Jump to content

PRIJEDLOG MIROVINSKE REFORME


aden

Preporučene objave

Prema " Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju " kojeg je Vlada usvojila i uputila u saborsku raspravu na svojoj 119 sjednici dana 17.10.2018.god. u clanku 22. prijedloga a vezano na sadasnji zakon i clanak 85. stavak 3. mijenja.

Umjesto 0,15% po mjesecu, navedeno je da se za svaki mjesec duzeg ostanka u svjetu rada polazni faktor povecava za 0,34% nakon „starosne dobi propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ovome Zakonu“

U saboru je " Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju" prosao prvo citanje i raspravu, sad se ceka da vlada izvrsi ili ne izvrsi neke promjene i konacni prijedlog novog ZOMO-a uputi u drugo citanje i raspravu, te na konacno usvajanje.  

 
  •  
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HVALA NA ODGOVORI,ALI MENE ZANIMA ODLAZAK U PRIJEVREMENU STAROSNU MIROVINU ZA DUGUGODISNEG OSIGURANIKA.IMAM 64,3 GODINE ŽIVOTA I 43,4 STAŽA I NE ZNAM DA LI DA IDEM U MIROVINU DO 31.12.2018.ILI PRIJE ROĐENDANA 21.09.2019.SVE OVISI O TOME DA LI JE U PRIJEDLOGU ZAKONA OSTAJE BONUS 0,15% ZA MJESEC DO 65 GODINE ŽIVOTA I 41 STAŽA(dugogodisnji osiguranik) 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, aden je napisao:

HVALA NA ODGOVORI,ALI MENE ZANIMA ODLAZAK U PRIJEVREMENU STAROSNU MIROVINU ZA DUGUGODISNEG OSIGURANIKA.IMAM 64,3 GODINE ŽIVOTA I 43,4 STAŽA I NE ZNAM DA LI DA IDEM U MIROVINU DO 31.12.2018.ILI PRIJE ROĐENDANA 21.09.2019.SVE OVISI O TOME DA LI JE U PRIJEDLOGU ZAKONA OSTAJE BONUS 0,15% ZA MJESEC DO 65 GODINE ŽIVOTA I 41 STAŽA(dugogodisnji osiguranik) 

 

 

Poštovani,

Mislim, ako želite koristiti taj bonus onda morate u starosnu mirovinu zbog dugogodišnjeg osiguranja najkasnije 31.12.2018.g.

Znači morate prestati sa radom (raskinuti Ugovor o radu) najkasnije 30.12.2018.g. ali ne prije 22.12.2018.g.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da se radi o muskoj osobi, molim Vas da ne pisete velikim slovima, jer to na forumu znaci da galamite.

Nazalost prema prijedlogu novog ZOMO-a u clanku 85 stavak 4. se brise i od 01.01.2019.god. dugogodisnji osiguranici vise nemaju pravo na 0,15% po mjesecu duzeg rada nakon navrsenih uvjeta za dugogodisnje osiguranike a to je po sasnjem i buducem ZOMO-u 60 godina zivota i 41 godina efektivnog radnog staza.

Sto znaci da bi vi ako odete u starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika do 31.12. 2018.god. sa osnove duzeg rada od navrsenih 60 godina do 31.12.2018. dobili povecanje mirovine za 51 mjesec.

(51 mjesec x 0,15% = 7,65%) zmaci povecanje polaznog faktora kod izracuna mirovine za 7,65 %.

Ako bi ostali u svijetu rada nakon 01.01.2019. nemate pravo na povecanje - ukida se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, prof je napisao:

Poštovani,

Mislim, ako želite koristiti taj bonus onda morate u starosnu mirovinu zbog dugogodišnjeg osiguranja najkasnije 31.12.2018.g.

Znači morate prestati sa radom (raskinuti Ugovor o radu) najkasnije 30.12.2018.g. ali ne prije 22.12.2018.g.

Lijep pozdrav

Ova preporuka je za Vas povoljna ako prijedlog Zakona ostane ovakav i ako temeljem Vaših uplata u mirovinski fond očekujete mirovinu veću od minimalne mirovine po općem propisu ZOMO za Vaš mirovinski staž, to jest veću od 2.800 kn.

Temeljem Vaših uplata ako taj iznos i sa uvećanjem od 7,65 % iznosi manje, možete slobodno raditi do 65. rođendana a ako ste u prilici i dulje.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Zlatko, novi ZOMO prema broju ruku koje imaju vladajuci sa svojim partnerima u saboru biti ce sigurno usvojen i stupit ce na snagu sa 01.01.2019.god, a prema onome kako je predlagac odbio ili uzeo na znanje sve prijedloge sa javne rasprave bojim se da ce prvotni prijedlog Vlade novog ZOMO-a biti i usvojen, pa i prijedlog koji vas zanima, ukidanje bonusa za dulji rada dugogodisnjeg osiguranika i podizanje bonusa sa 0,15% po duljem mjesecu rada na 0,34%.

Ova izmjena bonusa sa 0,15% na 0,34% momentalno pogoduje zenama (koje sad imaju uvijete za starosnu mirovinu) jer sve one koje su sad imaju 62 godine i vise, i imaju 35 godina staza te mogu i zele jos raditi bolje prodju ako u mirovinu odu poslje 01.01.2019.god.

Drzite se datuma kao sto vam je napisao postovani prof najkasnije 30.12.2018.g. ali ne prije 22.12.2018.g., znaci kao sto ste napisali poslje bozica 27.12., i pratite sjednice sabora.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Zlatko, ako si jos niste dali izracunati mirovinu to mozete na sljedeci nacin:

Preko stranica HZMO-a i opcije e-gradjeni dajte izracunati mirovinu, ako niste onda na ovaj nacin (trebaju se kod izracuna znati prosjecni vrjednosni bod za sve godine radnog staza), trebate u Fini izvaditi "log i pass" i mozete si dati izracunati mirovinu preko stranica HZMO-a.

Unesite potrebne podatke i zatrazite izracun na datum 30.12.2018.god, za 2 dana informativni izracun ce biti na stranicama HZMO-a.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Veteran,dobio sam izračun mirovine bez 27% i 7,65%,ali sam to sam izračunao sam.Molim Vas da mi objasnite sto znači izmjena u članku 22  starosne dobi propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ovom zakonu--ne znam sto to znači,da li je to od 65 godina dužeg rada 034% mjesečno bonus.. za dugogodisnjeg osiguranika.Da li sam dobro shvatio.Pozdrav,Zlatko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Zlatko, u clanku 22., prijedloga vlade novog ZOMO-a, a vezano za buduce izmjene u clanak 85. postojeceg ZOMO-a, od 01.01.2019.god "dugogodisnji osiguranici" nece vise imati pravo na dodatni bonus od 0,15% po mjesecu duljeg rada nakon navrsenih godina starosti potrebnih za ostvarenje "starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika" (60 godina starosti i 41 godina efektivnog staza osiguranja), a dodatni bonus od 0,34% nakon 01.01.2019.god. imat ce oni koji ce nastaviti raditi nakon 65 godina starosti (muski), a zene ako nastave raditi u 2019.god nakon 62 godine i 4 mjeseca zivota.

Dodatno pitanje,

dali imate status branitelj (ako da koliko dana), i ako nije tajna koliki vam je "prosjecni vrjednosni bod" i "mirovinski faktor" u izracunu mirovine za koji kazete da imate.

pozz

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Grga54 je napisao:

Poštovani,

otac mi je rođen 02.01.1954.g., a 19.10.2018.g. je napunio 45 g. radnog staža. Kada mu je najpovoljnije za odlazak u mirovinu obzirom na prijedlog nove mirovinske reforme?

Hvala

Poštovani,

Preporučam što kasniji odlazak u mirovinu a ako je moguće obavezno 30.12.2018.g.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, prof je napisao:

Poštovani,

Preporučam što kasniji odlazak u mirovinu a ako je moguće obavezno 30.12.2018.g.

Lijep pozdrav

Poštovani,

Za kvalitetniji odgovor (a možda i prijedlog za kasnijim odlaskom od predloženog nadnevka) trebalo bi biti poznato:

-prosječni vrijednosni bod (PVB) tijekom ukupnog radnog staža

-sudjelovanje u Domovinskom ratu, broj dana borbenog sektora ?

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da dopunim, datum 30.12.2018.god.koji navodi postovani prof je iz razloga:

Momentalno imate pravo na "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" i ako odete u starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika do 30.12. 2018.god. sa osnove duzeg rada od navrsenih 60 godina dobili bi dodatno bonus povecanje mirovine za 59 mjeseci.

(59 mjesec x 0,15% = 8,85%) znaci povecanje polaznog faktora kod izracuna mirovine za 8,85 %.

Ako bi ostali u svijetu rada nakon 01.01.2019. nemate pravo na povecanje-bonus sa osnove dugogodisnjeg osiguranika - ukida se, a nakon 65 godina zivota ako ostanete dalje raditi pocinje vam teci novi ciklus bonusa ali od 0.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , prof je napisao:

Poštovani,

Preporučam što kasniji odlazak u mirovinu a ako je moguće obavezno 30.12.2018.g.

Lijep pozdrav

Zahvaljujem na brzom odgovoru, jedino me još zanima hoće li mu 2018. godina ući u obračunsko razdoblje za mirovinu ako otac s 30.12.2018. ode u mirovinu?

Hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, Grga54 je napisao:

Zahvaljujem na brzom odgovoru, jedino me još zanima hoće li mu 2018. godina ući u obračunsko razdoblje za mirovinu ako otac s 30.12.2018. ode u mirovinu?

Hvala još jednom!

Ne, ulazi samo ako je odlazak 31.12.2018.g. ali onda mirovina nema povećanje od 8,85 % doživotno a i za pravo na obiteljsku mirovinu.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , aden je napisao:

Postovani Veteran,nemam status branitelja(radna obveza),prosj.vrijednosni bod 1,1423 a mirovinski faktor 1

Poštovani Aden,

Vi ste svoje napravili u radnom vijeku ali sada je pitanje nadnevka odlaska u starosnu mirovinu:

 -do 31.12.2018.g. u iznosu od 4.447 kn ili

 -od 01.01.2019.g. u iznosu od 4.131 kn     ili

 -raditi do kraja a mirovina kolika bude da bude ?

 Lijep pozdrav

 

Zanemarite ostale iznose mirovina u prikazanoj tablici.

 

Aden  starosna mirovina po ZOMO.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Grga54 je napisao:

Zahvaljujem na brzom odgovoru, jedino me još zanima hoće li mu 2018. godina ući u obračunsko razdoblje za mirovinu ako otac s 30.12.2018. ode u mirovinu?

Hvala još jednom!

Neznam zasto se svi love za tu zadnju godinu rada i pitaju oce li ona uci u obracunsko razdoblje za mirovinu, odgovor je nece kao novcana primanja (zaradjena bruto placa u toj godini) vec kao "prosjecni vrijednosni bodovi" uprosjeceni za sve godina rada.

Clanak 81., tocka 10., ZOMO-a navodi citiram:

10). Plaća ostvarena za godinu u kojoj se ostvaruje pravo na mirovinu ne uzima se za utvrđivanje vrijednosnih bodova, već se za tu godinu uzimaju prosječni vrijednosni bodovi iz
stavka 8. ovoga članka razmjerno stažu osiguranja u toj godini.

Znaci da bi u toj zadnjoj godini rada morali zaraditi enormna primanja, dva - tri puta vecu bruto placu nego sto ste zaradjivali zadnjih par godina, kako bi onda ta enormna placa utjecala da vam se "prosjecni vrjednosni bod" podigne za nesto 0,0.. bodova.

Ovako vam se kod izracuna mirovine na onoliko dana koliko ste radili u toj zadnjoj godini dodaje vas "prosjecni vrijednosni bod" uprosjecen za sve godine rada.

Primjer ako je on 1,4 za sve godine rada a vi ste radili do 31.12.2018.god i za tu zadnju godinu dobit cete "vrijednosni bod" 1,4, ako ste radili 6 mjeseci dobit cete "vrijednosni bod" 0,7.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , aden je napisao:

Postovani Veteran,nemam status branitelja(radna obveza),prosj.vrijednosni bod 1,1423 a mirovinski faktor 1

Da se nadovezem na postovanog profa, i postavim malo jednostavniji ali vjerojatno za vas pregledniji izracun.

Ako odete u starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika do 30,12,2018.god. onda ce vam "polazni faktor" kod izracuna mirovine umjesto ovih 1.0 koji ste naveli biti u stvari zbog bonusa zbog duljeg rada od 60 godina biti 1,0765 pa ce vam i izracun mirovine biti ovakav:

 

 

Izracun Zlatko_aden.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani prof,

Ne vidim razlog za ljutnju, napisao sam za njega malo pregledniji izracun a ne precizniji izracun, u vasoj tablici za njegov tip izracuna ima malo previse elemenata i previse brojki, pa sam to htio samo malo pojednostavniti,

pozz

Poštovani malicovjek,

Zašto bi bila ljutnja prema Vama cijenjeni velemajstore, možda je bio samo pokušaj šale ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , malicovjek je napisao:

Neznam zasto se svi love za tu zadnju godinu rada i pitaju oce li ona uci u obracunsko razdoblje za mirovinu, odgovor je nece kao novcana primanja (zaradjena bruto placa u toj godini) vec kao "prosjecni vrijednosni bodovi" uprosjeceni za sve godina rada.

Clanak 81., tocka 10., ZOMO-a navodi citiram:

10). Plaća ostvarena za godinu u kojoj se ostvaruje pravo na mirovinu ne uzima se za utvrđivanje vrijednosnih bodova, već se za tu godinu uzimaju prosječni vrijednosni bodovi iz
stavka 8. ovoga članka razmjerno stažu osiguranja u toj godini.

Znaci da bi u toj zadnjoj godini rada morali zaraditi enormna primanja, dva - tri puta vecu bruto placu nego sto ste zaradjivali zadnjih par godina, kako bi onda ta enormna placa utjecala da vam se "prosjecni vrjednosni bod" podigne za nesto 0,0.. bodova.

Ovako vam se kod izracuna mirovine na onoliko dana koliko ste radili u toj zadnjoj godini dodaje vas "prosjecni vrijednosni bod" uprosjecen za sve godine rada.

Primjer ako je on 1,4 za sve godine rada a vi ste radili do 31.12.2018.god i za tu zadnju godinu dobit cete "vrijednosni bod" 1,4, ako ste radili 6 mjeseci dobit cete "vrijednosni bod" 0,7.

Hvala na objašnjenju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Grga54 je napisao:

Nažalost nije, ne znam na što mislite? I kako da dođem do tog podatka?

 

prije 1 sat, prof je napisao:

Poštovani Grga,

Jeli Vam je poznat prosječni vrijednosni bod (PVB) za ukupni radni staž (bez uplata u 2018.g.).

Lijep pozdrav

Pardon, evo korisnik Mali čovjek mi je sve pojasnio...dakle, tata ide u mirovinu do 30.12.!

Hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Grga,

Ova preporuka za prekid rada do 30.12.2018.g. je za Vas povoljna ako prijedlog Zakona bude ovakav usvojen u Saboru i ako temeljem Vaših uplata u mirovinski fond očekujete mirovinu veću od minimalne mirovine po općem propisu ZOMO za Vaš mirovinski staž, to jest veću od  2.952  kn.

Temeljem Vaših uplata (prosječnog vrijednosnog boda –PVB) ako iznos mirovine i sa uvećanjem od 8,85 % iznosi manje, možete slobodno raditi do 65. rođendana a ako ste u prilici i dulje.

Dok ne pribavite stvarni prosječni vrijednosni bod (PVB) za ukupni radni staž za simulaciju sam uzeo 1,0001 da Vam bude jasnije o čemu pričamo.

Sada je samo pitanje odluke o nadnevku odlaska u zasluženu starosnu mirovinu, korištenjem simuliranog PVB (1,0001) to izgleda ovako, ako započnete korištenje mirovine:

 -do 31.12.2018.g., mirovina bi Vam iznosila  4.098,83  kn   ili

 -od 01.01.2019.g., mirovina bi Vam iznosila   3.765,58  kn     ili

 -raditi do kraja a mirovina kolika bude, orijentir minimalne za Vas je  2.952  kn?

Lijep pozdrav

 

Ostale iznose mirovina zanemarite u priloženoj tablici

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Postovani,koja je dobna granica odlaska u starosnu mirovinu za dugog. osig. po prijedlogu nove mir. reforme 65 ili 67  god.starosti i dali odlazak u starosnu mirovinu sa 67 godina ovisi o volji poslodavca ili ja na to imam zakonsko pravo uz  bonus od 0,34%mj.od 65 do 67 godine starosti.Pozdrav Zlatko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon je vrlo jasan i u prijedlogu stoji citiram:

Članak 9. (prijedloga)
Članak 33. mijenja se i glasi:
„(1) Pravo na starosnu mirovinu u razdoblju od 1. siječnja 2019. do 31. prosinca 2027. godine ima osiguranik kada navrši 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža.
(2) Pravo na starosnu mirovinu osiguranik ima s navršenih 15 godina mirovinskog staža i:
- u 2028. godini – 65 godina i 4 mjeseca života
- u 2029. godini – 65 godina i 8 mjeseci života
- u 2030. godini – 66 godina života
- u 2031. godini – 66 godina i 4 mjeseca života
- u 2032. godini – 66 godina i 8 mjeseci života
(3) Pravo na starosnu mirovinu od 1. siječnja 2033. godine ima osiguranik kada navrši 67 godina života i 15 godina mirovinskog staža.“.

Niko vas nemoze natjerati u mirovinu prije 65 godina starosti do 2027.god.

I onda po 4 mjeseca gore do 2033.god.

Od 2033.god to ce biti 67 godina zivota

A tako ce se racunati i bonus od navrsenih 65 godina zivota i 35 godina radnog staza (do 2027 godine) za svaki mjesec daljnjeg rada 0,34% mjesecno.

Pa zatim u 2028 od 65 godina i 4 mjeseca itd. itd.

Po sili zakona morate u mirovinu sa 65 godina starosti (do 2027 godine), jedino ako se dogovorite sa poslodavcem i poslodavac vas treba onda cete nastaviti raditi i poslje 65 godina starosti i dobivati mjesecno bonus od 0,34%

Napominjem: prijedlogom novog ZOMO-a "dugogodisnji osiguranik - uvjet 60 godina starosti i 41 godina staza" nakon 01.01.2019.god. vise nece imati pravo na bonus po svakom mjesecu daljnjeg rada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, aden je napisao:

 

Postovani,koja je dobna granica odlaska u starosnu mirovinu za dugog. osig. po prijedlogu nove mir. reforme 65 ili 67  god.starosti i dali odlazak u starosnu mirovinu sa 67 godina ovisi o volji poslodavca ili ja na to imam zakonsko pravo uz  bonus od 0,34%mj.od 65 do 67 godine starosti.Pozdrav Zlatko.

Dobar odgovor poštovanog malogcovjeka,

Poštovana generacijo, odlazak sa posla za nas je i dalje sa 65.g. i to po sili zakona za državne i javne službe, osim izuzetaka, koji za to izuzeće moraju dobiti pristanak poslodavca.

Privatni poslodavci nemaju takvu obavezu (sile zakona) ali je najčešće (skoro obavezno) koriste za pomlađivanje svoje radne snage.

Obrtnici i vlasnici privatnih firmi za sebe nemaju tu obavezu i često je koriste za ostanak u radnom odnosu.

Znači ako niste samostalni obrtnik ili vlasnik firme isključivo ovisite o volji Vašeg poslodavca.

Poslodavac ne šalje u mirovinu, već prekida radni odnos.

Znači Vi imate zakonsko pravo (mogućnost) raditi i nakon 65. rođendana (i do 70.g.), ako je to po volji Vašeg poslodavca.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , aden je napisao:

 

Postovani,koja je dobna granica odlaska u starosnu mirovinu za dugog. osig. po prijedlogu nove mir. reforme 65 ili 67  god.starosti i dali odlazak u starosnu mirovinu sa 67 godina ovisi o volji poslodavca ili ja na to imam zakonsko pravo uz  bonus od 0,34%mj.od 65 do 67 godine starosti.Pozdrav Zlatko.

I nakon ponovnog citanja, evo direktnog odgovora na boldani dio pitanja, dobna granica za odlazak u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" je 65 godina do 2027.god., nakon navrsenih 65 godina zivota vise nisi dugogodisnji osiguranik vec si navrsio uvjete za "strosnu mirovinu" i ides u "starosnu mirovinu".

Sto se tice obrtnika i vlasnika privatnih firmi, rade dok ih zdravlje sluzi i dok imaju posla a kad idu u mirovinu ionako moraju ugasiti ili prabaciti obrt-firmu na nekog drugog da bi mogli u zasluzenu minimalnu mirovinu (nakon sto su si godinama uplacivali minimalne doprinose, cast izuzecima).

I da nemojte ovo "u mirovinu po sili zakona" bukvalno shvacati, ne tjera vas zakon u mirovinu (zakon kaze i odredjuje kada ste stekli uvjete za mirovinu) ali splet ostalih stvari i zakona koji se oslanjaju na ZOMO jednostavno vas natjeraju da odete u mirovinu, dali ste to vi osobno - poslodavac - prestanak naknade sa burze - zdravlje itd. itd.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, malicovjek je napisao:

I nakon ponovnog citanja, evo direktnog odgovora na boldani dio pitanja, dobna granica za odlazak u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" je 65 godina do 2027.god., nakon navrsenih 65 godina zivota vise nisi dugogodisnji osiguranik vec si navrsio uvjete za "strosnu mirovinu" i ides u "starosnu mirovinu".

Sitni ispravak 64 godine 11 mjeseci i 29 dana zivota, kad navrsis 65 onda imas uvjet za starosnu mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija