Jump to content

Računi za struju - zastara potraživanja HEP-a


Lakonogi

Preporučene objave

Nakon smrti zaštićenog najmoprimca (2009.), na čije ime su dolazili HEP-ovi računi za električnu energiju, u stanu su živjeli podstanari. Budući da nisu bili prijavljeni, računi su i dalje stizali na ime zaštićenog najmoprimca. Neko vrijeme su plaćali račune, a 2011. godine HEP im je zbog neplaćanja isključio struju. Taj dug nikad nije podmiren.

 

Stan je prazan od 2011. godine (struja je isključena i nije useljiv).

 

HEP je sada (2017. godine, dakle nakon punih 6 godina od obustave isporuke električne energije) vlasniku stana, koji živi na drugoj adresi, poslao dopis u kojem ga poziva da plati dug za to mjerno mjesto.

 

Pitanje: ima li HEP pravo naplatiti taj stari dug od vlasnika stana, ili bi u sudskom postupku bilo utvrđeno da je nastupila zastara potraživanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ima li HEP pravo naplatiti taj stari dug od vlasnika stana,
ima ako mu dragovoljno platite
ili bi u sudskom postupku bilo utvrđeno da je nastupila zastara potraživanja?
samo ukoliko se isključivo Vi pozovete na zastaru,obzirom da sud na zastaru nepazi po službenoj dužnosti niti će vas u postupku navoditi na prigovor zastare.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem.

 

Ove procesne stvari znam, zanimalo me da li je nastupila zastara. Možete me preciznije uputiti - temeljem čega se određuje zastara u ovom konkretnom slučaju i koliki je zastarni rok?

 

(pretpostavljam da se ne radi o općem zastarnom roku koji je 5 godina, već o nekom specifičnom...?)

 

Sad sam pronašao, čl. 232. ZOO-a: zastarijeva za jednu godinu tražbina za isporučenu električnu energiju, ako se radi o potrebama kućanstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija