Jump to content

Odlazak u mirovinu i visina iste


malitin1

Preporučene objave

Moja kuma odlazi sa 31.1.2018.g. u mirovnu s radnim stažom od 41 godine i starosti 61 godine života. Informacije koje dobiva u mirovinskom u Tvrtkovoj, vrlo su šture, čak u nekim dijelovima i različite, uglavnom zbunjujuće. Ništa nova u ovoj našoj državi. Zaposlenici ne služe uputiti čovjeka u njegova prava nego svaki obični smrtnik mora biti pravnik i financijaš da bi ih znao.

Na jednom mjestu je dobila nekakvu informaciju da radnici koji navrše 41 godinu staža imaju pravo na minimalnu državnu mirovinu, a koja je cca 3.000 Kn (???), ako je stvarna prema uplatama u mirovinski fond manja od toga. Molim da mi odgovorite

1. Ima li pravo na neku takvu mirovinu ?

2. Ima li pravo na obaveznu otpremninu iz firme i koliko ona iznosi (privatna firma za prodaju obuće)?

Molim odgovor što prije i unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , malitin1 je napisao:

Moja kuma odlazi sa 31.1.2018.g. u mirovnu s radnim stažom od 41 godine i starosti 61 godine života. Informacije koje dobiva u mirovinskom u Tvrtkovoj, vrlo su šture, čak u nekim dijelovima i različite, uglavnom zbunjujuće. Ništa nova u ovoj našoj državi. Zaposlenici ne služe uputiti čovjeka u njegova prava nego svaki obični smrtnik mora biti pravnik i financijaš da bi ih znao.

Na jednom mjestu je dobila nekakvu informaciju da radnici koji navrše 41 godinu staža imaju pravo na minimalnu državnu mirovinu, a koja je cca 3.000 Kn (???), ako je stvarna prema uplatama u mirovinski fond manja od toga. Molim da mi odgovorite

1. Ima li pravo na neku takvu mirovinu ?

Molim odgovor što prije i unaprijed hvala!

Poštovani malitin1,

1.Postoji minimalna starosna ili invalidsku mirovina po općem propisu ZOMO za konkretan mirovinski staž.

Trenutno (do 31.12.2017.g.) iznosi 61,36 kn za svaku PUNU godinu rada ili bolovanja. Za 41.g. mirovinskog staža najniža starosna mirovina iznosi 2.515,76 kn.

Nema prikaza najniže mirovina (starosne i invalidske) pri probnom izračunu mirovina od strane HZMO.

Na stranicama Legalis-a, paralelno izračunu stvarnih prava na neku od mirovina (temeljem individualnog prosječnog vrijednosnog boda i mirovinskog staža) izračunava se  i minimalna starosna ili invalidsku mirovina po općem propisu ZOMO za konkretan mirovinski staž.

U tablici u privitku simuliran je prosječni vrijednosni bod od 0,5 za ukupni mirovinski staž od 41.g.

Lijep pozdrav

Najniža starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 01 .01.2018.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , malitin1 je napisao:

Moja kuma odlazi sa 31.1.2018.g. u mirovnu s radnim stažom od 41 godine i starosti 61 godine života. Informacije koje dobiva u mirovinskom u Tvrtkovoj, vrlo su šture, čak u nekim dijelovima i različite, uglavnom zbunjujuće. Ništa nova u ovoj našoj državi. Zaposlenici ne služe uputiti čovjeka u njegova prava nego svaki obični smrtnik mora biti pravnik i financijaš da bi ih znao.

Na jednom mjestu je dobila nekakvu informaciju da radnici koji navrše 41 godinu staža imaju pravo na minimalnu državnu mirovinu, a koja je cca 3.000 Kn (???), ako je stvarna prema uplatama u mirovinski fond manja od toga. Molim da mi odgovorite

1. Ima li pravo na neku takvu mirovinu ?

2. Ima li pravo na obaveznu otpremninu iz firme i koliko ona iznosi (privatna firma za prodaju obuće)?

Molim odgovor što prije i unaprijed hvala!

Prema ZOMO-u, po navrsenim godinama zivota i stecenom radnom stazu ima pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika koja se ne penalizira, isto tako za svaki mjesec nakon navrsenih 60 godina zivota ima pravo na dodatnih 0,15% po mjesecu do trenutka kad da zahtjev za mirovinu ali najduze do 61 godine i 11 mjeseci zivota u 2018. godini (nakon toga gubi pravo na tih dodatnih 0,15 % po mjesecu) a nakon navrsene 62 godine zivota u 2018. godini ima pravo na punu starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za zene.

Znaci za navrsenu 1 punu godinu zivota iznad 60 godina ima pravo na dodatak na mirovinu od 1,8 %.

Sto se tice otpremnine, ako ide u redovnu mirovinu (nije dobila neku vrstu otkaza) bojim se da nema prava na otpremninu,  ali to mora biti na neki nacin regulirano pravilnikom o radu.

Inace za odlazak u mirovinu neoporeziva otpremnina iznosi 8000,00 kn.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maličovječe, izvrsno objašnjenje. Sad još samo vidjeti prave podatke o plaćama. Čim to dobijem, javit ću se radi mogućeg cca iznosa mirovine. Ove godine u 4.mj. navršila je 61 godinu života. Dakle, sa 10.1.18.  imat će 61 godinu i  9.mj. jer je rođena 10.4.1956. i ima pravo na 0,15 % po mjesecu od dana predaje zahtjeva.

Možeš li mi malo pojasniti navod - nakon navršene 62 godine života u 2018. godini ima pravona punu starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za žene -. Znači li to da bi joj bila veća? Rečeno  joj je da joj je sada najpovoljniji rok za mirovinu,  da bi kasniji odlazak za nju bio lošiji.

Što se otpremnine tiče, u redu, vidjet ćemo ima li to u regulirano, firma je Svijet obuće. 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , malitin1 je napisao:

Maličovječe, izvrsno objašnjenje. Sad još samo vidjeti prave podatke o plaćama. Čim to dobijem, javit ću se radi mogućeg cca iznosa mirovine. Ove godine u 4.mj. navršila je 61 godinu života. Dakle, sa 10.1.18.  imat će 61 godinu i  9.mj. jer je rođena 10.4.1956. i ima pravo na 0,15 % po mjesecu od dana predaje zahtjeva.

Možeš li mi malo pojasniti navod - nakon navršene 62 godine života u 2018. godini ima pravo na punu starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za žene -. Znači li to da bi joj bila veća? Rečeno  joj je da joj je sada najpovoljniji rok za mirovinu,  da bi kasniji odlazak za nju bio lošiji.

Lp

Poštovani malitin1,

Naš mirovinski zakon je zaista originalan, doista kako piše poštovani malicovjek ako vaša kuma otiđe u starosnu mirovinu zbog dugogodišnjeg osiguranja (članak 35. ZOMO) do 61.g. i 11. mjeseci života ima pravo na veću mirovinu (uvećanje osnovne mirovine , temeljene na stvarnim uplatama, za 0,15 % za svaki mjesec rada nakon 60. rođendana kao bonus) od pune starosne mirovine koju ostvaruje kad napuni 62.g. života.

Znači radi mjesec dana (su)više ali trajno će primati manju mirovinu makar se ona zvala puna starosna mirovina.

Dobar savjet od strane djelatnika HZMO, ne raditi da napuni 62.g., moj savjet je ako radeći napuni 62.g. onda joj je najbolje raditi do 65.g. života.

Prethodne konstatacije vrijede ako joj je izračun starosne mirovine veći od najniže starosne mirovine. Korisnici najnižih starosnih mirovina nemaju dodatak od 0,15 % za rad nakon 60. rođendana.

Mislim da Vam je sada sve jasno ?

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , malitin1 je napisao:

Maličovječe, izvrsno objašnjenje. Sad još samo vidjeti prave podatke o plaćama. Čim to dobijem, javit ću se radi mogućeg cca iznosa mirovine. Ove godine u 4.mj. navršila je 61 godinu života. Dakle, sa 10.1.18.  imat će 61 godinu i  9.mj. jer je rođena 10.4.1956. i ima pravo na 0,15 % po mjesecu od dana predaje zahtjeva.

Možeš li mi malo pojasniti navod - nakon navršene 62 godine života u 2018. godini ima pravona punu starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za žene -. Znači li to da bi joj bila veća? Rečeno  joj je da joj je sada najpovoljniji rok za mirovinu,  da bi kasniji odlazak za nju bio lošiji.

Što se otpremnine tiče, u redu, vidjet ćemo ima li to u regulirano, firma je Svijet obuće. 

Lp

Postovani prof odgovorio je na dio pitanja.

Prave podatke o placama a time i visinu "prosjecnog vrijednosniog boda" mozete vidjeti na stranicama HZMO-a, ako je prijavljena na e-Gradjani (preko Fine) i dobila "Korisnicko ime i lozinku", neka se prijavi online na stranice HZMO-a i neka si dade izracunati mirovinu, kod izracuna neka izabere "Mirovinu bez uvjeta", nakon 2 dana na stranicama HZMO-a moci ce vidjeti informativni izracun njene mirovine, na taj izracunati iznos dodaje se 27% dodatak na mirovinu (uskladjenje) i jos na to dodajte dodatnih 0,15% po mjesecu do trenutka kad da zahtjev za mirovinu.

Ako ce zahtjev za mirovinu predati sa datumom 01.04.2018. god., znaci imat ce navrseno 61 godinu 11 mjeseci i 20 dana zivota i imat ce pravo na dodatnih 3,45 % na mirovinu (zbog dugogodisnjeg osiguranja nakon 60 godina zivota). Cim navrsi 62 godine zivota u 2018 godini ima pravo na punu starosnu mirovinu (po prijelaznom zakonu za zene) ali gubi pravo na ovih 3,45 %.

Za primjer ako joj se izracuna mirovina sa dodanih 27 % od cca 3000 kn, 3000 x 3,45 % = 103,50 kn - dozivotno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala i Profu i Malomčovjeku, zbilja ste si dali truda pojasniti mi, oduševljena sam s vašim pristupom u pomoći. U ovom nemilosrdnom svijetu to je velika svijetla točka.

U FINI će tražiti korisničko ime i lozinku pa ćemo vidjeti. S rezultatima ću vas obavijestiti, tek toliko da znadete kako se ponašaju državne službe i kako će biti "velika" mirovina. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , malitin1 je napisao:

Na žalost nema e-mail i ništa od podataka iz FINA-e. Sa svojeg računa u FINA-i ne mogu dobiti podatke za nju, što je, ipak, nešto pozitivno. 

Pa otvorite joj gmail, ili jednostavno dajte svoj mail u prijavi to je vazno samo za prvi puta jer ce na mail dobiti poruku da se moze prijaviti na e-Gradjani, kad ju jedanput prijavite, mail vise nece biti bitan za daljnje prijavljivanje.

A mozete i ovako kako navodi Potocnica, ako koristite neki od bankovnih tokena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Nastavno na prethodne upute i mišljenja o izračunu, dajem na uvid Informativni izračun mirovine HZMO-a za moju kumu napravljen na dan 1.11.2014. godine. Od tada nema pisanih podataka.  Naglašavam da je u posljednje 3 godine i 3 mjeseca, zaključno s 31.1.18., dakle jučer, prosječna netto plaća bila najmanje  3.500 Kn. Molim znalce (Veteran, Novak, malicovjek) da mi izračunaju mirovinu prema tom podatku. Sve što biti više od takvo izračuna, biti će veselje do neba.

Napomena, kuma je s 31.1.18. u mirovini, ima 41 g. radnog staža i 61  godinu i 9 mjeseci starosti. (rođena 10.4.1956.)

Momci, hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, malitin1 je napisao:

Slijedom Vaših navoda u svoju tablicu sam uvrstio iste i rezultat je jasan, Dragici će se isplaćivati najniža mirovina po općem propisu ZOMO za njezin radni staž od 41.g.

Naknadno ču izračunati rast njezine mirovine ako je podnijela zahtjev po članku 35. ako na njega ima pravo.

Lijep pozdrav

Najniža starosna ili invalidska mirovina po opem propisu-ZOMO-01.02.2018.xls

PS

Mirovina će joj biti nešto viša od ove prikazane, za rast AVM od 01.01.2018.g.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, prof je napisao:

Slijedom Vaših navoda u svoju tablicu sam uvrstio iste i rezultat je jasan, Dragici će se isplaćivati najniža mirovina po općem propisu ZOMO za njezin radni staž od 41.g.

Naknadno ču izračunati rast njezine mirovine ako je podnijela zahtjev po članku 35. ako na njega ima pravo.

Lijep pozdrav

Najniža starosna ili invalidska mirovina po opem propisu-ZOMO-01.02.2018.xls

PS

Mirovina će joj biti nešto viša od ove prikazane, za rast AVM od 01.01.2018.g.

Kako pravo na punu starosnu mirovinu Dragica ostvaruje tek 10.04.2018.g. pretpostavljam da je podnijela zahtjev za priznavanje starosne mirovine temeljem dugogodišnjeg osiguranja ( minimum  efektivnog staža 41.g.) po članku 35. općeg propisa ZOMO, izračun njezine starosne mirovine temeljem stvarnih uplata povećao bi se za 3,15 % (21. mjes. x 0,15 = 3,15%).

Iznos mirovine od 2.413,30 kn pomnožio bi se sa 1,0315 a rezultat bi bio 2.489,32 kn.

Kako za Dragicu minimalna starosna mirovina po općem propisu ZOMO za njezin radni staž od 41.g. iznosi (uz trenutni AVM od 63,29)  - 2.515,76 kn, taj iznos mirovine bi joj bio u isplati.

Lijep pozdrav 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Dragica prilikom dobivanja  Rješenja o priznavanju prava na starosnu mirovinu po članku 35. negdje u travnju 2018.g. može računati na iznos mirovine od cca 2.600 kn, sve temeljeno na slobodnoj procjeni rasta AVM (sada 63,29) i najniže starosne mirovine za 1.g. staža po općem propisu (sada 61,36 kn) u iznosu od cca 2 %.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slazem se sa napisanim postovanog profa, ako je njena prosjecna mjesecna neto placa u zadnje cca 3 godine bila cca 3500 kn, vrijednosni bod koji je imala 2014 godine mogao bi ostati na istoj razini (tocnije je da bi joj cak bio i mali nesto nizi), ali jedno je sigurno ima pravo na minimalnu starosnu mirovinu kako je procjnio postovani prof.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija