Jump to content

Mirovinska reforma 2018.


matekekez12@gmail.com

Preporučene objave

Poštovani!

Zanima me ako netko ima inf. vezano za mirovinsku reformu i beneficirani radni staž?Navodno bi po novom od 01.01.2019. trebali ici u mirovinu po znatno otežanim uvjetima nego do sada?

Za mirovinu se više ne bi računalo prosjek 10 najboljih uzastopnih godina već cijeli radni vijek što bi značilo dosta veliko umanjenje mirovine.Da li imate kakvu inf. u vezi navedenog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O kojem mirovinama ti pises, ako po opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u kojeg tek treba promjeniti (jos nije izasao ni prijedlog ) pa ni po sadasnjem vazecem zakonu nema izracuna mirovine po 10 najboljih godina, vec se racuna cijeli radni vijek.

Pojacava se - mjenja penalizacija za prijevremeno umirovljenje koja bi trebala biti stroza, vise se nebi mjenjala-smanjivala prema  navrsenom mirovinskom stazu.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , matekekez12@gmail.com je napisao:

Radi se o mirovinama po posebnom propisu (vatrogasci,vojska,policija).....kako i napisah sa beneficiranim stažem.....

Ovdje se samo u jednon recenici spominju ovi koje ste naveli u svom postu:

https://www.mirovina.hr/novosti/poslodavci-ce-radnike-slati-prijevremenu-mirovinu-uzimati-ih-nazad-po-povoljnijim-uvjetima/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Mene zanima ako netko može pojasniti penalizaciju prijevremene mirovine. Stalno se spominje 3,4% po mjesecu odnosno citiram "20,4% za najviše pet godina ranijeg umirovljenja2. Kako najviše 5 godina? Žene u prijelaznom periodu imaju više od 5 godina razlike od prijevremene do pune starosne mirovine. Konkretno, rođena sam 1962. i slijedeće godine u listopadu sa 39 godina staža imam uvjet za prijevremenu mirovinu (nigdje se ne spominje da će se to mijenjati), no u punu mirovinu mogu tek 2026. dakle gotovo sedam godina kasnije. Da idem odmah slijedeće godine kolika bi mi po prijedlogu reforme bila penalizacija? 20,4% po godini za svih sedam godina ili....? Pročitala sam neka tumačenja da ta oštra penalizacija ide u primjenu tek kad završi prijelazno razdoblje i žene i muškarci se izjednače i odlaze u prijevremenu sa 60 a u punu sa 65 godina. Što je prava istina? O tome ovisi moja odluka jer nakon gotovo 39 godina rada mislim da sam i predugo bila u svijetu rada kako to naš ministar voli naglasiti. Ali da me netko penalizira sa 39 godina staža jednako kao nekoga tko ima minimalan staž potreban za prijevremeno umirovljenje mi je apsurdno i nekorektno. Pogotovo što se planira uvođenje nacionalne mirovine za one koji uopće nemaju staža. Gdje je penalizacija za njih? Što je cilj reforme kazniti one koji su odradili cijeli radni vijek a nisu sjedili doma i primali socijalnu pomoć i radili na crno. Da radim do one prijevremene mirovine bez penalizacije za dugogodišnjeg osiguranika morala bih nakon 2019. raditi još 4 godine da napunim 61 godinu i imala bi više od 43 godine staža. To mi je ipak predugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana tugoga,

Rasprava o mirovinskoj reformi moguća je na stranicama ministarstva.                                                                 Kakav će biti rezultat nije mi poznat ali ako bude ovakav kako ste trenutno Vi citirali „za 5. I više godina maksimalno 20,4 % smanjenje trajnih primanja u odnosu na iznos starosne mirovine“ predlažem da izračunate ponovo jeli Vam je predugo raditi još 4. godine do starosne mirovine.

Odlaskom u prijevremenu mirovinu u 2019.g. ako bi Vam bila najniža mirovina, iznosila bi:

-1.975 kn  ili

-3.187 kn ako Vam PVB iznosio 1,2323

Radom do 2023.g. najniža starosna mirovina iznosila bi:

-2.735 kn  ili

-4.415 kn  ako Vam PVB bude iznosio 1,2323

 

Plaće nam nisu velike ali zato je velika RAZLIKA za ove 4.godine dodatnog rada do starosne mirovine.

 

Lijep pozdrav

Najniža starosna mirovina po općem propisu-ZOMO-27.09.2018.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , tugoga je napisao:

Mene zanima ako netko može pojasniti penalizaciju prijevremene mirovine. Stalno se spominje 3,4% po mjesecu odnosno citiram "20,4% za najviše pet godina ranijeg umirovljenja2. Kako najviše 5 godina? Žene u prijelaznom periodu imaju više od 5 godina razlike od prijevremene do pune starosne mirovine. Konkretno, rođena sam 1962. i slijedeće godine u listopadu sa 39 godina staža imam uvjet za prijevremenu mirovinu (nigdje se ne spominje da će se to mijenjati), no u punu mirovinu mogu tek 2026. dakle gotovo sedam godina kasnije. Da idem odmah slijedeće godine kolika bi mi po prijedlogu reforme bila penalizacija? 20,4% po godini za svih sedam godina ili....? Pročitala sam neka tumačenja da ta oštra penalizacija ide u primjenu tek kad završi prijelazno razdoblje i žene i muškarci se izjednače i odlaze u prijevremenu sa 60 a u punu sa 65 godina. Što je prava istina? O tome ovisi moja odluka jer nakon gotovo 39 godina rada mislim da sam i predugo bila u svijetu rada kako to naš ministar voli naglasiti. Ali da me netko penalizira sa 39 godina staža jednako kao nekoga tko ima minimalan staž potreban za prijevremeno umirovljenje mi je apsurdno i nekorektno. Pogotovo što se planira uvođenje nacionalne mirovine za one koji uopće nemaju staža. Gdje je penalizacija za njih? Što je cilj reforme kazniti one koji su odradili cijeli radni vijek a nisu sjedili doma i primali socijalnu pomoć i radili na crno. Da radim do one prijevremene mirovine bez penalizacije za dugogodišnjeg osiguranika morala bih nakon 2019. raditi još 4 godine da napunim 61 godinu i imala bi više od 43 godine staža. To mi je ipak predugo.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

1. Mene zanima ako netko može pojasniti penalizaciju prijevremene mirovine. Stalno se spominje 3,4% po mjesecu odnosno citiram "20,4% za najviše pet godina ranijeg umirovljenja

2. Kako najviše 5 godina? Žene u prijelaznom periodu imaju više od 5 godina razlike od prijevremene do pune starosne mirovine.

3. Konkretno, rođena sam 1962. i slijedeće godine u listopadu sa 39 godina staža imam uvjet za prijevremenu mirovinu (nigdje se ne spominje da će se to mijenjati), no u punu mirovinu mogu tek 2026. dakle gotovo sedam godina kasnije.

4.  Da idem odmah slijedeće godine kolika bi mi po prijedlogu reforme bila penalizacija? 20,4% po godini za svih sedam godina ili....?

5. Pročitala sam neka tumačenja da ta oštra penalizacija ide u primjenu tek kad završi prijelazno razdoblje i žene i muškarci se izjednače i odlaze u prijevremenu sa 60 a u punu sa 65 godina. Što je prava istina?

6. O tome ovisi moja odluka jer nakon gotovo 39 godina rada mislim da sam i predugo bila u svijetu rada kako to naš ministar voli naglasiti. Ali da me netko penalizira sa 39 godina staža jednako kao nekoga tko ima minimalan staž potreban za prijevremeno umirovljenje mi je apsurdno i nekorektno. Pogotovo što se planira uvođenje nacionalne mirovine za one koji uopće nemaju staža. Gdje je penalizacija za njih?

7.  Što je cilj reforme kazniti one koji su odradili cijeli radni vijek a nisu sjedili doma i primali socijalnu pomoć i radili na crno.

8. Da radim do one prijevremene mirovine bez penalizacije za dugogodišnjeg osiguranika morala bih nakon 2019. raditi još 4 godine da napunim 61 godinu i imala bi više od 43 godine staža. To mi je ipak predugo.

 1. 1.  Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor smanjuje 0,34 % za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu prije navršene dobi osiguranika propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu.“.

2.  2. Da penalizira vas se za 5 godina:

-          U 2019.god., žena za prijevremenu starosnu mirovinu  mora imati 57 godina i 4 mjeseca života, a za starosnu mirovinu 62 godine i 4 mjeseca života, razlika je 5 godina.

3   3.  Žena u 2019.god. za prijevremenu starosnu mirovinu  mora imati 57 godina i 4 mjeseca života, (do sad je bilo 57 godina i 3 mjeseca života)

4.  4.  U 2019 vas bi penalizirali za 20,4% , jer vam do pune starosne mirovine u 2019.god nedostaje 5 godina (60 mjeseci x 0,34% = 20,4% doživotno)

5.  5.  Ne oštra penalizacija kako vi kažete predlaže se odmah od 01.01.2019.god.

6.  6.  Do sad su godine staža utjecale na visinu penalizacije - ublažavale, nažalost po ovom prijedlogu penaliziraju se potrebne godine života do pune starosne mirovine.

7.  7.   Tumačenje predlagača reformi -  izmjena mirovinskog zakona potpuno je drugačiji od ovoga što ste vi napisali, nažalost.

8.  8.  Do sad je za starosnu mirovinu za dugogodišnje osiguranike trebalo 60 godina života i 41 godina efektivnog radnog staža, nažalost po novome predlaže se 61 godina starosti i 41 godina efektivnog radnog staža (osim braniteljima sa vise od 100 dana u borbenom sektoru, njima se vrijeme provedeno u DR računa u ovih 41 godine staža), vaša je volja do koliko godina radnog staža budete radili ali vam i o tome ovisi i visina mirovine.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima. ako oštrija penalizacije stupa na snago odmah primjenom novog zakona, čemu onda ovako zbunjujući naslovi u medijima po kojima bi svatko shvatio da oštrija penalizacija počinje 2031.

https://net.hr/danas/hrvatska/sto-donosi-mirovinska-reforma-i-tko-ce-imati-manju-mirovinu-radit-cemo-do-67-godine-a-od-2031-ostrija-penalizacija-ranijeg-odlaska/

uređeno: od tugoga
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kaj se cudite, bombasticni naslovi prodaju novine, a kad procitas tekst sa razumjevanjem onda...zastanes iza 2031.

" Prijedlog cjelovite mirovinske reforme ima za cilj dugoročnu održivost mirovinskog sustava, pa osim produljenje radnog vijeka do 67. godine života već od 2031. donosi i oštriju penalizaciju prijevremenog umirovljena te izbor za osobe rođene nakon 1962. hoće li ostati u oba mirovinska stupa ili preći u 1. mirovinski stup, doznaje se u ponedjeljak iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava. "

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li vrijedi povećanje polaznog faktora nakon 40 god mirovinskog staža (max do 5 godina) vrijedi
i za osiguranike koji u mirovinu idu po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih
osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba,konkretno 53 god života,33 god radnog
i 47 god mirovinskog staža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sivko je napisao:

Da li vrijedi povećanje polaznog faktora nakon 40 god mirovinskog staža (max do 5 godina) vrijedi
i za osiguranike koji u mirovinu idu po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih
osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba,konkretno 53 god života,33 god radnog
i 47 god mirovinskog staža.

Poštovani sivko,

Nažalost nema povećanja polaznog faktora za korisnike  mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Međutim ako taj korisnik  ima uvjete za mirovinu i po općem propisu ZOMO (vi to još nemate) onda se  ima pravo na povećanje polaznog faktora za izračun mirovine po općem propisu, ako takav izračun bude veći od mirovine po rečenom posebnom propisu ima se pravo izabrati povoljnija mirovina.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija