Jump to content

Cyber kriminal i prijetnja ??!!


anonimno

Preporučene objave

Danas sam bio na obavjesnom razgovoru u policijskoj postaji u Zagrebu. Tijekom razgovora policijski sluzbenik mi je rekao da je dvoje ljudi podnijelo tuzbu protiv nepoznatog pocinitelja koji im je "ukrao" sifre,provalio na besplatni mail na iskonu te na 2 profila na iskrici i smokvi, te ukrao njihove obnazene??! slike i predstavljao se mailom kao oni,prijetio im(iako nitko ne kaze koje su to prijetnje??!!)....Slucaj se desio nesto malo manje od godinu dana (7.mj.2005) i IP adresa i korisnicko ime odgovara mom koji koristim za pristup internetu. Da stvar bude gora radi se o bivsem decku kojega je moja cura napucala zbog mene... (ostala je trudna samnom).

Sto da radim? Broj telefona s kojega je pristupano internetu je u zajednickom stanu u kojemu zivimo supruga i ja, ali ja sam u vrijeme pocinjenja nedjela bio na sluzenju vojnog roka 200km dalje a supruga u visokoj trudnoci 650km dalje u dalmaciji....a stan prazan???!!

 

Zanima me kako ce postupak dalje teci i sto mogu napraviti??

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

IP adresu dobivate svaki puta kada se preko svojeg korisničkog računa spojite na internet. Pristupiti internetu sa tog korisničkog računa možete preko bilo kojeg računala koje je spojeno na telefonsku mrežu - račun će se platiti prema tarifi koju određuje Vaš provider (T-com, Vodatel, Carnet). To znači da ni Vi ni Vaša supruga niste morali biti u kući, već ste taj korisnički račun mogli iskoristiti za spajanje na internet sa bilo kojeg računala u RH. Pretpostavljam i to da ste pristupne kodove za taj korisnički račun imali samo Vi i Vaša supruga.

 

Ako je dokazano da je broj preko kojeg se pristupilo na mrežu broj Vašeg privatnog telefona, a Vas nije bilo u stanu u vrijeme počinjenja djela, onda se zabrinite jer to nije učinio duh.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još nešto. Ako su si dali toliko truda, dajte si i Vi. Sigurno imate nekakve dokaze da niste bili u kući. Ako niste bili u kući, niste mogli pristupiti sa tog telefona na internet (već je to učinio netko drugi). Što se duhova tiče, ti "duhovi" moraju biti barem toliko inteligentni da znaju upotrijebiti činjenicu da Windows-i (uglavnom svi), ako se prethodno drugačije ne podese, u pravilu "sami" pamte (user-friendly ?!) username i password. Dovoljno je da sebi netko olakša život na način da OS sam klikom na miša šalje username i password (ugodan život). Kada netko drugi sjedne za isto računalo, praktično, ako ta opcija nije isključena, ne mora znati - baš ništa, osim da to upotrijebi i prijavi se.

 

Nadalje, uz IP adresu je vezano mnogo toga, kao što su precizno vrijeme prijave, vrijeme odjave, broj telefona (sa kojeg se pristupa), trajanje veze (podaci potrebni operateru za iznos računa i obračun). Ako ste se u to isto vrijeme nalazili puno kilometara dalje (kao što tvrdite), nađite svjedoke i dokaze koji će to potvrditi i - slobodni ste, jer niste mogli biti na dva mjesta u isto vrijeme.

 

Duhove u kući u tom slučaju treba prijaviti na MUP-u kao neovlašten učazak u stan/kuću protiv nepoznatih osoba. Postavlja se pitanje tragova provale, načina ulaska u kuću za vrijeme Vaše odsutnosti, itd. Razmislite tko je sve mogao ući u kuću dok Vas nije bilo. Kome ste dali ključ ? Tko je mogao iskoristiti priliku ? Ako nema tragova provale, Vi je vjerojatno niste onda niti prijavili, znači, sami ste bili u toj kući. Nažalost, to je logika koja Vas može koštati ako ne nađete krivca pod hitno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još nešto. Ako je stvarno netko koristio telefon dok Vas nije bilo (kako bi inače mogao na internet preko Vašeg telefona ?), zar Vam nije bio čudan telefonski račun na kraju mjeseca (tvrdite da niste bili kod kuće !). Samo sam znatiželjan. Razumijete u čemu je štos ?! Račun za internet može uvijek biti jednak, ali račun HT-a za telefon se obračunava prema impulsima/sekundama/... zar niste vidjeli da račun ima neke čudne stavkice ?! Na HT-u imate mogućnost ispisa brojeva koji su pozivani. Ako imate aktiviranu takvu uslugu, tada i na ispisu brojeva možete i sami vidjeti kada je zvano i koga sa Vašeg telefona ! Ako imate ADSL (bilo koji), tada možete sami od operatera dobiti ispis Vaših "ulazaka" na net sa svim ostalim podacima.

 

Osobno mislim da ovdje puno toga nije logično i da puno toga ne štima ni u jednom dijelu priče. Zato si dajte truda i to raščistite prije nego drugi raščiste (opravdano ili neopravdano) s ... Vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...i s tim smo se racunom natezali s t-comom da ga platimo na rate sto nam kasnije nije odobreno pa smo morali dici manji kredit da ga podmirimo + kamate 6 mj. dok su u T-comu razmisljali dal da odobre ili ne placanje na rate...

Receno mi je da se samo par mjeseci drze podaci o korisnicima i zvanjima a to je bilo prije gotovo godinu dana!!!!

Inace smo zbog visokih racuna i stotina spajanja na net tijekom dana morali prijeci na maxADSL jer smo mislili da virusi i sl. ne mogu onda zvati.......

 

Imam potvrdu iz vojske da nisam bio u 7. mjesecu u ZG (bio na sluzenju vojnog roka) a supruga je bila u visokoj trudnoci na moru s tatom....(u Dubrovniku).

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me zar tuzitelji ne moraju prvo dokazati da je besplatni mail i profil na iskrici uistinu njihov??!!

Zanima me kakav je daljnji postupak i koja je kazna ako osude nekoga ?

U policiji neznaju kako je "zlocin" izveden i kako su ukradeni loginovi i passwordi doticnih likova. Imaju samo ip adresu s koje je pristupano tim accountima. Ja sam im predlozio da uzmu racunala i naprave analizu na njima ali nista se nije desilo od toga....

Nije mi bas svejedno!!!

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, račun za srpanj je bio jako velik, a nikog nije bilo u stanu da bi ga mogao napraviti. Jeste sigurni? Ne zabrinjava Vas uopće što je netko bio u Vašoj kući bez dopuštenja, dakle provalio (niste vidjeli znakove provale), koristio Vaše računalo, počinio kaznena djela, napravio Vam telefonski račun? To sve nije logično.

 

Nedavno je bio otkriven lanac prevaranata koji su nazivali skupe telefonske brojeve tako što bi se noću u zgradi spojili grickalicom za nokte na telefonsku mrežu. Provjerite je li takav slučaj bio i u Vašoj zgradi, zlu ne trebalo. No, opet, nije jasno kako će se netko uz pomoć grickalice spojiti na telefonsku mrežu računalo (može biti laptop), pristupiti internetu ne znajući od kojeg providera koristite usluge, ne znajući Vaše korisničko ime i lozinku. Da bi potom provalio u korisnički račun bivšeg dečka Vaše supruge, manipulirao nečijim obnaženim fotografijama i još k tome drugima prijetio. Meni se to čini malo previše kriminalne volje za takva kaznena djela.

 

Je li cijela gornja konstrukcija moguća, odnosno je li počinitelj radio baš iz Vašeg stana, policija može otkriti pregledom Vašeg računala. Može utvrditi koje ste sve radnje podzeli na Vašem računalu i gdje ste sve pristupali internetu. No, znajući da su mnogi ljudi informatički vrlo pismeni i veoma sposobni i da mogu određene dokaze uništiti, policiji je bolje odlučiti se za drugu varijantu. To je pregled servera Vašeg providera gdje se točno može utvditi koliko je u srpnju Vaš korisnički račun korišten, kuda ste se sve kretali, u kojim vremenskim razdobljima i koliko.

 

Što se tužitelja tiče, oni lako mogu dokazati da su vlasnici nekog računa time što se ulogiraju u njega koristeći svoje korisničko ime i lozinku.

 

Što se tiče kaznenih djela tu dolazi u obzir k.d. povrede tajnosti, cjelovitosti i dostupnosti računalnih podataka, programa iz sustava iz čl. 223. st. 1. KZ, za što je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do jedne godine.

 

Ne znam kakvog je sadržaja bila prijetnja pa ne mogu reći radi li se o osnovnom ili kvalificiranom k.d. U svakom slučaju, za kazne pogledajte čl. 129. KZ.

 

Dolazi u obzir i iznošenje osobnih ili obiteljskih prilika, ali to sve ovisi što je počinitelj radio s obnaženim fotografijama i što je još iznosio o osobama koje su tamo prikazane.

 

U svakom slučaju, tko god da je to radio bavio se glupostima misleći da nikad neće biti otkriven jer koristi internet. No, internet je materijalan kao i sve stvarno što nas okružuje. A internetski dokaz ponekad može biti neoboriv.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...se ne moze logirati i dokazati da su to njegovi profili i mail jer kako kaze nepoznata osoba je promijenila logove i podatke i uzela mu te profile...dakle ne moze se logirati na njih ...

 

Nitko nije nista radio s obnazenim fotografijama nego tuzitelj tvrdi da su uzete??!! osim toga tuzba govori o prijetnji koju policija nije imala niti je znala sto je pisalo u mailovima jer to nisu niti trazili nego samo pristupne logove.

 

Profili su nastali mjesece nakon sto je tuzitelj bio napucan od moje cure (sada zene) i nikakva komunikacije nije vodjena s njim. Kako bi pobogu mogli doznati koji mu je novi mail ili profili???

 

Osim toga policija tvrdi da je osoba koja je pocinila kazneno djelo maltretirala njegovu sadasnju curu (petljala po njenom ADSL-u???) za koju nitko tko je ne pozna nije mogao znati njenu adresu stanovanja ili tel broj jer sve glasi na nekog drugog (nekog clana njene obitelji)???

 

Osim ako nisam angazirao ured POA-e nisam niti mogao doci do takvih podataka.

 

I sto je najbolje policija tvrdi da nema blagog pojma kako je to sve pocinjeno i da je to misterija!!!!?????(serveri nisu nicim hackirani)

 

Dakle zanima me sto kao okrivljenik mogu napraviti u ovom slucaju?

Sto se motiva tice bilo bi logicno da je doticni to napravio nama jer je ga je moja zena ostavila, bila samnom njemu iza ledja ... Koji bi bili nasi motivi za tako nesto i to 8 mjeseci nakon sto je lik postao proslost.

 

PS: da li mi moze ici u prilog sto je doticni tuzitelj oslobođen vojske i proveo kratko vrijeme u ustanovi zbog mentalnog stanja(neznam kojega).

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravio sam spomenuti da je tuzitelj imao pristup racunalu s kojeg je to pocinjeno (nekoliko mjeseci ranije nego se desilo kazneno djelo) naime to je bio komp kojim se on koristio dok je zivio s curom (mojom sadasnjom zenom). I pristupio mu je par puta dok mene nije bilo jer se selio iz stana i to u 4 navrata (navodno je brisao svoje programe s kompa).

Poslije toga nikakva komunikacija nije bila s njim.....

 

 

:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš si znate iskomplicirati svoj život. A ja mislio da sam jedini. Kak ćete sad dokazati da niste koristili komp u to vrijeme ? I u vrijeme služenja vojnog roka se može doži na dopust. A u vrijeme dopusta možete koristiti računalo.

 

Gledajte, sigurno postoji nešto čime možete neke stvari dokazati. Bez čvrstih dokaza imate problemčić. Možda i problem.

 

Mislim da je vrijeme da ozbiljno razmislite o odvjetniku. Odvjetnik je taj koji će Vas morati izvlačiti iz nekih stvari. Presumpcija krivnje, njezino pobijanje... zato odvjetnici postoje. A Vi u međuvremenu morate naći nešto čvršće od indicija. Nemojte se ljutiti, ali gdje Vam je bila pamet da dozvolite nekom drugom ulazak u stan dok Vas nema ?!

 

Kako to da itko može ulaziti u stan bez Vaše kontrole i nadzora ?! Gledajte, to je dosta veliki problem. Naime, dozvolili ste ulazak u stan dok Vas nema. Dozvolom ulaska dali ste (na neki način) pravo korištenja i upotrebe stvari u stanu, pa i telefona. Davanjem dozvole za upotrebu ... da li razumijete u čemu je štos ? Dozvolili ste nešto a sad se (zbog nečega) morate iz toga istoga izvlačiti ...

 

Razgovarajte što prije sa odvjetnikom. Mislim da će Vam trebati. U međuvremenu Vam držim palčeve da se sjetite barem nečeg što bi moglo ići u Vašu korist.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još nešto. Da li ste 100 % sigurni da se radi upravo o njemu ? Da li ste to rekli policiji ? Postoji mogućnost (iako mala) da uz pomoć odvjetnika dođete do činjenice da je ta osoba (bivši dečko) krivac te da njemu policija pregleda računalo. Samo si tada morate držati jako puno palčeva da je dovoljno glup i idiot na kvadrat da ne izbriše poruke (tragove) i slike. To bi bio dokaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma mozda sam se pogresno izrazio...ovaj stan je u najmu i nitko osim nas i gazde nema kljuceve. Htio sam reci da je racunalo o kojemu se radi bilo u posjedu tuzitelja i da je s njim raspolagao kako je htio, ali to je bilo 4-5 mjeseci prije pocinjenog djela.... Naime on je prije mene zivio u stanu s curom (mojom sadasnjom zenom), mogao je instalirati na komp sto je htio...ukljucujuci i trojance ili sl.....

Samo pokusavam naci nesto sto bi mi pomoglo....

Za koliko se nakon informativnog razgovora dize optuznica ili nesto slicno i mogu li se braniti sam buduci da nemam novca za odvjetnike??

 

Da li se ovo k.d. progoni po duznosti ili prijedlogu?

 

Imate li jos koji savjet.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je raspolagao računalom (a nije bio u stanu) tada je čista glupost dio o povezivanju IP sa brojem telefona te Vam po tom pitanju ne mogu ništa, međutim, to su one nelogičnosti o kojima sam govorio, dakle, kako je moguće da netko ima informaciju o IP-u i broju telefona, a računalo nije bilo kod Vas ???

 

O tome biste trebali dobro razmisliti i pokušati sastaviti u 2-3 kratke rečenice opis činjeničnog stanja, naime, da nije moguće da je sa Vašeg broja telefona (u iznajmljenom stanu) upućena prijetnja sa računala kojeg niste posjedovali. O username-u i passwordu već imate objašnjenje, dakle, netko ga zaista i ne mora znati te to nije nikakav dokaz protiv Vas, osim što Vas mogu teretiti za ugodan život bez pamćenja passworda i sličnih gluposti za koje obično ljudi ne razmišljaju koliko je lako na tuđem računalu doći do toga.

 

 

Za neraspolaganje računalom u dato vrijeme sastavite izjavu koju ćete potpisati Vi i supruga, a ako je stan u najmu, možda Vam u tome može pomoći i Vaš stanodavac (bilo bi dobro da imate izjavu da računalo nije bilo u tom stanu u to vrijeme) i na magarcu ste. Da biste došli do konja, a nemate novaca za odvjetnika, trebate a) izvaditi potvrdu o imovnom stanju (porezna uprava) za oslobađanje od sudskih troškova, b) pokušati pronaći pučkog pravobranioca (odvjetnici, molim pomoć) koji će Vas besplatno zastupati, c) bilo bi jaaaaako zgodno kad biste imali raskid ugovora sa T-comom koji datira iz vremena prije nastalih prijetnji (ali to vjerojatno nemate) ...

 

 

 

Još nešto. Živimo u KAMENOM DOBU. Svaka čast sucima, ali neki od njih ne znaju niti što je IP, što je URL, dodajte im RAW, spomenite locator ili tracker pa će Vas pritvoriti zbog nepoštivanja suda. Jasno mi je da nemate novaca za odvjetnika, ali ako zbog idiotarije završite u buksi onda se sjetite novaca za odvjetnika koje biste možda mogli nekkao i posuditi za prvi put, makar za konzultacije ili što slično.

 

Imam osjećaj da ovdje ima još puno neizrečenih detalja, ali mislim da to ipak morate sa odvjetnikom u miru raščistiti.

 

Za ostala direktna pravna pitanja lijepo zamolite Xsaru za odgovor i dobit ćete ga.

 

Usput, zašto sve ovo niste rekli i na policiji (na informativnom razgovoru) - da računalo nije bilo kod Vas te da nije moguće da je to sa Vašeg broja telefona napravljeno, ako zaista imaju IP i vrijeme pristupa tada će naći broj telefona upravo tog mladog gospodina na kojeg sumnjate ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... bio na obavjesnom razgovoru u policijskoj postaji ....

Tijekom razgovora policijski sluzbenik mi je rekao da je dvoje ljudi podnijelo tuzbu protiv nepoznatog pocinitelja....

 

ako je ovo točno što ste tu napisali, onda vi niste niti osumnjičeni da ste počinili neko kazneno djelo..

tek se radi o provođenju izvida od strane policije postupajući po prijavi protiv - nepoznate osobe...to može biti i jedna ali i više njih..

 

ako je dalje sve onako kako ste ovdje napisali, ako ste to sve rekli i prilikom razgovora, ako to možete potvrditi/dokumentirati...moje je mišljenje da bi to mogla i dalje ostati prijava protiv nepoznate osobe..

 

ja se ne bih upuštala u daljnje rasprave što bi moglo iz opisanog proizići, jer je već sada upitno o kojem i koliko k.d. bi se radilo..

a mišljenja sam (kao i prethodni anonimci u svojim postovima) da bi se teško ili nikako to sve skupa dokazalo u eventualno pokrenutom sudskom postupku (također iz već napisanih razloga)..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija