Jump to content

Odlazak u mirovinu


Autoos114ke

Preporučene objave

Molio bih savjet u vezi odlaska umirovinu.  Rođen sam 4.1.1954. Radnog staža imam 41godina 8 mjeseci 6 dana sa 31.12.2018. Sudinik domovinskog rata 2.godine 9.mjeseci 11.dana. Dali mi je povoljnije ići u mirovimu sa 31.12.2018. Ili čekati 1.1.2019.kada stupa zakon o hrvatskim braniteljima i otići s 1.1.2019.u starosnu braniteljsku mirovinu .Ili otići 31.12.2018 .u mirovinu kao dugogodišnji osiguranik.Dali gubim 27%dodatka na mirovinu ako mi se poveča osobni bod  kod obračuna borbenog sektora.Prosječni vrjdnosni bodovi 0.7997 Polazni faktor 0.9640. Po funkcij bio vojnik zapovjednik desetine čin razvodnik Radni staž sa sudjelovanjem u domovinskom ratu .44.godine 5.mjeseci 17.dana.molio bih izračun najpovoljnije mirovine .Molio bih i posebno izračun mirovine hrvi 20%privremeno godinu dana                            unaprjed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, prema napisanom vi po sadasnjem ZOMO-u odmah sada imate pravo na odlazak u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" uz bonifikaciju - dodatak od 0,15% a po svakom mjesecu daljnjeg rada kad ste navrsili uvjet od 60 godina zivota (uvijet za starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika) pa vam je stvarni iznos povecanja izracunate mirovine veci za 8,85% bonusa - dodatka.

Znaci da vam je "polazni faktor" u stvari 1,0885

Sa 01.01.2019.god. imate pravo na punu starosnu mirovinu i po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema sadasnjem konacnom prijedlogu novog ZOMO-a kojeg je vlada poslala u sabor u drugo citanje dugogodisnji osiguranici gube pravo na tu bonifikaciju - dodatak za svaki mjesec duljeg rada nakon navrsenja potrebnih godina za mirovinu ( 60 godina ), znaci nakon 01.01.2019.god., vise nemate pravo na dodatak - bonus povecanje od 8,85% na izracunatu mirovinu.

Postovani da kod izracuna braniteljske mirovine nemate pravo na 27% uskladjenja mirovine kao po ZOMO-a, kod braniteljske mirovine njega zamjenjuje broj dana provedenih u DR ( vasih cca 1001 dan) i kod vas je to iznos od 22%.

Ako imate status dragovoljca onda se tih 22% povecavaju za jos 10%, pa bi to iznosilo 32%, ali ako vam je izracun braniteljske mirovine iznad 3500 kn onda vam se po Kosoricinom zakonu skida 10% ali nemozete dobiti manje od 3500 kn braniteljske mirovine.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Autoos114ke je napisao:

Molio bih savjet u vezi odlaska umirovinu.  Rođen sam 4.1.1954. Radnog staža imam 41godina 8 mjeseci 6 dana sa 31.12.2018. Sudinik domovinskog rata 2.godine 9.mjeseci 11.dana. Dali mi je povoljnije ići u mirovimu sa 31.12.2018. Ili čekati 1.1.2019.kada stupa zakon o hrvatskim braniteljima i otići s 1.1.2019.u starosnu braniteljsku mirovinu .Ili otići 31.12.2018 .u mirovinu kao dugogodišnji osiguranik.Dali gubim 27%dodatka na mirovinu ako mi se poveča osobni bod  kod obračuna borbenog sektora.Prosječni vrjdnosni bodovi 0.7997 Polazni faktor 0.9640. Po funkcij bio vojnik zapovjednik desetine čin razvodnik Radni staž sa sudjelovanjem u domovinskom ratu .44.godine 5.mjeseci 17.dana.molio bih izračun najpovoljnije mirovine .Molio bih i posebno izračun mirovine hrvi 20%privremeno godinu dana                            unaprjed zahvaljujem.

Poštovani autoos,

Vama je najpovoljnija starosna mirovina za dugogodišnjeg osiguranika po općem propisu ZOMO (civilna mirovina) u iznosu od  3.224,51  kn ako radite do 30.12.2018.g. a umirovljenje zatražite sa 31.12.2018.g. po sadašnjem Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO) pod uvjetom da su podaci koje ste dali točni.

1.Starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO u tablici množite sa faktorom 1,0885 i rezultat simulirane starosne mirovine onda iznosi  2.962,34  kn  x  1,0885  =  3.224,51 kn.

2.Radeći do 03.01.2019.g. a u mirovinu ako idete 04.01.2019.g. iznos starosne mirovine po ZOMO pada Vam na samo   2.962,34  kn.                                                                                                       Zašto raditi dulje 3. dana i za nagradu primati skoro 9. % manju mirovinu trajno, uključivo i pravo na manju obiteljsku mirovinu.

Preporuka, zatražite priznavanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, umirovljenjem  na nadnevak 31.12.2018.g. to jest korištenje prava prema sadašnjem Zakonu jer je novi za Vas nepovoljniji.

Lijep pozdrav

 

 

Autoos 44.mir staža.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obavezno pricekajte 14.12.2018.god. dan izglasavanja novog izmjenjenog ZOMO-a u saboru, a nakon toga biti cemo pametniji jer ziher je ziher i gotovo je tek kad je gotovo. :vrti:

Evo i moje tablice izracuna malo sam je pofarbao da nije onako bezlicna crno - bijela :D, jedna je boja za izracun u 2018.god., a druga za izracun u 2019.god.

Izracun mirovine_Autoos114ke.jpg

Postovani prof, vam je odgovorio i na vasu zadnju recenicu " Molio bih i posebno izračun mirovine hrvi 20%privremeno godinu dana "

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Autoos114ke je napisao:

Bilo je govora umjesto 0.15% da bi bilo 0.34% za kasniji odlazak u mirovinu .ako bi išao prije 65 godine.

Bilo je, ali u konacnom prijedlogu izmjena ZOMO-a kojeg je vlada poslala u sabor u drugo citanje taj dodatak - bonifikacija je izbacena iz tog konacnog prijedloga novog ZOMO-a pa tako za dugogdisnje osiguranike tog bonusa vise nema poslje 01.01.2019.god.

Za sad vam do kraja 2018.god ostaje ovaj sadasnj bonus - dodatak od 0,15% po mjesecu daljnjeg rada nakon navrsenih 60 godina starosti.

Po novome od 01.01.2019.god. ako bi nastavili raditi nakon 65 godine zivota, startali bi od "nule" i poceli bi skupljati novi ciklus bonusa od 0,34% po svakom mjesecu daljnjeg rada.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani kakve su intencije od strane vladajucih u zadnjih dvije godine pa i od vlade prije ove ministra Oreskovica njihov stav je da oni koji idu u mirovinu za "dugogodisnje osiguranike" vec samim time su nagradjeni jer relativno rano idu u starosnu mirovinu bez penalizacije, pa ih netreba dodatno nagradjivati jos i sa dodatkom - bonusom za daljnji rad nakon navrsenih 60 godina zivota.

Veliki AKO, ali sumnjam, ipak neko nekako nametne vladajucima (neznam ko - oporba, vidite da im redovito odbijaju amandmane) da i dugogodisnji osiguranici imaju pravo na bonifikaciju - dodatak od 0,34% po mjesecu daljnjeg rada, onda je za vas situacija dvojbena i sarena.

Naime kao sto ste napisali 04.01.2019.god. navrsavate pravo na starosnu mirovinu, ali prema clanku 26., stavak 2., tocka b)., ZOPHBDR-a, " dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju snižava se za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao više od pet mjeseci." , sto znaci da vi vec 01.01.2019.god imate pravo na starosnu mirovinu i automatski nemate pravo na bonus - dodatak, ako bi ga i nakon 01.01.2019. uopce bilo za "dugogodisnjeg osiguranika", namam staklenu kuglu i nemogu znati kako ce razmisljati i kakav stav ce zauzeti neko tamo u HZMO-u nakon 01.01.2019.god. kod izracuna vase mirovine.

Zato sam pokrenuo dodatnu novu temu "Dodatak - bonus za dugogodisnjeg osiguranika", kako bi cuo vidjenje i razmisljanja ostalih forumasa na konacni prijedlog bonusa - dodatka u novom ZOMO-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, Autoos114ke je napisao:

Ako idem u mirovinu 1.1.2019.onda po zakonu ohrvatskim braniteljima idem u starosnu mirovinu .a 4.1.2019.navršavam 65.godina života .dali mi onda pripada onih 034% ako usvoji sabor

Poštovani,

Pripada Vam onoliko koliko sam Vam pokazao u tablicama,Starosna braniteljska Vam je manja nego starosna mirovina po općem propisu ZOMO ako se umirovite 31.12.2018.g.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Autoos114ke je napisao:

Ako idem u mirovinu 1.1.2019.onda po zakonu ohrvatskim braniteljima idem u starosnu mirovinu .a 4.1.2019.navršavam 65.godina života .dali mi onda pripada onih 034% ako usvoji sabor

Poštovani Autoos,

Uvjeren sam sa 99,9 % sigurnosti da će Vaše mirovine izgledati kao u tablici u privitku.

Upravo je taj iznos i odnos starosne mirovine po ZOMO prema braniteljskim mirovinama, starosnoj i invalidskoj – profesionalna nesposobnost  (sa 30 % vojni dio a 70 % civilni dio) ako inzistirate na umirovljenju 01.01.2019.g.

Nasuprot tog odnosa imate sigurnih  3.224,51  kn za starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po općem propisu ZOMO ako se umirovite sa krajnjim nadnevkom 31.12.2018.g. po sada važećem Zakonu.

Nakon 01.01.2019.g. gubite pravo na uvećanje od 8,85 % starosne mirovine po općem propisu ZOMO a onda morate prolaziti kalvariju priznavanja invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost (i to da dobijete 30 % vojni dio) da bi na kraju imali isti iznos mirovine od 3.252  kn.

Lijep pozdrav

Autoos.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof, treba razumjeti Autoos114ke pokusava iscicati sto vise kunica za svoju mirovinu, stoga je i razumljivo pitanje vezano na bonus u 2019.god. kako bi mu taj eventualni iznos mirovine mozda u 2019.god bio nesto veci, ali nazalost po sadasnjem vidjenju tvoj adut je na odlasku u starosnu mirovinu za "dugogodisnjeg osiguranika" na datum 30.12.2018.god.

Ispunite obrazac "zahtjeva za odlazak u mirovinu" ostavi za sad prazno mjesto datuma "Navedite datum od kojega zelite da vam se prizna pravo na mirovinu", pa nakon 14.12.2018.god kad sabor izglasa novi ZOMO i kad ce se vidjeti sta ce tocno pisati u tom novom ZOMO-u, upisite zeljeni datum i otidjite do najblize ispostave HZMO i predajte vas zahtjev.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobio sam informaciju da mi ovih dana dolazi poziv za vještačenje temeljem dokumentacije koju sam predao u HZMO za braniteljsku invalidsku mirovinu. Ima li netko iskustva po tom pitanju? Koliko traje, kako izgleda to vještačenje i jel idem samo na prvostupanjsko ili zovu i na drugostupanjsko? U kojem roku drugostupanjsko potvrđuje ili ne potvrđuje odluku prvostupanjske komisije?

Vjerujem da na forumu ima onih koji su u invalidskoj mirovini pa bih molio da me malo informirate!

Hvala svima koji se jave!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Autoos114ke je napisao:

Da li je u petak sabor sada konačno usvoijo mirovinsku reformu .Da li mi izračun mirovine ostaje isti po izračunu profesora i maloga čovjeka.

Postovani, evo sabor usvojio novi ZOMO sad u petak 07.12.2018.god. (nisu cekal drugi petak 14.12.2018.god kao sto je najavljivao ministar Pavic) i nazalost po vas i sve ostale "dugogodisnje osiguranike" od 01.01.2019.god., usvajenjem novog ZOMO-a ukinuli su bonus -dodatak od 0,15% po mjesecu daljnjeg rada.

Prema gornjim izracunima i postovanog prof i mojim ako zelite dobivati malo veci iznos mirovine (dozivotno) ocito trebate predati zahtjev za umirovljenje na dan 30.12.2018.god. i zatraziti "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika", odluka je sada samo na vama.

Prema podacima koje ste nam napisali u svojim postovima  izracunom u tablici sa datumom 30.12.2018.god. trebali bi dobiti iznos od cca 3227 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Danas sam bio u mirovinskom i pravnica mi je rekla da mi je povoljnija minimalna braniteljska mirovina od mirovine dugogodišmjeg osiguranika i da idem umirovinu sa 32. 12. 2018.  a ne1. 1. 2019. Kada  stupa zakon o hrvatskim braniteljima. jer ako mi se povećava osobni bod 22% gubim 27% dodatka na mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, Autoos114ke je napisao:

Danas sam bio u mirovinskom i pravnica mi je rekla da mi je povoljnija minimalna braniteljska mirovina od mirovine dugogodišmjeg osiguranika i da idem umirovinu sa 31.12.2018.  a ne 01.01.2019. Kada  stupa zakon o hrvatskim braniteljima. jer ako mi se povećava osobni bod 22% gubim 27% dodatka na mirovinu.

Jedino sto se slaze pravnica s nama je da vam je isplativije otici u mirovinu sa 31.12.2018.god., a dodatnih 27% po ZOMO-u ili 22% po ZOPHBDR-u smo vam vec u gornjim izracunima uracunali i postovani prof i moja malenkost.

Ne salazem se sa pravnicom da ce vam najniza braniteljska mirovina biti vec od one izracunate po ZOMO-u, a sve je vidljivo u izracunu:

 

Izracun mirovine_Autoos114ke_.jpg

A mozda tete i tetice po HZMO-ima imaju opet neku svoju specijalnu formulu za izracun mirovine. :tikvan:

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , malicovjek je napisao:

Jedino sto se slaze pravnica s nama je da vam je isplativije otici u mirovinu sa 31.12.2018.god., a dodatnih 27% po ZOMO-u ili 22% po ZOPHBDR-u smo vam vec u gornjim izracunima uracunali i postovani prof i moja malenkost.

Ne salazem se sa pravnicom da ce vam najniza braniteljska mirovina biti vec od one izracunate po ZOMO-u, a sve je vidljivo u izracunu:

 

A mozda tete i tetice po HZMO-ima imaju opet neku svoju specijalnu formulu za izracun mirovine. :tikvan:

Poštovani Autoos,

poslušajte malocovjeka,

Kako Vi niste u prilici raditi dulje da nadoknadite propust odlaska u mirovinu sa krajnjim rokom 31.12.2018. (posljednji dan rada je 30.12.2018.g.) i povečanje izračuna mirovine za dugogodišnjeg osiguranika od 8,85 % jedino razumno je umirovljenje sa 31.12.2018.g.

Pustite neznalice ili zloće iz HZMO i njihove savjete imate Legalis koji radi za Vas.

01.01.2019.jpg

01.01.2019.jpg

31.12.2018.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem se legalisu,malom čovjeku i profesoru na detaljnim informacijama .

Kada zaključujem ugovor o prestanku radnog odnosa dali u njemu treba da bude navedena i otpremnina .radim u privatnoj građevinskoj firmi.koliko sam čitao da je gospođa Zuber iz sindikata izjavila da građevinarstvo i ugostitaljstvo podlježe kolektivnom ugovoru o radu za otpremnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na otpremninu prilikom odlaska u mirovinu iskljucivo ovisi o tome da li je to ugovoreno ugovorom o radu, kolektivnim ugovorom ili je to poslodavac sam odredio pravilnikom o radu. Ako navedenim dokumentima to nije odredjeno, radnik nema pravo na otpremninu prilikom odlaska u mirovinu. Shodno tome i iznos otpremnine zavisi iskljucivo od ugovorene odnosno pravilnikom odredjene visine otpremnine.

Prema pravilnik o porezu na dohodak odredjuje da se na otpremninu za odlazak u mirovinu do 8000 kuna ne placaju porezi i doprinosi, ali ne daje radnicima nikakvo pravo, ali poslodavce upravo takav iznos isplacuju upravo zato jer nemaju dodatne troskove prema drzavi.

Bilo bi pozeljno ako na njega imate pravo da je iznos otpremnine naveden u otkazu ugovora o radu, a isto tako da je naveden i datum isplate otpremnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Autoos114ke je napisao:

Danas sam bio u mirovinskom i pravnica mi je rekla da mi je povoljnija minimalna braniteljska mirovina od mirovine dugogodišmjeg osiguranika i da idem umirovinu sa 32. 12. 2018.  a ne1. 1. 2019. Kada  stupa zakon o hrvatskim braniteljima. jer ako mi se povećava osobni bod 22% gubim 27% dodatka na mirovinu.

Kad si vec bio tamo u HZMO-u mene bi vise interesirala informacija od strane pravnice HZMO-a, , dali po clanku 26., stavak 2,. tocka b), ZOPHBDR-a, imas pravo otici u punu starosnu mirovinu sa 01.01.2019.god. citiram :

"Članak 26.

(2) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, ovisno o razdoblju sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju snižava se, i to:

a) za četiri mjeseca ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci ili

b) za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao više od pet mjeseci."

 

Tebi je to svejedno jer ionako za 3 dana poslje nove godine 04.01.2019.god. punis 65 godina zivota i mas pravo na starosnu miroviinu.

Ali dali si mozda pitao tu informaciju, bas me zanima stav i primjena toga od strane HZMO-a.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani mali čovjek.bio sam kod tri pravnika u mirovinskom .svi su mi rekli da idem mirovinu sa 31.12.2018.,ali mi je jedna od njih tri rekla da mogu ići u mirovinu i1.1.2019.da mi onda po zakonu o braniteljima pripada starosna mirovina kao da idem u mirovinu sa nvršenih 65.godina 4.1.2019 godine .i da bi mi bila povoljnija najniža braniteljska mirovina .također sam zvao i ministarstvo branitelja u osijeku oni su mi rekli isto da sa 1.1.2019.po članku 26.da idem u starosnu mirovinu.umirovinskom su mi rekli da sa 31.12 2018. zatjev podnešen da će mi pripasti mirovina koja je povoljnija za dugogodišnjeg osiguranika ili najniža braniteljska

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, Autoos114ke je napisao:

Poštovani mali čovjek.bio sam kod tri pravnika u mirovinskom .svi su mi rekli da idem mirovinu sa 31.12.2018.,ali mi je jedna od njih tri rekla da mogu ići u mirovinu i1.1.2019.da mi onda po zakonu o braniteljima pripada starosna mirovina kao da idem u mirovinu sa nvršenih 65.godina 4.1.2019 godine .i da bi mi bila povoljnija najniža braniteljska mirovina .također sam zvao i ministarstvo branitelja u osijeku oni su mi rekli isto da sa 1.1.2019.po članku 26.da idem u starosnu mirovinu.umirovinskom su mi rekli da sa 31.12 2018. zatjev podnešen da će mi pripasti mirovina koja je povoljnija za dugogodišnjeg osiguranika ili najniža braniteljska

Ok. zahvaljujem na odgovoru. :kavica:

Lijepo Vi ravno sa krajem 2018.god u mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Autoos114ke je napisao:

u mirovinskom mi je jedna pravnica računala starosna mirovina za dugogodišnjeg osiguranika.3094.30 kuna ,braniteljska 3242 kuna.sa nekim povećanjem od nove godine

Poštovani, nema ona pojma, neznalica je.

Svi ovi izračuni su rađeni sa AVM koji je na snazi do 31.12.2018.g.

Bilo kad da otiđete u mirovinu novi AVM će biti za sve mirovine veći od 01.01.2019.g., pa samim time izračuni svih mirovina će rasti za 1 do 2 % .

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, Autoos114ke je napisao:

u petak 21.12.2018. Ću predati zahtjev za mirovinu  sa 31.12.2018.za dugogodišnjeg  osiguranika i minimalnu braniteljsku da mi se obračuna koja je za mene povoljnija

Poštovani,

Bravo samo se nemojte iznenaditi da braniteljska bude još i manja jer Vi tada imate pravo samo na prijevremenu starosnu braniteljsku mirovinu a na starosnu mirovinu po ZOMO - opći propis.

Prekid rada mora biti 30.12.2018.g., to jest raskid Ugovora o radu.

Znam da ste se puno izmučili ali već od 01.01.2019.g. možete sklopiti novi Ugovor o radu na pola radnog vremena (4.sata dnevno) uz pravo na punu mirovinu.

Sretno

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana  Autoos,

Kako je petak i ako se držite plana u HZMO ponesite Potvrdu o vremenu provedenom u Domovinskom ratu – borbeni sektor.

Podnesite dva ispunjena formulara za priznavanje prava na mirovine sa nadnevkom umirovljenja 31.12.2018.g. i to kako slijedi:

- na prvom formularu podnesite Zahtjev za priznavanje prava na :

1.starosnu mirovinu  zbog dugogodišnjeg osiguranja po općem propisu ZOMO  a na drugom za priznavanje prava na:

2.prijevremenu starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

Prije predaje navedena dva zahtjeva i spomenutog priloga, obavezno kopirajte njihove prve stranice i zatražite da Vam na njima ovjere prijem oba zahtjeva, što je sigurno, sigurno je.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, Autoos114ke je napisao:

Poštovani profesore evo danas sam bio u firmi i mirovinskom . Predao sam oba zahtjeva  za mirovinu  jedan za dugogodišnjeg osiguranika starosna mirovina.i drugi prijevemena braniteljska sa 31.12.2018.godine.i da prihvaćam onu koja je povoljnija za mene .

Pozdrav.

Bravo i sretno, 

Dugo je primali u zdravlju i veselju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , prof je napisao:

Poštovana  Autoos,

Kako je petak i ako se držite plana u HZMO ponesite Potvrdu o vremenu provedenom u Domovinskom ratu – borbeni sektor.

Podnesite dva ispunjena formulara za priznavanje prava na mirovine sa nadnevkom umirovljenja 31.12.2018.g. i to kako slijedi:

- na prvom formularu podnesite Zahtjev za priznavanje prava na :

1.starosnu mirovinu  zbog dugogodišnjeg osiguranja po općem propisu ZOMO  a na drugom za priznavanje prava na:

2.prijevremenu starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

Prije predaje navedena dva zahtjeva i spomenutog priloga, obavezno kopirajte njihove prve stranice i zatražite da Vam na njima ovjere prijem oba zahtjeva, što je sigurno, sigurno je.

Lijep pozdrav

Postovani prof, ne vidim svrhu podnasanja posebnog  zahtjeva za "prijevremenu braniteljsku mirovinu", sve to bi trebale tetice u HZMO-u izracunati iz samo jednog podnesenog zahtjeva uz ispunjenje svih potrebnih rubrika u tom zahtjevu i predaji sve potrebne popratne dokumentaciji (ali od viska - dupliranje zahtjeva za mirovinu glava ne boli).

Kod izracuna "prijevremene braniteljske mirovine" u 2018.god treba znati:

- na braniteljske mirovine se ne dodaje dodatak od 27%, kao kod izracuna mirovina po ZOMO-u

- korisnik ima vise od 40 godina radnog staza te nema pravo na dodatak na postotak po clanku 14. jos vrijedecih clanaka starog braniteljskog zakona

- kako nema uvjet za starosnu mirovinu penalizira - oduzima mu se 0,10% za svaki mjesec prijevremenog umirovljenja (njemu fali 1 mjesec do 65 godina), pa mu je polazni faktor 0,999

- ali se po novom braniteljskom zakonu po clanku 49. od 01,ozujka 2018.god., racuna najniza braniteljska mirovina

Kad se tako izracuna "prijevremena starosna braniteljska mirovina" ona iznosi 2332,34 kn, a najniza braniteljska prijevremena mirovina iznosi 3054,59 kn i to izgleda ovako:

Izracun prijev. branitelj. mirovine_Autoos114ke_2018.jpg

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Rođen sam 1962. god, HRVI 30% za stalno od 1997. god. U vojsci sam proveo borbeni sektor 1083 dana. Radnog staža izvan vojske imam 29 godina, radim kao ing. građevine. Zanima me kad mogu u mirovinu i imam li uvjete za prijevremenu mirovinu i ako je to moguće koliki bi bio iznos.

Unaprijed hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Sljakus,

Prijevremenu mirovinu možete početi kad napunite oba uvjeta:

-najmanje 60.g. života  i

-najmanje 35.mirovinskog staža

Za izračun iznosa prijevremene starosne mirovine morate dostaviti svoje podatke kao u bijelim poljima u priloženoj tablici.

Lijep pozdrav

PS

Dobro razmislite kad želite u mirovinu i koju, jer 6.dana nakon 62. rođendana možete početi koristiti starosnu mirovinu koja je povoljnija, nema penalizacije. 

 

 

Izracun mirovine.jpg

Sve mirovine.pdf

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, Sljakus je napisao:

Poštovani,

Rođen sam 1962. god, HRVI 30% za stalno od 1997. god. U vojsci sam proveo borbeni sektor 1083 dana. Radnog staža izvan vojske imam 29 godina, radim kao ing. građevine. Zanima me kad mogu u mirovinu i imam li uvjete za prijevremenu mirovinu i ako je to moguće koliki bi bio iznos.

Unaprijed hvala.

Postovani,  tesko je izracunati mirovinu na pamet na ovaj nacin (trebaju se kod izracuna znati  "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine radnog staza), ako ste u FINI izvadili "log i pass" na e-gradjani mozete si dati izracunati mirovinu preko stranica HZMO-a, ako nemate sifru za e-gradjani prvo ravno u FINU, a onda se za dalje cujemo.

Prema navedenim podacima prvi uvjet 60/35 za prijevremenu starosnu mirovinu navrsit cete za cca 3 godine kad navrsite 35 godina radnog staza.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani.Profesore,i Malicovjek  

Evo danas sam dobio rješenje za mirovinu 

Starosna mirovina za dugogodišnjeg osiguranika u svoti od 2482.68kn

Umjesto ove mirovine određuje se najniža mirovina od 3243.10kn efektivni radni staž 41god 8mj. 1 dan sa hrvatskom vojskom 44.god 5mj.12.dana 

Osobni bod ovako određene mirovine ne povećava se po članku 14.stavka 1.zophbdr

Umjesto ove svote mirovine od 31.12.2018.određuje se prema  članku 49.zophbdr najniža mirovina u svoti od 3243.10kn izračunana tako da se osnovica koja iznosi 45%prosječne netoplaće povećava se 0,015% od utvđene osnovice predviđene propisom za sujelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru 1015.dana polazni faktor 1.0885.mirvinski faktor 1.0000.osobni bodovi najniže mirovine prema članku 49.zohbdr iznosi 49.4375 

Izračun mirovine

Članak 79.stavak 1.i 2.i članak 81.do.88.

zomo-a 31.12.2018

Starosna mirovina dugogodišnjeg osiguranika čl.35.zomo

prosječni vrjednosni bodovi 0,7822

mirovinski staž 44.4499

polazni faktor 1.0885

osobni bodovi 37.8457

mirovinski faktor 1.0

aktualna vrrijednost mirovine 65.60

mirovina na dan priznanja 2482.68kn

najniža mirovina na dan priznanja prava 3243.10kn

osobni bodovi najniže mirovine 49.4375

u kojoj sam mirovini najnižoj braniteljskoj ili starosna dugogodišnji osiguranik 

zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Autoos,

Oprostite ali nemam pojma koja mirovina Vam je  određena.

Moja sadašnja matematika pokazuje da imate pravo na starosnu mirovinu  za dugogodišnjeg osiguranika po ZOMO u iznosu od  3.153  kn.

Iznos te mirovine je veći od iznosa minimalne starosne mirovine po ZOMO od 2.886  kn.

Izgleda da Vam je  izveden obračun NEKE MINIMALNE BRANITELJSKE mirovine ali meni je trenutno nepoznata logika takvog izračuna, to jest iznosa braniteljske mirovine od 3.243,10  kn.

Nemate se žaliti na iznos, dok traje traje, mislim da su tete opet nešto izvele  bez veze ali ne na Vašu štetu.

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, Autoos114ke je napisao:

Podnio sam zahtjev za jednu i za drugu mirovinu sad neznam u kojoj sam mirovini.na izračunu mi piše starosna dugogodišnji osiguranik.

Da ste podnjeli i samo jedan zahtjevu za mirovinu ionako bi dobili samo jedno rješenje ovakvo cudno kao sto ste i dobili, uzivajte u mirovini, tete i tetice rade sve u sesnajst. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Prije 10 minuta, Autoos114ke je napisao:

Danas sam bio u hzzo u vezi plaćanja dopunskog zdravstvenog osiguranja imam priznato hrvi 20%ptsp privremeno godinu dana i gospođa u hzzo mi kaže da nisam oslobođen od plaćanja dopunskog osiguranja nije mi jasno imam puno kolega koji imaju  20%trajno pa ne plaćaju dopunsko osiguranje.

susijed nema hrvi pa je oslobodjen placanja dopunskog jer mu je omijer mirovine 30 rat 70 mir

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , buda2 je napisao:

Pitaj susjeda po čemu je oslobođenj plačanja dopunskog.po tome što navodiš nema u zakonu ( niti je ikada bilo ).

nije susijed nego moj tata,greska

nema hrvi,mirovina je 30-70 kako sam naveo gore,oslobodjen je placanja dopunskog ,zdrastvena iskaznica mu izgleda drugacije nego standardne umirovljenicke

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, orao je napisao:

nije susijed nego moj tata,greska

nema hrvi,mirovina je 30-70 kako sam naveo gore,oslobodjen je placanja dopunskog ,zdrastvena iskaznica mu izgleda drugacije nego standardne umirovljenicke

evo citat korisnika Plameniti iz 2010,ima dosta postova o tome u to vrijeme

...Naime Vi ostvarujete oslobađanje po dvije osnove ....kao HRVI...ili više od 30% u svezi rata....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokaži ti toj teti ovo jer google zna sve samo ga treba znati pitati.

-HRVI sa 20% i više oštećenja organizma jer s manje od 20% nema statusa HRVI

- branitelj bez HRVI sa 30% i više oštećenja

- ako je samac onda plaćanje ovisi o dohodovnom cenzusu

https://gov.hr/moja-uprava/hrvatski-branitelji/prava-iz-zdravstvenog-osiguranja/lijecenje-i-lijekovi-bez-placanja-participacije/245

uređeno: od gonzo-stari
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Autoos114ke je napisao:

Ja sam u mirovini starosna braniteljska i danas sam dobio rješenje hrvi 20% ptsp kronični privremeno godinu dana i teta mi je pokazala da je oslobđen ko ima 30% hrvi .a u novom zakonu o hrvatskim  braniteljima  da imaju pravo  hrvi iz domovinskog rata .

hrvi sa30%oštećenja

nezna svoj posao...........oslobođeni su svi hrvi (od 20 do 100) i branitelji koji imaju neku drugu invalidnost ,ali tad moraju imati najmanje 30%...

prije 2 sati , orao je napisao:

nije susijed nego moj tata,greska

nema hrvi,mirovina je 30-70 kako sam naveo gore,oslobodjen je placanja dopunskog ,zdrastvena iskaznica mu izgleda drugacije nego standardne umirovljenicke

da li tvoj tata ima neku invalidnost (civilnu) ?.........zbog omjera koji si naveo se ne oslobađa plaćanja dopunskog.....ili hrvi (koji kažeš da nema ) ili civilna invalidnost 30 i više posto ili imovinski cenzus...

ili ja griješim :)

 

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Mister-X je napisao:

da li tvoj tata ima neku invalidnost (civilnu) ?.........zbog omjera koji si naveo se ne oslobađa plaćanja dopunskog.....ili hrvi (koji kažeš da nema ) ili civilna invalidnost 30 i više posto ili imovinski cenzus...

ili ja griješim :)


u mirovinu je otiso 2008,to je dobio 2009 ili 2010,opca 30-70,dobio je i prijatelj on je u mirovinu otiso 2005, opca 50-50 isto bez hrvi...

ne znam kakav je zakon bio u to doba ali imaju

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija