Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

Sign in to follow this  
GASTA

Ne etažirana zgrada - kupnja stana -molim žurnu pomoć

Preporučene objave

Poštovanje

molim za pomoć.

Naime, kupio bi stan u zgradi koja nije etažirana. Ista je građena oko 1975.godine.

 

Imam izvadak iz knjige položenih ugovora preko kojeg sam provjeri imovinske odnose (sve je u redu i sve je čisto) ali mi je rečeno kako nije etažirano.

 

Što to za mene predstavlja?

Smijem li ja (eventualnom kupnjom predmetnog stana) mjenjati broj i izgled prostorija?

Odobravaju li se stambeni krediti za takve stanove/zgrade?

 

Može odgovor i na Privatnu poruku 8-)8-)8-)8-)

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Eto dobio novu po meni čudnu informaciju.

 

Stan je etažiran, ali zgrada nije te je ista u postupku etažiranja.

 

Predstavlja li to za mene neki problem?

 

Stan bi bio isključivo stambene namjene.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

vi mozete stan kupiti no banka vam nece dati kredit za taj stan jer nije etaziran. ne vjerujem da je taj stan etaziran a drugi stanovi nisu jer etaziranje i postoji da se utvrde tocni gabariti tog i ostalih stanova te udio u zajednickim prostorijama.e sad kako vi znate koji je vas udio u zajednickim prostorijama ako drugi stanovi nisu etazirani??? provjerite jos jednom.neka vam pokaze ovjereni etazni elaborat.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

ne ne nismo se skužili...

svi stanovi su etažirani, ali zgrada nije...

znači svaki stanar ima etažno vlasništvo za svoj stan ali zgrada će tek biti etažirana... :misli::misli::misli::misli::misli:

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Nisu stanovi etažirani, stanovi se ne etažiraju.

Zgrada se etažira.

Etažni elaborat građevine definira u kojem je udjelu svaki vlasnik stana ujedno i suvlasnik zgrade, i koji je točno njegov dio. Definira i zajedničke djelove (stubište, hodnik, lift , kotlovnica).

U zemljišnoj knjizi ne postoji vlasništvo 1/1 za stan, samo u knjizi položenih ugovora.

 

Ukratko - ako kupujete kreditom banke, zaboravite.

:kavica:

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

ODGOVOR IZ BANKE

 

Opis rješenja:

Poštovani,

Nekretnina je pravno podobna za uknjižbu hipoteke.

Međutim, s obzirom na odredbe čl. 116. ZIP ZPUG/11 po kojoj se sve nekretnine za koje nije upisana tzv. pozitivna zabilježba tj. da je priložena uporabna dozvola i njezin izdavatelj i broj, smatra da su nezakonite tj. da su izgrađene bez akata za građenje i bez akta za uporabu, klijenta, odnosno, prodavatelja, treba uputiti da sudu podnesu prijedloge za upis te zabilježbe i uz prijedlog prilože uporabnu dozvolu ili drugi akt kojim se odobrava uporaba građevine, u protivnom, biti će moguće uknjižiti hipoteku, ali se kupac neće moći (temeljem kupoprodajnog ugovora) uknjižiti kao vlasnik, osim u slučaju da je nekretnina sagrađena prije 15.02.1968, u kojem slučaju tv. pozitivna zabilježba uporabne dozvole uopće nije potrebna, ali će se navedena činjenica (gradnja prije 15.02.1968.) trebati dokazati z.k. odjelu suda potvrdom od Katastra da je građevina upisana prije navedenoga datuma u katastarskom operatu.

Istovremeno, ukazuje se da bi hipoteka banke bila druga u redu prvensta naplate, što predstavlja izuzeće u odnosu na (u Banci) prihvaćene instrumente osiguranja.

 

 

 

Nevjerojatno koliko komplikacija oko kupnje jedne nekretnine u zgb.

Nije niti čudno da propadamo kada je sve komplicirano.

 

PITANJE:

ŠTO ZNAČI NEĆU SE MOĆI UKLJIŽITI?

GDJE (NA VL LISTU)?

NEGO - KAJ ĆE SADAŠNJI VLASNIK OSTATI NA VLASTOVNICI?

a GDJE ĆU BITI UKLJIŽEN?

AAAAAAAAAAA 8-)8-)8-)8-)

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

niti oni iz banke, ne prate sve aktualne događaje, naime pogledajte na portalu IUS-INFO lijevo dolje rubrika u središtu, otvorite "svi članci" na dnu i imate tekst naslovljen pojašnjenja zakona o izmjenama i dopunama zakona o prostornom uređenju i gradnji, Ministarstvo pravosuđa je dostavilo sudovima tumačenje Ministarstva prostornog uređenja,zaštite okoliša... u svezi pravnog prometa takvih objekata,pogrešno se tumače odredbe ZID Zakona o prostornom uređenju i gradnji, u skladu sa navedenim moguć je pravni promet, na vašu sreću u konkretnom slučaju Pozdrav

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this  



×