Jump to content
Lakonogi

Računi za struju - zastara potraživanja HEP-a

Preporučene objave

Nakon smrti zaštićenog najmoprimca (2009.), na čije ime su dolazili HEP-ovi računi za električnu energiju, u stanu su živjeli podstanari. Budući da nisu bili prijavljeni, računi su i dalje stizali na ime zaštićenog najmoprimca. Neko vrijeme su plaćali račune, a 2011. godine HEP im je zbog neplaćanja isključio struju. Taj dug nikad nije podmiren.

 

Stan je prazan od 2011. godine (struja je isključena i nije useljiv).

 

HEP je sada (2017. godine, dakle nakon punih 6 godina od obustave isporuke električne energije) vlasniku stana, koji živi na drugoj adresi, poslao dopis u kojem ga poziva da plati dug za to mjerno mjesto.

 

Pitanje: ima li HEP pravo naplatiti taj stari dug od vlasnika stana, ili bi u sudskom postupku bilo utvrđeno da je nastupila zastara potraživanja?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
ima li HEP pravo naplatiti taj stari dug od vlasnika stana,
ima ako mu dragovoljno platite
ili bi u sudskom postupku bilo utvrđeno da je nastupila zastara potraživanja?
samo ukoliko se isključivo Vi pozovete na zastaru,obzirom da sud na zastaru nepazi po službenoj dužnosti niti će vas u postupku navoditi na prigovor zastare.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem.

 

Ove procesne stvari znam, zanimalo me da li je nastupila zastara. Možete me preciznije uputiti - temeljem čega se određuje zastara u ovom konkretnom slučaju i koliki je zastarni rok?

 

(pretpostavljam da se ne radi o općem zastarnom roku koji je 5 godina, već o nekom specifičnom...?)

 

Sad sam pronašao, čl. 232. ZOO-a: zastarijeva za jednu godinu tražbina za isporučenu električnu energiju, ako se radi o potrebama kućanstva.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
temeljem čega se određuje zastara u ovom konkretnom slučaju i koliki je zastarni rok?
zastara počinje teći po dospijeću svakog pojedinog računa,a na konkretan slučaj se ima primjeniti jednogodišnji rok,osnovom odredaba čl.232 st.1.točke 1 Zakona o obveznim odnosima.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×