Jump to content

Borbeni sektor 5.8.90.


Dodadi

Preporučene objave

O ovoj temi sam razgovarao, onako općenito s dosta ljudi, i čuo sam svakakva mišljenja i razmišljanja, pa eto da pitam i Vas!!!! U sustavu bodovanja se s 5 bodova računa borbeni sektor od 5.8.90. do 01.05.91., a sa 8 bodova ....itd. Zanima me Vaše mišljenje o tome tko su sve ljudi koji su bili u borbenom sektoru u to vrijeme i što je večina od njih radila u tom vremenskom razdoblju??? Što je sa ljudima koji su u lipnju, rujnu ili prosincu 1990. god. poslani od strane vojnih odsjeka na odsluženje vojnog roka u tada već neprijateljsku JNA, ako se to vrijeme računa u borbeni sektor, što su ti ljudi tada bili??? Domaći izdajnici, hrvatski branitelji u neprijateljskoj vojsci ili nešto nepoznato i totalno nebitno mnogima?? Koje je Vaše mišljenje o toj temi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

05.08.1990. do 01.05.1991. 5 bodova

06.08.1991. do 15.01.1992. 8 bodova

16.01.1992. do 30.04.1995. 1 bod

01.05.1995. do 31.08.1995. 3 boda

01.09.1995. do 30.06.1996. 1 bod

 

ovo ja nisam nikako probavio, iz kojeg razloga je takvo bodovanje.

najgore je bilo braniteljima iz prve grupe a imaju 5 bodova.

onaj koji je ovo izmislio smatra da je svima bilo mirno razdoblje od 92 do 95, njemu možda da pa je dao jedan bod (croatian soldiers one points)...možda je to mlakar djelio bodove :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih ipak rekao da je ovima iz druge grupe bilo malo nezgodnije, ali sve to ovisi gdje je kada tko bio. Da se mene pita kao što me se ne pita ja bih lijepo rekao neka svako priloži svoj ratni put i srazmjeno tome će i dobiti bodove, a formirao bih posebnu komisiju koja bi taj posao odradila kvalitetno i..... gotovo.

 

Harkanj brigada je čini mi se najviše profitirala. Oni su dobili minimalno 5000 bodova i spasili gužice i živce, a iz susjedne države su gledali TV i držali se one narodne "neka se grah yebe u loncu".

 

:trk:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma nisam ja tu grupu htio napraviti manje vrijednom....u svakom slučaju to mi se nikako ne sviđa bodovanje gledajući periode. bodovanje je trebalo napraviti kao što je mrljo predložio da se gleda na ratni put i to bi bilo najpoštenije. i sam znaš da nas nisu štedili bez obzira na vremenski period.

po tom bodovanju proizlazi da isti broj bodova ima branitelj koji je bio u borbi i "branitelj" koji je svojoj gospođi gladio guzicu u toplom krevetu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma opće je poznato da je bodovanje totalna puš...., ali zanima me dali su u borbenoj grupi od 5.8.90. i razni činovnici i dr. iz vojnih odsjeka koji su za vrijeme dok su se "borili", mladiće od 18 i 19 godina slali na odsluženje vojnog roka u JNA, u vojsku protiv koje su se oni borili i za to dobili 5 bodova, a ti mladići su kasnije za svoju borbu po bosanskim pustošima i sudjelovanju u akcijama dobili po jedan veliki bod. Ima li ko normalan u toj priči????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

citat:

Nikad mi neće biti jasno protiv koga se to netko borio 90 -uskrsa 91 kada svi znamo da do uskrsa nije bilo ni neprijatelja tj četnika.Za mene i za mnoge druge do tada je bila juga

 

 

Evo ovako, da pokušam objasniti kolegi branitelju s kime se dio hrvatskih branitelja borio u vrijeme od 90. do Uskrsa 91., a navesti ću svoja osobna iskustva pri čemu se nadam neću izaći iz okvira foruma, a ukoliko bi se itko ovom prilikom našao uvrijeđenim, kao i na dužini poruke unaprijed se ispričavam. U PP Sisak radio sam prije rata kao pol. službenik vodić pol. psa, a samim time i pripadnik milicijske postrojbe za spec. namjene. U vrijeme održavanja masovnih okupljanja na Petrovoj gori koja je bila fitilj za okupljanje četnika i kasnijih barikada koje su se počele dešavati tijekom jeseni i zime 90. god. na prometnicama Banovine moja zadaća je bila ( tada, već 90. sam u dva navrata potpisao lojalnost novoizabranoj hrvatskoj vlasti i stavio naša hrvatska obilježja - mislim 1. na području današnje županije ), da interveniramo u smislu hvatanja počinitelja barikada, zatim pijanih četnika koji su mahali zastavama i okupljali se ispred pol. postaja u Petrinji, Glini, Kozibrodu i Dvoru gdje su otimali oružje iz Pol. postaja, pri čemu su nam pomogle kolege iz ATJ Lučko. Do tada je u to vrijeme više puta pucano na mene od strane osoba s barikada i provalika u skladišta oružja u Petrinji i Glini, a u zimi 90. je bačena i ručna bomba na PP Dvor u kojoj smo se nalazili. U to vrijeme mi malobrojni policajci hrvati mogli smo se pouzdati samo u mladiće Prve hrvatske redarstvenike koji su u to vrijeme dolazili na naše područje i u nešto pričuvne policije također hrvata, od kojih je i osnovana Posebna jedinica policije Sisak, a kasnije i SJP Osa. Osobno 90. godina je za mene bila, uz 91. - Kozibrod, Hrv. Kostajnica, Sunja, Vurot... bila najteža pa sve tamo do početka osvajanja vojarni i pristizanja adekvatnog oružja za uzvratiti na četničke provokacije iz daleka ( nisu dolazili u bliže kontakte ), na čemu se hrv. braniteljima na tim junačkim potvatima ovom prilikom najiskrenije zahvaljujem.. To je moje viđenje sudjelovanja hrv. branitelja u tom periodu u ratu i viđenje tadašnje juge, a što se tiće ostalog perioda također sam bio prisutan na prvim linijama , pa dijelim mišljenje da ni drugi periodi nisu ništa manje zavrijedili od ovoga ( Maslenica , Velebit, Bljesak, Oluja i dr. )

 

Svim hrv. branitelja puno pozdrava od Željka Bolčevića - Bolca iz Hrvatske Kostajnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

s obzirom da bolca osobno poznajem mogu potvrditi njegove navode. istina je da u to vrijeme nije bilo nekakvih borbenih akcija većeg razmjera ali je i istina da je nekim braniteljima tada bilo najteže jer bolac i ostale kolege nisu bili u sisku nego su ih slali po terenima gdje su se pripremale četničke pobune a to su uglavnom šumoviti i brdski tereni sa večinskim srpskim stanovništvom gdje si bilo gdje mogao očekivati zasjedu. vjerujte bilo je tada teško jer su živci već počeli pucati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Nikad mi neće biti jasno protiv koga se to netko borio 90 -uskrsa 91 kada svi znamo da do uskrsa nije bilo ni neprijatelja tj četnika.Za mene i za mnoge druge do tada je bila juga :-o

Bolac je dobro napisao, jer sam kasnije 91 bio u Prekopi i Jukincu i još nekim mjestima na Baniji sa SJP Omega BJ. Prije toga da se osvrnem na ovo do Uskrsa 91, bio je Pakrac 1. ožujka 1991., a i 25. siječnja 91 se je spremala agresija JNA na Hrvatsku, to mi je potpuno blesavo bilo, bil sam u policiji, uniformu nisam imao a po Koprivnici sam hodal sa kalašnjikovom u rukama u društvu policajca srpske nacionalnosti. A dežurni se upostaji KC potpisival čirilicom. Danas ti isti imaju jednaki broj bodova u braniteljskom fondu. A nisu se makli iz Koprivnice, šahovnicu nosili poskrivečki .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U kolovozu i početkom rujna 1990. god. u Splitu su se održavalo Europsko prvenstvo u atletici. Nas oko 300-tinjak policajaca iz kontinentalne Hrvatske, trebalo se vratiti doma, no kud god krenuli, četnici nam postavljali balvane, barikade, pa sve do Karlobaga. Da pojasnim onom, koji još smatra da je u to vrijeme bila Juga i nije bilo četnika niti je bilo "dejstva" od njihove strane. Završili smi u zadarskom zaleđu, u "sezoni lova" na hrvate. Ili su pucali na glinene golubove. Hoću reči da se pripremalo za rat i već onda je bilo sporadične pucnjave. Poslije toga, završam u Bjelovaru, u poznatoj akciji "Prsten", potraga za Vinkom Pintarićem, no sa ekipom više vremena provodim u Daruvaru u Milicijskoj stanici, ne dajući srpskim milicajcima da preuzmu totalno vlast nad njom i da se ne stvara dio "Srpske krajine" u Zapadnoj Slavoniji. Gdje je početak rata? :-?:-o

No neću više dužiti, Hanza, ako želiš i imaš volje, napiši do kada se u Pakracu pucalo.

 

Samo još jedna stvar, jednom na javnoj tribini, a vezano baš za bodovanje, gosp. Lovrić, je obećao da će okušati nešto poduzeti glede druge polovice 1992. god. no i sami vidite rezultat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Pakracu je od popisanog sarajevskog primirja 1.1.1992. do kraja 1993, poginulo 5 policajaca a ranjeno puno više. I to večinom na cesti smrti Pakrac -Požega, niti hrpa unproforaca to nije spriječila. Mi smo bili tamo samo s pištoljima. I za to se dobije bod kao u kancelariji u Puli ili Čakovcu.

Možda se sad nešto i promijeni jer čini mi se da Merčep bu otišel iz fonda branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sory Hanza, ja sam nešto s dečkima prošvercao preko "ima puska, nema puska". Naime u tom periodu ranjen je jedan kolega, a fakat poslali nas samo s kratkim naoružanjem. Drugi dan kolega ranjen i vozili ga na kućnu njegu, a u povratku, zna se snajperi, dva mitraljeza i još nešto dugih cijevi. Još se vodio rat, ne kao ranije, kuća za kuću, ali znalo je pasti na sam grad Pakrac i okolicu i po nekoliko stotina granata tijekom dana. Puškaranje ne računam. :clint:

 

U ranijem posto greškom sam napisao druga polovina 1992, odnosno prva. :roll:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tako je to bilo na cesti Pakrac-Požega...Španovica,Kusonje ,Ožegovica,kasnije Kričke eh da sve je to sad tak lijepo pisati o tome kad je glava ostala čitava ,al otišli su živci do bola...i još jedan dodatak onom prijatelju što pita za vrijeme od 1990 do 1991godine..brate to je bilo vrijeme kad je trebalo imati onu stvar i uz ostalo potpisati prisegu na vjernost domovini,koju sam rado i potpisao,dok su srbi bili na rukovodečim položajima mi smo morali paziti i na njih i na one koji su svaki tren spremali se napasti našu domovinu.. osobno sam u to vrijeme odradio dosta opasnih zadataka al bio sam ponosan što sam dobio zadaće kojima mogu pomoći u to vrijeme...dok su se drugi smijali i ponekad javili nakon dolaska iz njemačke i dr.ja sam ostavio kao i puno drugih kolega ženu i kčer od 2 godine i danima nisam dolazio doma,tereni,pripreme spavanja na stolici i sve ono što su i drugi kolege prolazili,bilo je i tada gadno vjeruj mi.a eto mogu se i ja ponositi da sam prvi sa hrvatskom šahovnicom i to onom prvom velikom šahovnicom bio u najgorem vremenu gad je sve kuhalo ,kad su srbi po Vukovaru ,Tenji,Boboti i ostalim selima divljali sa svojim ustancima i provokacijama ja sam službeno išao u Rumu,sa policijskim vozilom u pratnji jednog insp. srbina naravno koji je tada bio u civilnom odjelu možeš si zamisliti kako su me tamo dočekali,gledali i šta sam po dolasku sve proživljavao i to je među ostalim pomoglo da puknem nakon sveg pakla koji je kasnije uslijedio... :mir:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno puno toplih pozdrava Esadu, Šekiu, Deltacrou i ostalim hrv. braniteljima od Bolca.

 

Jednostavno sam morao reči koju riječ o tom periodu i svoje viđenje perioda od 90. - 91. Inače sam od nedavno na forumu svakodnevno i postao sam pravi ovisnik, a kako je to Esad napisao da se među svojima u svom čoporu osjećam bolje, tako i ja kao svaka ptica koja svome jatu leti. Inače imao sam još štošta napisati, ali nisam htio prelaziti granice foruma i teme, a Šeki će me razumjeti da mi je trabalo puno i da u ta luda vremena ( kao bivši milicajac ) pridobijem povjerenje mladih kolega prvih hrvatskih redarstvenika, za koje sam se zauzimao

kada bi im se srpski milicajci podsmijavali i kojima sam bio jedina podrška kao i oni meni. Što se tiće registracije pokušavao sam u više navrata pod nadimkom "MOHIKANAC" , pa bi molio pomoć oko toga jer kad se idem prijaviti isto mi ne uspjeva, ali nadam se da ćemo i to riješiti.

 

Do tada ću Vas pratiti i obraćati se nadimkom, jer smatram da ljudi koji međusobno komuniciraju u bilo kojem pogledu moraju se prije svega jedan drugome predstaviti pa na koji to način bilo.

Puno pozdrava svim braniteljima na forumu. Bolac.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram ovo napisat,sjednemo s aktivnim milicajcem u auto,a on nas odveze direktno u tenje(kod osijeka) u birtiju i kaže ,niko vam ne smije ništa,ja se nazad ne vraćam evo vam ključevi,i stojadina i brišite,ovdje vam niko ne smije ništa ,za kasnije ne znam,a sad gas ................Možete misliti kako smo nas tri balavca vozili milicijskog stojadina,do osijeka............E mile,šta nam učini....... :zubo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bio je pošten,svaka mu čast,kaki smo bili balonje mogli su nas poklat i od nas napravit čobanac,a mi smo se sa stojadinom i oružjem uredno vratili u stanicu,jedino mileta više nikad,.......e mile....a poslije je pola stanice nestalo...toliko ih je bilo.....eda još smo i pivo popili u tenju,moš mislit kako se to pilo pola sam si istreso u krilo....uf kad se sjetim onda kaže od čeg se treseš...... :jesamglup:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sav se ježim. Daj se registriraj, da ne ometamo ostale. Da nam netko onda pričao, kako smo bili nacionalno ugrožavani, ne bi vjerovali. Ne neki Vojvodići, koji dignu tri prsta i evo petice. A bolac i ja dižemo dva, pa kec. Nema veze bitno da smo i ono sranje proživjeli. Sad ko ga j........, Joj koliko toga imamo za spiku. Bolac, nisam ni ja uspio sa Šeki se registrirati, probaj nešto drugo kao nadimak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve što ste vi ovdje do sada napisali i te kako stoji, ali onda vi meni odgovorite. Što je s ljudima koji su u to vrijeme poslani na odsluženje vojnog roka u JNA? Juga je još i te kako postojala, pogotovo vojno i s koje kakvim tajnim službama, što smo mi mogli? Ako je to već bilo ratno vrijeme, zar ne bi onda bilo logično da ono koji su poslali ljude u neprijateljsku vojsku za to i na neki način odgovaraju, a ne da uživaju u svim mogućim povlasticama iz kojekakvih Zakona.Jednima su stavljali šahovnicu, a druge su poslali da im stave petokrake!!!! Pa ljude su čak u ožujku 1991. slali na odluženje JNA!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravi potez-pobjeći iz jna,ne otići u jna i stvar rješena onda ispadneš pravi domoljub ko i mi što smo nosili zvijezdu,pa ju skinili i stavili šahovnicu,ista stvar......šta misliš kak je nama bilo kad je to trebalo napravit,a ne znaš na kakvoj ćeš listi završit ak se stvar okrene pa najebu ovi što su stavili šahovnice,jer bilo je i onih koji nisu htjeli.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poznajem kolegu koji je bio u jna '91 i on i par hrvatskih vitezova slušaj sad sjete se kako bi dignuli u zrak vojni aerodrom ( dječaci gledali sve epizode ramba) i normalno oficiri ih uhvate a nisu još došli ni do eksploziva. dobili mi njih na razmjeni.

vele oni nama, eto mi htjeli napraviti nešto za lijepu našu pa htjeli dignuti u zrak ništa manje nego aerodrom, dobro da se nisu sjetili dignuti beograd u zrak.

i što bi na kraju rekao, skidam im kapu.

a ima i jedan pokojni kolega koji je zbrisao iz jna iz makedonije i došao pješke, zna ga bolac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O tome svemu i pokušavam razgovarati, mog frenda su '91. poslali u JNA u Knin. Pa ko je tu lud. A siguran sam da su ti koji u to vrijeme odlučivali što će s klincima od 18 i 19 god. danas i te kako osigurali sva svoja prava i nikome ne odgovaraju za ništa, a većina nas će još godinama sličnima njima dokazivati gdje su bili, kada, a možda i zašto. Sve manje vidim smisla, odnosno uopće ga više ne vidim, u onome što se događa oko nas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam u 6-tom mjesecu došao iz jna a u 9-tom sam većzadužio pušku madžaricu u rezervi policije.Idem tramvajem kuć a oko mene oficiri jna na oružani ,idu kuć sa službe ,a ja sakrio automat pod onaj plavi šinjel a šinjel kratak pa cijev viri,e reko kad ovaj sad izvadi onog tt-jca pa me tamo u pola tramvaja zbomba u glavu.....pa smo čuvali javne objekte ..banke..poštu..općinu ..a vojna policija gleda...što su vam bre lepe te šahovnice... :jesamglup:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ti si malo previše zapeo za nas koji smo od 1990 godine stali u obranu domovine,kažeš ti pa nije bio rat ,,,ej lega bio je to pakao i tad je trebalo imati onu stvar i reći ja sam HRVAT i spreman sam život dati za obranu svoje domovine....nemoj molim te više da nas sve tu natežeš kao da smo te mi poslali u jna... samo da znaš imao sam jednu malu ekipu s kojom sam spašavao mlade vojnike koji su bježali iz vojarne bilo je tu makedonaca,slovenaca,albanaca naravno i hrvata dok su KOS-ovci zajedno sa svojim petokolonašima lovili te dečke koji su napuštali ####nu jna mi smo na svakojake načine iste spašavali od tih zlotvora,jer ti zlotvori su imali naređenje LIKVIDIRATI sve koji napuštaju jna...možeš si zamisliti tih godina koliko je nas HRVATA bilo u postajama i ( malo ) morao si moj lega paziti i na one milicajce koji su ostali tobože lojalni al kad je zapucalo prvi su pobjegli u razne četničke formacije.... na žalost i danas neki od njih su na visokopozicioniranim mjestima mup-a jer tako navodno to mora biti po nekom kljuću( nabijem im sporazume i kljuć). o čemu više da ti pišemo i opisujemo to vrijeme 90-91 jel ti sad što jasnije....to su bili prvi ljudi ,prve oružane formacije koje je tada naša domovina imala za koju smo stavili svoje živote,nakon toga se počelo ustrojavati ostala oružana sila sa kojom smo zajedno te zlotvore zaustavili u njihovom naumu...pozdravljam sve prijatelje koji su tu na ovom forumu,kad pročitam ovako neka pitanja kao pitanje Anonimnog poludim ....sretan sam što sam upoznao ovdije puno prijatelja koji su prošli sranja kao i ja...samo još da spomenem i ja sam doživio u Tenji sam bio u patroli sa jednim četnikom,bila neka njihova slava kod nekog doma,neki Mile srbo otišo tamo naloko se ja jadan sjedio u jugiću...došo on namazan kaže idi ti sam za osijek ja sam bolestan... taj put mi je bio pravi pakao...jedva sam pronašao pol.upravu jer tek sam počeo raditi a Osijek sam slabo poznavao.. što reći na te godine pa ništa,nikoga nisi ni mogao što pitati jer svi takvi ko taj Mile su bili neki šefovi, komandiri ..kasnije sam čuo za tog četnika da je bio glavni u starom djelu Tenja ,,pas mu mater valjda ga je netko uspio utamaniti... prije odlaska u mirovinu za otpremninu dobijem bivše milicajce iz tkz. republike srpske krajne da idu raditi s menom u patrolu,kad ga pitam što je radio gotovo svaki je rekao da je bio neki kuhar ili sve drugo samo ne terorista i oružani pobunjenik . :horor: i nek mi netko kaže da PTSP nije strašno e lega moj...dobri mi i jesmo :trk:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to si dobro rekao da je četnika bilo u to vrijeme na u mupu a evo ti moj primjer. ja sam radio u željezari sisak i odlučim ja napisati zamolbu za hrvatsku policiju. drugi dan ja radim na poslu kad moje kolege četnici prolaze pored mene i svi mi pokazuju dva prsta na čelu uz komentar "ideš u ustaše".

nevjerovatno ali za jedan dan su saznali.

i dodao bi još nešto, primjetili ste da za njih uvijek koristim riječ "četnici" jer za mene to i je svaki onaj bio on srbin,hrvat musliman ili marsovac koji je digao ruku na hrvatsku tjs. kenjao po ruci koja ga hranila. ne oslovljavam ih sa srbi jer je srba bilo i u mojoj postrojbi, jedan mi je bio i zap. voda.

to je moje mišljenje, ali neznam kako bi razmišljao da su mi kao nekima pobili cijelu obitelj, možda isto, možda ne...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

16.01.1992. do 30.04.1995. 1 bod

 

Potpisujem sve sto ste naprijed naveli, ima toga jos, sve jedno srnje vece od drugoga.....

 

Htjedoh samo reci o ovom razdoblju bodovanja - jos dugo u 1992. se po Osijeku rokalo sve u sesnaest, ginuli ljudi i po ulicama, a decki po polozajima (najgori su bili snajperi). A kad se po Osijeku smirilo, tek onda smo isli preko Save gdje je bio zivi uzas, ne znas ko koga - i sad, pazi 1 fkn bod? Stvarno ne znam koji fantomi su predlagali i usvojili to bodovanje..... Kazu konzultiralo se sve udruge - pa koga su to onda konzultirali :-?

 

:lazes: :lazes:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija