Jump to content

kumulirani tužbeni zahtjev


Mak

Preporučene objave

 Vrhovni sud je prihvatio reviziju tužitelja i ukinuo presudu opčinskog i županijskog suda.

Vrhovni sud je donio svoju ocjenu i vratio predmet sudu prvog stupnja na ponovno suđenje

Na kraju rješenja u tri navrata spominje se kumuliran zahtjev o kojem če se odlučivati vezano uz odluku o glavnom zahtjevu.

Molim vas šta  pravno znači--kumuliran zahtjev?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, Mak je napisao:

 Vrhovni sud je prihvatio reviziju tužitelja i ukinuo presudu opčinskog i županijskog suda.

Vrhovni sud je donio svoju ocjenu i vratio predmet sudu prvog stupnja na ponovno suđenje

Na kraju rješenja u tri navrata spominje se kumuliran zahtjev o kojem če se odlučivati vezano uz odluku o glavnom zahtjevu.

Molim vas šta  pravno znači--kumuliran zahtjev?

Isticanje vise tužbenih zahtjeva u jednoj tužbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Trebalo mi je duže vrijeme da shvatim o čemu se radi. U rješenju piše  da je to čl.188. st. 2.

 Tužbeni zahtjev --utvrđuje se ništavim ugovor, ali ispod toga piše ili poništava se ugovor. Vrhovni sud je dao naglasak na ništavost i ja uopče nisam uočio da je ---poništava se ugovor taj kumulirani tužbeni zahtjev ako se odbije glavni--ništavost

Mene zanima razlika između ništavosti i poništavanja ugovora. Za ništavost znam da je ugovor nemoralan itd, ali stvarno neznam šta je poništenje. 

Odvjetnik mi otišao u mirovinu i sad se sam snalazim

Molim pomozite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnovna razlika je u tome da ništetan (ništav) ugovor ne može i ne proizvodi nikakve pravne učinke, budući se radi o takvoj vrsti nevaljanosti pravnog posla, glede kojeg je on odmah u startu "eliminiran". Zato i odluka suda ima deklaratorno značenje, jer se njome samo konstatira ta činjenica.

Pobojan (ništavan) pravni posao, s druge strane, proizvodi pravne učinke, ali ga je moguće, u zakonom određenom vremenu i iz zakonom predviđenih razloga, poništiti. Ukoliko se to ne dogodi, on protekom tog razdoblja konvalidira, dakle postaje valjan. Drugim riječima, pobojnost je slabija varijanta nevaljanosti. Upravo iz razloga što se ugovor poništava, odluka suda ima konstitutivan karakter jer "prekida" valjanost ugovora, dakle stvara novo stanje među strankama.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prihvača se revizija tužitelja

Vrhovni sud još traži da se razjasne neke stvari

Utvrđuje se ništavim ugovor o doživotnom uzdržavanju.............................

                   ili

Poništava se ugovor o doživotnom uzdržavanju......................

Radi se o ugovoru koji je moj pokojni otac potpisao 

Naglasak je Vrhovni sud stavio na ništavost, zbog nemoralnosti itd, 

Nisam shvatio razliku između ništavosti i poništava se ugovor. 

Lijepo molim malo jednostavnije da mi pojasnite razliku jer sam laik na tom području

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija