Jump to content

Imaju li mi pravo ovo raditi?


Cendrix

Preporučene objave

Dakle ,situacija je sljedeća.

U posjedu sam zemljišta u jednom mjestu uz more-parcela je veličine 720 m2.Obrasla je niskim raslinjem,stablima i travom.Upravo ta moja površina je jedina neizgrađena na tom području,okolo su sve kuće.E sa d,prvi susjedi i dvije udaljenije kuće se non stop žale pa me čak i zovu na mobitel da ne mogu više tako?! Jer kao u tom neredu je legli zmija bla bla,tuda im djeca prolaze u blizini i da će oni eto sami poduzeti daljnje korake.

Pitanje je,ko meni smije zabranit da ja svoj posjed držim zapuštenim-nitko.

Drugo ima li elemenata ometanja posjeda ako oni uđu i počmu krčiti raslinje i travu?

Također,na posjedu se nalazil legalno u katastru ucrtana poljska kućica od 20 m2.,a oni drže da se tu zavlače narkomani a to nije istina jer nema po parceli tragova da je tu nekakvo skupljalište i baraka je uredno zatvorena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa to je moje pravo da ja držim zemljište zapušteno

 

Pa baš i ne. I to bi trebalo biti određeno odlukom o komunalnom redu JLS. I za to je nadležan komunalni redar koji, nakon uvida u stanje na terenu, može vam narediti čišćenje u roku x dana, a ako se oglušite u protivnom odrediti novčanu kaznu. Pa bi i postupanje susjeda trebalo ići u tome smjeru, obavjestiti komunalnog redara umjesto ulasaka u tuđi posjed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvi put čujem...koliko samo u tom mjestu ima takvih zapuštenih parcela a onda i u cijeloj Hrvatskoj...po tome kako spitfire kaže uopće ne bi bilo zapuštenih parcela.

Jasne zakonske odredbe nema.

 

Nije baš tako! U gotovo svim jedinicama lokalne samouprave postoji komunalni pravilnik koji regulira između ostalog i održavanje poljoprivrednih površina! Osobno sam bio nekoliko puta svjedokom izlaska komunalnog redara zbog uvida, nakon čega slijedi opominjanje sa rokom u kojem vlasnik mora ukloniti razlog prijave! Znam da je prva kazna 500 kn, a onda se povećava sve dok ne postupite po nalogu komunalnog redara! U sjeverozapadnoj Hrvatskoj je razlog pozivanja obično bujanje ambrozije! Uostalom, najbolje je da se informirate u mjestu u kojem imate zemljište pa će vam sve biti jasnije! A bilo bi dobro i da prihvatite da vaša sloboda nije apsolutna nego ograničena slobodom drugog čovjeka! :zivili: Budući da živim u polururalnoj sredini znam kakva je važnost dobro susjedskih odnosa i koliko je ugodnije biti uviđavan! Probajte!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.vecernji.hr/zg-vijesti/susjede-zaratila-zarasla-parcela-182407

 

gospođa iz članka je dobro rekla...osobno,meni je to napad na ljudsko pravo ako neko nešto želi da je tako ... Da mu se isto ne dopušta.

U mom slučaju,zadnji put sam tu parcelu očistio 2012.

Isto tako ,prijatelj mi kaže da u EU te susjed čudno gleda ako ti je vrt od cca 40 m2 zarastao i da kod njih odmah izađe komunalac...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje je,ko meni smije zabranit da ja svoj posjed držim zapuštenim-nitko.

Može.

Zakon o vlasništvu općenito definira da ne smije sa vaše nekretnine ići šteta susjedima, i da vlasnik mora brnuti o svojoj nekretnini.

Pravilnik o komunalnom redu definira detaljnije da česticu morate održavati.

 

Drugo ima li elemenata ometanja posjeda ako oni uđu i počmu krčiti raslinje i travu?

 

Ima.

Ali ako se budete inatili, bude vam komunalni redar poslao nalog da česticu očistite i uredite, u protivnom će on naložiti da se taj posao obavi o vašem trošku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Došao mi je nalog od konunalnog da moram u roku od 10 dana počistiti parcelu inače ću biti kažnjen sa 650 kn.

Opet ponavljam,uvjeren sam da mi se ovo namjerno radi od okolnih kuća jer se s nikim ne družim kada dođem u taj svoj posjed.

Također,ne vidim kako hrastovi koji su oduvijek na mojoj zemlji sada smetaju njima a uopće nemaju doticaj sa njihovim međama ni okućnicama.

Isto tako,uz te hrastove je tu narasla makija (niski i malo višlji grmovi) .

I konačno ,imam li pravo žalbe na ovaj potez komunalnog redarstva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle oni će sami to posjeći ako sam ne napravim to?

 

Ne treba nužno posjeći, treba održavati urednim.

Da ne raste korov, naročito ambrozija. Da ne raste makija na međi tako da se širi prema susjedu.

Dovoljno je jednom temeljito očistiti, ostaviti samo drveće i vrijednije biljke (ukrasne, voćke) posijati gusto nisku djetelinu i jednom godišnje kositi nakon toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija