Jump to content

Pitanje u vezi alimentacije


WtfCroatia

Preporučene objave

Ukratko, otac mi je bio dužan plaćati alimentaciju od 3. godine kada su mi se roditelji rastali, što naime nije radio.

Da ne duljim, sada imam 28 godina, i zanima me dolazi li u ovakvim slučajevima do zastare u ikakvom obliku?

 

Nisam ga tužio prije jer ionako nije imao sredstava/mogućnosti, no sad ima ali mi se svejedno ne želi javiti ni pomoći, unatoč tome što mu pišem da gladujem danima itd.

 

Hvala unaprijed svima na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukratko, otac mi je bio dužan plaćati alimentaciju od 3. godine kada su mi se roditelji rastali, što naime nije radio.

Da ne duljim, sada imam 28 godina, i zanima me dolazi li u ovakvim slučajevima do zastare u ikakvom obliku?

 

Zastara nastupa 5 godina nakon što je prestala obaveza uzdržavanja.

U ovom slučaju to je godinu dana nakon prestanka redovitog školovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar je to moguće? Hvala vam na odgovoru prvenstveno. Jeste li potpuno sigurni u svoju tvrdnju?

Naravno da sam siguran. Opći zastarni rok za ovakvu vrstu potraživanja je po ZOO 5 godina.

Ali u slučaju potraživanja alimentacje zastara ne teče dok traje obaveza uzdržavanja.

Obaveza izdržavanja u ovom slučaju traje do godinu nakon prestanka školovanja. Nakon toga teče zastarni rok 5 godina.

 

Malo mi je apsurdno da u državi gdje nema zastare na telekomunikacijske dugove, postoji zastara za alimentaciju...

 

Zastara za telekomunikacijske račune je godinu dana. Druga je priča ako je u međuvremenu pokrenuta ovrha ili traje spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zastara nastupa 5 godina nakon što je prestala obaveza uzdržavanja.

U ovom slučaju to je godinu dana nakon prestanka redovitog školovanja.

 

Točno tako.

U slučaju prvog izostanka alimentacije, zakonski zastupnik maloljetnika je trebao podnijeti tužbu. Tada bi išla ovrha i zastara bi bila 10 godina nakon pravomoćne sudske presude.

 

Ovako kao u ovom slučaju , felixx je rekao kako je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar je to moguće?

Malo mi je apsurdno da u državi gdje nema zastare na telekomunikacijske dugove, postoji zastara za alimentaciju... Užasnut sam.

još si relativno mlad,pa još nisi upoznat sa svim apsurdnim stvarima koje postoje :)....

zakonodavci pretpostavljaju prilikom donošenja zakona da svi građani države imaju u najmanju ruku završen pravni fakultet,a oni koji kojim slučajem nemaju onda imaju novaca da plaćaju odvjetnike da ih malo-malo savjetuju o svim mogućim sferama pravnih zavrzlama....

tako da u praksi ne zastarjevaju (večinom) dugovi banaka itd,jer iza njih stoje pravne službe,a ovakvi slučajevi kao kod tebe zastarjevaju jer netko je pogriješio što nije znao da iako roditelj nema novca ipak treba podnijeti tužbu da se rok zastare pomakne....

znači nije poanta da li nešto imaš pravo ili bi trebao imati pravo,nego da li poštuješ proceduru...

 

još ti se može dogoditi da te jednog dana otac tuži da ga uzdržavaš ako on ne bude imao primanja....

tako da bi bilo bolje da s njim ne petljaš više kad te več nije šljivio pet posto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija