Jump to content

Porez na kuću za odmor - tvrtka


osmica

Preporučene objave

Dobar dan svima,

 

dobio sam kao tvrtka obavijest od županije da platim porez na kuću za odmor. Da prijavim sve nekretnine u vlasništvu tvrtke.

 

Zar se taj porez ne odnosi samo na fizičke osobe koje u vlasništvu imaju više od jedne nekretnine?

 

Tvrtka je izgradila stanove i isti su u prodaji. To je roba kojom tvrtka ostvaruje profit. Dakle kao da prodajemo motore, krofne, mlijeko ili što drugo. Ne koriste se za odmor jer tvtka ne odmara, nije fizička osoba od krvi i mesa. Pravne osobe se ne odmaraju.

 

Molim vas za objašnjenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislite Grad ili Općina je poslala obavijest?

 

Vidite si odredbe čl. 35-38. Zakona. Međutim, ako se tu radi o stanovima koje društvo prodaje kao graditelj, moram priznati da je ovo prvi put da čujem da se traži od društva da plati na iste porez na kuću za odmor. Od prodaje tog stana platit će se PDV (kupac), a društvo porez na dobit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislite Grad ili Općina je poslala obavijest?

 

Vidite si odredbe čl. 35-38. Zakona. Međutim, ako se tu radi o stanovima koje društvo prodaje kao graditelj, moram priznati da je ovo prvi put da čujem da se traži od društva da plati na iste porez na kuću za odmor. Od prodaje tog stana platit će se PDV (kupac), a društvo porez na dobit.

 

Ne, dobio sam dopis od Istarske županije, Upravni odjel za proračun i financije, Odsjek za utvrđivanje i naplatu poreza.

PREDMET: POZIV za dostavu podataka za oporezivanje

I naravno naslovljeno na moju tvrtku i poslano jer kako kažu imam nekretnine na području grada Vodnjana. Istina je da ih imam.

 

To je ono meni nejasno. Ni ja nikad prije za to nisam čuo. Zakon je glupo napisan i nije baš jasan oko toga.

čl35.PNG

Bar meni nije jasan. I nikako se ne slažem s tim da plaćam porez na kuću za odmor za stanove koje sam izgradio za prodaju. Dakle investitor sam tih građevina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, dobio sam dopis od Istarske županije, Upravni odjel za proračun i financije, Odsjek za utvrđivanje i naplatu poreza.

 

:zbunj:

 

Ovo nema smisla - porez na kuću za odmor prihod je Općine ili Grada na čijem području se ona nalazi, sukladno odredbi čl. 38. st. 5. citiranog zakona. Ne radi se o prihodu koji bi se dijelio sa Županijom.

 

I nikako se ne slažem s tim da plaćam porez na kuću za odmor za stanove koje sam izgradio za prodaju. Dakle investitor sam tih građevina.

 

U tom smislu trebalo bi napisati očitovanje, i ne bi bilo loše da vam to sastavi odvjetnik ili pravno educirana osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U principu županija nije dala svoj žiro račun da uplatim. Oni me "samo" traže da im dostavim podatke o nekretninama. Kao da nemam pametnijeg posla nego gubiti vrijeme prikupljajući sve podatke koje su tražili, odlazak u poštu, plaćanje pisma...a zašto. Jer neka budala ne zna raditi svoj posao. Jao ma gdje mi živimo...

I još kao šlag na kraju dolje na dnu piše da je kazna za nedostavljanje podataka 500,00-30.000,00 kn. Kakva banana država...bože pomozi...piše prema članku 208. Općeg poreznog zakona.

 

Kao nemaju me za što kazniti jer sve radim po zakonu pa onda me traže da dostavim nešto što ne moram i ako ne dostavim da mi nabiju kaznu. Hahahaha...ma dođe mi da sve zatvorim i odem u Afriku negdje. Ne daju mi živjeti. Stalno imam probleme s poslovanjem jer službenici pojma nemaju raditi svoj posao. Svaka tvrtka u HR trebala bi imati jednog zaposlenog samo za rješavanje nepotrebnih zavrzlama koje službenici stvaraju svojim neznanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U principu županija nije dala svoj žiro račun da uplatim. Oni me "samo" traže da im dostavim podatke o nekretninama.

Kao da nemam pametnijeg posla nego gubiti vrijeme prikupljajući sve podatke koje su tražili, odlazak u poštu, plaćanje pisma...a zašto. Jer neka budala ne zna raditi svoj posao. Jao ma gdje mi živimo...

Moguće da žele utvrditi da se ti stanovi ne koriste za potrebe tvrtke, ili štomugaznam...

I naravno, neće valjda činovnici nešto istražiti, nego izvolite lijepo dokazati da niste lopovi.

 

Koliko je stara ta gradnja?

 

 

Kao nemaju me za što kazniti jer sve radim po zakonu pa onda me traže da dostavim nešto što ne moram i ako ne dostavim da mi nabiju kaznu. Hahahaha...ma dođe mi da sve zatvorim i odem u Afriku negdje. Ne daju mi živjeti. Stalno imam probleme s poslovanjem jer službenici pojma nemaju raditi svoj posao. Svaka tvrtka u HR trebala bi imati jednog zaposlenog samo za rješavanje nepotrebnih zavrzlama koje službenici stvaraju svojim neznanjem.

Pa vi ne znate da je svrha vašeg rada da državni činovnici dobiju plaće? Ne da vi zaradite - vi ste tajkun, izrabljivač, kulak...:svorc:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hahahahaa...a baš tako da. Nije im jasno da zbog nas poduzetnika oni imaju za plaće. Gradnja je bila gotova 2007.g. ali je legalizacija uspjela tek sredinom 2014.

Izmjenama prostornog plana te 2007.g. protuzakonito su promijenili namjenu zemljišta na kojoj je zgrada izgrađena, iz stambene u gospodarsku. Tvrtka je imala projekt i građ.dozvolu. Samo se malo odstupilo od projekta (dodano je jedno stepenište), pa je trebalo legalizirati. Legalizacija kaže da se u gospodarskoj zoni ne mogu legalizirati objekti stambene namjene. Trebalo mi je nekoliko godina da preko urbanističke inspekcije istjeram pravdu i morali su vratiti u prvobitnu namjenu ciljanim izmjenama prostornog plana.

Ma to je ludost što se radi. Ja još ni jednom u HR nisam doživio da nešto glatko prođe od početka do kraja. Ako se to ikad desi, napiti ću se kao kad čovjek dobije sina :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hahahahaa...a baš tako da. Nije im jasno da zbog nas poduzetnika oni imaju za plaće.

 

Pa znate što kazu ovi u državnim sindikatima?

Privatnici su ionako samo izrabljivači koji daju male plaće i ne poštuju prava radnika. Najbolje da se sve to zabrani i ostanu samo ovi u državnim službama...

 

Gradnja je bila gotova 2007.g. ali je legalizacija uspjela tek sredinom 2014.

Izmjenama prostornog plana te 2007.g. protuzakonito su promijenili namjenu zemljišta...

...

Pretpostavio sam da je nešto takvo.

Vjerojatno je netko vidio da apartmani stoje 7 godina pa zaključio da su fiktivno na tvrtku a zapravo se koriste. Nije to baš tako neuobičajeno, pa valjda istražuju.

 

Pošaljite im 'srdačno' pismo u kojem ćete im sve to objasniti i pozvati ih da se pridruže onima koje ćete tužiti za naknadu štete.

Moje iskustvo - što 'otrovniji' odgovor (ali bez uvreda i etiketa), manja vjerojatnost da će vas dalje daviti.

Ja bi im napisao da ionako imam namjeru o svom slučaju izvjestiti ne samo gospodarsku komoru RH , nego i svih članica EU i šire, tako da svi znaju kako je RH 'biznis-hejtful' vukoje... pardon , pravno uređena država koja potiče poduzetništvo. Pa neka lijepo i čitko u rješenju napišu ime odgovorne osobe da novinari ne napišu krivo kada to budu objavljivali.

 

 

 

Ja još ni jednom u HR nisam doživio da nešto glatko prođe od početka do kraja. Ako se to ikad desi, napiti ću se kao kad čovjek dobije sina

Nemojte me podsjećati. Imao sam 2004-2005. već lokacijsku za dva mala stambenjaka u Zagrebu kad su mi to s.ebale besmislene žalbe susjeda (koje su na kraju odbačene) i izmjene planova. Bila bi rasprodaja po najvišim cjenama ...Na kraju sam to prodao i rekao dosta tim većim gradnjama, već tada su oni mudriji vidjeli da dolazi slom. Samo gradilišta i adaptacije, a više skoro ni to.

Za svoju kuću u ZG 6 godina sam ganjao papire, a sad svi koji su bespravno gradili dobiju legalno skoro za cijenu ondašnje lokacijske dozvole...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija