Jump to content

Uporabna dozvola i komunalne doprinose


diagruba

Preporučene objave

Molim Vas ako možete pomoći. Naime, imam građevinsku dozvolu koja je izdana prije negoli su stupile na snazi komunalne doprinose za Općinu Ražanac.. Međutim, za uporabnu dozvolu su izašli na uvid i ustanovili da je kuća krivo smještena na parceli.. Ponovno je izašao geometar i izmjerio stanje te smo zatražili samo promjenu stanja u građevinskoj dozvoli(naglašavam da se kubikaža i volumen nisu mjenjali)

Sada mi Općina Ražanac traži komunalnu naknadu od 61.000,00KN

ali vodni doprinos je 0,00 kn. Jeli to moguće?

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

komunalna naknada je jedno komunalni doprinos je drugo, po sadržaju teksta mislim da se radi o komunalnom doprinosu a ako su točni vaši navodi, ne mogu vam naplatiti komunalni doprinos, a sve zbog razloga zbog kojih se naplaćuje komunalani doprinos i kada se plaća.Pogledajte članak 31.st.3.

i stavak 8. Zakona o komunalnom gospodarstvu, sintagma kada se gradi objekt a ne kada je već izgrađen ovo drugo samo ako je već plaćen komunalni doprinos odnosno ako ima građevnu dozvolu, kako je vi imate pretpostavlja se da ste platili komunalni doprinos, u prijašnjem sustavu ako je tada dozvola izdata građevna se još nazivala i odobrenje za građenje, a komunalni doprinos naknada za komunalno uređenje opremanje zemljišta,i ne smije se dva puta naplatiti,objekti izgrađeni prije 15. veljače 1968. godine smatraju se ex lege ( po samom zakonu) kao objekti koji su legalno izgrađeni,općina odnosno grad moraju imati i odluku o komunalnom doprinosu međutim odredbe te odluke moraju biti u skladu sa zakonom jer je odluka podzakonski akt, i najvažnije od svega komunalni doprinos se naplaćuje temeljem rješenja i morate uložiti žalbu na to rješenje , dovoljno je priložiti građevinsku dozvolu i napomenuti ovo gornje, te zatražiti poništenje rješenja, drugostupanjsko tijelo je upravni odjel za komunalne poslove u županiji sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovor.Da radi se o komunalnim doprinosima. Ali tada kada sam dobila građevinsku dozvolu, općina nije imala komunalne doprinose, tek iza. Ali sad pošto se radi samo o izmjeni u građevinskoj dozvoli radi pogrešno smješten objekt(KUĆA) na parceli oni sada traže komunalne doprinose. Žalba je uložena u županiji Zadar te odbijena, ali neznam zašto. Isto tako imam pravo na žalbu u roku od 30 dana Upravnom sudu u Zagrebu??????Mislila sam da se ovakve stvari rješavaju naprije u Zadru. Ako imate još ikakve informacija molim Vas proslijediti mi.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tužbu upravnom sudu možete podnijeti u roku 30 dana od dana kada ste primili drugostupanjsko rješenje,dan kada ste primili se ne računa nego prvi sljedeći, a ako je točno što ste napisali savjetujem vam da je i podnesete, ne košta ništa a može značiti puno, dakako ako bude riješena u vašu korist, naime najprije pogledajte odluku Upravno suda Us-9850/2006 od 9. 10. 2008., odnosi se i na vaš slučaj jednim dijelom,moram prvo napomenuti da je uistinu nezgodno dati točan i pravodoban pravni savjet ad hoc temeljem par škrtih rečenica, ali kako ovaj portal ima ima tu ulogu želim pomoći koliko mogu, mjerodavne su odredbe zakona o komunalnom gospodarstvu i odredbe gradske/općinske odluke o komunalnom doprinosu uz primjenu prijašnjeg zakona o gradnji ili zakona o prostornom uređenju i gradnji od 2007.,od srpnja 2004. se ne može izdati građevinska dozvola bez plaćenog- reguliranog komunalnog doprinosa ali ono što je bitno po meni sukladno zakonu o komunalnom gospodarstvu rješenje o komunalnom doprinosu se izdaje najkasnije do izdavanja građevinske dozvole, ovdje je potrebno napomenuti da je osnovni zakon o komunalnom gospodarstvu objavljen u NN 36/95 a da je nakon toga izmjenjen i dopunjen više puta nejasno je zašto se mijenja građevinska dozvola zbog promjene pozicije objekta unutar iste čz, GD se izdaje za površinu i veličinu objekta, te kao posljedica rješenih imovinsko-pravnih odnosa,e znam što ste pisali u žalbi a to je bitno pa ipak uložite prigovor zastare u tužbi,ako u vrijeme izdavanja građevinske dozvole nije bilo odluke o komunalnom doprinosu to onda znači da se ta ista odluka primjenjuje retroaktivno unazad a to nije dopušteno po ustavu rh samo pojedine odredbe zakona u osobito opravdanom slučaju mogu se primjeniti retroaktivno, nadalje po zaključku sjednice imovinsko-pravnog odjela Upravnog suda RH od 17.3.2008. primjenjuje se ona odluka,čitaj iznosi i način obračuna jer je sada po m3 a prije je bilo po m2 koja je vrijedila u vrijeme podnošenja zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole,isto tako ješenje mora po zakonu o komunalnom gospodarstvu imati zakonom propisane elemente ili je ništavo a donosi se temeljem Programa za unaprijeđe-

nje stanja u prostoru koji moraju citirati u rješenju mora se donijeti i biti objavljen u Službenom glasniku, ne bojte se i podnesite tužbu, piše vam u pouci o pravnom lijeku na kraju drugostupanjskog rješenja kome i u koliko primjeraka, samo plaćate biljeg,nešto malo, a ako je bar nešto točno od ovoga zamisliće se netko ne toliko zbog vašeg slučaja nego zbog presedana koji se može multiplicirati ako se dozna,sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Poštovani.

Općina je svojom odlukom od 12mj.2014. odredila da se odluka o plaćanju komunalnog doprinosa od 9.mj 2014. mijenja u smislu da su oslobođeni plaćanja svi koji imaju status hrvatskog branitelja. Ja sam u tom rascjepu 10mj. 2014. platio komunalni doprinos, te me zanima mogu li sada kada sam saznao za isto, potraživati povrat uplaćenog obzirom da imam navedeni status. Hvala na odgovoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija