Jump to content

Gradnja objekta na gradjevinskoj parceli na kojoj nisu rijeseni vlasnicki odnosi


lord051

Preporučene objave

Na podrucju gdje imam gradjevinske parcele radjen je novi detaljni urbanisticki plan, te je kao takav usvojen i sada je vazeci. Kako je novoplanirana cesta raskomadala jednu od mojih parcela, preostali dijelovi moje parcele pridodani su nekim drugim parcela i sada skupa s njima cine cijelinu, neku novu parcelu, koja je i dobila novi broj.

 

Na jednoj od tih novokreiranih parcela, gdje sam ja suvlasnik, jer je bar 25% ukupne povrsine moje, pocela je gradnja objekta. Nitko me nije kontaktirao, te takodjer vidim da nije izdana gradjevinska parcela, ali su trazeni Urbanističko tehnicki uvijeti za tu parcelu. Jedan kat je niknuo doslovno preko noci, ja nazalost nisam u tom mjestu te ne znam sve sta se desava, zato sam i dobio informaciju sa zakasnjenjem.

 

Mene zanima, sto mi je ciniti po ovom pitanju? Na koji nacin da se zastitim, tj na koji nacin da trazim naknadu stete? Koji su preporuceni koraci itd?

 

Thx!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na podrucju gdje imam gradjevinske parcele radjen je novi detaljni urbanisticki plan, te je kao takav usvojen i sada je vazeci. Kako je novoplanirana cesta raskomadala jednu od mojih parcela, preostali dijelovi moje parcele pridodani su nekim drugim parcela i sada skupa s njima cine cijelinu, neku novu parcelu, koja je i dobila novi broj.

 

To se dogodilo uz vaš pristanak ili ne?

Jeste li dobili naknadu za dio čestice koji je postao cesta? Zašto niste postavili zahtjev da vam formiraju zasebnu česticu?

 

Na jednoj od tih novokreiranih parcela, gdje sam ja suvlasnik, jer je bar 25% ukupne povrsine moje, pocela je gradnja objekta. Nitko me nije kontaktirao, te takodjer vidim da nije izdana gradjevinska parcela, ali su trazeni Urbanističko tehnicki uvijeti za tu parcelu. Jedan kat je niknuo doslovno preko noci, ja nazalost nisam u tom mjestu te ne znam sve sta se desava, zato sam i dobio informaciju sa zakasnjenjem.

 

To je bespravna gradnja .

Trebali biste pod hitno kontaktirati toga koji gradi, i postaviti mu opciju da kupi vaš dio, ili idete prijaviti građevinskoj inspekciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To se dogodilo uz vaš pristanak ili ne?

Jeste li dobili naknadu za dio čestice koji je postao cesta? Zašto niste postavili zahtjev da vam formiraju zasebnu česticu?

 

Nisam pristao iz razloga sto me nitko nikada nije ni kontaktirao.

 

Za dio parcele preko kojeg ide cesta nisam dobio naknadu. Do placanja naknade ce doci kada se cesta bude radilila, ako se bude radila, i tada cu dobiti neku normalnu cijenu za taj dio. Ukoliko sada trazim naknadu za taj dio ponudjena cijena ce biti 10erostruko manja od trzisne vrijednosti, na to sam usmeno upozoren od dobro upucenih. Ono sto cu sada napraviti je pokusati da mi za te dijelove koje su mi oduzeli cestom daju neku drugu gradjevinsku parcelu, na drugoj lokaciji. Samo ne znam kako se obratiti Opcini za taj problem, da sto manje budem ostecen, kako to sve skupa srociti, svaki savjet mi je dobrodosao.

 

Da mi se formira zasebna cestica? Da budem iskren nisam ni znao da postoji takva mogucnost, pretpostavljam da sam to mogao dok je bio rok na zalbe na Detaljni Urbanisticki Plan. Ta moja parcela je nekih 70m2, sto je i premalo da bude za gradnju ikakvog objekta u tom podrucju, zato i je pripojena tim drugima, te s njima tvoru novu urbanisticku parcelu.

 

To je bespravna gradnja .

Trebali biste pod hitno kontaktirati toga koji gradi, i postaviti mu opciju da kupi vaš dio, ili idete prijaviti građevinskoj inspekciji.

 

Bepravna gradnja u svakom slucaju. Mene nitko nikada nije kontaktirao, a po mom misljenju trebali su, ja sam vlasnik dijela parcela, stoga mislim da nije moguce da itko radi ista na toj parcelai bez da su rijeseni imovinsko pravni odnosi svih vlasnika. Varam li se ili?

 

Samo ne znam dali cu uopce kontaktirat tog covijeka jer pretpostavljam da se radi o obicnom banditu bez imalo srama i morala, jer tko bi isao graditi na tudjem...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pristao iz razloga sto me nitko nikada nije ni kontaktirao.

Ljudi se ponašaju tako naivno - kada im se događaju životno važne stvari kao što je definiranje uređenja prostora u kojem će živjeti, to im je kao da se to događa u drugoj državi. Dobro, vi tamo bar ne živite.

 

Za dio parcele preko kojeg ide cesta nisam dobio naknadu. Do placanja naknade ce doci kada se cesta bude radilila, ako se bude radila, i tada cu dobiti neku normalnu cijenu za taj dio. Ukoliko sada trazim naknadu za taj dio ponudjena cijena ce biti 10erostruko manja od trzisne vrijednosti, na to sam usmeno upozoren od dobro upucenih.

Je li cesta parcelirana?

Ako jest, možete tražiti naknadu.

I ta naknada mora biti u skladu sa zakonom - po tržišnoj cijeni.

Što je tržišna cijena, odredit će vještak. Ne netko 'dobro upućen' tko vam nudi desetinu cijene.

 

 

Da mi se formira zasebna cestica? Da budem iskren nisam ni znao da postoji takva mogucnost, pretpostavljam da sam to mogao dok je bio rok na zalbe na Detaljni Urbanisticki Plan. Ta moja parcela je nekih 70m2, sto je i premalo da bude za gradnju ikakvog objekta u tom podrucju, zato i je pripojena tim drugima, te s njima tvoru novu urbanisticku parcelu.

 

70 m2 ne može biti samostalna čestica.

 

 

Bepravna gradnja u svakom slucaju. Mene nitko nikada nije kontaktirao, a po mom misljenju trebali su, ja sam vlasnik dijela parcela, stoga mislim da nije moguce da itko radi ista na toj parcelai bez da su rijeseni imovinsko pravni odnosi svih vlasnika. Varam li se ili?

Da, za dozvolu treba rješiti vlasničke odnose.

 

Samo ne znam dali cu uopce kontaktirat tog covijeka jer pretpostavljam da se radi o obicnom banditu bez imalo srama i morala, jer tko bi isao graditi na tudjem...

 

Bio bandit ili ne, sve što sagradi moći će gruntovno upisati samo kao vaše suvlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi se ponašaju tako naivno - kada im se događaju životno važne stvari kao što je definiranje uređenja prostora u kojem će živjeti, to im je kao da se to događa u drugoj državi. Dobro, vi tamo bar ne živite.

 

Meni se to doslovno dogadjalo u drugoj drzavi, radi se o Crnoj Gori. Kada je detaljni urbanistiki plan izasao zalili smo se redovnim putem, no zalbe su bile odbijene, naravno. Takodjer kako nisam u Crnoj Gri, ni ne znam sta se desava svakodnevno sa mojim nekretninama. Tako nisam ni znao da je ovaj isao graditi dok mi jedna susjeda nije poslala sliku, te mi rekla da je prakticki u 20 dana digao taj jedan kat.

 

Je li cesta parcelirana?

Ako jest, možete tražiti naknadu.

I ta naknada mora biti u skladu sa zakonom - po tržišnoj cijeni.

Što je tržišna cijena, odredit će vještak. Ne netko 'dobro upućen' tko vam nudi desetinu cijene.

 

Cesta je ucrtana preko mojih "starih" parcela, te su kreirane "nove" parcele, preko kojih cesta ne ide. Receno mi je da, prije ikakve prodaje ili iceg, tu "staru" svoju parcelu moram parcelizirati, o svom trosku naravno.

 

Mozes vidjeti kako to izgleda. Link. Crveno su "nove" parcele, a zeleno oznaceno su moje "stare"...

 

Da, za dozvolu treba rješiti vlasničke odnose.

 

Kakav je tocno "postupak" rijesavanja vlasnickih odnosa u ovoj situaciji? Tj moze li se desit da netko "upise" sebi moju zemlju jer se nasla na parceli na kojoj je njegova vecina povrsine?

 

Bio bandit ili ne, sve što sagradi moći će gruntovno upisati samo kao vaše suvlasništvo.

 

Kakva su moja prava kao suvlasnika uopce?

 

Kako uopce ide postupak prijeve bespravne gradnje ili sta vec moram? Stvarno nisam imao nikakva iskustva s ti predmetom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni se to doslovno dogadjalo u drugoj drzavi, radi se o Crnoj Gori.

 

Uff...

Mislio sam da se događa u RH.

Ima kod nas svega, ali ipak mislim da tamo ima još kreativnijeg tumaćenja zakona, i svega što uz to ide.

 

 

Cesta je ucrtana preko mojih "starih" parcela, te su kreirane "nove" parcele, preko kojih cesta ne ide. Receno mi je da, prije ikakve prodaje ili iceg, tu "staru" svoju parcelu moram parcelizirati, o svom trosku naravno.

 

Mozes vidjeti kako to izgleda. Link. Crveno su "nove" parcele, a zeleno oznaceno su moje "stare"...

 

Sad su mi jasnije neke stvari. Odmah mi je bilo čudno da se male čestice priključuju većinma i pretvaraju u suvlasništvo. Koliko je meni poznato, to kod nas nije praksa.

 

Kakav je tocno "postupak" rijesavanja vlasnickih odnosa u ovoj situaciji? Tj moze li se desit da netko "upise" sebi moju zemlju jer se nasla na parceli na kojoj je njegova vecina povrsine?

 

To ne bi prošlo čak ni uz veliku korupciju, osim ako vlasnik potpuno zanemari štititi svoje vlasništvo, Ne znam kakvi su točno zakoni o vlasništvu i o zemljišnim knjigama, ali ne mogu se u bitnom razlikovati od ovih u RH.

 

Kakva su moja prava kao suvlasnika uopce?

 

Kako uopce ide postupak prijeve bespravne gradnje ili sta vec moram? Stvarno nisam imao nikakva iskustva s ti predmetom

 

Treba prijaviti građevinskoj inspekciji, a ja bi pisao i ministarstvu graditeljstva i ministarstvu pravosuđa kod njih. Također, trebalo bi kontaktirati i institucje EU koje se bave priduživanjem Crne Gore EU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uff...

Mislio sam da se događa u RH.

Ima kod nas svega, ali ipak mislim da tamo ima još kreativnijeg tumaćenja zakona, i svega što uz to ide.

 

 

 

Sad su mi jasnije neke stvari. Odmah mi je bilo čudno da se male čestice priključuju većinma i pretvaraju u suvlasništvo. Koliko je meni poznato, to kod nas nije praksa.

 

 

 

To ne bi prošlo čak ni uz veliku korupciju, osim ako vlasnik potpuno zanemari štititi svoje vlasništvo, Ne znam kakvi su točno zakoni o vlasništvu i o zemljišnim knjigama, ali ne mogu se u bitnom razlikovati od ovih u RH.

 

 

 

Treba prijaviti građevinskoj inspekciji, a ja bi pisao i ministarstvu graditeljstva i ministarstvu pravosuđa kod njih. Također, trebalo bi kontaktirati i institucje EU koje se bave priduživanjem Crne Gore EU.

 

Saznao sam jos detalja. Doticni "gospodin" je poceo gradnju objekta bez papira, taj dio vise nije ni najmanje upitan. On je otkupio jednu katastarsku parcelu od nekih ljudi, ona je na slici oznacena plavom bojom, a ta katastarska parcela se po novom urbanistickom planu dijelom nalazi unutar novokreirane urbanisticke parcele Z1 UP 141 i dijelom unutar novokreirane urbanisticke parcele Z1 UP 142. Naravno da dozvolu ne moze dobit jer se dozvole izdaju po urbanistickom planu koji je kao ovakav vazeci, i izdaju se za novokreirane urbanisticke parcele, a ne katastarske. Da stvar bude bolja, on je s time znaci povrijedio dvije novokreirane parcele na ciji teritorij je usao, a vec je sagradio cijeli kat. Ta njegova katastarska parcela je 170 m2, i on je doslovno cijelu tu povrsinu napravio u objekt, sto je naravno protivno zakonu i sl. E sada, da li ima nekoga tko mu je obecao da ce mu se objekt legalizirati ili slicno... nebitno, hvala bogu vidio sam ovo na vrijeme pa mogu reagirat...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija