Jump to content

oružje kao samoobrana?! nelagoda zbog provale


juky97

Preporučene objave

Pozdrav,

Nek' mod promijeni PDF ako je kriv.

Ukratko, prošle godine sam imao pokušaj provale u kuću u mojoj prisutnosti.

Šok, odigrao mi se oko kuće scenarij filma sam u kući 1 u roku 7 minuta.

On me vidio, ja njega također kada se penjao na prozor srce mi je stalo.

Sakrio sam se i uzeo u nož ruke te pozvao policiju ali je on u međuvremenu pobjegao.

Od tada se osjećam nelagodno u vlastitoj kući.

Nisam dao neki opis policiji od soka a nebih ni sad mogao

Strah me da se ne vrati...

Policija je napravila svoj posao ali ga nisu uhvatili.

Mogu li dobiti dozvolu za držanje ili da uzmem plinsku vjernu repliku za airsoft?

Znam kako ga moram držati, i da moram paziti oko nacina samoobrane.

Čisto da se osjećam sigurnije?

Al sto če susjedi mislit kad MUP dođe u provjeru,?

Punoljetan sam (20) al starci nebi bas bili sretni...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imao si iskustvo koje ti je pokazalo kako to kod nas ide - lopovi bježe kad ih netko od stanara vidi. S obzirom na to, apsolutno najbolja opcija ti je suzavac. Em nema trajne štete, em nije bed ako i sebe pritom pošpricaš, a zaštita je apsolutna.

 

Što se tiče vatrenog oružja, veće su šanse da stradaš ti ili netko od tvoje obitelji, nego da ga upotrijebiš u obrani. A i u slučaju eventualne uporabe u obrani, izlažeš se riziku prekoračenja, pa se problemi samo množe...

 

Uglavnom, na kuću staviti senzorske lampe, u dvorište psa (ako imaš mogućnosti), a uz sebe suzavac. Jeftino i učinkovito, bez mogućnosti kompliciranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Mogu li dobiti dozvolu za držanje ili da uzmem plinsku vjernu repliku za airsoft?

Znam kako ga moram držati, i da moram paziti oko nacina samoobrane.

Čisto da se osjećam sigurnije?

Al sto če susjedi mislit kad MUP dođe u provjeru,?

Punoljetan sam (20) al starci nebi bas bili sretni...

-odeš u mup i podneseš zahtjev za oružje....

-susjedi nek misle šta hoče...nisi ni prvi ni zadnji kome policija dolazi u kuću radi provjere oko oružja...i kad budeš imao oružje dolazit će ti s vremena na vrijeme u provjeru kako držiš i čuvaš oružje...

-a to oko staraca...to moraš s njima riješiti...

 

dosad je dobijanje dozvola za držanje išlo relativno "lako"...ako nisi problematičan i provjere ne pokažu nikakvu zapreku dobije se dozvola....međutim ,tendencija je da se ide polako prema postrožavanju,čak i prema tome da se nikome ne da dozvola tko nema opravdan razlog ...

trebaš uzeti u obzir i da je oružje sve skuplje i skuplje...samo dobijanje oružja košta,pa oružje,pa čuvanje oružja,pa česti ljekarski itd...

 

kao što drot gore navodi oružje zna biti i opasno,pa ako osoba nije sposobna ili lako izgubi kontrolu,možda ga i nije dobro imati...ali to je na svakom od nas da za sebe odlučimo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ruku na srce, i ne mora se odmah ići na vatreno oružje (a ako ćete navesti vaše iskustvo kao razlog, obzirom na mladu dob i "vrelu" krv, velika je vjerojatnost da će vas odbiti, jer nitko ne želi "osvetnika").

 

Uz ovo što su momci već napisali - bejzbol palica, komad letve 4 X 5 cm, 1,20 m duljine, itd., itd. sasvim dobro funkcioniraju. U konačnici, ima i alata koji itekako mogu poslužiti u obrani, da ne nabrajam kojih sve ima.

 

Inače, provalnici su rijetko spremni za ozbiljan obračun u slučaju da ih se ulovi, a u pravilu oni koji jesu, imaju i drugi cilj prilikom provale, dakle ne onaj imovinske naravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok svima,

Nisam eksplozivna osoba i ne želim nikome zlo.

Razmižljao sam s čim da mu izađem i da ga nalemam u svrhu zadržavanja do dolaska policije ali je strah bio jači.

Što bi ste Vi napravili u tom trenutku?

Nisam mogao znati ima li kakav pištolj uza se pa sam se sakrio ne zadržavši ga.

Netko je napisao da oni koji su za sukob imaju drugi cilj, koji?

Nisam osvetnik ali se jednostavno ne osjećam sigurno u vlastitu domu.

Često me prate nesanice s mišlju da čeka da ga zaboravim pa da će pokušati opet.

Kukavica prokleta shvatila da ja imam taktičku prednost u odnosu na njega jer je to moj dom a nije znao gdje sam i na što sam spreman

Od poziva pa do dolaska policije prošlo cca 3min svega ali je on ispario..

Jeli to netko tko zna što radi?

U, previše se raspisat.. Možda čita forum a?:-)) :-D

Psa imam pa je ušao pored njega

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam eksplozivna osoba i ne želim nikome zlo.

 

 

Da malo rezimiramo.

 

 

Svatko tko razmišlja o obrani svog doma i sebe i članova svoje obitelji treba prvo neke stvari raščistiti sam sa sobom.

 

 

Prvo - spada li u potencijalne žrtve.

U materijalnom smislu - je li bogata familija, bavi se poslom u kojem se barata sa vrijednim stvarima ili većom količinom gotovine, ili su neposredno prije toga prodai neku neretninu, a novac drže kod kuće.

Takve osobe mogu očekivati razbojnički napad ozbiljnih kriminalaca koji su naoružani i neće se ustručavati uružje uporabiti. Prosječnom građaninu će provaliti kokošar koji bježi na prvi znak da će vlasnik reagirati.

Zrtve mogu biti (i ćešće jesu) stare i nemoćne osobe koje žive same na usamljenom mjestu. Počinitelj može viti i netko tko ima drugaćije motive od pljačke (osvetu, palež, silovanje).

 

 

Svatko se dakle mora definirati koliko je vjerojatna žrtva.

 

 

Drugo - svatko mora raščistiti sam sa sobom:

- je li spreman nanijeti osobi napadaču teške ozlijede pa i usmrtiti ju

- je li i koliko fizički sposoban sukobiti se s napadačem/provalnikom ako dođe do fizičkog sukoba

- je li sposoban u kriznim trenutcima racionalno procjenjivati (da ne prekorači nužnu obranu, ili čak ubije krivu osobu (npr. pijanog susjeda koji je pogriješio vrata usred noći)

 

 

Samo posjedovanje vatrenog oružja ne znači ništa ako ne znaš njime rukovati, a posebice ako nisi sposoban trezveno reagirati u kriznoj situaciji. Hoćeš li tada zaboraviti repetirati, ili ostaviti oružje zakočeno... jesi li spreman pucati u drugog čovjeka ako nasrne na tebe? Hoćeš li ga uopće pogoditi u takvoj kaotičnoj situaciji? Hoćeš li ciljati tako da ga vjerojatno ubiješ, ili recimo pucati u noge...?

 

 

 

 

Razmižljao sam s čim da mu izađem i da ga nalemam u svrhu zadržavanja do dolaska policije ali je strah bio jači.

Što bi ste Vi napravili u tom trenutku?

 

 

Ja bi otvorio prozor i vikao (kao da vičem na ženu) - "... pa gdje si mi stavila metke, jesam ti rekao da mi ne pospremaš oružje... !

 

 

 

 

 

 

Nisam mogao znati ima li kakav pištolj uza se pa sam se sakrio ne zadržavši ga.

Čak i ako nema pištolj, nego samo pajser ili nož, što misliš će se dogoditi ako mu staneš na put?

 

 

Netko je napisao da oni koji su za sukob imaju drugi cilj, koji?

Opisao sam - osvetu, pljačku vrijednije imovine... poneki sociopatski lik može imati na umu baš svašta, ali takvi su toliko rijetki da je veća vjerojatnost da te pregazi tramvaj...

 

 

Nisam osvetnik ali se jednostavno ne osjećam sigurno u vlastitu domu.

Često me prate nesanice s mišlju da čeka da ga zaboravim pa da će pokušati opet.

...

 

 

Drugi su ti već savjetovali - lampe sa senzorom, razne automate koji ostavljaju privid da nekog ima u kući... protuprovalna vrata nisu skupa, zaštititi prozore koji su najviše izloženi... neki jeftiniji alarm unutar kuće koji se pali samo kad nikog nema doma.

 

Dodao bih:

Oići na tečaj samoobrane, moguće i početi trenirati borilačku vještinu.

Jako korisno za povećanje samopouzdanja, a ujedno ćeš naučiti cijeniti oponenta i izbjegavati nepotrebne sukobe.

 

 

 

 

 

 

Psa imam pa je ušao pored njega

 

 

Je li pas lajao? Je li u ograđeom prostoru, na lancu,...?

 

 

Bolje je imati dva-tri manja peseka nego jednu veliku mazu. Više pasa reagiraju kao čopor, hrabre jedan drugoga...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... pucao bi u noge ne valjda u glavu i to samo ako nasrnuo...

 

Da se slučajno nađeš u takvoj situaciji, vjerojatno ne bi birao gdje ćeš pucati...

 

 

... A da uzmem onaj repliku kaj izgleda kao pravi za airsoft da mu razbije zube samo?

 

I onda ga dovedeš u zabludu da imaš pravo oružje, pa te iz straha pikne ili udari nečime što mu se nađe pri ruci...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

oko replika oružja...

ima ona poslovica da se prazne puške boje dvojica,a pune samo jedan.....

možemo mi pretpostavljati ovako i onako i šta bi bilo kad bi bilo,ali sve se svodi na slijedeće

 

-ako se ima oružje u domu...tada osoba ima sigurnost i ako kojim slučajem dođe do napada na njega tada je dobro da je imao oružje jer na taj način može zaštiti sebe i obitelj (bar ima šanse da zaštiti)...nitko drugi ga neće zaštiti...

-ako se nema oružja ,onda si u milosti i nemilosti napadaća...

-ako se puca bez razloga,onda je bolje da nisi ni imao oružje...

i to je to :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakvi lajao, mahao repom!! Od tada smo se posvađali (pas i ja) jer me nije štitio.

Psa su moji uzeli kao za igru, ne čuvara a davno sam im govorio za kamere i alarm ali ništa kao ni nakon ovog događaja jer to njima netreba.

Ma ne bavimo se novčanim transakcijama niti je novac doma.

Pitanje je, što je provalnik mislio da će dobiti propalom?

Još mi je zvonio prije provale na vrata ali dobro procjenjujem stvari i rekao mi neki osjećaj, ne otvaraju! U opasnosti si! Ja pošao po mobitel a on je već stigao na prozor, gurnuo ruku kroz obrliht i primio rućicu. Ja pobjegao na sigurno a dalje znate...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

oko replika oružja...

ima ona poslovica da se prazne puške boje dvojica,a pune samo jedan.....

možemo mi pretpostavljati ovako i onako i šta bi bilo kad bi bilo,ali sve se svodi na slijedeće

 

-ako se ima oružje u domu...tada osoba ima sigurnost i ako kojim slučajem dođe do napada na njega tada je dobro da je imao oružje jer na taj način može zaštiti sebe i obitelj (bar ima šanse da zaštiti)...nitko drugi ga neće zaštiti...

-ako se nema oružja ,onda si u milosti i nemilosti napadaća...

-ako se puca bez razloga,onda je bolje da nisi ni imao oružje...

i to je to :)

 

namjena vatrenoga oružja je usmrćivanje žive sile!

dakle,u takvoj ,potencijalnoj konfuznoj situaciji-puca se da se ubije! sve drugo je obmana.

No,jel razlog neku budalu ubiti jer je htio nešto ukrasti????

a oružje mora biti ispravno,napunjeno...a strijelac ga upotrijebiti tj ubiti! želi li iko imati takav teret na sebi????

jedno je pucati na streljani i moći birati dio mete,a drugo je instinktivno pucati-tad se puca da se ubije!

virujte meni-jer sam odavno ispucao 30.000 metaka iz pištolja raznih kalibara. potreba i instinkt-mogu vam život uništiti više nego neki lopov.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eh da sam znao pa mu otvorio... Sad Šta je, tu je samo mi je žao što je pobjegao jer su plavci stigli pod rotirkama u svega 3 min al je smeće pobjegao.

A ovo da me nebi napao, kako ja mogu biti siguran da nema oružje u jakni?

 

Ne otvarati, nego iznutra pitati što želi.

 

Što se tiče njegovih namjera, jasno je da nikada ne možeš biti siguran za nikoga, ali ovako kako se odvilo upućuje na to što smo pričali.

 

 

potreba i instinkt-mogu vam život uništiti više nego neki lopov.

 

S ovim bih se uvelike složio.:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

namjena vatrenoga oružja je usmrćivanje žive sile!

dakle,u takvoj ,potencijalnoj konfuznoj situaciji-puca se da se ubije! sve drugo je obmana.

kad oružje ima kreten to je tako....a kad ima normalan čovjek ,onda namjena može biti i spašavanje nečijeg ili svog života.....

kad bi tako pojednostavili onda ni policajac ni vojnik ne bi trebao nositi oružje jer će nekoga možda ubiti...i oni su podložni krivim procjenama i stresnim situacijama...

da država može garantirati da nitko ne može imati oružje to bi bilo sjajno...međutim nije tako...

 

potreba i instinkt-mogu vam život uništiti više nego neki lopov.

lopovi ne ubijaju i nemaju oružje?...on je lopov,ali isto tako i ako ga uhvatiš na djelu može postati i ubojica....

 

...ima stotine tisuća registriranog oružja i možete zamisliti koliko i neregistriranog oružja.....više imate šansu da ubijete nekog sa autom nego oružjem...čak sam sad malo i pogledao na internetu da vidim uopće da li je ikad i ubijen neki provalnik...pa evo jedan primjer iz susjedne države

"

Jedan razbojnik ubijen je sinoć oko 20 i 30 sati u Donjoj Rači pored Kragujevca, kada je upao u kuću u tom naselju i pokušao da opljačka stariju ženu i njenog unuka koji su u njoj živeli. Nakon sukoba, unuk je ubio napadača.

Napadač (34) je upao u kuću maskiran fantomkom i naoružan, a nakon što je zatekao staricu i njenog unuka (37), pljčakaš je zatražio novac.

Pošto ga suma koju su mu doneli nije zadovoljila, tražio je još novca, nakon čega je došlo do tuče između njega i unuka. Provalnik je izvadio pištolj i pokušao da puca u muškarca, ali mu se metak zaglavio u cijevi.

Taj trenutak iskoristio je napadnuti da dograbi svoje oružje i hicima usmrti provalnika."

 

normalno,ima vjerojatno primjera gdje se ubije nekoga bezveze i onda bi bilo bolje da nije ni imao oružje...i složio bih se sa dosta toga rečenim iznad u postovima...ali univerzalnog rješenja ili šta je bolje teško je zaključiti....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kad oružje ima kreten to je tako....a kad ima normalan čovjek ,onda namjena može biti i spašavanje nečijeg ili svog života.....

 

Iako si općenito u pravu, tu govorimo o pucanju u čovjeka. Tu se najčešće ide u centar mase, tamo gdje je najširi, jer jedino to jamči spas. A automatski jamči i veliko stradanje s druge strane, što u ovakvoj situaciji ne mora biti opravdano.

 

 

lopovi ne ubijaju i nemaju oružje?...on je lopov,ali isto tako i ako ga uhvatiš na djelu može postati i ubojica...

 

I slučajni prolaznik može biti ubojica, ali lopovi ne ubijaju niti ne nose oružje. Cilj im je materijalna stvar, a ne život ukućana. Isto tako, u slučaju hvatanja, automatski su znatno veće kazne ako imaju oružje (da ne velimo da u slučaju uporabe sile to djelo iz teške krađe može prijeći u razbojništvo, razbojnički krađu ili nešto drugo gdje je kazna opet veća). Slučajevi u kojima provalnik ide na vlasnika su rijetki, ali su tada planirani i ide se s rizikom, pa se računa i na mogućnost obrane, pa i savladavanja te obrane.

 

Imaš i kod nas primjera, npr. kada je stric ubio nećaka u ovoj drugoj (razbojničkoj, ne provalničkoj) situaciji.

 

Uglavnom vatreno oružje nije adekvatna obrana od provale.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uglavnom vatreno oružje nije adekvatna obrana od provale.

više-manje se razumijemo oko tematike jer smo slične poslove radili ili radimo...znamo prednosti i mane i jedne i druge opcije.....

izdvojio sam ovaj citat jer je on nedvojben....oružjem,odnosno ubojstvom, se ne smije riješiti provala.....samo problem ove tematike je što neznamo nikad razlog upada u kuću i neznamo da li će provala prerasti u ubojstvo radi sprečavanja otkrivanja počinitelja....

kada netko razmišlja o oružju u kući onda to ne treba biti samo razlog provala,već sigurnost (možda i prividna) doma...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da ste stručni i sorry na gnjavaža ali onako stvari stoje:

Neznam doduše bih li to ovdje pisao al aj pa ako ovaj čita da mu sve po spisku.

Naime, ja sam osoba sa otežanim kretanjem i ravnoteža je problem.

Fizički, bez oružja ili replike oružja te letve ili sličnog se nebih mogao obraniti.

Nisam paničar i znao sam što radim.

Hvala bogu nije nitko od obitelji bio tu, jer bi se uplašili i vrlo vjerojatno neadekvatno reagirali dovodivši sebe u nesigurna situaciju i bojim se da bi tu bilo nepotrebnih žrtava.

Opća sigurnost mi je važna jer se bojim da je tu blizu..

Što ako me sretne i prepozna na ulici? (naravno nemam i nebih vani niti imao oružje jer to smatram nepotrebnim)

Majka je stigla 5 min nakon što su plavci otišli, što da se zatekla tu autom u akciji? Čak kad je ona pozvanila počeo sam vikati tko je?!! Upozoravam te da sam naoružan!!!) mogu li negdje nabaviti lisice u slučaju potrebe da ga uhvatim ako se vrati?

Nebih nikome poželio slično iskustvo jer bude vaš(bar je mene) mjesec dana lovila nesanica i od tada trzaj na svaki zvuk...

I na kraju, jeli bilo uopće pametno sve pisati?

Drot13@ i ostali, hvala Vam!!

Juky

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I da te prepozna, neće ti ništa. Provalnici su provalnici, nisu razbojnici. Ako ne plaćaš okolo novčanicama od 1000 kuna i hvališ se da držiš novce doma ispod madraca, razbojnici ti neće doći.

 

Kod vatrenog oružja moraš misliti na još nešto - ono mora biti odvojeno od metaka i zaključano. Ako se i pojavi ovakva situacija da bi ga uzeo radi svoje sigurnosti, prvo moraš otvoriti sef, napuniti ga i pripremiti. I to dok si pod stresom, možda i u panici.

 

Suzavac može uvijek biti u džepu, a ako uzmeš onaj koji baca mlaz (a ne oblak), ne trebaš se niti približavati osobi da bi ju pošpricao. S obzirom da je to mali trošak, probaj kupiti takav suzavac i negdje u šumi ga isprazniti u neko drvo. Vidjet ćeš koliko je praktičan i na koju udaljenost precizno baca. Samo pazi na vjetar da ne bi isprobao i učinkovitost (za svaki slučaj to ne bi trebao raditi sam da ti ima tko pomoći ako zahvatiš i sebe, pogotovo kasnije prstima prije nego opereš ruke).:zubo: A i tako ćeš vidjeti odgovara li ti tako nešto.

 

Što se tiče opće sigurnosti, svatko može biti žrtva kaznenog djela, pogotovo imovinskog (provale i krađe). Bolje je malo poraditi na pasivnoj zaštiti i odvraćanju, jer su provalnici oportunisti - ako imaju dvije kuće u mraku i u jednom dvorištu je pas (ili oznaka za opasnog psa, vidljivi lanac i kućica na dvorištu i sl.), rešetke na stražnjim prozorima, brava kojoj cilindar ne viri iz vrata, svjetlo sa senzorom i sl., izabrat će onu drugu. Ne razmišljaju o tome ima li vlasnik vatreno oružje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Provalnici su provalnici, nisu razbojnici. Ako ne plaćaš okolo novčanicama od 1000 kuna i hvališ se da držiš novce doma ispod madraca, razbojnici ti neće doći.

Dodao bih - veliki problem sje i kad razni članovi familije ili poznanici (obično pijanci) po birtijama pričaju kako 'u toj kući ima paaaara'... Stoga, ako ste nešto i prodali, najbolje je svima reći da je lova već potrošena na nešto, ili 'uložena u fondove, dionice'...

 

Suzavac može uvijek biti u džepu, a ako uzmeš onaj koji baca mlaz (a ne oblak), ne trebaš se niti približavati osobi da bi ju pošpricao. S obzirom da je to mali trošak, probaj kupiti takav suzavac i negdje u šumi ga isprazniti u neko drvo. Vidjet ćeš koliko je praktičan i na koju udaljenost precizno baca. Samo pazi na vjetar da ne bi isprobao i učinkovitost (za svaki slučaj to ne bi trebao raditi sam da ti ima tko pomoći ako zahvatiš i sebe, pogotovo kasnije prstima prije nego opereš ruke).:zubo: A i tako ćeš vidjeti odgovara li ti tako nešto.

 

Mnogo toga može biti oruđe odvraćanja. Primjerice, veći aparat za gašenje, recimo S-9 , kad ga aktiviraš na nekoga sa 2-3 metra udanjenosti... ili nešto ovakvo:

Google rezultati pretraživanja slika za https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1qIoBKVXXXXc2XFXXq6xXFXXXp/Hot-sell-tactical-survival-Axe-tomahawk-Fire-axes-ax-head-stainless-steel-machete-machado-tourist-font.jpg

... može biti mnogo opasnije oružje u bliskoj borbi - pogotovo protiv provalnika koji recimo pokušava ući kroz prozor.

 

Bolje je malo poraditi na pasivnoj zaštiti i odvraćanju, jer su provalnici oportunisti - ako imaju dvije kuće u mraku i u jednom dvorištu je pas (ili oznaka za opasnog psa, vidljivi lanac i kućica na dvorištu i sl.), rešetke na stražnjim prozorima, brava kojoj cilindar ne viri iz vrata, svjetlo sa senzorom i sl., izabrat će onu drugu.

 

Također, ako dotični unatoč svim ovim mjerama pokušava provaliti, onda to vlasniku treba biti pokazatelj da se uistinu radi o opasnom razbojniku (ili više njih).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve stoji ali što imam od toga kad su žurili a nisu ga uhvatili? Kada imam osjećaj da je tu blizu... da čeka priliku i da neće doći praznih ruku?

Brava je kodirana al jbg kad imam prozore..

Pas služi samo za ukras a aparat protiv požara nemam... Imam seniorske lampe koje se pale noću u dvorištu a ovo se odigralo tokom dana.

Imao sam neke problematične susjede nekad a i kvart je zeznut.

Imam susjeda koji je policajac u drugoj pp ali nije on mene ne poznaje bas i nemam njegov kontakt a i da imam što mi vrijedi ako nije doma?

Sve ostalo su stari ljudi i nema tko priskočiti u pomoć kada je hitno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možemo ti pričati do preksutra, ali ako se ne sabereš, ne može ti nitko pomoći. Možeš već sutra opet biti žrtva provalnika (drugog, a u nekom najluđem slučaju i istog), a možda nikada više ne doživiš ništa slično. Nema tu pravila. Rekli smo ti svašta i pročitaj još jednom, a ako i dalje misliš podnositi zahtjev za vatreno oružje, sjeti se da je uvjet i liječnički pregled.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija