Jump to content

Predbilježba-novo založno pravo


malina08

Preporučene objave

Putem kredita banke kupila sam stan. Prije isplate kredita radila sam predbilježbu na nekretnini. Na nekretnini je još založno pravo od nekih režija no to je podmireno direktno iz kredita i čeka se brisanje iz ZK.

Prodavatelj još nije potpisao tabularnu izjavu s obzirom da imaju rok za selidbu 30 dana. Da li ću biti oštećena što još nije rađena uknjižba vlasništva?

Dodatno, da li u ovom trenutku kad postoji aktivna plomba i kad je kredit isplaćen prodavatelju može netko drugi zbog neplaćenih računa "sjesti" na stan?

Jako se brinem zbog toga jer navodno pričuva nikad nije plaćena no zasad je ZK čist. Bojim se da se u ovom periodu od 20-ak dana dok još nisam uknjižena kao vlasnik ne dogodi novo založno pravo na stanu. Je li to uopće moguće?

Hvala na odgovoru

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moguće je danas svašta, no malo vjerovatno poradi zadnjih izmjena Ovršnog zakona, jer u tome slučaju glavnica ne bi prelazila 20 000 kn (svi računi za pričuvu s dospjećem preko tri godine su u zastari).

No to ne znaći da ne mogu pobijati ovakovu pravnu radnju u roku od godine dana od kupoprodaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Predbilježba-novo založno pravo

Mišljenja sam da ne. Naime, pričuva je obveza vlasnika stana, odnosno suvlasnika nekretnine, pa bi obveza plaćanja pričuve na novog vlasnika stupila stjecanjem prava vlasništva, posebno stoga što u općim uvjetima upravljanja nisam vidio mogučnost solidarne odgovornosti za dugove kao što to imaju distributeri struje, vode i plina ukolio iste ne podmiri bivši vlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, malina08 je napisao:

da li u ovom trenutku kad postoji aktivna plomba i kad je kredit isplaćen prodavatelju može netko drugi zbog neplaćenih računa "sjesti" na stan

Kad stjecatelj nekretnine opravda predbilježbu,upis prava vlasništva djeluje od trenutka kad je z.k.ured zaprimio prijedlog za njen upis ,slijedom čega svaki zemljišno-knjižni upis nakon  upisa predbilježbe vrijeđa vlasnika u njegovom knjižnom pravu,pa je stoga ovlašten zahtijevati brisanje svakog takvog upisa,opet ističem uz uvjet opravdanja predbilježbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam jos jedno pitanje.

Na spremistu je upisano zalozno pravo za vodne i komunalne usluge. Na dan isplate kredita napravljen je i novi obracun te se iz kredita podmirio njihov dug. Sad cekam da mi prodavatelj uz tabularnu ispravu preda i brisovno ocitovanje. 

Oni su jos uvijek u tom stanu, imaju rok za selidbu 30 dana (sad vec 20) i uzasno se bojim da nece htjeti izaci iz stana niti predati preostale dokumente (oni jos traze kucu za useljenje!!!!). Pripremam se polako na najgori scenarij ... Sto onda pametno uciniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, malina08 je napisao:

Sad cekam da mi prodavatelj uz tabularnu ispravu preda i brisovno ocitovanje. 

Jel prodavatelj dobio brisovno očitovanje?

 

Prije 21 minuta, malina08 je napisao:

Pripremam se polako na najgori scenarij ... Sto onda pametno uciniti?

Prije svega je bitno da upišete svoje pravo vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jos me nije obavijestio o brisovnom ocitovanju, samo je prije par tjedana rekao da je zatrazio pismo namjere.

Sad isto ne znam da li da se prvo uknjizim pa brisem zalog ili obratno?

A opet, kako da se uknjizim kad mi jos ne da tabularnu ispravu. Kaze: bude kad se iseli. 

Sto ako ne iseli i ne da ispravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , malina08 je napisao:

Jos me nije obavijestio o brisovnom ocitovanju, samo je prije par tjedana rekao da je zatrazio pismo namjere.

Nevidim o čemu dotični priča,

 

prije 2 sati , malina08 je napisao:

Na dan isplate kredita napravljen je i novi obracun te se iz kredita podmirio njihov dug

Dug je plaćen i upis založnog prava više nema svrhu,kakvo pismo namjere on spominje?

 

prije 2 sati , malina08 je napisao:

Sto ako ne iseli i ne da ispravu?

E to je več problem koji bi morali riješavati tužbom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, Matrix je napisao:

Dug je plaćen i upis založnog prava više nema svrhu,kakvo pismo namjere on spominje?

Baš. Barem u današnje vrijeme interneta, skoro svaka JLS pod kojima je i upravni odjel za komunalno gospodarenje, imovinsko-pravne i ostale poslove ima na svojim stranicama online Zahtjev za izdavanje brisovnog očitovanja, isprinta se, upišu svi potrebni podatci, prilože potrebni dokumenti (u ovom slučaju izvadak iz ZK i uplatnica ili što li već o plaćanju dugovanja), plati 20 kn upravne pristojbe i preda na rješavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Spitfire je napisao:

Baš. Barem u današnje vrijeme interneta, skoro svaka JLS pod kojima je i upravni odjel za komunalno gospodarenje, imovinsko-pravne i ostale poslove ima na svojim stranicama online Zahtjev za izdavanje brisovnog očitovanja, isprinta se, upišu svi potrebni podatci, prilože potrebni dokumenti (u ovom slučaju izvadak iz ZK i uplatnica ili što li već o plaćanju dugovanja), plati 20 kn upravne pristojbe i preda na rješavanje.

Istrazit cu danas sto se dogadja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija