Jump to content

Prolaz kanalizacije preko privatne parcele


Teofida

Preporučene objave

Pozdrav,

komunalno poduzeće želi spojiti kanalizaciju preko dviju parcela. Jedna parcela je neizgrađeno građevinsko zemljište, a na drugoj je kuća. Zemljišta su dovoljno široka (cijevi bi išle ispod zemlje uz među), komunalna tvrtka je suglasna vratiti zemljište u prvobitno stanje i nudi besplatan priključak vode i kanalizacije.

Budući da vlasnik (u načelu nema ništa protiv služnosti prolaza instalacija) u bližoj budućnosti namjerava prodati neizgrađeno građevinsko zemljište umanjuje li mu to vrijednost i postoje li moguće komplikacije zbog pozicioniranje nekretnine? Zemljište je širine 18-19m. Je li naknada u vidu besplatnog priključka realna? Ili se može tražiti i npr. da se ne plaća kanalizacija? Na kakvu obvezu zapravo pristaje vlasnik zemljišta?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

umanjuje li vrijednost ili ne, je relativan pojam,

ali ono sto je bitno ako se ista kanalizacijska cijev postavi jest sljedece:

 

 

a to je da vlasnik koji god bio,

ne smije iznad nje graditi, ili onemoguciti pristup istoj u vidu popravljanja

ili eventualnog odrzavanja.

 

 

 

 

a sto se tice naknade,

vidite da li vasi susjedi imaju pravo placanja spajanja na kanalizaciju besplatno

ili uz odredjenu naknadu,

pa izracunajte koliko vam se to "isplati"...

 

 

 

 

naravno uvijek mozete i odbiti da se preko vaseg zemljista provodi kanalizacijska cijev...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

komunalno poduzeće želi spojiti kanalizaciju preko dviju parcela. Jedna parcela je neizgrađeno građevinsko zemljište, a na drugoj je kuća. Zemljišta su dovoljno široka (cijevi bi išle ispod zemlje uz među), komunalna tvrtka je suglasna vratiti zemljište u prvobitno stanje i nudi besplatan priključak vode i kanalizacije.

To što vam komunalci nude ne čini mi se nekom valjanom naknadom.

Oni ne da su dužni vratiti nekretninu u prvobitno stanje, nego obično (ako tražite) plate i naknadu 'za kulturu' tj, za uništenu vegeraciju. Kad su meni zadnji puta kopali po zemlji, tražio sam i dobio naknadu od 1800 kuna za 400 kvadrata uništene djeteline (a realno je bilo 50 m2 iskopa, ostalo djelomično izgaženo ali ne u potpunosti uništeno.

 

A po Zakonu o izvlaštenju dužni su vam isplatiti naknadu za djelomično izvlaštenje, u iznosu umanjene vrijednosti zemljišta.Ali samo ako tražite. Ako se drugačije nagodite, tko vam je kriv.

 

Budući da vlasnik (u načelu nema ništa protiv služnosti prolaza instalacija) u bližoj budućnosti namjerava prodati neizgrađeno građevinsko zemljište umanjuje li mu to vrijednost i postoje li moguće komplikacije zbog pozicioniranje nekretnine? Zemljište je širine 18-19m.

 

Provjerite, tj. zatražite od njih suglasnost za gradnju kuće na toj parceli. Neka vam daju suglasnost za gradnju kuće uz uvjete kakvi bi bili nakon što se ukopa ta cijev. Ovisno o promjeru cijevi, traži se da građevina mora biti do 5 metara odmaknuta od cijevi, a na toj površini ne smijete onda niti saditi drveće i imate druga ograničenja kako je napisao kolega viralni.

Sad razmislite hoće li uopće biti zainteresiranih kupaca za takvu česticu sa upisanom služnosti, i za koliko manju cijenu ćete to moći prodati.

 

 

Je li naknada u vidu besplatnog priključka realna?

 

Koliko košta priključak, a koliko manje vrijedi vaše gradilište?

 

Da sam ja kupac, bilo kakva upisana služnost bi me u startu odvratila od kupnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija