Jump to content

DNK- analiza na već priznato očinstvo


rastavljena

Preporučene objave

Molim Vas pomozite!

Moje pitanje je mogu li tražiti sudskim putem dokazivanje očinstva iako sam djete već priznao? Nepromišljeno i brzopleto sam priznao djete koje se rodilo nakon kratke avanture, da bi sada saznao da nisam bio jedini potencijalni otac u to vrijeme. Redovito uplačujem alimentaciju u dogovoru s majkom djeteta od dana rođenja djeteta do danas (djete ima godinu i pet mjeseci) u prvoj godini sam uplačivao po 1000kn alimentacije mjesećno, a budući da sam u nazad šest mjeseci na bolovanju i ono mi iznosi 2600kn smanjio sam alimentaciju na 600kn. Oženjen sam i skrbim za troje dijece u braku. Želio bi biti siguran da je djete moje, a sumnjam iz razloga jer sam dobio poziv za sud gdje dotična majka djeteta traži 1500kn alimentacije. Počinjem sumnjati da je njen cilj i bio samo financijske prirode. Pomozite savjetom molim Vas!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u odgovoru na tužbu (ili očitovanju prije rasprave ) navedi da imaš nova saznanja da je i od drugih tražila priznanje očinstva i alimentaciju. može i na raspravi prije donošenja sudske odluke.

prijedlog bi trebao biti pismeni ili da bude upisan u zapisnik.

predloži da se izvrši dna metodom utvrdi očinstvo .

dna košta ali ćeš se rješiti sumnje.

odvjetnik bi bio poželjan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas pomozite!

Moje pitanje je mogu li tražiti sudskim putem dokazivanje očinstva iako sam djete već priznao? Nepromišljeno i brzopleto sam priznao djete koje se rodilo nakon kratke avanture, da bi sada saznao da nisam bio jedini potencijalni otac u to vrijeme. Redovito uplačujem alimentaciju u dogovoru s majkom djeteta od dana rođenja djeteta do danas (djete ima godinu i pet mjeseci) u prvoj godini sam uplačivao po 1000kn alimentacije mjesećno, a budući da sam u nazad šest mjeseci na bolovanju i ono mi iznosi 2600kn smanjio sam alimentaciju na 600kn. Oženjen sam i skrbim za troje dijece u braku. Želio bi biti siguran da je djete moje, a sumnjam iz razloga jer sam dobio poziv za sud gdje dotična majka djeteta traži 1500kn alimentacije. Počinjem sumnjati da je njen cilj i bio samo financijske prirode. Pomozite savjetom molim Vas!

 

Ne izlaži se velikim troškovima prije nego utvrdiš da li je vaše dijete. Otiđite u ljekarnu i kupite pakovanje za utvrđivanje DNK pomoču brisa. Mislim da je cca 200 kn pakovanje.

Uzmite bris po uputstvu što čete dobiti u pakovanju i također od sebe. Pošaljite poštom u labos , uplatite cca 2000 kn i odgovor čete brzo dobiti. GENOS - mislim da se tako zove lab. ali ima i drugih. Točnu adresu čete nači na internetu. Ako je i bila nevjerna ne znači da dijete nije vaše.

Zaboravio reči da osporavat očinstvo možete do djetetovih navršenih sedam godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupovina materijala za utvrđivanje dna i plaćanje cca 2.000,00 kuna je bacanje novca.

ako analiza dna izvršena na takav način pokaže da djetetov otac nije upisana osoba

morat će se proči isti postupak i trošak u organizaciji suda.

raspravi iznijeti sumnje ,osporavati očinstvo i predložiti vještačenje kao dokaz.

vještačenje košta . ali samo jedno izvođenje dokazivanja/vještačenja.

 

da postoji sumnja u svezi djece rođene u braku

tada bi bila poželjna provjera bez znanja supruge (radi mira u kući)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupovina materijala za utvrđivanje dna i plaćanje cca 2.000,00 kuna je bacanje novca.

ako analiza dna izvršena na takav način pokaže da djetetov otac nije upisana osoba

morat će se proči isti postupak i trošak u organizaciji suda.

raspravi iznijeti sumnje ,osporavati očinstvo i predložiti vještačenje kao dokaz.

vještačenje košta . ali samo jedno izvođenje dokazivanja/vještačenja.

 

da postoji sumnja u svezi djece rođene u braku

tada bi bila poželjna provjera bez znanja supruge (radi mira u kući)

 

slažem se sa vama ako analiza pokaže da nije djetetov otac onda je bacio kn u vjetar.

U slučaju da pokaže da je ipak otac smanjit če u velikoj mjeri gnjavažu po sudovima, blamažu i uštedit min. 7000 kn. Osobno sam tako napravio i dnk je pokazala da sam otac. Uostalom ako bi analiza pokazala da niste otac mogli bi je pokazat majci pa bi možda priznala da vi niste otac . U tom slučaju bi morali potpisati samo priznanje pred matičarom,a novi otac bi mogao priznat dijete. Sve se da i mirnim putem rješit. Naravno ako se sve tri stranke slažu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro shvatio gospodin ne zna da li je dijete njegovo. Alimentaciju mora plačati za svoje dijete. Svoje sumnje može rješiti na način kao što sam naveo. Imam vanbračno dijete sa ženom koja je ostala trudna za vrijeme trajanja braka sa drugim. U centru za soc. rad me uputili da napravim dnk. Nakon testa priznao dijete pred matičarom uz prisutnost majke i njenog muža koji se je odrekao djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svoje sumnje može rješiti na način kao što sam naveo.

Svoje sumnje, svakako-da.

Ostalo- i ne baš, jer...

 

Pardonček, "odricanje od djeteta/očinstva" nije poznat pojam koji bi imao pravni učinak na upisan podatak o ocu u maticu, a ni na presumpciju bračnog očinstva koje je potrebno osporiti da bi djetetu rođenom za trajanja braka (dakle, ne bračne zajednice) ili 300 dana nakon toga kao otac mogla biti upisana druga osoba.

 

Ne bi bilo dobro uvjeravati ljude da postoji jednostavna pravna mogućnost pred matičarem izjaviti da npr muž žene koja je rodila dijete (ili unutar razdoblja od 300 dana nakon prestanka braka) ili osoba koja je upisana kao otac djeteta jednostavno pred matičarem izjavi kako nije otac (pa i uz istu takvu izjavu majke, uradili privatno dna test ili ne) i stvar riješena, jer je predviđeni pravni put prilično dulji i ponešto kompliciraniji. Stoga se ne bi trebalo oslanjati na to da je možda nekome negdje nekad upravo tako "prošlo" i papiri riješeni na zadovoljstvo svih pomoću 2-3 potpisa kod matičara, sitnog uzorka za analizu i nešto kuna.

 

Naročito jer je to situacija koja mnoge zatekne nepripremljene, upravo u slučajevima rođenja djeteta za trajanja braka majke ili 300 dana nakon toga, pa se prekasno informiraju koji je predviđeni slijed, a kroz to prođe priličan broj mjeseci iščuđavanja kako sad to. Pri tom se rijetki sjete kako za neko prethodno dijete (ili dijete nekog sebi poznatog) rođeno za trajanja braka nije trebalo zasebno priznavati očinstvo, prilagati izjavu ovjerenu od j.b. o skladnosti bračnih odnosa ili uvjerenje sa suda da nije u tijeku postupak razvoda braka i da brak nije razveden prije manje od 300 dana, niti štogod slično, već samo se suglasiti u odabiru djetetovog osobnog imena, ali im se tada to sigurno nije činilo neuobičajeno niti abnormalno.

Oni preostali (upisan podatak o ocu) lakše pretpostave da sama izjava (uz privatno učinjen dna test ili bez) neće biti dovoljna za brisanje odnosno promjenu tog podatka u matici.

 

Ocu upitopostavljaču bi, u slučaju da analiza učinjena na prethodno preporučeni način a u svrhu provjere njegovih sumnji pokaže kako nije otac djeteta, rok za osporavanje očinstva bio 6 mjeseci od dana saznanja činjenice koja isključuje njegovo očinstvo, a najkasnije do navršene djetetove 7. godine života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Bilo bi dobro da admini dignu ovaj odgovor na vrh radi ljudi koji dolaze ovdje s tražilica.

Ukoliko sumnjate u svoje očinstvo prva stvar koju trebate napraviti je provjera krvnih grupa. Krvne grupe se nasljeđuju na takav način da se u dobrom dijelu slučajeva može utvrditi jeste li ili niste otac.

Krvne grupe roditelja Moguće krvne grupe djeteta Krvne grupe koje nisu moguće
A A A,0 B, AB
A B A, B, AB, 0 -
A AB A, B, AB 0
A 0 A, 0 B, AB
B B B, 0 A, AB
B AB A, B, AB 0
B 0 B, 0 A, AB
AB AB A, B, AB 0
AB 0 A, B AB, 0
0 0 0 A, B, AB
uređeno: od vlatko.surlan
HTML
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Iako nije 100% prihvaćeno (ali i DNK analiza ne daje uvijek 100%), u ogromnoj veličini slučajeva, i putem očiju djeteta može se uvidjeti problem glede očinstva (ili čak i majčinstva u slučaju zamjene djeteta u rodilištu). Treba samo napomenuti kako bebe do 1. godine života mogu promijeniti boju očiju (neke čak i do 3. godine), pa ne treba odmah krenuti s analizom. Ponavljam, ova metoda nije 100% točna, ali može biti snažan indikator za daljnje korake. Evo tablice -

 

Eyes.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija