Jump to content

socijalna skrb


ksenijakova

Preporučene objave

Prije dvije i pol godine dozivjeli smo tesku prometnu nesrecu. Suprug Bruno je bio u komi dva mjeseca, zadobio je kontucije prednjeg reznja mozga. Na lijecenju u Krapiskim toplicama socijalna radnica nas je uputila da se javimo Socijalnoj sluzbi prema mjestu stanovanja, jer vrsta njegove povrede mora ukljuciti i njih.

Povreda:

St.p.cont.cerebri multipl.(frontalis bil.,mesencephalon), SAH

Traumatica et laesio axonalis diffusa, st.p.impl.syst.ventr.drain

Tetraparesis, sy psycoorg.postraum. (PTA)

Incontinetio alvi et urinae

Contractura art.HS I.dex., Sy LS chr.exac.

Ja,supruga, sam isto tesko nastradala, ostala sam bez desne strane lica i kosti i koze. U ovom periodu sam imala 11 operacija rekonstrukcije lica. Prije dva tjedna sam pocela raditi.

U socijalnoj sluzbi su nas savjetovali da mu ne oduzimamo poslovnu sposobnost nego da kcer bude poseban skrbnik i dode po odredenu punomoc za odredenu radnju. Sada je doslo do problema da ne moze dobiti vise od tri punomoci, sto nam nije bilo receno.

Suprug je sada u invalidskoj mirovini, isto nas se nije uputilo da ima pravo na osobnu invalidninu, i razne druge povlastice za koje smo saznali sa strane.

Na njihovim stranicama pise da nas moraju uputiti na sva nasa prava ali od toga nista nije ostvareno.

Od socijalne sluzbe smo trazili da nam plate dnevni boravak koji smo nasli za supruga.

Ja sam na poslu , jedna kcer je zaposlena a druga redovan student, a suprugu je potreban nadzor i pomoc u svim oblicima za zivljenje.

Odgovor je negativan ali bez konkretnog objasnjenja zasto, a oni su dobili naputak od ministarstva da nadu za njega dom.

Mi smo obisli cijeli Zagreb i nasli samo dva doma sa dnevnim boravkom, jedan nas je odbio a drugi nam nikako ne odgovara jer se nalazi u samom centru grada bez ikakvog prilaza automobilom.

Dnevni boravak u koji suprug ide je udruga Suncev sjaj i kosta 2.200 kn sa ukljucenim raznim terapijama i dva obroka te isto kao i razni domovi imaju ugovor s drzavom, a domovi pruzaju usluge samo smjestaja i hrane i kostaju najmanje 2.600kn.

Pri predaji zatjeva, predali smo i sva nasa primanja zadnjih tri mjeseca, iznose 6.000kn.

Socijalna sluzba kojoj pripadamo nije nam ni u jednoj nasoj situaciji isla na ruku.

Kod trazenja bilo kojeg naseg prava odgovor je bio da cu ja kao supruga uskoro krenuti na posao, i da si mozemo to sami platiti.

Sto mi se cini izricito neprofesionalno komentirati tako nesto od strane djelatnika socijalne sluzbe.

 

Prekrsili su razna njegova prava po zakonu socijalne skrbi:

cl.9 sloboda izbora

cl.12 i 13 pruzati socijalne usluge u zajednici radi bolje kvalitete zivota, ukljucenocti i socijalizacije

cl.16 informiranost o pravima i uslugama (imamo pravo na pristup informacijama koje posjeduju tijela javne uprave i vlasti)

cl.19 postivanje privatnosti

cl.54 osobna invalidnina (za koju smo saznali od Vas i kad smo ju zatrazili bili su jako nezadovoljni sto uopce znamo za tu informaciju)

cl.74 i 86 informiranje, procjena potreba, savjetovanje, pomoc pri integraciji za boravak ili smjestaj

 

Prekrsena prava prema konvenciji o pravima osoba s invaliditetom:

cl.2 diskriminiran za uzivanje, koristenje ljudskih prava u ekonomskom, socijalnom i drustvenom podrucju

cl.3 prekrseno nacelo ukljucivanja u drustvo

cl.4d institucija ne djeluje u skladu s konvencijom

cl.8 usvojiti zurne i ucinkovite mjere

cl.9f nije mu osiguran pristup informacijama

cl.16 pomoc i potpora u bilo kom obliku, informacijama ili edukacijama

cl19a ukljucivanjem u zajednicu imamo pravo sami odabrati mjesto boravka

cl.19b osigurati pristup raznim sluzbama i uslugama

cl.22 narusena privatnost

cl28 osigurati financijski pristupacne usluge, savjetovanje, financijsku pomoc, informacije o beneficijama.

 

Ljubazno Vas molim da nam pomognete u savjetovanju daljnjih postupaka.

Unaprijed zahvaljujemo

 

uređeno: od ksenijakova
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Protiv rada centra za socijalnu skrb možete temeljem odredbe čl. 14. Zakona o socijalnoj skrbi podnijeti pritužbu ravnatelju centra, koji Vam je dužan pisano odgovoriti u roku od 15 dana od primitka pritužbe. Ako ste nezadovoljni odgovorom, možete pritužbu podnijeti ministarstvu demografije, obitelji i socijalne skrbi. Protiv odluke kojom Vam je odbijeno pravo na plaćeni dnevni boravak za supruga, možete podnijeti pravni lijek na način na koji je to pravo definirano uputom o pravnom lijeku, ako takva postoji. Za druge se opcije, nažalost, ne mogu sjetiti da postoje.

Naravno, što se tiče suprugovih i Vaših prava, ako je netko drugi skrivio prometnu nezgodu, imate pravo na isplatu osigurane svote iz njegove police autoodgovornosti, ako imate životno osiguranje ili osiguranje od posljedica nesretnog slučaja također (za trajni invaliditet), znam da neke kreditne kartice uz članarinu imaju osiguranje od nesretnog slučaja, također ustanove (škole i slično) imaju kolektivne police osiguranja od nesretnog slučaja... Sve to Vam možda može pomoći da dođete do nekih sredstava za suprugov dnevni boravak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija