Jump to content

ovrha kod plaće


azron

Preporučene objave

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav!

Molim Vas da mi odgovorite na slijedeću situaciju.

Mama mi ima otvoren račun u Zagrebačkoj banci i tamo joj sjeda plaća. Dio plaće joj je opterećen kreditima.

U jednom periodu je imala neke izvanredne izdatke pa je kasnila sa plaćanjem Go kartice Zabe. Sada joj je banka sjela na plaću sa ukupnim dugom po GO kartici, tako da joj skidaju cijeli ostatak iznosa koji joj ostaje po otplati rata za druge kredite, odn. nemože dići ni lipe sa računa već nekoliko mjeseci.

Recite mi molim Vas, dali je to zakonski dopušteno ?

 

Hvala vam na odgovoru!! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tikawolf je napisao:

Pozdrav!

Molim Vas da mi odgovorite na slijedeću situaciju.

Mama mi ima otvoren račun u Zagrebačkoj banci i tamo joj sjeda plaća. Dio plaće joj je opterećen kreditima.

U jednom periodu je imala neke izvanredne izdatke pa je kasnila sa plaćanjem Go kartice Zabe. Sada joj je banka sjela na plaću sa ukupnim dugom po GO kartici, tako da joj skidaju cijeli ostatak iznosa koji joj ostaje po otplati rata za druge kredite, odn. nemože dići ni lipe sa računa već nekoliko mjeseci.

Recite mi molim Vas, dali je to zakonski dopušteno ?

 

Hvala vam na odgovoru!! :-D

 

Vjerovatno se radi o plijenidbi novčanih sredstava sa tekučeg računa na temelju ovršne isprave (zadužnica, javnobilježnički akt). Takva je plijenidba protuustavna jer se može plijeniti 1/3 primanja ili više ovisno o iznosu primanja. Treba podnesti prigovor protiv takve ovrhe kao nedopuštene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tikawolf je napisao:

Puno hvala, molim Vas samo ako Vam nije teško na točno koji članak da se pozovem u prigovoru?

 

Tnx!! ;-)

 

 

 

Ograničenje ovrhe

 

Članak 149.

 

 

(2) Ako ovršenik prima zajamčenu plaću u skladu s kolektivnim ugovorom ili zakonom, ovrha radi naplate tražbine iz stavka 1. ovoga članka može se provesti do iznosa od jedne trećine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Počev od kolovoza 2008.godine temeljem ovršne isprave moj poslodavac vršio obustavu na moju plaću i vrši uplatu na račun ovrhovoditelja. U ovršnoj presudi suda navedeno je da je citat : "ovršenik obvezan platiti ovrhovoditelju ukupan iznos od 2.361,02 EUR-a zajedno sa zateznom kamatom po stopi koje daje po viđenju na štedne uloge u EUR...".

Moj je problem što je do danas ukupno dugovanje za glavnicu, kamate i sve nastale troškove podmireno ( izračun banke za glavnicu i dug po kamatama, izračun poslodavca za trošak parničkog postupka i naknade troškova ovrhovoditelja zajedno sa pripadajućim zateznim kamatama ), međutim poslodavac nastavlja s obustavom.

Osobno sam uputila sudu koji je izdao rješenje o ovrsi, zahtjev za prestanak ovrhe i sve dokumentirala, međutim jedini dokumenat koji je od suda do ovog trenutka pristigao je "OBAVIJEST POSLODAVCU DA JE RJEŠENJE O OVRSI xxx POSTALO PRAVOMOĆNO". Ovu je obavijest poslodavac primio na dan 27.01.2010. kada je dug već namiren u cijelosti.

 

Molim Vas za savjet kako mogu zaustaviti daljnje plaćanje po ovoj ovrsi budući opravdano vjerujem kako pretplaćeni iznos neću moći vratiti od ovrhovoditelja.

 

Također Vas molim da mi pojasnite kako sud u Republici Hrvatskoj može donjeti presudu u kojoj je iznos duga naveden u stranoj valuti, i ako može tko je nadležan za konačni izračun ovrhe.

 

Unaprijed zahvaljujem na pomoći,

 

Lijepi pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jedan ispravak.Ukoliko se potpišše zadužnica,banka vam ima pravo plijeniti sve šta imate i bilo gdje da imate do potpunog namirenja duga.Tome i služi zadužnica i zato je sve banke danas traže da se potpišu.Time se izbjegavaju ovrhe a banke se namiruju bez toga da vam i pošalju obavijest.Nema tu nikakve 1/3. Uzima se sve na bilo kojim računima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

azron je napisao:

jedan ispravak.Ukoliko se potpišše zadužnica,banka vam ima pravo plijeniti sve šta imate i bilo gdje da imate do potpunog namirenja duga.Tome i služi zadužnica i zato je sve banke danas traže da se potpišu.Time se izbjegavaju ovrhe a banke se namiruju bez toga datin vam i pošalju obavijest.Nema tu nikakve 1/3. Uzima se sve na bilo kojim računima.

 

 

Istina je da banke traže zadužnice (ovršna isprava) i na temelju iste se može tražiti direktna ovrha na primanjima ovršenika (do 1/3 plače ili više ako je veča od 5.108 kn), a neki ovrhovoditelji to koriste i za zapljenu cjelokupnog novčanog iznosa sa tekučeg računa ovršenika, a što je protuustavno. To je isto kao da ovjerite izjavu da vas netko ako ne platite određeni iznos smije ubiti!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija