Jump to content

Duplo uzdržavanje supruge


dadex

Preporučene objave

Poštovani,

Tužbu za razvod braka (bez djece) podneo sam u 9.mj.

prošle g. Tužena je pristala na razvod ali je tražila uzdržavanje. Ovih dana smo dobili rješenje da se brak razvodi i određuje iznos uzdržavanja od 1800 kN mj. počevši od 9. mj. prošle g. a ne od okončanja parnice. S obzirom da moja bivša i dalje živi sa mnom ,i neće se iseliti ,te ju ja zapravo

već uzdržavam ( kod mene živi ,sve režije plaćam ,hranu kupujem i sve ostalo ( ona nema prihoda i ne radi ). Tako ispada da ju ja duplo uzdržavam što je po meni očito nepravedno. Moj odvjetnik kaže žalit ćemo se na iznos uzdržavanja, a za ovaj dio oko " duplog uzdržavanja" kaže ,nažalost takav je zakon i tu se ništa ne može . Da li je to baš tako ? Za žalbu imamo još tjedan dana pa bih molio za savjet ,da li se u ovoj žalbi možemo "žaliti" na "duplo uzdržavanje" ili možda u tužbi za iseljenje tražiti da bivša meni isplati pola troškova, za period od 9.mj. do njenog iseljenja ? Molim savjet, što učiniti?

Unaprijed se zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koja žena :zubo: pa izbacite ju iz stana , promjenite bravu, šta vas briga. neka se snalazi.

 

Pa ne mogu ju izbaciti na silu , jedino sud može naložiti iseljenje nakon

rješavanja tužbe za iseljenje koju će moj odvjetnik podnijeti.

Ali mene više zanima ova nepravda da , da joj moram platiti i zaostatke

od 9.mj. a svo vrijeme joj faktički pružam uzdržavanje jer živi kod mene (kao što sam već objasnio u prvom postu), i sad još moram po rješenju dati i nemalu svotu a nitko te ne pita odakle.

Ja ne bježim od svoje obaveze plačanja ali ovo mi se čini potpuno nepošteno.

 

Molio bih da se još netko od iskusnijih uključi i pomogne savjetom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me zašto joj moraš platiti uzdržavanje ,dali je radno nesposobna ili šta već i da li postoji rok u kojem vremenu je moraš uzdržavati godinu dana ili doživotno.Ovo ne kužim pa me interesira

 

Pa kao što sam u prvom postu napisao ,tako je sud donio odluku .

Očito je sud prihvatio njene "argumente" da je nesposobna za rad,da je bolesna i ne može raditi , nema posla i da nema imovine (to je po meni sve diskutabilno i smatram da nije dokazano) pa ćemo se žaliti- još nam ostaje 5-6 dana do pravomoćnosti. U tom dijelu i moj odvjetnik misli da baš nema velike šanse za promjenu odluke. U tom slučaju je jedino neupitno da ne radi i da nije nikad ni radila za vrijeme našeg dugogodišnjeg braka.

Više mi treba savjet po pitanjima koje sam ranije postavio .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa.. ja se ispričavam na prethodnom postu, dobila sam dojam da ste nešto mlađi i ne puno u braku , nisam znala da Vam je supruga bolesna i u takvim okolnostima. žao mi je.

ne nisam pravnik, moja mama jest. nisam iskusna ali su me određene stvari natjerale da nažalost budem u toku sa zakonom.

nije mi jasno zašto ne pitate svog odvjetnika kada ga već imate i drugo, ako je vaša supruga nakon razvoda ostala u vašoj kući vašom dobrom voljom , onda vi nemate pravo tražiti da vam ona vrati novce za uzdržavanje , tj hranu i što već jer ste pristali na to da i dalje živi s vama. toliko sam ja upućena. a neka vam netko drugi odgovori više, li pitajte svog odvjetnika. trebao bi znati odgovore na vaša pitanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Tužbu za razvod braka (bez djece) podneo sam u 9.mj.

prošle g. Tužena je pristala na razvod ali je tražila uzdržavanje. Molim savjet, što učiniti?

Unaprijed se zahvaljujem.

 

u čijem je vlasništvu nekretnina u kojoj živite ?

koliko bivša ima godina ?

bitna su pitanja za neki odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se izgleda da nisam bio dovoljno jasan

Ja zapravo tražim odgovore na konkretna pitanja .

Meni je zapravo sporan period od četiri mj. tj. od 9.mj. (kad sam podnio tužbu za razvod)

pa do 2..mj. (kad je donešena odluka ) da moram platiti od 9.mj. nadalje . Mislim da je to nepravedno jer bivša je uzdržavana od mene za to vrijeme, a iselit se neće dok sudski ne bude morala. Vlasnik kuće je moj otac (koji ne živi s nama). Uskoro nas očekuje utvrđivanje i podjela bračne stečevine, ali o tome ću kasnije tražiti savjet.

Dakle;

1. može li se u žalbi (rok još par dana) pobijati plaćanje za ta 4 mjeseca ?

2. ako ne može to 1. onda da li možemo u "tužbi za iseljenje" to isto pobijati ?

3. ima li neki drugi postupak , za prebijanje ili povrat troškova za ta 4 mj.

Moj odvjetnik misli da po tom pitanju nemamo šanse.

 

ps . ako uskoro ne iseli idemo sa tužbom za iseljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko je postojala bračna zajednica, a to je najvažnije kod podjele stečevine, ionako ste joj bili dužni davati pola svega što ste zaradili.

U tom slučaju nemate joj što unatrag davati uzdržavanje.

 

Ako je bračna zajednica prekinuta u rujnu, onda ste očito davali u dobroj vjeri (poklanjali) i teško ćete dobiti povrat natrag.

 

Uzdržavati je trebate godinu dana, u izvanrednim slučajevima nešto dulje.

Ona je vjerojatno sposobna raditi, ali na tržištu rada teže zapošljiva.

 

Moj savjet vam je da ne zarezujete neka manja sredstva, jer proces njenog "izbacivanja" iz kuće, ako nema kud, može trajati nekoliko godina, dovoljno dugo da Vam svima zagorča život. Najbolje ponuditi neku pravičnu kompenzaciju i dogovoriti se.

Otac može predložiti, pismeno s povratnicom, da mu ona plaća najam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik kuće je moj otac (koji ne živi s nama). Uskoro nas očekuje utvrđivanje i podjela bračne stečevine, ali o tome ću kasnije tražiti savjet.

Dakle;

1. može li se u žalbi (rok još par dana) pobijati plaćanje za ta 4 mjeseca ?

2. ako ne može to 1. onda da li možemo u "tužbi za iseljenje" to isto pobijati ?

3. ima li neki drugi postupak , za prebijanje ili povrat troškova za ta 4 mj.

Moj odvjetnik misli da po tom pitanju nemamo šanse.

 

ps . ako uskoro ne iseli idemo sa tužbom za iseljenje.

 

bilo bi poželjno da vlasnik kuće bivšoj ponudi sklapanje ugovora o najmu (pismeno preporučeni i sa povratnicom). što hitnije. ako odbije potpisati ugovor tužbom tražiti najamninu (unazad do 5 godina) uvećano za zakonske kamate i iseljenje(nezakonito koristi nekretninu).

koliko godina ima bivša i dali je invalid ? bitno pitanje za žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bilo bi poželjno da vlasnik kuće bivšoj ponudi sklapanje ugovora o najmu (pismeno preporučeni i sa povratnicom). što hitnije. ako odbije potpisati ugovor tužbom tražiti najamninu (unazad do 5 godina) uvećano za zakonske kamate i iseljenje(nezakonito koristi nekretninu).

koliko godina ima bivša i dali je invalid ? bitno pitanje za žalbu.

 

Recimo da je invalid 40 - 50 % i da ima +60 g. Znam da ovo otežava cijelu situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija