daleko sam bio od sigurnog.

 

Idući vikend se nalazimo sa odvjetnikom pa ćemo isto i pitati.

 

Još jedno pitanje, ta tvrtka je trenutno u predstečaju, da li naša naplata u tom slučaju ide teže ili je to nebitno?

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jedno pitanje, ta tvrtka je trenutno u predstečaju, da li naša naplata u tom slučaju ide teže ili je to nebitno?

 

Ovo bi moglo biti jako gadno, pogotovo ako sve krene prema stečaju.

 

Ova kaznena presuda nema nikakve veze s presudom pred sudom u građanskom postupku u kojem je utvrđena nezakonitost otkaza i naložena isplata naknada plaća.

 

Riječ je o odbačaju kaznene prijave, i to opravdanom odbačaju, jer je djelo tako uređeno aktualnim KZ-om (malo smiješno, ali tako je, kako je).

 

Moglo bi se doduše raditi o nekom drugom kaznenom djelu, ali nemamo podataka o tome što se po pravomoćnosti presude učinilo po pitanju izvršenja presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija