Jump to content

Vlasnistvo 1/2, najam polovice


Knowles1109

Preporučene objave

Postovani,

trenutni suprug i ja suvlasnici smo na nekretnini 1/2. Trenutno smo u procesu razvoda braka. Stan je kupljen prije sklapanja bracne zajednice, a kredit glasi na trenutnog supruga. Suprug od mene zahtjeva da placam pola rate kredita, na sto sam pristala i uplatila mu polovicu rate sa svrhom placanja: najam stana. Suprug mi se zaprijetio da to nesmijem navoditi kao svrhu placanja nego da moram u svrhu placanja navesti: pola rate kredita kako on ne bi morao placati porez. Kako mi je bahato odgovorio da ce takve uplate ignorirati, prestala sam uplacivati iznos. Prijeti se da ce me utuziti na sto sam mu ja odgovorila da cu placati polovicu kada sklopimo ugovor o najmu. On to odbija. U stanu zivimo ja i nase maloljetno dijete. Da li sam mu duzna placati ista ukoliko ne zeli sklopiti ugovor o najmu i da li moze sudskim putem potrazivati povrat sredstava?

Zahvaljujem na vasem odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Knowles1109 je napisao:

na sto sam mu ja odgovorila da cu placati polovicu kada sklopimo ugovor o najmu.

Glede citiranog Vi onda uopće niste učestvovali u otplati kredita, već jednostavno ispada da ste plaćali najam za suprugov suvlasnički dio, tako da je nejasno zbog čega i dalje uvjetujete plaćanje sklapanjem ugovora o najmu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Matrix je napisao:

Glede citiranog Vi onda uopće niste učestvovali u otplati kredita, već jednostavno ispada da ste plaćali najam za suprugov suvlasnički dio, tako da je nejasno zbog čega i dalje uvjetujete plaćanje sklapanjem ugovora o najmu. 

Suprug uvjetuje placanje. Ali sa svrhom placanja: polovica rate kredita, koju ja nisam duzna placati. Duzna sam eventualno placati koristenje njegove polovice stana, dakle najam. Kako se zaprijetio da ce takve uplate (sa svrhom placanja:najam) ignorirati, ja ignoriram njegove zahtjeve za placanjem polovice rate kredita. Kako zahtjeva uplatu svaki mjesec, predlozila sam sklapanje ugovora o najmu. No on to odbija. I prijeti se da ce me utuzit ne budem li placala pola rate. Nisam suduznik na kreditu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, Knowles1109 je napisao:

Po kojoj osnovi? Suprug je temeljem ugovora jedini duznik prema banci.

Vidi odluku  Vrhovnog suda Republike Hrvatske, br. Rev 1364/2010-2 od 21. studenoga 2012, u kojem predmetu je bilo  riječi o zahtjevu  za utvrđenjem da je određeni novčani iznos bračna i izvanbračna stečevina tužitelja i tuženice,svakoga u 1/2 dijela. 

 

Prije 35 minuta, Knowles1109 je napisao:

Suprug je temeljem ugovora jedini duznik prema banci

„Novčana sredstva koje jedan bračni drug dobije kao kredit i otplaćuje ga, ne predstavlja njegovu vlastitu imovinu, a
nakon razvoda braka dug tog bračnog druga s osnova kredita koji je utrošen za povećanje zajedničke imovine ili za druge zajedničke potrebe predstavlja dug koji tereti oba bivša bračna druga.“

– Odluka Županijskog suda u Varaždinu, br. Gž .3608/13-3, od 17. srpnja 2013.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija