Jump to content

Darovni ugovor na stan sa klauzulom doživotnog uživanja


LoraPalmer

Preporučene objave

Dakle ovako : Moram sastaviti darovnu ugovor sa klauzulom doživotnog uživanja ili plodouživanja , ali nemam pojma kako napisati tu klauzulu da mi prođe kod JB i na upisu u zemljišne knjige .

Rečeno mi je da se mora u ugovor staviti u tabularna izjava za plodouživanje i doživotno uživanje , jer bi mogla imati problema prilikom upisa u zemljišnje knjige .

Da li je dovoljno upisati samo  plodouživanje na nekretnini sa tabularnom , ili moram još u ugovoru navesti i ovaj dio o doživotnom uživanju + još i tabularna za doživotno uživanje .

Što je najbolje od toga , plodouživanje ili doživotno uživanje a da darovatelj bude siguran u darovanoj nekretnini tj da ga ne može nitko izbaciti van .

Da li bi bio netko tako dobar da mi napiše ovdje kako to napišem u darovnom ugovoru , tj kako da to uvrstim  taj dio .

Darovni ugovor sam već sastavljala , prošao nam je bez problema u zemljišnim knjigama , ali ovo doista ne znam , a ne želim imati kasnije problema .

Zahvaljujem na odgovoru 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate u Predlošcima primjer Darovnog ugovora te bi u njemu trebali malo izmjeniti i imati uglavak kako slijedi:

Članak 6

Ugovorne strane su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označene u članku 2. ima upisati služnost – pravo ploduživanja –pravo doživotnog uživanja, a za korist Darovatelja.

Članak 7

Darovatelj izričito izjavljuje da pristaje da Obdarenik na temelju ovog ugovora ishodi u zemljišnim knjigama uknjižbu prava vlasništva na nekretnini iz članka 2 ovog ugovora, bez ikakve daljnje privole ili odobrenja Darovatelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Imate u Predlošcima primjer Darovnog ugovora te bi u njemu trebali malo izmjeniti i imati uglavak kako slijedi:

Članak 6

Ugovorne strane su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označene u članku 2. ima upisati služnost – pravo ploduživanja –pravo doživotnog uživanja, a za korist Darovatelja.

Članak 7

Darovatelj izričito izjavljuje da pristaje da Obdarenik na temelju ovog ugovora ishodi u zemljišnim knjigama uknjižbu prava vlasništva na nekretnini iz članka 2 ovog ugovora, bez ikakve daljnje privole ili odobrenja Darovatelja.

Hvala na odgovoru ! 

Rečeno mi je da moram staviti i tabularnu ispravu za darovni ugovor , jer bez toga se ne može upisati teret na nekretninu tzv pravo  plodouživanja/ tj pravo doživotnog uživanja darovatelja ... ovaj članak 7. što ste napisali ide za " obdarenika " 

Da ne kompliciram , ovo mi je rečeno , ali navodim tu ne piše nista za doživotno uživanje te iste nekretnine već samo za plodouživanje .

Da li moram upisivati jedno i drugo ili plodouživanje ima veće značenje od doživotnog uživanja , pa mogu staviti samo jedno ?

Ili moram oba ...

Buni me ta tabularna pod 2. za pravo upisa tereta plodouživanja i doživotnog uživanja,navodno da se bez toga ne može "teret "upisati u vlasnički list tj da ovi u gruntovnici prave probleme . 

 

""Članak 3.

Stranke su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označen u članku 1. ima upisati služnost – pravo ploduživanja –pravo doživotnog uživanja, a za korist darovateljice


je osnivanje prava plodouživanja, a ispravno bi taj članak trebalo napisati ovako -?!

Članak 3.

1/. Stranke su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označen u članku 1. ima upisati služnost – pravo ploduživanja, a za korist darovateljice.

2/. Obdarenica daje suglasnost darovateljici da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja upiše u zemljišne knjige kao teret nekretnine iz čl. 1 ovog ugovora za svoju korist pravo plodouživanja iz st. 1. ovog članka.

 

**

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, Matrix je napisao:

nevidim razloga da miješate dvije različite služnosti,uglavite plodouživanje u kojem je između ostalog samo po sebi sadržano i uživanje nekretnine na kojoj se osniva služnost.

 

Uredu 

Da li je dobro ovo što je napisano tj ovo pod 2., tj da li moram ili ne moram to navoditi .

Navodno bez toga prave probleme pri upisu tereta plodouživanja u zemljišne knjige .

1/. Stranke su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označen u članku 1. ima upisati služnost – pravo ploduživanja, a za korist darovateljice.

2/. Obdarenica daje suglasnost darovateljici da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja upiše u zemljišne knjige kao teret nekretnine iz čl. 1 ovog ugovora za svoju korist pravo plodouživanja iz st. 1. ovog članka.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Matrix je napisao:

nevidim razloga da miješate dvije različite služnosti

Naravno, samim time što takova služnost prestaje smrću korisnika služnosti te isto nije potrebno naglašavati "doživotnim".

Prije 59 minuta, LoraPalmer je napisao:

1/. Stranke su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označen u članku 1. ima upisati služnost – pravo ploduživanja, a za korist darovateljice.

2/. Obdarenica daje suglasnost darovateljici da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja upiše u zemljišne knjige kao teret nekretnine iz čl. 1 ovog ugovora za svoju korist pravo plodouživanja iz st. 1. ovog članka.

Ja i dalje ne vidim razliku između toga dvoje. S time da kako je napisano pod 2, darovateljica bi, ispada,  morala predati posebni zahtjev zabilježbe služnosti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Spitfire je napisao:

 

Ja i dalje ne vidim razliku između toga dvoje. S time da kako je napisano pod 2, darovateljica bi, ispada,  morala predati posebni zahtjev zabilježbe služnosti. 

Hvala na odgovoru ! 

Molim Vas da mi pojasnite zašto bi darovateljica trebala predati posebni zahtijev zabilježbe služnosti ? 

Dakle po Vama najbolja je ona prva opcija što ste napisali ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, LoraPalmer je napisao:

po Vama najbolja je ona prva opcija što ste napisali ?

eventualna greška može biti isključivo  da pored opcije 1 izostavite opciju 2,dok u suprotnom opcija 2 može biti samo benigni višak,odnosno neče biti od negativnog uticaja na valjanost pravnog posla.

 

Prije 41 minuta, LoraPalmer je napisao:

zašto bi darovateljica trebala predati posebni zahtijev zabilježbe služnosti ? 

tako ispada,znači nije rečeno da je nužno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidite, ako u nečemu što je potpisano i ovjereno (ako je u pitanju prava predaja u posjed) piše da su "ugovorne strane suglasne (dakle i obdarenik) da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označene u članku 2. ima upisati služnost – pravo ploduživanja, a za korist Darovatelja.", ne vidim što bi se još posebno trebalo naglašavati da se Obdarenik s time slaže. Pogotovo stoga što s ovakovo sročenim ugovorom "naš" ZK odjel ne bi (niti je) imao nikakovih problema za provedbu.

Međutim, kad bi gledao samo "naš" ZK odjel, onda bi i u cijeloj RH sve bilo divno i krasno, nigdje se ne bi kompliciralo strankama, te bi svi upisi bili provedeni za 3-5 dana. No, znajući da tako nije, Matrixov savjet da od viška glava ne boli, ima itekako smisla.

Jedino što bih ja i to malo promijenio u "Obdarenica je suglasna da se bez ikakvih daljnjih pitanja i odobrenja ima upisati pravo osobne služnosti-plodouživanja, kao teret na nekretnini iz čl.1 u korist Darovateljice."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Što se tiće poreza na promet nekretnina, tu nema nekakove porezne obveze jer pod to spada svako stjecanje vlasništva nekretnine. A služnost nije stjecanje vlasništva.

Eventualno bi se moglo naći nešto u Općem poreznom zakonu oko imovine i imovinskih prava, no kako navodite da ne bi bilo nikakove novčane naknade ili odštete, ni prema njemu u ovom slučaju nema osnove za poreznu obvezu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija