Jump to content

Oporuka


anonimno

Preporučene objave

Djed me zamolio da mu napišem oporuku kojom on sredstva sa tekućeg računa ostavlja mojoj majci. Djed je pokretan, zna pisati i čitati, pa me zanima je li valjana ta oporuka koju ja napišem, a onda ju djed naknadno potpiše uz prisustvo dva svjedoka ( utječe li međusobno srodstvo na valjanost oporuke tj. činjenica da sam je ja sastavio, a mojoj majci se ostavlja novac )?

Da li ja mogu biti svjedok ?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor koji ste dobili nije precizan i nije točan. Članak 35 i 36 Zakona o nasljeđivanju kažu:

 

Članak 35.

 

(1) Pri sastav­­lja­­nju pisane oporuke pred svjedocima (članak 31.) i javne oporuke (članak 33.) svjedoci mogu biti puno­­ljetne osobe kojima nije oduzeta poslovna sposobnost i koje znaju i mogu čitati i pisati.

 

(2) Ne mogu biti svjedoci pri sastav­­lja­­nju pisane oporuke pred svjedocima ni javne oporuke, niti oporuku sastaviti po oporučite­­ljevu kaziva­­nju u svojstvu ovlaštene osobe: oporučite­­ljevi potomci, ­­nje­gova posvojčad i ­­njihovi potomci, ­­nje­govi pred­ci i posvojite­­lji, ­­nje­govi srodnici u pobočnoj lozi do zak­­ljučno četvrtog stup­­nja, bračni drugovi svih tih osoba ni oporučite­­ljev bračni drug.

 

Raspolaga­­nja u korist ovlaštene osobe, svjedoka i ­­njihovih bližih srodnika

 

Članak 36.

 

Ništave su oporučne odredbe kojima se nešto ostav­­lja osobi koja je oporuku sastavila, svjedocima pri ­­njezinu sastav­­lja­­nju, ­­njihovim bračnim drugovima, ­­njihovim predcima, ­­njihovim potomcima, ­­njihovim srodnicima u pobočnoj lozi do zak­­ljučno četvrtog stup­­nja srodstva i bračnim drugovima svih tih osoba.

 

Nadam se da vam je iz ovoga sve jasno.

Vaš djed obzirom da zna čitati i pisati, može napisati vlastoručnu oporuku svojom vlastitom rukom i obavezno ju sam potpisati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija