Jump to content

Ovrha zbog neplaćene kamate


Taleb

Preporučene objave

Nisam nigdje mogao naći nešto slično pa sam odlučio otvoriti novu 'temu':

 

Godine 1998 i 1999 vadio sam dozvole za gradnju kuće u Zagrebu. Komunalnu naknadu platio sam dvojako: prvu ratu odmah a ostale kasneći sve negdje do 2002. Na taj način pojavio se dug na te zaostale rate u vidu kamate prema eskontnoj stopi HNB-a.

Negdje 2006 tražili su me da platim tu svotu no nisam je platio.

Sad su se opet pojavili ali tako da su zatražili kod mojeg poslodavca da moju plaću uplaćuje u vidu ovrhe.

Može li mi netko reći je li ta tražbina po osnovi kamate zastarjela? Budući 'žalba ne odgađa izvršenje' iako je mogu uložiti, postoji li način da stanem na kraj tome?

(Ja sam naime od onih koji su platili i dodatnu komunalnu naknadu koju je uvela Dropulićka ali ju je Ustavni sud ukinuo pa želim izbjeći plaćanje ove kamate na svaki mogući način - iako te dvije stvari nemaju nikakve veze!)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o obveznim odnosima NN35/05

Predmnjeve

Članak 181.

(1) Ako je izdana priznanica o isplaćenoj glavnici, predmnijeva se da su isplaćene i kamate i sudski i drugi troškovi, ako ih je bilo.

(2) Isto tako, ako dužnik povremenih davanja, kao što su zakupnine, i drugih tražbina koje se povremeno obračunavaju, kao što su, primjerice, ona koja nastaju utroškom električne energije ili vode, ili uporabom telefona, ima priznanicu da je isplatio kasnije dospjelu tražbinu, predmnijeva se da je isplatio i ona koja su prije dospjela.

 

ako postoji rješenje za isplati zakonskih zateznih kamata

zastara potraživanja je 10 godina.

ako nema rješenja za zatezne kamate

zastara je do 5 godina.

 

Opće pravilo

Članak 214.

(1) Zastarom prestaje pravo zahtijevati ispunjenje obveze.

(2) Zastara nastupa kad protekne zakonom određeno vrijeme u kojem je vjerovnik mogao zahtijevati ispunjenje obveze.

(3) Sud se neće obazirati na zastaru ako se dužnik nije na nju pozvao.

Kad zastara počinje teći

Članak 215.

(1) Zastara počinje teći prvog dana poslije dana kad je vjerov¬nik imao pravo zahtijevati ispunjenje obveze, ako zakonom za pojedine slučajeve nije što drugo propisano.

(2) Ako se obveza sastoji u tome da se nešto ne učini, da se propusti ili trpi, zastara počinje teći prvog dana poslije dana kad je dužnik postupio protivno obvezi.

 

na rješenje o ovrsi svakako podnijeti žalbu

osporavati potraživanje (u cijelosti)zbog zastare ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija