Jump to content

Kašnjenje plaće


Nikster

Preporučene objave

Pitanje:

Što radnik može učiniti u slučaju kašnjenja plaće, a da time ''potakne'' poslodavca na isplatu?

Nemam novaca za angažiranje odvjetnika i sudove.

Zanima me može li kako to prijaviti, pa da se provede nekakva inspekcija ili slično...

Plaće kasne, a firma kupila zemljište na Pelješcu, koje sada naravno stoji i zarasta u korov vjerojatno.

 

Uz to, poslodavac plaću isplaćuje u dva dijela, već duže vrijeme. Navodno zbog nedostatka sredstava, no čini mi se da su tu neke špekulacije u pitanju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikster je napisao:

Pitanje:

Što radnik može učiniti u slučaju kašnjenja plaće, a da time ''potakne'' poslodavca na isplatu?

Nemam novaca za angažiranje odvjetnika i sudove.

Zanima me može li kako to prijaviti, pa da se provede nekakva inspekcija ili slično...

Plaće kasne, a firma kupila zemljište na Pelješcu, koje sada naravno stoji i zarasta u korov vjerojatno.

 

Uz to, poslodavac plaću isplaćuje u dva dijela, već duže vrijeme. Navodno zbog nedostatka sredstava, no čini mi se da su tu neke špekulacije u pitanju...

 

S obzirom da su ućestala kašnjenja vaših plaća vi Prvo razgovarajte sa polodavcem pa ako se ogluši na vaše primjedbe na kašnjenje plaća, "potaknite" poslodavca "zahtjevom za zaštitu prava" ( na koji imate pravo prema čl129 ZOR-a ukoliko smatrate da je neko vaše pravo povrijeđeno-a jest) , poštom sa povratnicom a kojim ćete zahtjevati isplatu plaće prema Zakonu o radu a prema čl.84.st.3.s koji kaže da poslodavac mora "isplatiti plaću ili naknadu plaće, najkasnije do 15 u tekućem mjesecu za protekli mjeseca ili do datuma kako je to ugovoreno ugovorom o radu,kol.ugovorom ili pravilnikom o radu". Upozorite ga da ukoliko ne postupi po vašem zahtjevu da ćete biti primorani obratiti se inspekciji rada. Vidjet ćete kako će se ponjeti. Ukoliko nebi usvojio vaš zahtjev onda se i obratite inspektoratu za radne odnose i prijavite slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

e moj cigo, kad bi inspektori išli u svaku firmu gdje kasni plaća gdje bi nam bio kraj...

 

de bi nam bil kraj...tam di nam i treba biti...vriti.

pitatelj sigurno ni postavil pitanje kaj mu je plaća kasnila 15 20 dana nego zato kaj je to "trendi" a kad je nekaj trendi e onda to počne živcirat

e moj dk,pitatelj je pitao kako da ga "potakne" a ja sam mu odgovorio i to točno. to kaj to nebu imalo smisla,pakodakod nas nekajimasmisla?...banke,elektra,plinara,holdig,kumica na trešnjevačkom placu i todorić ne pita pitatelja jeli dobio plaću na vrijeme i kad je trebao dobiti plaću..nego ti pošalje opomenu,pa ovrhu,moraš kumici otprti novčanik ko i todoriću...i nemreš kasniti z plačanjem...todorić može...e pa onda treba kak pitatelj veli "podsetiti" poslodavca da tam negde u zakonu nekaj i piše...a piše...a to kaj inspekcija nebu išla ...sigurno nebu...jer kod nas je "normalno" da se plaće ne dobivaju...normalno je da kasne...ako igde ima da je baš sve "normalno" kaj to nije ...onda je to kod nas...pa ljepo zato kaj ne inzistiramo...imamo ono kaj smo "zaslužili" svi...pa i poslodafci.

Ti si barem poslodavac pa znaš kak to počinje... prvo mesto 15 plaća bu 25...pa onda zadnjeg....pa onda kasni mesec dana ...pa onda dva...pa onda više naja od plaće. To je stari scenarij. a računčeki stižu...zato Nikster pitaj za plaću... :-D

i dk ...ja osobno...nisam ni u jednoj firmi radil gde nije bila plaća kada sam se dogovoril...ni jedan dan duže...ak sam ja mogel iz čazme ić u kobiljaki svaki dan doć na posao na vrijeme...kaj je normalno...onda je normalno da dobim plaću na dan kad sam se to dogovorio ili kako je zakon propisao...i bilo je situcija da je kasnila plaća...ali ako me poslodavacnije o tome uljudno prethodno izvjestio e onada miroslava ni bilo drugi dan na posel..tak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Kad kažete kasni plaća 15-20 dana - to bi trebalo trpiti koliko? Mislim prije nego se pošalje ZZP? Usmeno i pismeno (mailom, doduše) opominjem poslodavca već 5 godina (od kad radim - s početka zbog mojih kolega, kojima je tada redovno kasnila plaća, a u zadnju godinu i meni). Evo, danas je 22.06., još i praznik, a ja niti moja kolegica (jedine zaposlene u tvrtki uz direktora i njegovu suprugu) još nismo dobili 1. dio plaće. Poanta je da ja znam da nisu pri novcu, ali su i dužni na sve strane, ali mislim da iskorištavaju činjenicu da mi nemamo baš puno izbora. Osobno tražim drugi posao već skoro godinu dana, ali bez rezultata.

Ono što me je piknulo u vašem odgovoru je zadnja vaša rečenica - ...ali ako me poslodavac nije o tome uljudno prethodno izvjestio e onada miroslava ni bilo drugi dan na posel..tak - smijem li to? Naime, ja sam u tvrki operativac i nema nikoga u firmi tko može moj dio posla napraviti (morao bi angažirati nekog izvana, a nema baš kandidata na biranje...). Da li da mu stvarno tako napravim, jer iako im ponavljam kako mi je od same plaće važnija informacija o kašnjenju (i njihova isprika, na što se moj direktor nasmije i uzrujano kaže da se on nikome neće ispričavati... toliko o zaštiti dostojanstva radnika...) Jer, meni ga je na kraju ipak žao, jer znam da mu nije lako, ali i sami ste rekli - na računima koje treba platiti nema rubrike: žao mi je, platit ću kad budem mogao....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovanje

I meni je takodjer kasnila placa, prvo 15 dana, pa onada 1 mj, pa onda 2mj, dok se na kraju nije skupilo 4mj.Zalosno je sto u nasoj drzavi takvom smecu od poslodavca nemozez ama bas nista.Osobno svoje pravo sad potrazujem preko suda.Pa da onda jos zalim takve osobe????A najzalosnije sto nasa l opovska drzava to podrzava.Pazi ovo sad> moj bivsi poslodavac imao je prvo otvoren obrt.Posto je taj svoj obrt doveo do teskog minusa zatvara obrt i bez problema otvara d.O.o. Sto je jos gore drzava mu dopusta da svoje dugovanje prema njoj mora isplatiti u roko od 7godina.Radnici normalno nek se pobrinu za sebe sami. d.O.o koji je otvorio opet je nakon nekolko mjeseci u teskim problemima, od blokade racuna itdd.. Normalno radnicima ne isplacuje placu po 2mj i duze. O uplatama za mirovinsko i ostala davanja da ne govorim. I sad normalno kad mu voda i u ovoj firmi dodje do grla, lijepo stavi firmu u stecaj. Firma nema bas nikakve imovine, tako da

se svi duznici namiruji iz novaca koji se nalaze na racunu od firme.Normalno da ce sad otvorit d.O.o na sina , kcer bilo koga samo da promjeni ime.Pa se pitam kako tome na kraj Tako to ide u nasoj lopovskoj RH pod vodstvom najvecih lopova HDZ.

Firma je inace iz medjimurja Mursko Sredisce

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Glasnoogvornica

To da li će ti upaliti sitem: "nema plaće, nama me na posao" ovisi o situaciji u kojoj se ti nalaziš na tržištu rada i kakva je tvoja procjena posljedica rečene odluke. Dakle da li možeš ili ne naći posao ...ono,sutra. Ja sam imao sreću da sam takve struke i specijalista za neka područja iz svoje struke,pa sam mogao promjeniti firmu drugi dan. Ti to nemožeš što je razvidno iz tvog posta.Ja nebih stoga igrao na kartu da poslodavac neće naći zamjenu za tebe. Neki poslodavci će iz inata,pa trpili i štetu dati radniku otkaz samo da radnik nebude u pravu. To se i meni događalo.Samo nisam mario za to iz rečenih razloga. Danas je i situacija malo drugačija. Teža. Ja bih išao na ZZP,pa "podsjtio poslodavaca da ga ZOR obvezujuje kao i ugovor o radu na isplatu plaće u rokovima (bitno je da donivaš obračune plaća). E sad pošto smo konstatirali kako kod nas plaćenja idu i koje vinovnik i najneureniji platiša(državne firme pod rukovodstvom vlasti)onda naravno da i poslodavcu koriste "priliku" da stvaraju neprilike sa plačanjima a prvenstveno sa plaćama.Dakle i tu procjeni dali možeš "krpati kraj sa krajem i jeli situacija opravdano recesijska kod tebe,ili poslodavac glumata da je u problemima. kao jest onda mu malo "popusti" ali ZZP svakako pošalji pa ak nemre poslovat da zaradi plaće za 4 radnika e onda ...jebi ga nek zapre butigu.

 

@elvis,

nabi ja pljuvao državu. Vlasti da ali nemoj državi. Kakva je,naša je i za nju su ljudi dali živote. Osim toga željeli smo je i ostvarili. Na to trebaš biti ponosan. A vlast treba sjebati jer nije drugo zavrijedila i jer nas još licemjerno kuri da smo je sami izabrali...kaj je istina. Kaj se pak tvog poslodavca tiće piši ZZP,priprijeti inspekcijom i u konačnici sudo. Traši OBRAČUNE NEISPLAĆENIH PLAĆA (BITNO JE DA PIŠE NEISPLAĆENIH). Ti su ti obračuni ovršne isprave pa ćeš sjesti na račun poslodavcu. E sad kako ćeš naplatiti kad ima puno vjerovnika...hoćeš samo kada. Najbolje je da usput tražiš novu firmu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Cigo, hvala na odogovoru - nisam prije pregledavala :-). Ja sam svejedno dala otkaz, znam da većina ljudi misli da sam luda, ali imam vjeru u sebe, ne bojim se posla (ne mora biti u struci), nekako ću se snaći, samo da se maknem iz bunila... istovremeno, želim sačuvati svoj dignitet i iz fime izaći sa svoje stane čiste savjesti, inače ne bih mirno spavala - takva sam, shoot me - :-) no, dosta o meni, ajmo sad malo o mojoj plaći ;-)

Ali, napisala sam već post o tome, pa se nadam tvom odgovoru tamo...

see you i hvala na vremenu koje nama nesretnicima posvećuješ... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija