Jump to content

alimentacija u vrijeme dok su djeca kod mene


anonimno

Preporučene objave

Redovno plaćam alimentaciju za dvoje djece iz prvog braka, no što je s ljetnim mjescima kada su djeca kod mene - ne 2 tjedna nego dva i pol mjeseca, znači od kraja školske godine do početka slijedeće? Isto tako djecu vodim na ljetovanje i sve troškove snosim sam. Da li sam dužan i u ta dva mjeseca plačati alimentaciju, odnosno ako ne platim, može li me bivša supruga tužiti za neplaćenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo dobro pitanje !

Reguliranje alimentacije dok su djeca kod tebe na ljetnim ili zimskim praznicima, a ako postoji sudska odluka o rastavi, određenim susretima, iznosu uzdržavanja, riješi na slijedeći način:

 

Podnesi tužbu/zahtjev sudu za promjenu odluke, odnosno zahtjev i za plaćanje uzdržavanje djece od strane "majke" dok su djeca na ljetnim ili zimskim praznicima kod "oca".

 

Alimentacija je određen novčani iznos za uzdržavanje djece, koji se koristi za podmirivanje svakodnevnih potreba djeteta, i doprinosi ga roditelj koji ne živi s djetetom. Ista se može sudski odrediti i u zajednici oba roditelja.

 

Radno sposoban roditelj ne može se osloboditi obveze uzdržavanja djeteta.

 

Obzirom da se alimentacija koristi za svakodnevne potrebe djeteta, a djeca su kod drugog roditelja na ljetnim ili zimskim praznicima , a temeljem odluke suda ili Czss, ima pravo primati iznos uzdržavanja od drugog roditelja, jer ako je i radno sposoban dužan je pridonositi za uzdržavanje djece.

 

Naime, kad se rješava pitanje uzdržavanja djece na sudu ili nagodbom pri Czss, jednostavno roditelj kojemu se određuje iznos koji je dužan doprinositi za uzdržavanje, "zaboravi" na pravo djeteta u svim onim mučnim raspravama. A Sud,Czss, roditelj koji prima uzdržavanje neće ni pomisliti na tu činjenicu, JER TAKAV ZAHTJEV NIJE POSTAVLJEN.

 

Ako imaš sudsku odluku o plaćanju iznosa uzdržavanja, a bliže se ljetni praznici, podnesi zahtjev sudu da se druga strana sudskom odlukom obaveže na plaćanje uzdržavanja djece jer je to dužna po zakonu obzirom da djeca u tom trenutku nisu s njom. A ti se za vrijeme dok su djeca s tobom oslobađaš davanja iznosa za uzdržavanje drugoj strani.

 

Kada je sud ( ako je ) donosio odluku o uzdržavanju djece, a prilkom utvrđivanja iznosa uzdržavanja kojeg plaćaš, uzimao je u obzir i uzdržavanje iz prihoda druge strane.

Npr. - djetetu potrebno X iznos, od toga roditelj koji nije s djetetom plaća 2/3 X iznosa,a roditelj koji je s djetetom doprinosi 1/3 X iznosa.

 

Savjet: ako djeca primaju nekakva druga primanja ( dječji doplatak za dijete oštećeno u razvoju, invalidninu, a koriste se za potrebe djece, i to bi trebalo rješiti, jer se i to koristi za svakodnevne potrebe djece.

 

Ako ta pitanja ne možeš riješiti s drugom stranom, razvidno je da druga strana gleda vlastiti interes, a ne interes djece, OBRATI SE TUŽBOM/ZAHTJEVOM SUDU !!!

:hammer: nezaustavljiv

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez obzira koliko su djeca kod Vas dužni ste plaćati alimentaciju osobi koja je staratelj. U slučaju da Vi imate starateljstvo nad djecom troškove aliment. bi bila dužna snositi bivša supruga. Sve dok se djeca redovno školuju i godinu dana dok se ne zaposle Vaša je dužnost plaćati. Na netu pogledajte obiteljski Zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Anonimko, u Obiteljskom zakonu je naznačeno da se roditeljska skrb može jedino oduzeti u izvanparničnom postupku ( ili ograničiti ). Roditelj koji je s djetetom na ljetnim praznicima je u tom trenutku staratelj i skrbi za potrebe djeteta i nije izgubio roditeljsku skrb , jer inače ne bi s djetetom bio na ljetnim praznicima i ima zakonsko pravo u ime djeteta potraživati uzdržavanje od drugog roditelja za vrijeme tih perioda.

 

ALIMENTACIJA SE DOPRINOSI ZA DIJETE , NE ZA LJETOVANJE ILI ZIMOVANJE STARATELJA.

 

NITKO PA I SUD NE MOŽE OSLOBODITI RADNO SPOSOBNU OSOBU ZA DAVANJE UZDRŽAVANJE ZA DIJETE.

 

I još puno odredbi Obiteljskog zakona, samo ih treba pročitati.

 

Gosp. postavite sudski zahtjev/tužbu u ime djeteta za predmetni period, i da mi je znati koji će to sud donjeti presudu da Vi plaćate za djecu dok su s Vama, a drugog roditelja osloboditi dužnosti davanja uzdržavanja.

 

:hammer: nezaustavljiv

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne živimo u bračnoj zajednici već 14 mjeseci (neslužbeno), a zahtjev za razvod braka predajemo na sud tek sada, uz sporazuman dogovor oko plaćanja alimentacije (1600 kn).

Dakle, rastava tek slijedi. Bivša supruga vjerojatno ne bi pristala na promjenu već potpisanog zahtjeva (koji sam čekao godinu dana) i mogla bi zbog toga raditi probleme kod rastave, a pitanje je da li će kad dođe ljeto prihvatiti prijedlog da ne plaćam ta dva mjeseca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Placate 1600kn/mj??!!

Pa kolika su vam primanja onda?Ja se nisam odzvao na poziv kod njezine odvjetnice radi dogovora, a moj odvjetnik je podigao tuzbu za razvod braka ( jos cekamo poziv od suda, tj jos se nismo zvanicno rastali) Ja imam primanja 7000 kn/mj, a nesto zaradim i na crno. Dajem joj 800 kn/mj za nasu kći ( rekao sam da ce to sud odrediti, nadam se manje od 1600 kn). Ja sam mislio da to ide popola, 800 kn ona i 800 kn ja. Ona se s time ne slaze, trzi više.Mozete li mi reci koliko pretezno sud dodijeli alimentacije ako su moja primanja 7000 kn, a moja supruga ima primanja oko 5000 i zivi kao podstanar sa nasim djetetom?

Ja sam kod moje majke ( nekad sam i ja s njima bio podstanar) i nemam nikakva uzdrzavanja sastrane niti opterecenja na plaću.

 

MOLIM VAS POMOZITE MI JAKO ME TO INTERESIRA.

 

HOCU LI PLACATI VISE OD 1000 KN/MJ?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se nsam odzvao na taj dogovor, a njena je odvjetnica trazila u odgovoru na tuzbu 25% primanja. Medjutim to je jedno dijete, pa me zanima da li cu ja za jedno mozda placati vise od 800 kn.

Primanja su mi 7000 kn/mj i nemam nikakvih opterecenja, ali ni njezina nisu mala oko 5000kn/mj.

Ali one su podstanari, a ja nisam ( 800 kn plaćaju stan ), ne uzdrzavam nikoga osim sebe.

Da li njena primanja i to sto je s djetetom podstanar igraju ulogu u određivanju visine alimentacije ili u obzir dolaze samo moja primanja?

Bojim se da zbog visine njezine place, njen doprinos djetetu je veći pa ću i ja morati davati više .

 

Da li netko ima ovakvo slično iskustvo???????

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Da li netko ima ovakvo slično iskustvo???????"

 

Poštovani;

Ja imam slično iskustvo!

Moj bivši suprug, na sve moguće načine,pokušava izbjeći plačanje alimentacije: ne prima pozive na raspravu, zaposlio se na crno (pomorac), djetetu već godinama nije kupio čak niti knjige za školu...

Moja plaća je nešto iznad minimuma, ali dajem sve od sebe da djetetu ne prefali ništa (ali i dalje nema puno...)

Zapitajte se šta želite postići ovakvim upitima. Plaća vam i nije mala, pa ako svom djetetu želite dobro, nemojte pretjerivati. i sami kažete da ste u boljem financijskom položaju; zar je tako teško barem novčano zbrinuti dijete?

Nemojte jednog dana prepoznati sebe u mojim riječima!!!

Svako dobro u životu želi vam samohrana majka!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

KOme je po vašem pomoć potrebna????

Strašno je čuti kako se Vi kao otac bojite koliko će Vam Vaše dijete "pojesti" od Vaših 7000 kn.

Kada se ne bi radilo o Vašem djetetu,recite sami sebi koliko je potrebno djetetu dobi Vašeg djeteta da bi mjesečno živjelo u normalnim uvjetima sretno?

Pokušajte onda barem malo više od tog iznosa,jer se radi o Vašem djetetu,odvojiti od svojih 7000 kn!Uz Vašu majku,nećete oskudjevati u njezi i brizi,pretpostavljam i njenu mirovinu,dok Vaše dijete nadalje odrasta bez jednog roditelja i mora se time nositi.Pa dakle,ono što emotivno niste u mogućnosti pružiti kćerki,pružite bar financijski jer djeca nisu kriva za neodgovornost roditelja.

Ne čekajte da Vam netko treći odredi (sud)koliko će Vaše dijete imati!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno mi je to,ali nekad je dobro samo izreći ono što se misli,makar to nitko i ne čuje!

Nego,imam onda pitanje...

Bivši suprug je podnio zahtjev poreznoj upravi za polovicom porezne olakšice na dvoje djece kojoj sam ja skrbnik,a za koju plaća alimentaciju.Znam da na to ima pravo.Mogu li se žaliti i što promjeniti,s obzirom da time umanjuje moj osobni dohodak od kojeg isključivo živimo djeca i ja.

I da li je to možda novina u pravu,a obzirom da sedam godina to nije tražio! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako više osoba uzdržava člana ili članove uže obitelji i djecu, osobni odbitak za te osobe ravnomjerno se raspoređuje na sve koji te članove i djecu uzdržavaju, osim ako se ne sporazume drukčije.

 

Ako znate da na to ima pravo, onda znate i da će porezna to uredno obaviti 50:50, bilo retrogradno pri povratu poreza ako je tako zatraženo ili izmjenom na poreznoj kartici, slagali se vi s time ili ne. Nikakva novost nije u pitanju.

 

A djeci niste skrbnik, ukoliko otac nije lišen roditeljske skrbi zasebnim postupkom, već su vam djeca samo povjerena a roditeljska skrb je i dalje zajednička.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija