Jump to content

Obrazac za porez na nekretnine


forumasica28

Preporučene objave

, forumasica28 je napisao:

Da li se obrazac mora popuniti i dostaviti Poreznoj iako je porez odgođen? Još nismo predali taj obrazac, a rok je do 6.10. pa smo pomalo zbunjeni otkako su najavili odgodu.

Treba dati jedno pojašnjenje (ili ako hoćete upozorenje) svim vlasnicima nekretnina, naročito onima koji davno izgađene objekte sada legaliziraju ili čak legalno izgrađene građevine samo upisuju u zemljišne knjige.

JLS za starost nekretnine uzimaju datum rješenja o izvedenom stanju, dan izdavanja uporabne dozvole ili dan upisa u gruntovnici. 

Međutim, većina tih nekretnina nije sagrađena ili dograđivana u zadnje vrijeme, nego su stare i više od 30 godina, mnoge i više od 50 godina. Dobar postotak tih nekretnina bio je upisan u katastarske planove, pa su čak građani za njih već desetljećima plaćali komunalnu naknadu prema stvarnoj veličini.

Nemojte dozvoliti da vam sada JLS nekretninu knjigovodstveno proglasi potpuno novom građevinom ( za koju se plaća veća naknada/porez/whatever) samo zato jer nije bila uknjižena.  Čak i ako je izvršena neka manja prigradnja, primjerice kakve strehe, verande, vanjskog stubišta ili pomoćne prostorije) nije zato cijela građevina postala vrijedna novogradnja da se oporezuje po većoj stopi.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Obrazac za porez na nekretnine
, forumasica28 je napisao:

Da li se obrazac mora popuniti i dostaviti Poreznoj iako je porez odgođen? Još nismo predali taj obrazac, a rok je do 6.10. pa smo pomalo zbunjeni otkako su najavili odgodu.

Složio bih se sa G-manom jer sam zakon, iako je najavljivano da će se odgoditi primjena pa čak i ukinuti, još uvijek važeći, pa tako i čl.58, 59.

prije 23 sati , felixx je napisao:

Treba dati jedno pojašnjenje (ili ako hoćete upozorenje) svim vlasnicima nekretnina, naročito onima koji davno izgađene objekte sada legaliziraju ili čak legalno izgrađene građevine samo upisuju u zemljišne knjige.

JLS za starost nekretnine uzimaju datum rješenja o izvedenom stanju, dan izdavanja uporabne dozvole ili dan upisa u gruntovnici. 

Sa ovime djelomično. Naime i sam zakon govori da koef.dobi ovisi o godini izgradnje, osim rekonstruiranog dijela koji se utvrđuje prema razdoblju rekonstrukcije. Isto tako i sami vlasnici će dostaviti (ili već jesu) podatke o godini izgradnje ondnosno godini rekonstrukcije. Pa me baš zanima koji će to referent u JLS odrediti da je građevina izgrađena ili rekonstruirana prema Rješenju o izvedenom stanju, Uporabnoj dozvoli ili upisom u ZK ako je to dobiveno ili napravljeno prekjučer. Posebno stoga što će se u Rješenju navesti da je građevina izgrađena XXXX ili igrađena XXXX prema pravomočnoj građ dozvoli a rekonstruirani nelegalni dio XXXX, također su već iste JLS u rješenjima za naplatu doprinosa naveli o kakvoj se i kada izgrađenoj građevini radi. Isto tako i u Uporabnoj (koja btw nema veze sa nelegalno izgrađenim građevinama jer je samo Rješenje akt za uporabu) za građevine građene prije 15.veljače 1968 ili rekonstruirane u postupku obnove.

No, ova razlika po koef.dobi od 0.1 ili 0.2 uopće toliko i nije bitna jer je najveći utjecaj za izračun bodova za naplatu poreza trebao biti koef.namjene za koji će JLS, osim za stambeni prostor koji služi za trajno stanovanje (znaći za vikendice, sve ono što služi za iznajmljivanje i sl.), moći propisati koef. 1-5 ili 1-6, a za posl.prostore 1-5 pa čak i 1-10.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, forumasica28 je napisao:

Da li se obrazac mora popuniti i dostaviti Poreznoj iako je porez odgođen? Još nismo predali taj obrazac, a rok je do 6.10. pa smo pomalo zbunjeni otkako su najavili odgodu.

Zakonski rok je do 31.10.2017-te a kako su izmjene zakona sa brisanjem i članka 59 u saborskoj proceduri do toga datuma možda i ukinu odredbe o porezu na nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Spitfire je napisao:

Sa ovime djelomično. Naime i sam zakon govori da koef.dobi ovisi o godini izgradnje, osim rekonstruiranog dijela koji se utvrđuje prema razdoblju rekonstrukcije. Isto tako i sami vlasnici će dostaviti (ili već jesu) podatke o godini izgradnje ondnosno godini rekonstrukcije. Pa me baš zanima koji će to referent u JLS odrediti da je građevina izgrađena ili rekonstruirana prema Rješenju o izvedenom stanju, Uporabnoj dozvoli ili upisom u ZK ako je to dobiveno ili napravljeno prekjučer

Vjerujem da će se u mnogim JLS voditi upravo onim što su meni rekli kad sam se oko toga pointeresirao - obzirom da imam dvije kuće sa pomoćnim objektima za čije dogradnje sam ishodio rješenja o izvedenom stanju, a jednu za koju sam ishodio uporabnu, a samo za pomoćni objekt rješenje o izvedenom stanju. Odgovor je bio da oni u nedostatku drugih podataka (tj. ako građani ne ispune obrasce) nemaju zašto uzeti drugi podatak o starosti nego datum recimo - rješenja o izvedenom stanju.

I iskreno, u svoj toj sadašnjoj gunguli usred koje u kratkom razdoblju do primjene poreza moraju izdati tisuće rješenja prema novim rješenjima o izvedenom stanju - čak ih i razumijem. Zašto bi oni sada u par mjeseci trebali ići po terenu i ustanovljavati starost građevine, je li negdje samo dograđen stari objekat ili je srušen i napravljen zamjenski, itd. Ako građani nisu voljni brinuti o svojim nekretninama i svom interesu pa ispuniti obrazac...

Citiraj

No, ova razlika po koef.dobi od 0.1 ili 0.2 uopće toliko i nije bitna jer je najveći utjecaj za izračun bodova za naplatu poreza trebao biti koef.namjene za koji će JLS, osim za stambeni prostor koji služi za trajno stanovanje (znaći za vikendice, sve ono što služi za iznajmljivanje i sl.), moći propisati koef. 1-5 ili 1-6, a za posl.prostore 1-5 pa čak i 1-10.

Dobro primjećeno.

Ali zasad je tako, a ne znači da će tako i biti.

Porez nije isto što i komunana naknada , to je porez na nekretninu. Dobro napisana Ustavna tužba lako će srušiti te razlike. Porez mora biti u nekom srazmjeru sa vrijednosti onog što se oporezuje. Mogu biti neke razklike ovisno o namjeni i načinu korištenja, ali raspon 1: 10 je prevelik.

A vrijednos negretnine uvelike ovisi i o starosti. I o opremljenosti, i lokaciji - ali ne toliko o namjeni.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, felixx je napisao:

Vjerujem da će se u mnogim JLS voditi upravo onim što su meni rekli kad sam se oko toga pointeresirao - obzirom da imam dvije kuće sa pomoćnim objektima za čije dogradnje sam ishodio rješenja o izvedenom stanju, a jednu za koju sam ishodio uporabnu, a samo za pomoćni objekt rješenje o izvedenom stanju. Odgovor je bio da oni u nedostatku drugih podataka (tj. ako građani ne ispune obrasce) nemaju zašto uzeti drugi podatak o starosti nego datum recimo - rješenja o izvedenom stanju.

Ne volim se baš nabacivati primjerima, no uzmimo npr. jednu vikendicu sagrađenu '98 i nadograđenu 2017 za koju je izdano Rješenje o izvedenom stanju 2016-e u kojem se navodi da se 1.Ozakonjuje završena, slobodnostojeća, jednostavna zgrada vanjske tlocrtne dužine ...., izgrađene i ucrtane u Katastarskom operatu 1998, te ostale građevine, septička jama, izgrađena na kč.br.xy K.O. XX

Ozakonjuje se i dozvoljava završetak započete dogradnje (u biti obične natkrivene i izbetonirane terase, no kako i zašto to je sasvim jedna druga prića) završene jednostavne zgrade, a prema Glavnom projektu izrađenom od strane ovlaštenog ing. arh. XY, tlocrtne dužine...širine...visine.., prema kojemu je jednostavna zgrada ukupne dužine...širine..., ukupne visine...GBP..., dvostrešenog krova, koja ima ...

3.Zgradu iz točke 1 i započetu dogradnju iz točke 2 ove izreke prikazuje Geodetska snimka izvedenog stanja....

Kao što rekoh, i u tim Rješenjima ili Uporabnoj nešto piše i sigurno se za ovu vikendicu neće sve obračunati sa koef.dobi 1.2 jer je Rješenje iz 2016-e, također već u večini JLS za mnoge objekate (znam iz iskustva) postoje već evidencije o vremenu izgradnje prema kojima su slane uplatnice za kom. naknadu, večina je nove podatke dostavila jer su JLS odredile rok dostave do početka 10 mj, pa ovakva igrarija od objašnjenja može doći od onih kojima se ne radi svoj posao (a možda se i njima čini da je razlika od 0.1-0.2 mizerna pa što se zamarati sa svom papirologijom) te im nabiti samo još više posla poradi žalbi. 

A niti ne moraju hodati po terenu i nešto utvrđivati jer će za one koji podatke ne dostave moći rebnuti na ovaj spomenuti način najveće koef za stanje i dob.

No, svejedno će zakon (valjda) odogoditi/ukinuti pa je sve ovo nebitno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija