Jump to content

Otvaranje djelatnosti


tomek818

Preporučene objave

Pozdrav,

 

isprike ako tema već postoji, molim vas da me uputite na nju ako postoji.

Razmišljam o otvaranju nečega, ali ne bi htio točno specificirati čega jer tako nešto još ne postoji tu, pa me strah krađe ideje.

Možemo reći da želim otvoriti nešto poput Escape room u kojem korisnici nešto rade u prostoru.

 

E sad što ja radim u tom slučaju, iznajmljujem im prostor ili uslugu?

Jer ako gledamo npr. iznajmljivanje nogometnih terena, ne iznajmljuje se „nogomet“, nego teren.

Ali opet ako pogledamo npr. bazen tu se naplaćuje ulaz u bazen.

 

Mogu li ja tako isto naplaćivati ulaz u tu sobu? I je li bitno što se u njoj radi dokle god to nije ilegalno?

Ili koji mi je najbolji način iznajmljivanja toga. Ne bi htio da još moram plaćati nešto turističkog zajednici.

 

Nadalje, kako nemam nikakvu ideju koliko bi novaca mogao izgubiti/zaraditi ne znam što mi je pametnije otvoriti.

Za sada mi se najizglednije čini j.d.O.o. A kako sam zaposlen puno radno vrijeme, mogu li biti samo vlasnik toga bez da si plaćam doprinose,

odnosno da plaćam doprinose samo radnicima?

 

Računam da bi me početni troškovi ispali oko 30.000-50.000 kn, kako bi mi bilo najbolje te novce staviti na j.d.O.o?

 

I još me zanima iznajmljivanje stana/kuće od privatne osobe. Pretpostavljam da se ugovori neka cijena za najam i to je to?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to zvuči kao organizacija priredbi, predstava, manifestacija, ostala turistička ponuda, tako nešto. Vi, po mom mišljenju, prodajete iskustvo, odnosno nudite uslugu. Nije bitno što se u njoj radi dok god nije protivno Ustavu RH, zakonima RH ili moralu društva, time da za neke djelatnosti trebate posebno odobrenje.

J.d.O.o. se čini kao dobra opcija, a što se tiče troškova početnog ulaganja, sredstva, dakako, ne mogu biti dio temeljnog kapitala jer je on samo 10,00 kn, pa predlažem da budu okarakterizirana kao pozajmica društvu, koje će vam društvo onda vratiti kad bude počelo ostvarivati dobit (ali tu se još posavjetujte s knjigovođom, kojega ćete kod osnivanja j.d.O.o.-a svakako morati angažirati radi vođenja poslovnih knjiga).

S fizičkom osobom možete sklopiti ugovor o najmu ili zakupu, u pisanom obliku, time da stavite na papir što ćete raditi u tom prostoru i da dobijete odobrenje najmodavca za to. Jasno, najmodavac neka plaća porez na najam poreznoj upravi, a vi taj najam možete knjigovodstveno prikazati kao poslovni trošak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na brzom odgovoru. Probao sam malo pronaći na internetu što bi bio moral društva, ali svi kažu da se to određuje slučaj po slučaj. Tipa ako ja u tom svom prostoru, koji bi bio ajmo reći zatvoren i nevidljiv svima osim onih koji su platili ulaz i unutra se ne bi radi ništa nelegalno, kako mogu biti "siguran" da to nije ništa nemoralno? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija