Jump to content

Ukidanje mirovine izmjenom Zakona


Vesna61

Preporučene objave

Postovani,

Moj otac registrirao je d.O.o. 1993.g. poduzece je radilo do 2013.g. s jednim zaposlenim. Otac nije nikad radio u osnovanom d.O.o vec je u ostvario prijevremenu mirovinu 2001.

U d.O.o. na konzultaciju knjigovode cekali smo likvidaciju po sluzbenoj duznosti. Otac je bio direktor i osnivac. Zbog dvogodisnje bolesti moje majke njegove supruge s ishodom smrti krajem 2015.g. nismo pratili izmjenu zakona o mirovini NN 157/13 kojim je on postao obveznik placanja doprinosa. Otac ima 74 g. i istekom svih dogadanja se razbolio.

U veljaci 2017.g. dostavljeno nam je rjesenje HZMO o obustavi mirovine od 1.1.2014 do 2017.g. te rjesenja o povratu mirovine i dospjeli dugovi za obvezna osiguranja. Pitanje:

Gdje je bio Hzmo 3 g.?

Zasto nije proslijedeno cirkularno pismo svima u obvezi?

Po Sudovima za Ljudska prava Eu povrijedena su prava na mirno uzivanje vlasnistva i nikom nista?

Nemamo novaca a dug od 300 000 kn

raste..

Kako da ostvatimo bilo koje pravo?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Shvaćam problem, društvo je bilo neaktivno pa niste imali knjigovođu koji bi vodio tekuće poslove, jer da jeste, on bi vas sigurno bio dužan upozoriti i upozorio bi vas o izmjeni propisa vezano uz primanje mirovine.

 

Ako ja dobro računam, otac vam je 2014. godine bio 71 godinu? Tada u vrijeme dok je bio direktor d.O.o.-a imao uvjete i za starosnu mirovinu. Umirovljenici koji su prijavljeni kao članovi uprave na nepuno radno vrijeme mogu istovremeno primati mirovinu i biti članovi uprave bez obustave prava na mirovinu, ali bi se moralo raditi o korisniku starosne, a ne prijevremene mirovine, što je kod vašeg oca slučaj.

 

U kojem smislu mislite da je povrijeđeno pravo na mirno uživanje vlasništva? U slučaju vašeg oca vjerujem da je povrijeđeno stečeno pravo na mirovinu, ali ne znam je li to dovoljno za naše sudove (čak štoviše, vjerujem da nije).

 

Predlažem pokušaj dogovora s mirovinskim, drugog iskustva po ovom pitanju nemam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam gotovo isti problem.

Evo da podjelim svoje iskustvo o nasamarenim vlasnicima i d.O.o. i gurnutim, potezom pera, na prosjački štap i dužničko ropstvo.

 

Direktor sam (bio) u trg. društvu (50% vlasnik) koje godinama nije radilo i nije imalo prometa na žiro računu, pa nije imalo ni knjigovođu, i bilo gotovo "zaboravljeno", pa je zbog ne podnošenja potrebitih izvještaja FINA-i (GFI i dr.) u siječnju 2016.g. pokrenut postupak brisanja iz Sudskog registra. Nekako istovremeno (siječanj, 2016.), ostvarujem uvjete za starosnu mirovinu i podnosim zahtjev koji je odbijen jer sam direktor. Umjesto sebe, kažu, moram za direktora postaviti drugu osobu koja, ako ne želi plaćati doprinose, mora biti negdje zaposlena. Postavljam drugu osobu, ali moja bivša žena (50% vlasnik) iz inata ne želi potpisati postavljenje i ja ostajem direktor sve do studenog 2016. kad je trg. društvo odlukom suda brisano. Ja sav sretan jer konačno mogu u mirovinu, dostavljam Rješenje suda u HZMiO i u siječnju 2017. dobivam Rješenje da sam od studenog 2016.g. u mirovini sa akontacijom mirovine 2.000.-kn.

Ali, za koji dan dolazi i Rješenje porezne uprave da sam za razdoblje od 1.1.2014.g. do studenog 2016.g. dužan platiti 103.000.-kn (slovima: stotritisućekuna) za doprinose i dr. tj. doprinose na plaću od oko 8.000.-kn

Sad čekam da mi ovrše stan, obzirom da ja taj novac nemam jer već 15 god.nisam nigdje zaposlen i nemam nikakvih prihoda i živio sam sa majkom od njene mirovine (koja je u ožujku 2016. preminula pa nema više ni toga).

Žalio sam se na prvostupanjsko rješenje HZMiO, dokazivao izvodima sa žiro računa da nije bilo prihoda, da nisam bio zaposlen... ali ništa. Žalbu su odbili.

Svugdje sam se raspitivao (i kod odvjetnika, i u HZMiO, i u poreznoj upravi) i svi su mi rekli da mi ne mogu pomoći - da moram platiti !

Ja se sad pitam: KOJA JE SVRHA OVOG ZAKONA?

Smanjenje "sive ekonomije" ???

Pa oni koji rade "na crno" ne otvaraju d.O.o. ili j.d.O.o. nego i dalje rade "na crno".

Stati na kraj trg. društvima koji okreću stotine milijuna kuna, a nemaju nijednog zaposlenog?

Takvi direktori su zaposleni negdje drugdje i po tom osnovu plaćaju doprinose ili su prijavljeni u svom trg. društvu na minimalnu plaću i na nepuno radno vrijeme od 1 sat dnevno i u tom srazmjeru plaćaju doprinose.

Zašto meni nisu u HZMiO-u rekli da se mogu prijaviti na nepuno radno vrijeme nego samo da moram postaviti drugu osobu za direktora? Sada bi mi dug bio barem 30.000.-kn manji.

Znam koja je svrha ovog zakona. Država nema novaca i treba ga pod svaku cijenu namaknuti. Od koga će namaknuti nego od onih koji uvijek plaćaju račune jer im novčanik nije ostao u drugom odijelu jer imaju samo ovo jedno.

Jasno mi je da sam si sam kriv što sam u ovoj situaciji. Sam sam kriv što nisam pratio što se događa u Hrvatskom Saboru, koji se sve zakoni donose i što nisam čitao Narodne Novine nego sam uokolo tražio nekakv posao. Država je pomogla zaduženima i okupljenima u udrugu Franak, zar ne bi mogla i ovakvima poput mene. A ima nas......takvih.....siguran sam!!!! Ne bi li, u ovakvom slučaju, promet na žiro računu mogao biti jedno od mjerila za ocjenu plaćanja doprinosa.

Predlažem osnivanje udruge dužnika po čl. 12. ZMiO po uzoru na udrugu FRANAK.

Javite se na mail: ivanda@me.com pa da se pokušamo organizirati i angažirati dobrog odvjetnika.

 

Unaprijed zahvaljujem na svim odgovorima i komentarima. I dobrim i lošim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Umirovljenici koji su prijavljeni kao članovi uprave na nepuno radno vrijeme mogu istovremeno primati mirovinu i biti članovi uprave bez obustave prava na mirovinu, ali bi se moralo raditi o korisniku starosne, a ne prijevremene mirovine, što je kod vašeg oca slučaj."

 

Gospodine Ruby_, možete li mi molim pojasniti gore navedeno ?

Znači li to da sam mogao u 2016. g. ostvariti pravo na starosnu mirovinu iako sam bio direktor trg. društva.

 

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo, vidite zadnji pasus ovog teksta:

 

https://lider.media/aktualno/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena/umirovljenik-moze-biti-prokurist-i-zadrzati-mirovinu/

 

Vrijedi li i obrnuto? Mislim da da, Vi nemate izbora nego kad steknete pravo na redovnu starosnu mirovinu, i otići u nju. Međutim, činjenica je da ste Vi trebali biti osigurani po nekoj osnovi, dakle, trebali ste plaćati poreze i doprinose i za ovaj su Vas dug teretili, iako moram priznati da ne shvaćam kako. Jeste li bili zaposleni kod drugog poslodavca do ostvarenja starosne mirovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija