Jump to content

opoziv ugovora o darovanju


sophiepravo

Preporučene objave

baka i djed su 2010. godine darovali kuću sa zemljištem svojoj kćeri; ugovora o doživotnom uzdržavanju nema, ali je postojao usmeni dogovor da će se brinuti o njima, pomagati im u svakom smislu, dakle, skrbiti o njima, a to je i bio motiv za sklapanje darovnog ugovora, što je po mom mišljenju prijevara; nakon što se uknjižila kao vlasnica nekretnine, dakle od 2010. godine kćer više nije posjetila ni kontaktirala svoje roditelje, djed je u međuvremenu umro, a baka je u 89. godini života tužila kćer i zatražila opoziv darovanja zbog grube nezahvalnosti; ali baka je umrla prije ročišta; mi (moja majka, brat, njegova žena...) smo se brinuli o njima do smrti, što je i obveza moje majke-briga za roditelja, dok je moja teta dolazila u zadar na ljetovanje- boravila u hotelu, i trošila neumjereno, a da nije niti kontaktirala majku; trenutno čekamo poziv na ostavinsku raspravu, i tada bi trebali dobiti od njezine odvjetnice spis i pitanje je: što i kako dalje? da li mi nastavljamo tamo gdje je baka stala- jer na djedov dio nemamo pravo, u smislu tužbenog zahtjeva, dakle, da li dalje tražimo opoziv darovanja iz tih istih razloga- gruba nezahvalnost, zakonska obveza uzdržavanja...ili zahtjev treba biti drugačiji, ujedno i tražimo kvalitetnog odvjetnika u  zadru? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , sophiepravo je napisao:

u smislu tužbenog zahtjeva, dakle, da li dalje tražimo opoziv darovanja iz tih istih razloga- gruba nezahvalnost, zakonska obveza uzdržavanja...ili zahtjev treba biti drugačiji,

Prema stavu Vrhovnog suda RH zauzetog u reviziji Rev-1688/98 od 23.05.2001.nasljednik koji je preuzeo parnicu iza pokojne tužiteljice ne može isticati drukčiji tužbeni zahtjev od tužiteljice, već da može nastaviti spor samo u sklopu već postavljenog tužbenog zahtjeva, jer je opoziv darovanja osobno pravo tužiteljice koje ne prelazi na njezine nasljednike.
 
Nadalje u konkretnom slučaju iz činjeničnog stanja se nemože zaključiti pravodobnost tužbe u smislu subjektivnog roka od godinu dana od dana saznanja razloga za opoziv.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sophiepravo je napisao:

baka je u 89. godini života tužila kćer i zatražila opoziv darovanja zbog grube nezahvalnosti; ali baka je umrla prije ročišta

Jel sud u smislu čl.212 ZPP donijeo rješenje o prekidu postupka.

 

Prije 11 minuta, sophiepravo je napisao:

angažirati odvjetnika i podnijeti tužbu

Nema novog podnošenja tužbe,obzirom da nasljednici preuzimaju več započeti postupak,osnovom odredaba čl.215 ZPP,no sasvim izvjesno da će se zastati do pravomočnog okončanja ostavinskog postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nakon podneska 15.03. kojim sam obavijestila sud o smrti tužiteljice, prema e-predmetu donijeto je rješenje o prekidu, a danas smo primili dopis da je u tijeku parnični postupak i da u roku 15 dana dostavimo rješenje o nasljeđivanju ili drugi dokaz tko su nasljednici, što sad- pričekati ostavinski, pretpostavljam da nema nekog roka u kojem bi to trebalo biti??, da li moja majka sad dolazi na mjesto bake kao tužiteljica? kakav dokaz ona uopće može dostaviti na takav dopis? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

dok god nemate pravomoćno rješenje o nasljeđivanju, niste legitimirani za preuzimanje postupka,

Prema stavu VTS RH zauzetog u odluci br.Pž-3039/97  od  11.  studenog 1997.postupak  koji  je  prekinut  zbog  smrti  stranke  nastaviti  će  se  kada  nasljednici  preuzmu  parnični postupak.  Za  nastavak  postupka  nije  nužno  prilaganje  rješenja  ostavinskog  suda.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 57 minuta, Matrix je napisao:

Prema stavu VTS RH zauzetog u odluci br.Pž-3039/97  od  11.  studenog 1997.postupak  koji  je  prekinut  zbog  smrti  stranke  nastaviti  će  se  kada  nasljednici  preuzmu  parnični postupak.  Za  nastavak  postupka  nije  nužno  prilaganje  rješenja  ostavinskog  suda.   

I stand corrected, mada je ova praksa suprotna izričitoj zakonskoj odredbi čl. 101 što se tiče prestanka punomoći. Ovdje će se pojaviti problem što se nasljednik pojavljuje istovremeno i na aktivnoj i na pasivnoj strani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija