Jump to content

Smjenski rad + ispomoć


kikolo

Preporučene objave

Poštovani,

bavim se ugostiteljstvom i zanima me što zakon kaže za sljedeće situacije?

1.Da li radnik ukoliko to posao zahtjeva smije raditi cjelodnevnu smjenu od 16 h (7-23h)s time da je sljedeći dan slobodan.Zanima me to jer imam priliku zaposliti radnicu koja ne stanuje u blizini i zbog prijevoza bi joj više odgovaralo raditi na taj način.

2.Da li mogu na ispomoć uzeti radnika koji je zaposlen i prijavljen negdje drugdje ,ukoliko mogu na koji način to napraviti da bude po zakonu ?

Pitam to jer mi se ponudio konobar koji je zaposlen u drugom kafiću da mi u svoje slobodno vrijeme može povremeno uskočiti na ispomoć,npr. za vikend kad je kakav party i slično.

Unaprijed zahvaljujem !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. moje mišljenje je da možete preraspodijeliti radno vrijeme na taj način, ako poštujete da ta radnica ne smije raditi više od 40, eventualno 50 sati tjedno, i da joj ukupno mjesečno radno vrijeme ne bude dulje od 168 sati, odnosno za prekovremene sate joj trebate isplatiti i plaću.

 

2. možete s tim radnikom, primjerice, sklopiti ugovor o djelu za taj dan ili večer, ali morate na taj rad platiti porez. doduše, trebat ćete za svaku takvu zgodu raditi poseban ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

bavim se ugostiteljstvom i zanima me što zakon kaže za sljedeće situacije?

1.Da li radnik ukoliko to posao zahtjeva smije raditi cjelodnevnu smjenu od 16 h (7-23h)s time da je sljedeći dan slobodan.Zanima me to jer imam priliku zaposliti radnicu koja ne stanuje u blizini i zbog prijevoza bi joj više odgovaralo raditi na taj način.

2.Da li mogu na ispomoć uzeti radnika koji je zaposlen i prijavljen negdje drugdje ,ukoliko mogu na koji način to napraviti da bude po zakonu ?

Pitam to jer mi se ponudio konobar koji je zaposlen u drugom kafiću da mi u svoje slobodno vrijeme može povremeno uskočiti na ispomoć,npr. za vikend kad je kakav party i slično.

Unaprijed zahvaljujem !

 

1. da

2. da - ako je zaposlen za puno radno vrijeme, uvjet je da njegov "puni" poslodavac da pisani pristanak da radi još i kod Vas nakon svog radnog vremena...e sad samo nisam sigurna točno koliko sati, a trenutno nemam vremena to pogledati (mislim da 8 sati tjedno, ali može biti da sam u krivu)

 

Pogledajte Zakon o radu, rijetko tko će to pročitati, a zbilja sve u njemu piše.

 

Nadalje, za ovog drugog radnika, ja bi Vas upozorila da i za njega morate imati svu papirologiju što se zaštite na radu tiče, on je (i) Vaš radnik, bez obzira što radi puno radno vrijeme kod drugog poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Odgovor je pozitivan uz ograde koje je Ruby spomenula.

 

2. Oba ranija odgovora su mogućnosti, uz napomenu da, ukoliko bi se radilo o zasnivanju radnog odnosa, to može biti maksimalno 8 sati tjedno, kako ZastoJa piše. Osim naravno, ukoliko je taj radnik kod drugog poslodavca zaposlen na nepuno radno vrijeme, u kojem slučaju kod vas može biti zaposlen na nepuno radno vrijeme, a za razliku do punog.

 

Glede toga, u kojem aranžmanu prolazite bolje (financijski), nisam siguran, ali ako se ne varam, a slobodno me ispravi onaj tko znade, mislim da vam je povoljniji radni odnos, ukoliko je naravno zadovoljavajuć po vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija