Jump to content

Darovanje nekretnine i daljnja prodaja


Sanjy

Preporučene objave

Moj otac mi želi darovati kuću sa okućnicom na moru pa bih molila odgovor na nekoliko pitanja.

Da li ću morati platiti porez ili je ovaj oblik darovanja oslobođen poreza?

Da li u darovnom ugovoru treba pisati stambena površina kuće? Naime, izmjerena je veličina zemlje te vanjska površina kuće, no ne i sama stambena površina. Da li i to moramo napraviti prije sastavljanja ugovora? Da li je za darovanje potreban energetski certifikat?

Nakon darovanja krenula bih sa prodajom kuće. Da li tu postoji neki potencijalni problem.

Inače, ovo bi bila moja prva nekretnina, ali ne bi riješavala moje stambeno pitanje s obzirom da se radi o kući za odmor na moru. Prodajom te kuće kupili bismo stan kojim bismo riješili naše stambeno pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

 

Moj otac mi želi darovati kuću sa okućnicom na moru pa bih molila odgovor na nekoliko pitanja.

Da li ću morati platiti porez ili je ovaj oblik darovanja oslobođen poreza?.

 

Na darovanje potomcima se ne plaća porez na promet nekretnina

 

Da li u darovnom ugovoru treba pisati stambena površina kuće? Naime, izmjerena je veličina zemlje te vanjska površina kuće, no ne i sama stambena površina. Da li i to moramo napraviti prije sastavljanja ugovora?.

 

Ne treba, ali je poželjno napisati da se daruje kuća, koja se u naravi sastoji od: soba, soba, hodnik itd., ukupne površine xy m2, te dvor ili okučnica, ukupne površine xy, koje se nalaze na kat.čestici xy, k.o. yx

 

Da li je za darovanje potreban energetski certifikat?.

 

Za darovanje nije potreban. Za prodaju će vam biti potreban.

 

Nakon darovanja krenula bih sa prodajom kuće. Da li tu postoji neki potencijalni problem.

Inače, ovo bi bila moja prva nekretnina, ali ne bi riješavala moje stambeno pitanje s obzirom da se radi o kući za odmor na moru. Prodajom te kuće kupili bismo stan kojim bismo riješili naše stambeno pitanje.

 

Postoji, prema st.2 čl.11a Zakona o porezu na promet nekretnina

 

(2) Iznimno od točke 4.2. stavka 1. ovoga članka, ako je porezni obveznik od 1. siječnja 2003., a do trenutka nastanka porezne obveze imao, u tuzemstvu ili inozemstvu, u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu nekretnine koje je otuđio, neovisno o načinu otuđenja, u izračun vrijednosti nekretnina iz točke 4. stavka 1. ovoga članka uzimaju se i te otuđene nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ukoliko prodam kuću morat ću platiti porez na to što mi je darovano?

zadnje se odnosilo na slučaj kad budete kupovali stan,gdje će vam se prilikom obračuna poreza tj poreznog oslobađanja u izračun vrijednosti uzeti i ta nekretnina koju ste prethodno stekli darovanjem pa prodali,što znači da porezno oslobađanje neće biti u potpunosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija