Jump to content

Obrt, j.d.o.o. ili ugovori o djelu


ivan1988

Preporučene objave

Znam da je bilo sličnih tema, ali nisam uspio pronaći konkretan odgovor. Zato se ispričavam unaprijed.

Pokušat ću ukratko objasnit kakva je situacija i što me zanima.

- zaposlen sam na puno radno vrijeme

- imam uvjete za otvaranje obrta ako želim

- kroz godinu imam za obaviti nekoliko poslova (snimanje i slikanje, dizajn) koji nisu redoviti ali ih se nakupi.

 

Ono što me zanima, koja mi je najpovoljnija opcija za tako nešto?

Obrt je super zbog samog vođenja papira i mogućnosti raspolaganja novcem. Ali mana je što godišnji trošak obrta je oko 5000 kn (a to je možda iznos koji bi zaradio).

Sad ono što ne shvaćam, ako bi otvorio j.d.O.o. uz stalni posao, koje sve imam troškove? I kako do novaca koji su na računu j.d.O.o.?

Ili treća opcija, kada idem na snimanje nekakvog događaja, mogu li sklopiti ugovor o dijelu (ili autorski ugovor) koji bi imao kod sebe u slučaju da dođe inspekcija, a ako ne dođe, jednostavno ga baciti i uzeti "keš" (naravno, unaprijed je sve dogovoreno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po svemu što ste napisali, najbolja opcija vam je vjerovatno ovo treće. No, ne baš tako kako ste zamislili. Naime, iako ugovor o djelu spada pod ZOO, Zakon o radu određuje da svaki ugovor, bez obzira kako bio nazvan, ako ima obilježja kao posao za koji se zasniva radni odnos, smatrat će se kao ugovor o radu iz kojeg proizlaze barem obveze na osnovu poreza na dohodak (u ovom slučaju poreza na drugi dohodak u stopi od 25%). Isplata neto dohtka (naknade za temeljem ugovora o djelu) isplačuje se isključivo na žiro-račun, a doprinose i poreze plaća isplatitelj dohotka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija