Jump to content

Imam li pravo na HR Državljanstvo po roditelju.


Dandara

Preporučene objave

Poštovani, 

rođen sam 1979 u Beogradu, otac mi je iz Hrvatske, ima OIB ima Domovnicu pošto je 1954 rođen tamo. Baba i Djed su živili u Hrvatskoj i imam nasljedstvo u Hrvatskoj, išao sam u osnovnu školu u Hrvatsku i bio sma nastanjen u Hrvatskoj do 90-te godine. Nisam upisan u knjigu Hrvatskih Državljana tad jer je tad bija SFRJ Jugoslavija. Imam li ja pravo na upis u Hrvatske Državljane ili da li uopće imam pravo na Hrvatsko Državljanstvo n aosnovu roditelja koji je Hrvatski Državljanin? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani

Rodjen sam 1982 u RH i ziveo do 1991,isao u skolu i sve ostalo.Otac,majka i brat takodjer rodjeni u RH.Po rodjenju mi je upisano drzavljanstvo BIH u maticnu knjigu rodjenih,kao i ocu,iako ni on nikad nije ziveo u BIH vec ceo zivot proveo u RH kao i majka. Bratu,koji je rodjen 2 godine kasnije,upisano je drzavljanstvo RH. Majka i brat imaju domovnice i Hrvatsko drzavljanstvo,majka i dalje zivi i radi u RH. U policiji su mi rekli da nemam pravo na drzavljanstvo,jer mi je upisano BIH u maticnu knjigu rodjenih. Imam li osnova za drzavljanstvo? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , nikoladk je napisao:

Po rodjenju mi je upisano drzavljanstvo BIH u maticnu knjigu rodjenih,kao i ocu

Porijeklom stiče državljanstvo Socijalističke Republike Hrvatske dijete:

2. ako je jedan od roditelja državljanin Socijalističke Republike Hrvatske, a drugi državljanin druge socijalističke republike, dijete stiče državljanstvo Socijalističke Republike Hrvatske ako se roditelji o tome sporazume;

3. ako nema sporazuma roditelja o državljanstvu djeteta, dijete je državljanin Socijalističke Republike Hrvatske:
— ako u trenutku rođenja djeteta roditelji imaju prebivalište u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj,
— ako u trenutku rođenja djeteta roditelji nemaju zajedničko prebivalište u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj, dijete stiče državljanstvo Socijalističke Republike Hrvatske pod uvjetom da je upisano u matičnu knjigu rođenih u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj.
Ako roditelji ne daju izjavu o državljanstvu djeteta u smislu točke 2. stava 1. ovoga člana u roku dva mjeseca od dana rođenja djeteta, dijete stiče državljanstvo Socijalističke Republike Hrvatske na temelju točke 3. stava 1. ovoga člana.

Pošto je otac u pisan u državljanstvo BiH (vjerovatno vezano za njegova oca) upitna je ta izjava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , sivko je napisao:

Porijeklom stiče državljanstvo Socijalističke Republike Hrvatske dijete:

 

Hvala na odgovoru. Mislim da nema sporazuma roditelja oko toga,a oboje su imali prebivaliste u RH u trenutku mog rodjenja,odnosno ceo zivot im je prebivaliste bilo u RH,a majka i dalje zivi u RH. U policijskoj upravi mi je receno da nemam pravo na drzavljanstvo, zbog tog upisa u maticnoj knjigi rodjenih,iako sam doneo potvrdu iz BIH da nikad tamo nisam bio upisan niti bio njihov drzavljanin,i da ako zelim mogu probati u konzulatu,s obzirom da mi je sad prebivaliste u RS.Cak se i moje prebivaliste do prije par godina vodilo na istoj adresi gdje je bilo do 91 god. Po vasem odgovoru ispada da po nekim clanovima imam neko pravo na podnosenje zahteva,pa  dalje kako odluce?

Hvala jos jednom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , sivko je napisao:

Ti skupi sve potrebne papire što imaš.U zahtjevu napišeš po kojim člacima zakona si trebao bit upisan i tražiš utvrđivanje državljanstva.

https://www.mup.hr/UserDocsImages/zahtjev za utvrdivanje.pdf

Sve je jasno sto se toga tice,ali zar me ovaj clanak ne diskvalificira za tu mogucnost utvrdjivanja drzavljanstva? Clanak je sa sajta Sredisnjeg drzavnog portala,gdje je objasnjeno kako se utvrdjuje drzavljanstvo.

`Za  osobe koji su državljani neke od država nastalih od bivših republika SFRJ, odlučujuća je činjenica jesu li po propisima koji su važili do 8. listopada 1991. godine stekli neko drugo republičko državljanstvo u okviru bivše SFRJ. U tom slučaju ne udovoljavaju uvjetima za utvrđivanje hrvatskog državljanstva i naknadni upis u knjigu hrvatskih državljana.`

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, nikoladk je napisao:

Trebalo bi da su bili isti,al eto,u samo 2 godine razlicito upisano,a obojica rodjeni u istom mestu,a ni kod oca se nije nista menjalo u te 2 godine pa da bi to mogao biti neki razlog zasto je tako ucinjeno.

nisi ti jedni slučaj oko toga.....ima obitelji gdje su djeca upisivana različito i kod onih obitelji gdje su sva djeca rođena u Hrvatskoj i gdje non-stop žive,niti je obitelj ikad odselila iz države...pa su poslije raspada bivše države morale to rješavati unatoč tome što non-stop žive u državi ...tako da za tebe to nije ništa čudno...

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Dandara je napisao:

Poštovani, 

rođen sam 1979 u Beogradu, otac mi je iz Hrvatske, ima OIB ima Domovnicu pošto je 1954 rođen tamo. Baba i Djed su živili u Hrvatskoj i imam nasljedstvo u Hrvatskoj, išao sam u osnovnu školu u Hrvatsku i bio sma nastanjen u Hrvatskoj do 90-te godine. Nisam upisan u knjigu Hrvatskih Državljana tad jer je tad bija SFRJ Jugoslavija. Imam li ja pravo na upis u Hrvatske Državljane ili da li uopće imam pravo na Hrvatsko Državljanstvo n aosnovu roditelja koji je Hrvatski Državljanin? 

 

Kada ste primljeni u srpsko državljanstvo? Da li nakon 08.10.1991.? Iz kojih razloga ste rođeni u BG /da li sasvim slučajno/ili su vaši roditelji imali uredno prijavljeno prebivalište u tadašnjoj SR Srbiji, pa i vi nakon rođenja?

Jeste li ukupno prebivali u tadašnjoj SR Hrvatskoj više od 8 godina? Imate li braće,sestara po istim roditeljima koji imaju HR državljanstvo?

Sve naprijed navedeno ima utjecaj u vezi sa naknadnim upisom u knjige državljana RH, te ukoliko ne želite ovdje davati egzaktnije odgovore pišiti u inbox......pokušat ćemo naći rješenje......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , bob25274 je napisao:

Kada ste primljeni u srpsko državljanstvo? Da li nakon 08.10.1991.? Iz kojih razloga ste rođeni u BG /da li sasvim slučajno/ili su vaši roditelji imali uredno prijavljeno prebivalište u tadašnjoj SR Srbiji, pa i vi nakon rođenja?

Jeste li ukupno prebivali u tadašnjoj SR Hrvatskoj više od 8 godina? Imate li braće,sestara po istim roditeljima koji imaju HR državljanstvo?

Sve naprijed navedeno ima utjecaj u vezi sa naknadnim upisom u knjige državljana RH, te ukoliko ne želite ovdje davati egzaktnije odgovore pišiti u inbox......pokušat ćemo naći rješenje......

Pozdrav, hvala na odgovoru. 

Primljen sam kad sam vadio ličnu kartu u SRB, ustvari kad sam napunio 18 godina. 

Proveo sam više od 8 godina sa adresom u HR, i ja i sestra završili smo osnovnu školu u HR. Imam sestru stariju ali ona nema HR državljanstvo, i ona je kad je napunila 18 dobila državljanstvo SRB. 

Roditelji su imali tad prebivaliušte prijavljeno u HR, ali pošto mi je pokojna majka iz SRB imamo u SRB nekretnine kao i u HR. 

Kad je bila Jugoslavija sve je to bilo drugačije, sad i u HR i u SRB  traže gomilu papira i izjava da bi ostvario svoje pravo. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zeljo88 je napisao:

Poštovani rođen sam 1974 u Banjaluci. Majka je rođena 1954 u Obrovcu SR Hrvatska otac SR BiH upisan po ocu u maticnu knjigu rođenih koja se vodi u Banjaluci i dobio državljanstvo rođenjem i po ocu SR BiH Moje pitanje imam li pravo na dvojno drzavljanstvo BiH i HR 

 

Nemaš pravo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Dandara je napisao:

Pozdrav, hvala na odgovoru. 

Primljen sam kad sam vadio ličnu kartu u SRB, ustvari kad sam napunio 18 godina. 

Proveo sam više od 8 godina sa adresom u HR, i ja i sestra završili smo osnovnu školu u HR. Imam sestru stariju ali ona nema HR državljanstvo, i ona je kad je napunila 18 dobila državljanstvo SRB. 

Roditelji su imali tad prebivaliušte prijavljeno u HR, ali pošto mi je pokojna majka iz SRB imamo u SRB nekretnine kao i u HR. 

Kad je bila Jugoslavija sve je to bilo drugačije, sad i u HR i u SRB  traže gomilu papira i izjava da bi ostvario svoje pravo. 

 

Otac državljanin SR Srbije, majka takođe? Primljen sam kad sam vadio ličnu kartu u SRB, ustvari kad sam napunio 18 godina.----to je bilo kog datuuma?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Rođena sam u Srbiji 1965. godine. Pokojni otac mi je rođen u RH 1935, a kao vojno lice je od 1958. živeo i radio u RS. Pokojna majka je rođena u RS.

Državljanstvo RS mi je upisano tek 1982. godine, na osnovu rešenja matičara (jer je tada utvrđeno da nisam upisana u knjige po mestu svoga rođenja). Otac je, kako bi bio u mogućnosti da otkupi stan, početkom devedesetih morao da traži državljanstvo RS i dobio ga.

Imam li osnova da dobijem državljanstvo RH?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, zanima me imam li osnova za drzavljanstvo jer su mi majka i njeni izjašnjavani kao Hrvati, ali nitko nije imao drzavljanstvo jer smo u BiH, a osobno sam se izjasnio na popisu 2013 kao Hrvat i u svim svjedodžbama i na fakultetu kao i u rodnom listu mi piše Hrvat, te u onoj matičnoj knjizi u školama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Dandana je napisao:

Poštovani,

Rođena sam u Srbiji 1965. godine. Pokojni otac mi je rođen u RH 1935, a kao vojno lice je od 1958. živeo i radio u RS. Pokojna majka je rođena u RS.

Državljanstvo RS mi je upisano tek 1982. godine, na osnovu rešenja matičara (jer je tada utvrđeno da nisam upisana u knjige po mestu svoga rođenja). Otac je, kako bi bio u mogućnosti da otkupi stan, početkom devedesetih morao da traži državljanstvo RS i dobio ga.

Imam li osnova da dobijem državljanstvo RH?

Hvala!

Upravo je jedna od smetnji što vam je utvrđeno državljanstvo RS 1982., odnosno prije 08.10.1991. Da je utvrđeno nakon tog datuma, a otac eventualno upisan u knjige državljana RH u mjestu rođenja /također uvjet da je živio u RH 1947/8/ i njegovi roditelji porijeklom iz RH bilo bi osnova sukladno članku 30.stavku 1. Zakona o državljanstvu. Ovako, na žalost ne.

 

prije 16 sati , Nikola1 je napisao:

Pozdrav, zanima me imam li osnova za drzavljanstvo jer su mi majka i njeni izjašnjavani kao Hrvati, ali nitko nije imao drzavljanstvo jer smo u BiH, a osobno sam se izjasnio na popisu 2013 kao Hrvat i u svim svjedodžbama i na fakultetu kao i u rodnom listu mi piše Hrvat, te u onoj matičnoj knjizi u školama?

Ima osnova sukladno članku 16. Zakona o državljanstvu RH s obzirom na osobnu nacionalnu deklaraciju a koja je trajnije naravi. Dokumenti o deklaraciji roditelja ovdje nisu od značaja niti se podnose uz zahtjev.

uređeno: od bob25274
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Nikola1 je napisao:

Hvala :)

Znaci nema potrebe prilagati dokumente roditelja uopce, bez obzira sto sam rodjen nakon '91? 

 

Ne, samo osobnu deklaraciju, sve dokumente koje navodite jer je vaša osobna  nacionalna deklaracija koja je starijeg datuma hrvatska. Pročitajte pobliže uvdje  https://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hrvatskom-državljanstvu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija