Jump to content

Prava roditelja ukoliko je jedan od roditelja izdržava zatvorsku kaznu


TatamataIB

Preporučene objave

Poštovani,

Moj slučaj je ovakav. Mama je bila na izdržavanju kazne sa ml. djetetom u kaznioninici za distribuciju opojnih sredstava (osuđivana više puta). Po izlasku iz kaznionice prekinula je vezu nakon šest mjeseci. Od tada se vučemo po socijalnom i sudovima, socijalno je bez razmišljanja dodijelilo dijete majci. Moram napomenuti da socijalno niti u jednom trenutku se nije postavilo kao medijator, da nisu pokrenuli nikakov vještačneje nad majkom niti medicnisko niti psihijatrisko i ako je bila registrirana kao ovisnik. Da je socijalno više puta kad smo dolazili na razgovor u centar majka se lukavo uvijek pojavila ranije i bila u sobi sa socijalnom radnicom ili psihijatrom. Da je socijalni centar zvao na razgovor dijete sa majkom bez da se mene kao oca obavijesti da će se provesti vještačenje nad djetetom. Da sam soc. u više navrata prijavljivao da je sa ml. djetetom u kasnim večernjim satima u kafiću, da redovito kasni sa vođenjem djietea na njegove obaveze, da je obrazovna ustanova više puta upozravala majku da mora dolaziti na vrijeme sa djetetom na programe, da je do sada izgubila ili promijenila više poslova itd Socijalno na sud od svega toga ništa ne prezentiralo skupa sa državnim odvjetnkom koji po zakonu zastupa malo dobno dijete i sud donosi odluku da se dijete dodjeli majci!!!!

Mene zanima članak, stavka, paragraf ili dio zakona koji kaže jasno šta treba napraviti ukoliko je jedan od roditelja bio na izdržavanju kazne (više puta) registriran kao ovisnik kakve se predviđaju mjere ili kako treba postupiti po zakonu.

Zanima me samo gdje u zakonu mogu točno pročitati kave su mjere, kako mora postupiti sud, državni odvjetnik, socijalni centar itd

S poštovanjem,

TatamataIB 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Protiv Centra i djelatnika Centra koji su postupali u Vašem predmetu možete podnijeti predstavku, odnosno pritužbu temeljem čl. 20. Zakona o socijalnoj skrbi, pisano ravnatelju Centra koji Vam je dužan odgovoriti u roku od 15 dana, a ako niste zadovoljni njegovim odgovorom, možete staviti pritužbu na taj Centar Ministarstvu obitelji, demografije i socijalne skrbi.

Državni odvjetnik vjerujem da nije postupao u Vašem predmetu, već posebni skrbnik, kojemu je zadatak zastupati Vaše dijete i njegovu dobrobit. Njegovo imenovanje i ovlasti regulirani su čl. 240. - čl. 246. Obiteljskog zakona.

Uloga i ovlasti suda su također regulirani postupovnim odredbama sadržanim u Obiteljskom zakonu, ali je konkretno teško reći koja odredba bi Vam trebala.

Po mom mišljenju, trebali biste pokrenuti postupak radi promjene odluke s kojim će roditeljem dijete živjeti, i tražiti da se dodijeli Vama, a da majka ima pravo na ostvarivanje osobnih odnosa s djetetom (susrete i druženja) i da je dužna plaćati alimentaciju. Prvo morate pokrenuti obvezno savjetovanje kod Centra radi toga, i onda s tim izvješćem tužiti sudu da se odluka promijeni. U odluci isticati kaznenu osudu, ovisnost majke, predložiti psihijatrijsko vještačenje majke i tražiti da se Centar očituje o svim Vašim prijavama.

Suprugu možete prijaviti i za kazneno djelo Povrede djetetovih prava iz čl. 177. Kaznenog zakona (tko grubo zanemaruje svoje dužnosti podizanja, odgoja i obrazovanja djeteta...), i to policiji i državnom odvjetništvu, i to za ovaj dio da se dijete u kasnim večernjim satima nalazi u kafiću (morate navesti dan, sat, datum i mjesto, svjedoke i sve koji bi mogli potvrditi da se to zaista i događalo).

Sve to uz malo truda možete i sami poduzeti, ali možete i tražiti zastupanje po odvjetniku uz institut besplatne pravne pomoći (zahtjev stavljate u uredu državne uprave u Vašoj županiji) ako si isto ne možete priuštiti. Međutim, inicijativa je na Vama, ne na sustavu, sustav je svoje rekao dodijelivši dijete majci, ma koliko to pogrešno bilo, i sustav je svojom odlukom očigledno zadovoljan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podnio sam tužbu ministarstvu socijalne skribi na rad socijalnog centar, tražio i promjenu soc. centara i radnice ali naravno da sam dobio odbijenicu. I majku moga djeta sam prijavljivao kako ste naveli ali naravno ništa. 

Da imate pravo ml. djetetu nije dodjeljen odvjetnik nego posobeni skrbnik, sve što ste naveli do sada pokreče moj odvjetnik.

Ali mene zanima članak zakona koji kaže šta ili kako treba država postupiti da je jedan od roditelja bio na izdržavanju kazne!!!!! 

Vjerujem da bi bilo puno jasnije koji bi se članak zakona primjenio da je otac bio na izdržavanju kazne (možete me uputiti i na taj članak zakona).

Molim da me se uputi u taj dio zakona koji je članak jer ja to na internetu ne uspijevam pronaći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, TatamataIB je napisao:

Ali mene zanima članak zakona koji kaže šta ili kako treba država postupiti da je jedan od roditelja bio na izdržavanju kazne!!!!! 

Vjerujem da bi bilo puno jasnije koji bi se članak zakona primjenio da je otac bio na izdržavanju kazne (možete me uputiti i na taj članak zakona).

Takav članak zakona ne postoji, vjerujem da Vam je Vaš odvjetnik to također pojasnio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Takav članak zakona ne postoji, vjerujem da Vam je Vaš odvjetnik to također pojasnio.

A šta kaže zakon u koliko je jeda od roditelja registriran kao ovisnik?

I opet šta ako je jedan od roditelja recidivista u svojim ne djelima, više godišnji?

Ako HR nema takav članak dali takav članak postoji u zakonu EU i/ili šta kaže zakon EU ukoliko je jedan od roditelja registrirani odivsniki i recidivista u kazneneim djelima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najgora mjera koja se može izreći roditelju je lišenje prava na roditeljsku skrb, tada više ne uživa nikakva prava u odnosu na dijete (iako je i dalje dužan plaćati uzdržavanje). Ona se može izreći:

Članak 170.

Sud će roditelja lišiti prava na roditeljsku skrb u izvanparničnom postupku kad utvrdi da roditelj zloupotrebljava ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnost i prava.

Posebne pretpostavke za određivanje mjere

Članak 171.

Osim u slučaju iz članka 170. ovoga Zakona, sud u izvanparničnom postupku roditelja može lišiti prava na roditeljsku skrb:

1. ako je napustio dijete

2. ako je dijete izloženo nasilju među odraslim članovima obitelji

3. ako na temelju izvješća centra za socijalnu skrb proizlazi da roditelj ne poštuje mjere, odluke i upute koje je radi zaštite prava i dobrobiti djeteta prethodno donio centar za socijalnu skrb ili sud

4. ako na temelju izvješća i procjene centra za socijalnu skrb proizlazi da bi povratak djeteta u obitelj nakon provedene mjere za zaštitu prava i dobrobiti djeteta predstavljao ozbiljnu opasnost za djetetov život, zdravlje i razvoj

5. na temelju pravomoćne presude kojom je roditelj osuđen za neko od sljedećih kaznenih djela počinjenih na štetu svog djeteta:

– kaznenih djela protiv spolne slobode i spolnog ćudoređa (glava XIV.), kaznenih djela protiv braka, obitelji i mladeži (glava XVI.), osim kaznenih djela: povrede dužnosti uzdržavanja iz članka 209., oduzimanja djeteta ili maloljetne osobe iz članka 210., promjene obiteljskog stanja iz članka 211. Kaznenog zakona (»Narodne novine«, br. 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11. i 77/11.)

– kaznenih djela protiv života i tijela (glava X.), kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta (glava XVII.), kaznenih djela protiv braka, obitelji i djece (glava XVIII.), osim kaznenih djela: dvobračnosti iz članka 167., omogućavanja sklapanja nedozvoljenog braka iz članka 168., omogućavanja izvanbračnog života s djetetom iz članka 170., povrede dužnosti i uzdržavanja iz članka 172., promjene obiteljskog stanja iz članka 175. i povrede privatnosti djeteta iz članka 178. Kaznenog zakona (»Narodne novine«, br. 125/11., 144/12. i 56/15.) ili

6. ako su mentalne sposobnosti roditelja u tolikoj mjeri ograničene da nije trajno u stanju ostvarivati niti jedan sadržaj roditeljske skrbi, pri čemu je ugrožena dobrobit djeteta.

 

Neovlaštena prodaja i promet opojnim drogama je kazneno djelo protiv zdravlja ljudi, dakle, ovdje nije poimence navedeno, iako se može podvesti pod bilo koju od ovih pretpostavki. Ovisi za što su kaznena djela počinjena i jesu li počinjena na štetu djeteta. No opet, postupak lišenja roditeljske skrbi je izvanparnični postupak koji se mora provesti da taj roditelj više ne bi polagao prava na to dijete kao roditelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šta kaže Europski zakon ako RH nema takav članak???

Naprosto mi je ne shvatljivo da takav članak zakona ne postoji da su to "predvidjeli" u bilo kojem dijelu zakona. Od zaštite ljudskih prava, diskriminacije, zaštite/prava djeteta, krivično, kazneno itd. 

Socijalni centar sudu nije podnio potpuno izvješće o postupcima jednog roditelja. Postupak roditelja između izlaska iz kaznionice i izricanja presude sa kime će malodobno dijete živjeti, a dijete je dodijeljeno tome roditelju!!! A socijalni centar je o ne primjerenim postupcima obaviješten nije o tome obavijestio sud niti je donjelo bilo kakvu promjenu u svome mišljenju. A sa druge strane bez razloga nije nije dalo nikakvo pravo, niti pomislti, prednost ocu djeteta.

Samo me nemojte molim vas obavještvati da se obratim ministarvima i sličinm ustanovam jer kod nas to NE FUNKCIONIRA!!!! To sve je već napravljeno! Štite jedni druge, zatvoreni krug!!!

Ako tako nešto ne postoji kod nas u zakonu i/ili se ignorira kakvi su u tome slučaju zakoni EU??? I na koju adresu se moram obratit?

I da vrlo važno je da preskočim našu predstavnicu pri Eurposkom sud jer ta vrača sve automatizmom!!!   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne postoji nešto što se zove Europski zakon, to je opet hrpa propisa koji uređuju razne materije, ali nijedan ne uređuje materiju obiteljskog prava bolje i suverenije nego propisi vlastite države.

Glede ostaloga, jedino mogu ponoviti samu sebe - jeste li poduzeli navedeno što Vam je savjetovano?

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Po mom mišljenju, trebali biste pokrenuti postupak radi promjene odluke s kojim će roditeljem dijete živjeti, i tražiti da se dodijeli Vama, a da majka ima pravo na ostvarivanje osobnih odnosa s djetetom (susrete i druženja) i da je dužna plaćati alimentaciju. Prvo morate pokrenuti obvezno savjetovanje kod Centra radi toga, i onda s tim izvješćem tužiti sudu da se odluka promijeni. U odluci isticati kaznenu osudu, ovisnost majke, predložiti psihijatrijsko vještačenje majke i tražiti da se Centar očituje o svim Vašim prijavama.

Suprugu možete prijaviti i za kazneno djelo Povrede djetetovih prava iz čl. 177. Kaznenog zakona (tko grubo zanemaruje svoje dužnosti podizanja, odgoja i obrazovanja djeteta...), i to policiji i državnom odvjetništvu, i to za ovaj dio da se dijete u kasnim večernjim satima nalazi u kafiću (morate navesti dan, sat, datum i mjesto, svjedoke i sve koji bi mogli potvrditi da se to zaista i događalo).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija