Jump to content

Prijetnje


slonica

Preporučene objave

Molim ako netko zna mogu li ja kao supruga okrivljenika isto napisati zalbu na presudu?

Naime radi se o tome da je jedan djecak istukao naseg sina u ranim jutarnjim satima u vrticu te da nas kao roditelje nitko nije obavjestio.Da skratim,nakon tri dana suprug zove ravnateljicu i pita zasto nema odgovora na meil,ona ga zove u centralni vrtic na razgovor,on pita da li je potrebno da dode sa odvjetnikom,ona kaze da nema potrebe,on kaze ako zelite pozovite odmah policiju da nebi bilo nesporazuma...On odlazi na razgovor,sam,kaze im da ce netko snositi posljedice jer je glavno pitanje gdje je bila teta u to vrijeme dok su se djeca tukla,da ce ih prijavit ministarstvu,ako treba da ce i novinare zvati...Inzistira na pismenom odgovoru i odlazi kuci.Nakon par sati dolazi policija po njega i odvodi ga u postaju.Dame ga prijavile za prijetnju!!!

Zaboravih napomenuti da sam i ja bila odmah drugi dan na razgovoru u centralnom vrticu ali nitko nije imao pojma da se uopce ista dogodilo i verbalno su me napale da je nas sin "zlocest"gdje je meni od stresa pozlilo i pala sam u nesvijest te sam kolima hitne pomoci odvezena u bolnicu,predinfarktno stanje uzrokovano stresom.

Mene nitko nije zvao da svjedocim,postoji snimka telef.razgovora supruga i ravnateljice i nitko to nije uzeo u obzir.

Osuden na godinu i deset mjeseci.

Oprostite na ovakom dugom postu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 464. st. 2. Zakona o kaznenom postupku -

 

"U korist optuženika žalbu mogu podnijeti i njegov bračni i izvanbračni drug, srodnik u ravnoj lozi, zakonski zastupnik, posvojitelj, posvojenik, brat, sestra i hranitelj. Žalbeni rok i u tom slučaju teče od dana kad je optuženiku, odnosno njegovu branitelju dostavljen prijepis presude."

 

Dakle, odgovor je - možete, ali pripazite na rok.

 

Inače, ova osuda je na bezuvjetan zatvor? Ima li suprug od ranije kakvih osuda za kaznena djela?

 

Što se ispitivanja vas kao svjedoka tiče, je li branitelj supruga ili sam suprug predlagao sudu da vas se ispita u svojstvu svjedoka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam.Pokusat cu i ja srociti tu zalbu iako sam totalna neznalica...

Na zalost da,osudivan je ranije i sama sutkinja mu je rekla da mu je otegotna okolnost ranija osudivanost.

No meni je van svake pameti;on je svoju kaznu odsluzio,imamo dvoje djece,znaci li to kad god bude problema u skoli ili vrticu on ne smije pitati za svoje djete jer ga mogu prijavit da im je prijetio???

I da,zaboravila napisat da nam je sin dva puta obradivan u poliklinici za zastitu djece jer ima ADHD ali nitko sa njim od "strucnog tima vrtica"nije radio,nego tek nakon sto je suprug zavrsio na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I da,na bezuvjetan zatvor.Bivsi branitelj,ima teski oblik PTSPa i potencijalno je opasan!!

Njihova rijec protiv njegove a njih su cetiri sa tim da teta za koju je isto dobio kaznu nije uopce bila prisutna nego je radila u podruznici vrtica gdje nas sin ide u vrtic.A da je htio odmah bi otisao do.tog vrtica i napravio nesto jer nam je vrtic 500 metara od kuce.Ali i on i ja smo zapravo htijeli to rijesit mirnim putem jer nam je vazna dobrobit djeteta.Bila ja na razgovoru,poslala ja meil,on meil ali odgovor nismo dobili.

I jos uvijek nemamo pismeni odgovor sto se dogodilo tog dana nasem djetetu.

I da,suprug je vodio sina drugi dan pedijatrici jer mu se rana ispod oka zagnojila.

Zar pedijatrica nije bila duzna nekoga obavjestit o tome?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na zalost da,osudivan je ranije i sama sutkinja mu je rekla da mu je otegotna okolnost ranija osudivanost.

 

Na recidivizam se reagira dosta oštro. Još pogotovo ako i ova ranija djela za koja je bio osuđen spadaju u domenu nasilnih djela, a sudeći prema visini kazne, pretpostavljam da je o tome upravo i riječ.

 

I da,suprug je vodio sina drugi dan pedijatrici jer mu se rana ispod oka zagnojila.

Zar pedijatrica nije bila duzna nekoga obavjestit o tome?

 

Ako bi postojala sumnja da se radi o zlostavljanju, onda bi bila dužna prijaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sudivan je ranije i sama sutkinja mu je rekla da mu je otegotna okolnost ranija osudivanost.

I da,na bezuvjetan zatvor.Bivsi branitelj,ima teski oblik PTSPa i potencijalno je opasan!!

jel gospođa sutkinja spomenula i olakotne okolnosti?........nemam namjeru braniti nasilje,ali ako je čovjek bio zdrav i obolio u ratu od ptspa zbog obrane ove države...a jedan od simptoma ptspa je i agresivnije ponašenje (ne iz inata,nego posljedica bolesti) jel sutkinja dužna uzeti i to u obzir...odnosno,ako je čovjek bolestan jel ne bi trebalo da kazna ide u smjeru obaveznog liječenja....

 

Njihova rijec protiv njegove a njih su cetiri sa tim da teta za koju je isto dobio kaznu nije uopce bila prisutna nego je radila u podruznici vrtica gdje nas sin ide u vrtic.

da li je ovo jedini argument za osudu.....zanima me ,pošto su u modi prijave za nasilje...kako čovjek da se obrani recimo od neradnika,nesposobnih,podobnih i ostalih kategorija zaposlenika u raznim ustanovama,kad čovjek dođe riješiti neki problem i dođe do neke rasprave (ili uopče ni nedođe) od prijave da se vršila fizička prijetnja i slično...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da,tocno tako.I ne znam da li sam vise ljuta zbog presude ili zbog cinjenice da nam kcer ide 6ti razred o.š. a sin ima tek pet godina i neminovni su problemi i odlasci na razgovor.I tko god pozeli moze ga opet prijavit za prijetnje!

A jedino sa cim je on prijetio je da ce ih prijavit ministarstvu i traziti odgovor i objasnjenje zasto nasem djetetu nije pruzena nuzna ljecnicka pomoc,nismo obavjesteni ni mi ni roditelji drugog djecaka kao ni CZSS.

Nije nam uopce bila namjera traziti krivca medu djecacima,jer isto tako je nas sin mogao ovog drugog djecaka istuci nego samo gdje je teta bila za to vrijeme?????A to nije trajalo sekundu,jer smo isto tako svjesni da su oni samo dje ca i da im je sekunda dovoljna za nepodopstine,ali ovo je bila prava tuca!

Nas sin je imao sljivu na oba oka,desno oko mu je nateklo i skoro se zatvorilo,cijelo lice izgrebano,desno uho izgrebano....

 

Ažurirano

 

Sve u svemu ONE SU REKLE DA JE PRIJETIO ON DA NIJE I NJIMA SE VJERUJE A NJEMU NE!I nema nacina da dokaze da govori istinu.A on je na sudu rekao da je prijetio,ako se to moze shvatit kao prijetnja,da ce netko odgovarat radi svih propusta i da ce sve dati u novine.Nije da ga branim,roditelj sam kao i on,da je otisao drugi dan kad sam ja bila u vrticu rekla bi mozda i je svasta rekao u naletu ljutnje ali dok je on dosao do razgovora proslo je 4 dana i emocije su se stisale....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam vidjela pisanu presudu pa ne mogu reci da li je spomenula olakotne okolnosti ali znam da je otegotna sto je bivsi branitelj i ima taj prokleti PTSP.

Btw,koji lijeci,ide redovito na psihoterapije,pije lijekove i uz nasu pomoc(moju i djece)drzi ga koliko toliko pod kontrolom.Kao sto sam rekla on je sina taj dan pokupio u vrticu oko 17h a to je navodno bilo oko 9h i da je taj dan,odmah teti od koje ga je takvog preuzeo nesto rekao,ili sutradan,i ja bi mozda posumnjala ali on je tek 4 dan otisao na razgovor!

Sad se i ja osjecam krivom jer ga je on odmah htio vodit na hitnu a ja sam rekla nemoj,cekaj da ja dodem sa posla jer sam mislila da pretjeruje kad mi je rekao kakav je ali kad sam sama vidjela djete ostala sam u soku!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijetnje i slična djela jesu vrlo specifična obzirom da se u pravilu svode na riječ protiv riječi. Materijalnih dokaza rijetko kada ima. Tu onda treba gledati malo širu sliku i kontekst cijele situacije, njenu genezu, a jasno i ranije ponašanje optuženika.

1.@Gman (a mogu i drugi)....jel se agresivno ponašanje kod oboljelog kod ptspa (kao sastavni dio bolesti) na sudu smatra kao otegotna ili olakotna ili nema uticaja...

2.kako spriječiti lazna prijavljivanja zaposlenika u raznim ustanovama gdje se oni na taj način mogu obraniti ,jer time skreću pažnju sa problema ili nerada na osobu koja je oštećena......

 

ako neka službena osoba prijavi nekoga za prijetnje,onda se kao pretpostavlja da to ima logike jer je netko došao u njen ured i pokušao na silu nešto rješiti...ako bi netko prijavio službenika da je on prijetio...svi bi se smijali jer što bi se on nekome prijetio.....a ima i takvih slučajeva....osobno sam jednom prilikom ,na jednom šalteru vidio gdje je osoba ispred mene nešto tražila da se riješi (istina bila je i dosadna) ,a on u jednom trenutku skoči i kaže:na vrh glave ste mi se danas svi popeli...šetaj odavde dok te nisam riješio zauvjek...normalno došlo je i do svađe...i sve se riješilo...jedan bio dosadan...drugi izgubio živce jel ima nas svakakvih...i sve je to više manje i normalno...jel se i ne misli ozbiljno....

 

ali problem su ovi "školovani" koji to mogu zloupotrebljavati.....šta bi ja sad kad negdje idem riješiti neki problem,trebao zvati policiju da ide samnom,jer on uvijek može izmisliti (jer sam ga uvrijedio što je on nesposoban ili ću ga prijaviti šefu) da sam se prijetio...i on uvijek u pravu na riječ protiv riječi....

i naleti na takve dvije budale u životu i ode u zatvor...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1...jel se agresivno ponašanje kod oboljelog kod ptspa (kao sastavni dio bolesti) na sudu smatra kao otegotna ili olakotna ili nema uticaja...

 

Ukoliko postoji odgovarajuća medicinska dokumentacija, to bi se valoriziralo olakotnom okolnošću.

 

Veći problem ovdje je ranija osuđivanost, pretpostavljam za istovrsna djela, a to se onda vrednuje otegotnim.

 

2.kako spriječiti lazna prijavljivanja zaposlenika u raznim ustanovama gdje se oni na taj način mogu obraniti ,jer time skreću pažnju sa problema ili nerada na osobu koja je oštećena......

 

Potpuno spriječiti je nemoguće, ali je zato bolje u takvim situacijama izbjegavati odnose jedan na jedan, kao i reagirati odmah prijavom za kazneno djeo lažnog prijavljivanja kaznenog djela, tako da prijavitelj vidi da postoji moguća sankcija i za njega.

 

Prijetnje vam inače DORH "obožava", jer u 99,99% slučajeva imate riječ protiv riječi (rijetko tko je takav "biser" da prijeti pisanim tragom koji vodi do njega). No, zato se gledaju ove stvari koje sam već naveo, ali nažalost ni one nisu jamac da se ponekad ne bu zalomila osuda nedužnog (iako vrlo rijetko) budući su sposobnosti određenih ljudi za fabriciranjem i iskrivljavanjem realnosti iznimne. No, daleko su češće situacije da DO odaci kaznenu prijavu, jer ne zna kome da vjeruje, iako to se neće službeno navesti kao razlog.

 

U konačnici, i suci i DO-i su samo ljudi. Nije isprika, već realnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No, daleko su češće situacije da DO odaci kaznenu prijavu, jer ne zna kome da vjeruje, iako to se neće službeno navesti kao razlog.

 

U konačnici, i suci i DO-i su samo ljudi. Nije isprika, već realnost.

da,to je problem što su oni samo ljudi...zbog toga treba i izbjegavati takve osude...jer vrlo lako netko može završiti u zatvoru zbog nečije zlobe....a zamislite se kako je dobiti i biti u zatvoru ni kriv ni dužan.....

riješenje po mome bi bilo da (kod slučajeva riječ protiv riječi,pa čak je problem i kad ima više osoba,ako su one rodbinski,prijateljski,radno povezani) da se ne osuđuje osoba ,a radi zaštite navodno ugrožene donijeti neke mjere tipa da se zabrani prilazak ,kontak i slične sigurnosne mjere..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da,to je problem što su oni samo ljudi...zbog toga treba i izbjegavati takve osude...jer vrlo lako netko može završiti u zatvoru zbog nečije zlobe....a zamislite se kako je dobiti i biti u zatvoru ni kriv ni dužan.....

 

Upravo zato vam DO često odbacuje takve prijave, no uvijek postoji onaj crv sumnje "a što ako sam pogriješio". Najgora stvar koja vam se onda može desiti da se prijetnja realizira, onda se uključe mediji s pričom "a imao je kaznenih prijava za prijetnje", krene linč pravosuđa pa se onda neko vrijeme skoro svaka slična prijava "dere" na sud, sve dok pritisak javnosti malo ne popusti. I sve iznova.

 

U današnje vrijeme, vrlo teško je ponekad razaznati tko je spreman na što točno, a procjena psihe ljudi nije pravno pitanje, već medicinsko. A tu onda dolazi i najveći paradoks priče - čak i medicina nema 100% točan odgovor.

 

riješenje po mome bi bilo da (kod slučajeva riječ protiv riječi,pa čak je problem i kad ima više osoba,ako su one rodbinski,prijateljski,radno povezani) da se ne osuđuje osoba ,a radi zaštite navodno ugrožene donijeti neke mjere tipa da se zabrani prilazak ,kontak i slične sigurnosne mjere..

 

Ali i za sigurnosnu mjeru morate imati temelj u vidu osude. S druge strane, ako je netko naumio prijetnju realizirati, zabrana mu neće značiti ništa. Nadzor nad tim mjerama pak vam ide po onoj staroj "kol'ko para, tol'ko muzike".

 

Ponekad se doslovce ostavlja dojam iluzije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

no uvijek postoji onaj crv sumnje "a što ako sam pogriješio". Najgora stvar koja vam se onda može desiti da se prijetnja realizira,

.

postoji crv sumnje i kad se čovjek osudi....ako se pogriješi...što još može stvoriti i stvarnu prijetnju kad izađe...

Ali i za sigurnosnu mjeru morate imati temelj u vidu osude.

zakon se uvijek može napraviti da je sve moguće...

S druge strane, ako je netko naumio prijetnju realizirati, zabrana mu neće značiti ništa. .

e,ovdje je srž svega u svezi ovakvih tema....ako je netko naumio...ništa ga neće spriječiti,pa ni zatvor....štoviše još će ga razljutiti ,ako se možda i dvoumio.......ako je recimo čovjek stvarno prijetio ,a nema namjeru to napraviti,njegovim oslobođenjem se ništa posebno ne gubi....a ako se nije prijetio,spasili smo čovjeka zatvora....

 

jednom npr. zabranom prilaska riješavamo one koji se nisu prijetili i one koji jesu,ali nisu mislili ozbiljno.....problem je oni koji su mislili ozbiljno,ali bojim se da njihovim zatvaranjem ugrožena osoba nije sigurna ,kao i da nije zatvoren.

 

ja sam nekako skloniji takvom zakonu (kod rekla-kazala prijetnji)...prepuštanje to diskrecijskim pravima tužitelja,sudaca vještaka....i njihovim sposobnostima,kvalitetama ili ljudskim osobinama ili pritiscima javnosti nije dobro

 

-još jedan detalj-da li osoba koja je pod sumnjom za takvu prijetnju (riječ-riječ)slobodna do sudske odluke...ako da,zar ne bi ona to napravila ako je prijetnja ozbiljna...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postoji crv sumnje i kad se čovjek osudi....ako se pogriješi...što još može stvoriti i stvarnu prijetnju kad izađe...

 

Slažem se, ponekad sustav sam po sebi "stvori" kriminalca.

 

zakon se uvijek može napraviti da je sve moguće...

 

Ali to onda nije pitanje pravosuđa, već legislative. ;-) Pravosuđe će ionako "plesati" na pjesmu koju mu "DJ" (zakonodavac) pušta.

 

ja sam nekako skloniji takvom zakonu (kod rekla-kazala prijetnji)...prepuštanje to diskrecijskim pravima tužitelja,sudaca vještaka....i njihovim sposobnostima,kvalitetama ili ljudskim osobinama ili pritiscima javnosti nije dobro

 

Nije idealno, ali boljeg rješenja (zasad) nemamo. Ne samo mi, već je to globalni problem kod takve vrste djela.

 

-još jedan detalj-da li osoba koja je pod sumnjom za takvu prijetnju (riječ-riječ)slobodna do sudske odluke...ako da,zar ne bi ona to napravila ako je prijetnja ozbiljna...

 

Presumpcija nedužnosti vrijedi do pravomoćnog utvrđenja krivnje, a što se istražnog zatvora tiče, njegovo određivanje zavisi o odluci suda na prijedlog DO-a, iako treba naglasiti da se u slučajevima prijetnje rijetko određuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Presumpcija nedužnosti vrijedi do pravomoćnog utvrđenja krivnje, a što se istražnog zatvora tiče, njegovo određivanje zavisi o odluci suda na prijedlog DO-a, iako treba naglasiti da se u slučajevima prijetnje rijetko određuje.

ovo je još jedan primjer da sadašnji sistem nije dobar i da nije baš u skladu ni sa logikom....

mislim da se možemo složiti,ako je netko stvarno imao namjeru nekoga prebiti ili ubiti onda njega neće u tome spriječiti prijava protiv njega....jer njemu je isto bila prijava ili ne,ako nekoga ubije isto će odrobijati....zakon dopušta da on bude osuđen na "riječ" i uvjerenje suca,ali u praksi je on slobodan (večinom) i može napraviti šta hoće....i sad je zanimljivo da recimo sudac bude uvjeren da je on mislio ozbiljno,a on bio slobodan par mjeseci i nije to napravio....

tako da kad bi htjeli da ovakav sistem osuđivanja na riječ ima smisla (radi zaštite ugrožene osobe) onda bi osoba trebala biti u pritvoru.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da se možemo složiti,ako je netko stvarno imao namjeru nekoga prebiti ili ubiti onda njega neće u tome spriječiti prijava protiv njega...

 

Možemo se složiti.

 

...zakon dopušta da on bude osuđen na "riječ" i uvjerenje suca,ali u praksi je on slobodan (večinom) i može napraviti šta hoće....i sad je zanimljivo da recimo sudac bude uvjeren da je on mislio ozbiljno,a on bio slobodan par mjeseci i nije to napravio....

 

Da, ali prijetnja je zasebno kazneno djelo, čije postojanje nije uvjetovano stvarnom realizacijom onoga čime se prijeti.

 

Ako bi tako postavili stvari, da vežemo dva djela u neku cjelinu, onda bismo od pravosuđa tražili vidovnjačke sposobnosti ili ušli u sferu SF-a na razini one u filmu Minority report sa Tomom Cruiseom. :-)

 

tako da kad bi htjeli da ovakav sistem osuđivanja na riječ ima smisla (radi zaštite ugrožene osobe) onda bi osoba trebala biti u pritvoru.....

 

Razumijem što želite reći, ali ponavljam - treba razlikovati dva djela.

 

Sad će ispasti da branim sustav, ali dapače, upravo suprotno, no isto tako, u ovom trenutku ne vidim bolje rješenje. Opet, stavite se u poziciju tužitelja, da operete ruke poput Poncija Pilata, a na kraju se desi tragedija. Rijetko se desi, ali i jedanput je previše. No, zato iskustvo nosi svoje, kao i sagledavanje cjelokupnog odnosa, što nažalost u najvećim općinskim DO-ima u zemlji nemaju vremena da naprave. Ponekad se kockaju, ali tako je to u vremenima gdje statistika biva X faktor u procjeni kvalitete rada pravosudnog dužnosnika. Još nek se poklopi bolesna ambicija i imate potencijalan problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam ovu temu jer sam i sam osuđen za prijetnju....u drugoj temi. Kako sam i tamo rekao....u večini slučajeva je riječ o lošim odnosima koji kulminiraju u nekoj svađi i osoba da te makne sa grbače prijavi te za prijetnju. Mislim.....ali samo mislim.....jer nemogu tvrditi,u večini slučajeva.....onaj tko misli nešto napraviti....taj ne prijeti,...taj zlo napravi. Iako postoji taj crv sumnje kako ste rekli....šta ako napravi. No i odvjetnici i suci bi trebali bit iskusni i vidjeti kako stvari stoje..... No ...po meni riječi su rijeći...a dijela su dijela....Kad ono branitelj dođe u Savskoj sa bocom plina i prijeti to nije prijetnja.......a kad čitam na ovom forumu čovjek kaže bivšoj da če joj doći ovrha od 30000 kn....to je prijetnja....jer je nju to uznemirilo........Neznam dal je kod nas to krivo protumačeno....ali riječ je riječ....a prijetnj je prijetnja ...ako ti neko uperi cijev pištolja ili oružja.......to je prijetnja...A riječ.....e pazi se znaš,nemoj tako.cccccc.......Kod nas je to isto.......ahhhh

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I kao što je na ovoj temi rečeno....Onaj tko se zaista boji...takj baš i ne prijavljuje jer bi samo pogoršao i povečao bjes osobe koja mu prijeti.....Prijavljuju večinom oni koji se ne boje.....al onako....sad češ vidjeti. Naravno ne stoji moja teza 100% Ali več 5 mjeseci od kad sam imao svađu pročitao sam sve živo što se može na tu temu....I zaključak je takav.....U puno toga bi se složio sa gorand-om

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Oprostite,nisam stigla ranije...

O tome se radi:mi,on i ja smo se usudili pozaliti na rad teta i cijelog strucnog tima u vrticu(zapravo ne rad,jer evo samo i iskljucivo na moje inzistiranje imam nalaze naseg sina kojo zaostaje u razvoju jer mu se desna i lijeva strana mozga me razvijaju podjednako)i trazili smo odgovor zasto je nas sin pretucen i dobili presudu od godine i deset mjeseci!

Doduse,muz ju je dobio ali zapravo smo kaznjeni svi,i djeca i ja!

Znaci li to da kad opet bude problema( a sudeci po dijagnozi naseg sina na zalost,vjerovatno ce i biti)da na razgovor moramo ici u paru,sa odvjetnikom ili sa kim???Jer uvijek ce biti njihova rijec protiv nase!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ubuduće morate biti vrlo oprezni u ovakvim situacijama, jer se može ponoviti isti epilog, a to vam ne treba, složit ćete se. Sami na razgovor k dotičnim osobama više nikad - moja topla preporuka. I jedno nepopularno rješenje - razmislite o promjeni vrtića, budući su stvari otišle predaleko.

 

A sad se pokušajte koncentrirati na pisanje kvalitetne žalbe da se ili presuda sruši ili smanji kazna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani, molim vas za pomoć inače ću otići sa živcima. Znači moja priča ide ovako, muž mi je na terenu, a ja doma sa djecom i dobijem sms na messenger od nekog frajera da ima odlicnu ponudu za mene bez ikakvog ulaganja, on će uplatiti 50€ na neki listić, dobitak je 40000€, i ja od toga moram njemu uplatiti njegov dio koji iznosi 20%. I ja kazem ne, ali me ipak nešto navuče i pristanem. Za pola sata kažem da ipak odustajem i tu kreće moja noćna mora. On meni pošalje da mi je novac uplaćen preko western uniona, ali je sakrio kontrolni broj za praćenje pošiljke i kaže da je platio proviziju od 420€ i da mu to moram uplatiti. Ja nazovem western union i objasnim im situaciju i oni kazu to vam je prevara. Ja mu se javljam i kazem da mu neću uplatiti 420€ jer je to prevara i tu on počinje prijetiti da će mi ubiti djecu, ako mu ne uplatim da će poslati svoje ljude da mi ubiju djecu. Od petka mi prijeti da ce mi ubiti djecu, sinoc sam dobila poruku da sam mrtva ubrzo, da ne dovodim djecu u opasnost i ako danas da 12h ne uplatim novce da cu pokopati svoju djecu. Psihički me slama. Mene zanima da li je to samo zastrasivanje jer da taj novac postoji nek si digne tih 40000€ a ne da mene maltretira za 420€? Molim vas bilo kakav savjet i molim vas bez osude jer i sama znam da sam veliku glupost napravila. Prijeti od petka i jos nista se nije desilo, zvao me sa njemackog broja. Da li se stvarno trebam bojati?? Djecu kad mi spomene protrnem...Molim vas za bilo kakvu pomoc??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po mom mišljenju bez odlaganja odmah na policiju.....

To mi jedino i pada na pamet, a opet se bojim. Vrtim si u glavi da ce mozda odustati kad vidi da ni prijetnjama ne moze izvuci novac. Jer nista od toga ne postoji, najveci limit za transfer putem western uniona je 25.000kn, a on je kao uplatio 40.000€. U western unionu kad sam zvala uopce nema takve transakcije. Preko dana mi se ne javlja nego kad padne mrak onda krenu prijetnje. Pa da postoji tih 40.000€ podigao bi ih i imao 10 puta vise od onoga sto mene trazi. Muz mi sutra dolazi i upoznat je sa svime i kaze mi nemoj mu vise nista odgovarati i da ce ga on nazvati kad dodje. Najlakse je zenu strasiti, ali pitanje je jer stvarno strasi ili je opasan. U petak je rekao da ce nekog poslati, pa nitko nije dosao. Doduse dala sam mu staru adresu na kojoj ne zivim jer se jos nisam odjavila, ali opet se bojim da me ne nadje preko mobitela, signala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To mi jedino i pada na pamet, a opet se bojim.

u potpunosti vas razumijem za strah.....međutim uletili ste u to i strah će biti odlučili vi prijaviti ili ne....

jedino se može razmišljati koja je veća vjerojatnost......ja sam obično dosta suzdržan oko prijava za prijetnje jer može izazvati i kontraefekt.....ali ovo je ipak viši nivo prijetnji,a što je još gore u igri su novci što govori i o čovjeku koji na taj način funkcionira.....obično kojekakve sileđije ili utjerivači ne žele da policija ima trag ako nekoga premlate ili ubiju....vašom prijavom ,ako se šta desi,put vodi do njih...to može biti razlog da se maknu od vas....pametnog savjeta ovdje nema,birate između dva "zla"....ja znam što bi napravio....a na vama (i vašoj obitelji) je odluka...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uff sve ste dobro rekli...evo cijeli dan se nije javio i sad kad padne mrak onda on salje poruke. Nekako po tome mislim da je idiot koji samo zastrasuje jer realno gledajuci tko ce za 420€ ici ubiti dvoje djece, a moze podignuti 40.000€, sta ne?? Prijeti jer sam zensko, pa pritisce i ako ja popustim i platim e tek onda sam uvucena, onda ce malo malo traziti jos. Da sam ukrala njegov novac, ajde shvatila bi, al on mene uvjerava u nesto sto ne prolazi. Ma joj, ja izgleda samo sebe tjesim!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem zašto se ti zamaraš novcima i Western Unionom?

 

Što je, tu je. Nisi trebala odgovarati na takve poruke, ali sad kad jesi, dalje ga ignoriraj. Nisi ništa kriva i nisi napravila nikakvu štetu. Na mobitelu možeš blokirati njegove poruke i pozive i to i napravi.

 

Prijetnju sigurno neće izvršiti, ali za postojanje kaznenog djela nije bitna mogućnost izvršenja, nego strah koji je kod tebe izazvao, tako da odi na policiju i prijavi ga. Poruke i izlist poziva nemoj brisati da im možeš pokazati.

 

Uglavnom, nemaš se čega bojati, ali kad si već s tim zapela, riješi si to do kraja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo bih dodao da ovo baš i više nije divlji zapad, ne bi me čudilo da se radi o nekom balavanderu koji nije svjestan svojih postupaka. Malo "jaći igraći" se ne bave famoznim dojavama sa kladare, a svoja potraživanja rješavaju na drugačiji način. A pismena prijetnja ubojstvom im sigurno ne bi pala na pamet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da se zamaram svakom rijecju, ali kad mi kreten kaze da cu si ukopati djecu i da ce me to vise kostati onda jos vise izludim. Podsvijest mi govori da je to zastrasivanje, a srce lupa ko ludo. Svako malo sam na prozoru, u pol bijela dana ja se zakljucavam. Sad se smracilo i sad ce on poceti. Rekla sam mu da cu sve prijaviti policiji, ali njega to previse ne dira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad sam isla provjeravati profil pisalo je da je 89' godiste, sad to vise ne pise. Prijetnje zvuce ovako...kad se najmanje budes nadala pobit cu ti djecu...druga, za pet min ako ne uplatis novas moji ljudi ce ti pobiti djecu i najbrutalnije, ukopat ces oboje djece pa ces vidjeti sa kime imas posla!! Eto i sta vise reci...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na korisnim savjetima...bar mi malo snage ulijevaju...evo prije pola sata mi je poslao poruku koja glasi ovako: "Moji ljudi su blizu tebe, cuvaj djecu"...i ja naravno nista nisam odgovorila i dolazi jos jedna poruka "Poklat cu ti djecu"... Sad sam vec bijesna i ljuta strah je nestao jer je to neki idiot koji se samo tako zna prijetiti...dira ono sto najvise volim i zna da me time plasi, ali sad me je naljutio...u stanju sam ga prozvakati za svoju djecu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

U braku sam malo manje od godinu dana.Imam dijete iz prvog braka.Sada se zelim rastati,jer suprug je inzistirao na svojem djetetu,a moje nije dozivljavao,pa tako ja nisam zeljela trudnocu,a i jako se lose ponasao i prema meni i djetetu,a i mojim roditeljima.Dakle,zivjeli smo u kuci mojih roditelja u kojoj je on ulozio 45000kn.U prosincu je trazio rastavu i da vise ne zeli tu zivjeti,i otisao.Nakon 3 dana spakirala sam njegove stvari , po koje je on dosao i nevoljko otisao.Htio je pomirdbu.Ja je vise nisam zeljela od svih maltreiranja i nedogovora.Moje dijete vise ni ne zeli cuti za njega,a i tete u vrticu su mi se obratile da se dijete jako boji za svoju mamu.Ne pada mi na pamet da se mirim s njime.Sada on ne zeli sporazumnu rastavu,ucjenjuje me na razne nacine ako mu ne isplatim novac koji je ulozio.Poruke svakodnevno stizeju i sadraja su zastrasivanja.Ja nisam vlasnica kuce,imam dijete i radim na pola radnog vremena.Novac mu nemam otkuda vratiti.Konzultirala sam se kod odvjetnika koji mi je savjetovao da ja nisam duzna isplatiti novac i da radim tuzbu za rastavu.Mogu reci slobodno da se radi o psihickom zlostavljanju putem sms poruka.Prijeti da ce mi izmedju ostaloga natovariti socijal na ledja,a neznam kakvo pravo ima na to jer dijete nije njegovo,a otac i obitelj njegova su zadovoljni mojom brigom za dijete.Radi se o zastrasivanju,a neznam kome se obratiti.Hvala unaprijed na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U opisanom postupanju uskoro bivšeg supruga moguće ima elemenata kaznenog djela prijetnje iz čl. 139. st. 1. u vezi st. 4. KZ-a (bliska osoba), a svakako ima obilježja nametljivog ponašanja iz čl. 140. KZ-a. U tom pogledu možete i podnijeti kaznenu prijavu protiv njega nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu.

 

I svakako si krenite rješavati razvod, jer ako su stvari već otišle kvragu, onda je najgora stvar odugovlačiti s time unedogled i produljivati agoniju. Što se njegovih ulaganja tiče, ona su izvršena u imovinu vaših roditelja, ne vašu, pa ulaganje treba potraživati od njih, a ne od vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me jos ima li on pravo prijetiti meni da ce me obescastiti i da cu ja vidjeti kakvo djubre on moze biti i na sta je sve spreman,kada mogu biti ja djubre i moj otac(njega sam citirala).Ja njemu ne prijetim,ali sam sva sprestrasena i naravno da mi je do ugleda,zivim u malom mjestu.Trebam li otici na policiju i pokazati sve te silne poruke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš otići na policiju i prijaviti kaznena djela koja ti je savjetovao G-man, a možda ima i elemenata prekršaja nasilja u obitelji. U svakom slučaju čuvaj poruke, a svakako što prije kreni s rastavom, jer i sama vidiš da ovo ne vodi nikuda.

 

Što se tiče kaznenih djela i prekršaja, mišljenja sam da će prije proći kazneno djelo nego prekršaj, ali svakako si trebaš nešto poduzeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijeti mi ako sada podignem tuzbu za rastavu,a ne isplatim mu novac da ce mi poceti mucenje i da ce mi natovariti izmedju ostaloga i socijal.Dijete koje imam od cetiri godine nije njegovo,pa neznam kako moze mene prijavljivati na socijal?Danas u 10 imam zakazano kod odvjetnika i podizem tuzbu za rastavu.Ali moram napomenuti da sam sva izvan sebe,niti jedem niti spavam,strah me muci,a njegove poruke samo dolaze.Moze li mi prijetiti preko djeteta koje nije njegovo i ovako mi zagorcavati zivot ako mu ne isplatim novac,a sugerirano mi je da mu nisam duzna to isplatiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pokrenula sam razvod,rociste je za 3 dana.Sada je totalno dao si maha da mi prijeti i pritisce da mu do rocista isplatim novac.Moj otac iz opravdanih razloga nece ni cuti za to jer i on je isto tako ulagao u ime obitelji i najvise zbog njega,a mojem ocu koji je u mirovini to nikako nije trebalo. Ima jos nesto orocenih sredstava i upravo zato sto to moj "muz"zna zato i pritisce,jer tvrdi da je u mogucnosti isplatiti mu novac.Moje zdravlje je vec naruseno,dijete mi vise nemoze ni cuti zvuk poruke kao ni ja.Radim odgovoran posao koji zahtjeva koncentraciju,a ja vise nemogu misliti ni na sta.Muci me veliki strah.Bojim se ako odem na policiju,hoce li biti jos gorje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A moj otac je za to da rijese to na sudu,jer jedino na taj nacin ce se priznati i njegovi troskovi koji su bili ucinjeni u ime zajednice.Dakle,otac ne osporava njegovo ulaganje od 45000 ali moj "muz"je isto tako rabio njegova sredstva ,i uzivao u svim blagodatima koje su moji roditelji omogucili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A moj otac je za to da rijese to na sudu,jer jedino na taj nacin ce se priznati i njegovi troskovi koji su bili ucinjeni u ime zajednice.Dakle,otac ne osporava njegovo ulaganje od 45000 ali moj "muz"je isto tako rabio njegova sredstva ,i uzivao u svim blagodatima koje su moji roditelji omogucili.

 

Način na koji vaš suprug želi riješiti ovo nikako nije u redu. Ne dajte da se pitanje rastave povezuje sa ovim ulaganjem.

 

S druge strane, pokušajte razumjeti i bivšeg.

On je uložio znatan novac, a bili ste zajedno tek godinu dana.

On se s pravom osjeća materijalno prevarenim, bez obzira na ove druge razloge. Da ste živjeli u toj kući deset godina, onda bi se moglo postaviti pitanje amortizacije ulaganja.

Vaš otac je uložio u vlastitu nekretninu. Vaš suprug je vjerovao da ulaže u prostor gdje će živjeti njegovo dijete.

Neka vaš otac pokuša dogovoriti postupak mirenja, i neki dogovor. Da mu isplati recimo jedan nesporan dio ulaganja, primjerice 30000 kuna.

Ovakvi sporovi mogu potrajati, sa nikad izvjesnim rezultatom. A na kraju vam troškovi suda, vještaka i odvjetnika nadmaše vrijednost spora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem,ali sta ja kao njegova zena nwmam nikakva prava na taj dio ulozenoga?

 

Je li on na početku veze uložio svoju ušteđevinu, ili je svako mjesec odvajao od plaće/zarade zajedno s vama i ulagao u očevu kuću?

Ako je uložio prije stečena sredstva, onda to ulaganje nije braćna stečevina.

Ako je ulaganje bilo iz sredstava koje je on, vi ili oboje zaradili za trajanja braka, onda je ta imovina bračna stečevina i vi polažete pravo na pola tog iznosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Podnijela sam kaznenu prijavu za nametljivo ponasanje .Sada je mir,s vremena na vrijeme posalje praznu poruku ili ga je briga kako sam.Cekam rociste za rastavu,a kako ce to dalje ici,neznam.Dali ce odustati od toga mucenja nakon ove prijave i zakljuciti da je najbolje se rastati ili ce i dalje tjerati po svome.A neznam kako to ide sa prijavom.Da li ce me zvati kao svjedoka na sud da pred njim dam iskaz?Policiji sam predala dokaze i nisam dala laznu izjavu,ali se bojim susreta s njim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno budete pozvani pred policijskog službenika (možda i pred DORH, iako to nije baš čest scenarij), a kasnije, osim ako se DORH odluči to rješavati preko kaznenog naloga, svakako ćete morati i pred sudom dati iskaz.

 

Ako vam je toliko neugodno pričati pred uskoro bivšim ili smatrate da će njegovo prisustvo snažno utjecati na vaš iskaz, to se svakako treba napomenuti, pa će se optuženika udaljiti iz sudnice ili ćete iskaz dati putem audio-video linka (potonje je manje vjerojatna opcija).

 

Ipak, smatram da će se ovo riješiti preko naloga, ako optuženik ne prigovori - sve se rješava bez suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Napisao ti je G-man ukratko, ali najbolje da nazoveš Udrugu za pomoć žrtvama i svjedocima, br. 116006. Da tu ne čekaš odgovore, oni će ti odmah točno objasniti kako to ide i koja su tvoja prava kao žrtve, te kako ih možeš ostvariti, a i kroz razgovor ćeš se sjetiti i drugih stvari koje te zanimaju. Imaju dežurstvo, možeš i odmah sad nazvati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija