Jump to content

braniteljske mirovine


teaipetar

Preporučene objave

Poštovani

Mene kao hrvatskog branitelja zanima, rođen sam 27.07.1960. g imam 38 godina i 6 mjeseci radnog staža, za vrijeme domovinskog rata sam bio u radnom odnosu i imam 540 dana borbenog sektora.

Mene zanima  kada stječem pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika i da li ovih 540 dana ulaze u staz prema posebnim propisma.

I ako bi mi mogli izračunati iznos mirovine prema zakonu o ZOMO I Zakonu o hrvatskim braniteljima koja bi mi bila povoljnija?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani teaipetar,

Jeste li dragovoljac ?

Privitak prikazuje vrijeme odlaska u starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika. Izračun mirovine je simulacija kao da Vam je PVB iznosi 1,0001, to jest kao da ste cijeli radni vijek primali prosječnu plaću u državi.

Iznos minimalnih mirovina Vam pokazuje ispod kojeg iznosa neće biti Vaše starosne mirovine po oba zakona.

Lijep pozdrav

teaipetar Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , teaipetar je napisao:

Poštovani

Mene kao hrvatskog branitelja zanima, rođen sam 27.07.1960. g imam 38 godina i 6 mjeseci radnog staža, za vrijeme domovinskog rata sam bio u radnom odnosu i imam 540 dana borbenog sektora.

Mene zanima  kada stječem pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika i da li ovih 540 dana ulaze u staz prema posebnim propisma.

I ako bi mi mogli izračunati iznos mirovine prema zakonu o ZOMO I Zakonu o hrvatskim braniteljima koja bi mi bila povoljnija?

Hvala!

Za izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako ste vec u FINI izvadili "log i pass", onda se preko e-gradjani mozete dati izracunati mirovinu na stranicama HZMO-a, ako nemate "log i pass" za e-gradjani, prvo otidjite u najblizu FINU i prema postupku navedenom u linku to obavite.

Pravo na "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" stjecete kad navrsite 60 godina starosti, a prema navedenim podacima koje ste napisali u postu za potrebnih 41 godinu staza nedostaje vam jos 1 godina radnog staza (nadam se da ste jos u radnom odnosu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani malicovjek,

Što kažete na ovaj citat iz prijedloga Vlade za Izmjene i dopune novog ZOMO koji će se primjenjivati od 01.01.2019.g.:

Redefiniraju se uvjeti za stjecanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika tako što se propisuje da je potrebno navršiti 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju. Na ovaj način, izračun staža osiguranja ne bi uključivao i staž osiguranja s povećanim trajanjem kao do sada, već samo razdoblje provedeno u obveznom mirovinskom osiguranju i produženom osiguranju, u stvarnom trajanju. Ova mirovina ostala bi i dalje bez umanjenja.

Sve u vezi nadnevka umirovljenja i izračuna iznosa starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika po općem propisu ZOMO 

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na  odgovorima i obračunu mirovine, ali mene zanima na stranicama HZMO

pronašao sam gdje za starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika piše:

Hrvatski branitelj iz DR pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ostvaruje prema ZOMO-u ali im se vrijeme sudjelovanja u obrani RH koje im se računa kao staz osiguranja ili kao poseban staz u dvostrukom trajanju uračunava kao staz osiguranja

propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu iz čl 35 ZOMO (60 godina života i 41

staza osiguranja u efektivnom trajanju.

Napominjem još jednom da sam za vrijeme DR bio u radnom odnosu firma je uplaćivala

svoje obveze, da li to znači da za ovih 540 dana meni ne ulazi u staz sa dvostrukim trajanjem.

Hvala Vam još jednom.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani teaipetar,

To je taj naš bajni mirovinski sustav:

  • Pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ima osiguranik kada navrši 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju (članak 35. ZOMO). U 41 godinu staža osiguranja uračunava se staž osiguranja u efektivnom, stvarnom trajanju.
  • http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=71
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

c) Starosna mirovina za dugogodišnjeg osiguranika
 
Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ostvaruje prema ZOMO-u, ali im se vrijeme sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koje im se računa kao staž osiguranja ili kao poseban staž u dvostrukom trajanju, uračunava kao staž osiguranja za uvjete staža osiguranja propisane za stjecanja prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika iz članka 35. ZOMO-a (60 godina života i 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju).

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=1204

 

Pa Vi sad izračunajte kad punite 41.g. staža kao jedan od uvjeta za priznavanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po:

1.Zakonu o mirovinskom osiguranju 

2.Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , prof je napisao:

Poštovani malicovjek,

Što kažete na ovaj citat iz prijedloga Vlade za Izmjene i dopune novog ZOMO koji će se primjenjivati od 01.01.2019.g.:

Redefiniraju se uvjeti za stjecanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika tako što se propisuje da je potrebno navršiti 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju. Na ovaj način, izračun staža osiguranja ne bi uključivao i staž osiguranja s povećanim trajanjem kao do sada, već samo razdoblje provedeno u obveznom mirovinskom osiguranju i produženom osiguranju, u stvarnom trajanju. Ova mirovina ostala bi i dalje bez umanjenja.

Sve u vezi nadnevka umirovljenja i izračuna iznosa starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika po općem propisu ZOMO 

Lijep pozdrav

Postovani prof, nisam bio doma pa vam nisam mogao odmah odgovoriti ali,

U medjuvremenu ste naveli oba zakona i po novom ZOMO-u i po novom ZOHBDR vezano za priznavanje vremena provedenog u DR kao dupli staz potreban za odredjenih 41 godine za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" kao sto bi i ja vama naveo.

U starom dosadasnjem ZOMO-u, vrijeme provedeno u DR nije se racunalo u potrebnih 41 godinu staza za dugogodisnjeg osiguranika. 

Da bi tome doskocili i ublazili uvjete za odlazak branitelja u mirovinu, zakonodavac je u novi braniteljski zakon ZOHBDR ubacio u clanak 28. stavak 2. taj dio da se za digogodisnjeg osiguranika taj dupli staz racuna u tih potrebnih 41 godinu staza.

Dok i ako zakonodavac to ne promjeni po meni taj clanak 28., stavak 2. ZOHBDR-a je relevantan i vrijedi za branitelje i kod izracuna po ZOMO-u i za izracun po ZOHBDR-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prilikom podnosenja prijedloga novog braniteljskog zakona ZOHBDR krajem 2017.god. saboru, na raspravu i usvajanje, podnositelj (vlada) je obrazlozio prijedlog clanka 28., citiram:

"Članak 28.

ZOMO je predviđeno pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika s navršenih 60 godinu života i 41 godinu staža osiguranja, s tim da se u staž osiguranja za hrvatske branitelje ne uračunava dvostruki staž osiguranja ostvaren temeljem sudjelovanja u Domovinskom ratu.

Ovim člankom predviđeno je da se hrvatskim braniteljima prigodom priznavanja prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika staž osiguranja, ostvaren u dvostrukom trajanju temeljem sudjelovanja u Domovinskom ratu, uračunava u staž osiguranja, bez obzira je li za njega uplaćen doprinos za mirovinsko osiguranje."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , prof je napisao:

Poštovani teaipetar,

To je taj naš bajni mirovinski sustav:

  • Pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ima osiguranik kada navrši 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju (članak 35. ZOMO). U 41 godinu staža osiguranja uračunava se staž osiguranja u efektivnom, stvarnom trajanju.
  • http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=71

U objasnjuenju prijedloga novog ZOMO-a predlagac je vezano na izmjene u  clanaku 35. naveo, citiram:

"Redefiniraju se uvjeti za stjecanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika tako što se propisuje da je potrebno navršiti 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju. Na ovaj način, izračun staža osiguranja ne bi uključivao i staž osiguranja s povećanim trajanjem kao do sada, već samo razdoblje provedeno u obveznom mirovinskom osiguranju i produženom osiguranju, u stvarnom trajanju."

Naglasak je stavljen upravo na "staz osiguranja s povecanim trajanjem" (benificirani staz) kojima se to pravo priznavalo po starom dosadsnjem ZOMO-u, da je predlagac htio da se braniteljima ukine mogucnost priznavanje vremena sudjelovanja u DR u tih potrebnih 41 godinu radnog staza za dugogodisnjeg osiguranika, onda bi to i naglasio i naveo u ovom obrazlozenju.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijenjeni malicovjek,

Ne bih se složio sa Vašim posljednjim promišljanjem, staž osiguranja s povećanim trajanjem (beneficirani staž) je svaki onaj koji se piše 12/14, 12/15, 12/16, 12/18 i 12/24.

Na ovaj način, izračun staža osiguranja ne bi uključivao i staž osiguranja s povećanim trajanjem kao do sada, već samo razdoblje provedeno u obveznom mirovinskom osiguranju i produženom osiguranju, u stvarnom trajanju, to jest samo 12 mjeseci u godini.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi malicovjek,

Sklon sam predviđanju promišljanja odgovornih osoba u HZMO u svezi priznavanja prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika za poštovanog teaipetra po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata da mu se ista priznaje za otprilike 1.g.

Starosna mirovina po općem propisu ZOMO bi mu se priznala za otprilike 2,5.g.

Poštovani teaipetar ako se ipak odluči umiroviti za 1.g. imao bi pravo na:

-starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata – poseban propis  i

-prijevremenu starosnu mirovinu (penalizacija 0,30 x 18 mjeseci) po Zakonu o mirovinskom osiguranju – opći propis.

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj dokument je danas objavljen na stranicama HZMO-a. Tiče se odlaska u starosnu mirovinu sudionika DR-a.

na stranici br.30 piše o povećanju mirovine za nas koji smo bili u DR-u, ali ne piše da moramo birati između povećanja od 27% prema ZOMO-u ili povećanje ovisno o vremenu provedenom u DR-u. Da li to znači da imamo pravo na na iznos mirovine izračunat po ZOMO-u, plus postotak, ovisno o učešću u DR-u? Iskreno se nadam da sam u pravu ( nada umire posljednja )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Cijenjeni malicovjek,

Ne bih se složio sa Vašim posljednjim promišljanjem, staž osiguranja s povećanim trajanjem (beneficirani staž) je svaki onaj koji se piše 12/14, 12/15, 12/16, 12/18 i 12/24.

Na ovaj način, izračun staža osiguranja ne bi uključivao i staž osiguranja s povećanim trajanjem kao do sada, već samo razdoblje provedeno u obveznom mirovinskom osiguranju i produženom osiguranju, u stvarnom trajanju, to jest samo 12 mjeseci u godini.

Lijep pozdrav

Pa to sam i napisao, prije su onima koji su imali benificirani staz taj staz racunali u potrebnih 41 godinu staza za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika", sad po novom ZOMO-u to vise nije moguce.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, prof je napisao:

Dragi malicovjek,

Sklon sam predviđanju promišljanja odgovornih osoba u HZMO u svezi priznavanja prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika za poštovanog teaipetra po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata da mu se ista priznaje za otprilike 1.g.

Starosna mirovina po općem propisu ZOMO bi mu se priznala za otprilike 2,5.g.

Poštovani teaipetar ako se ipak odluči umiroviti za 1.g. imao bi pravo na:

-starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata – poseban propis  i

-prijevremenu starosnu mirovinu (penalizacija 0,30 x 18 mjeseci) po Zakonu o mirovinskom osiguranju – opći propis.

Lijep pozdrav

 

Ne slazem se, dok got ne promjene clanak 28. novog ZOHBDR, branitelju bi se trebao dvostruki staz za vrijeme provedeno u DR racunati u potrebnih 41 godinu za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" i za mirovinu po ZOMO-u i za mirovinu po ZOHBDR-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, malicovjek je napisao:

Ne slazem se, dok got ne promjene clanak 28. novog ZOHBDR, branitelju bi se trebao dvostruki staz za vrijeme provedeno u DR racunati u potrebnih 41 godinu za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" i za mirovinu po ZOMO-u i za mirovinu po ZOHBDR-u.

Poštovani malicovjek,

U dvije objave pobijate sami sebe.

Prije 13 minuta, malicovjek je napisao:

Pa to sam i napisao, prije su onima koji su imali benificirani staz taj staz racunali u potrebnih 41 godinu staza za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika", sad po novom ZOMO-u to vise nije moguce.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, malicovjek je napisao:

Nista ja ne pobijam, pa nije  "staz osiguranja s povecanim trajanjem" - benificirani staz i dvostruki staž osiguranja ostvaren temeljem sudjelovanja u Domovinskom ratu, isto

Uf, uf, izgleda da je puno kasno, umor je očito velik.

Staž osiguranja s povećanim trajanjem, jednostruki staž i dvostruki staž osiguranja ostvaren temeljem sudjelovanja u Domovinskom ratu nisu isto ali svi su beneficirani staž i nemaju veze sa efektivnim radnim stažom ili produženim osiguranjem kako kaže novi ZOMO.

Laku noć 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , sivko je napisao:

Tko preživi pričat će.

Tocno, postovani sivko, ovako pise na stranicama HZMO-a pod "Najcesca pitanja" citiram:

"PITANJE
Hrvatski sam branitelj, dragovoljac, 26. veljače 2019.  navršavam 60 godina života. Sa stažem osiguranja u Domovinskom ratu (17 mjeseci u borbenom  sektoru) imam 41 godinu i 7 mjeseci mirovinskog staža. Prema informativnom izračunu HZMO-a mirovina mi iznosi 2100,00 kn.
Ako ostvarim pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, na koji način se računa najniža mirovina?

ODGOVOR
S navršenih 60 godina života i 41 godinu i 7 mjeseci staža ispunjavate uvjete za priznanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika jer se za uvjet staža prema ZOHBDR-u uzima vrijeme sudjelovanja  u obrani suvereniteta Republike Hrvatske .
S obzirom na to da imate priznato najmanje 100 dana borbenog sektora i prema informativnom izračunu mirovina je manja od najniže mirovine, ispunjavate uvjete za određivanje najniže mirovine.  Najniža mirovina računa se od osnovice koja iznosi 45% prosječne netoplaće po zaposlenome u pravnim osoba Republike Hrvatske i iznosi 2558,25 kn, a taj iznos povećava se za 0,4989 za svaki dan sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske. Izračun se dalje radi prema formuli za izračun mirovine, što znači da se množi sa polaznim, mirovinskim faktorom i aktualnom vrijednosti mirovine."
 
Vidjeti cemo, valjda ce se javiti neko od branitelja koji je imao slicane uvjete za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" i kako su mu "tete i tetice" u HZMO izracunali mirovinu po ZOMO-u a kako po ZOHBDR-u (jesu li mu priznali vrjeme provedeno u DR u potreban staz od 41 godine kod oba izracuna).
 

 

 

 
uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , slavonac59 je napisao:

Ovaj dokument je danas objavljen na stranicama HZMO-a. Tiče se odlaska u starosnu mirovinu sudionika DR-a.

na stranici br.30 piše o povećanju mirovine za nas koji smo bili u DR-u, ali ne piše da moramo birati između povećanja od 27% prema ZOMO-u ili povećanje ovisno o vremenu provedenom u DR-u. Da li to znači da imamo pravo na na iznos mirovine izračunat po ZOMO-u, plus postotak, ovisno o učešću u DR-u? Iskreno se nadam da sam u pravu ( nada umire posljednja )

Postovani slavonac59, pretpostavljam da ste 1959 godiste, necete vi nista birati, ako ce vam mirovina biti povoljnija po ZOMO-u dobit cete mirovinu koja ce biti uvecana za dodatak uskladjenja od 27%, ako ce za vas biti povoljniji izracun po braniteljskom zakonu ZOHBDR-u, mirovina ce vam se racunati prema postotku iz tablice u clanku 27. po vremenu provedenom u DR, plus dodatnih 10% ako imate status dragovoljca.

I to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je slavonac59 u pravu. U članku 27. stavak 1 i 2 ZOHBDR je jasno navedeno da se hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora, osnovni bod povećava ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta RH u borbenom sektoru, ukoliko isti na temelju mirovinskog staža, ostvari pravo na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremenu starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovinu zbog stečaja poslodavca prema OVOM ZAKONU ili ZAKONU O MIROVINSKOM OSIGURANJU. Dakle, osobni bodovi se povećavaju bez obzira po kojemu se od navedenih zakona odlazi u mirovinu.

Zaključno, ukoliko osiguranik i hrvatski branitelj odlazi u mirovinu po ZOMO, dodatak od 27% i uvećanje osobnih bodova (ovisno o uvjetima), se međusobno NE ISKLJUČUJU! Naprotiv, ukoliko hrvatski branitelj odlazi u mirovinu po ZOHBRDR, on nema pravo na dodatak od 27%, jer u tom zakonu isti nije ni predviđen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, prof je napisao:

Upravo tako poštovani Igore,

HZMO od 01.01.2019.g. zbraja sve dodatke na mirovinu po svim zakonima prilikom isplate mirovine a dodjeljuje i mlađu ljubavnicu, novi umirovljenik samo mora birati boju kose.

:klanja: Ali to nije sve, uz ljubavnicu u boji po izboru dobiva i mjesec dana krstarenja kruzerom i jos 14 dana besplatnog boravka na Sejselskim otocima B|.

Nije beg cicija. :-D

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , prof je napisao:

Poštovani slavonac,

Dostavite PVB -prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž, ukupni mirovinski staž, broj dana borbenog sektora i jeste li dragovoljac Domovinskog rata, te koju mirovinu želite, invalidsku ili starosnu.

 

PVB je 0,9467

ukupni mirovinski staž (bez pridodanog), mi je 39 godina i 5 mjeseci, još sam zaposlen

broj dana borbenog sektora: 809

nisam dragovoljac Domovinskog rata

želim starosnu mirovinu

datum rođenja: 08.08.1959.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Slavonac,

Ovo je samo prvi probni izračun dok mi ne objasnite:

1.Navedenih 809. dana su uračunati u staž od 39.g.5.mj. u dvostrukom trajanju ili ne ?

2.Ovim nadnevkom sigurno ostvarujete pravo na starosne mirovine po ZOMO - općem propisu i po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata uz one dileme o kojima smo pisali poštovani malicovjek i ja.

Slavonac mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Slavonac,

Ako ne dođe do promjene novog Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata prema tumačenju poštovanog malocovjeka i moje malenkosti na 60. rođendan ostvarujete pravo na priznavanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika prema prije spomenutom zakonu.

Podijeljeni smo u promišljanju o priznavanju prava na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO, to Vam je jasno iz naših prethodnih javnih rasprava, ipak se radi o provedbi 2. nova zakona od 01.01.2019.g. bez primjera kako ih provode odgovorne osobe u HZMO.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani slavonac,

Pravo na "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" stjecete kad navrsite 60 godina starosti znaci 08.08.2019.god., a prema navedenim podacima koje ste napisali u postu za potrebnih 41 godinu staza uz vrijeme provedeno u DR imat cete i dovoljno radnog staza.

Postovani otidjite sto prije u najblizi podrucni ured HZMO-a i kod pravnika potrazite odgovor o kojem smo u prethodnim postovima postovani prof i ja raspravljali, a to je dali se za izracun mirovine po ZOMO-u za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" vrijeme provedeno u DR racuna u potreban staz od 41 godine.

Pravo na "Starosnu mirovinu" stjecete kad navrsite 62 godine i 9 mjeseci i nekoliko dana starosti sto bi bilo na dan cca 15.04.2023.god.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani slavonac,

Pravo na "Starosnu mirovinu" stjecete kad navrsite 62 godine i 9 mjeseci i nekoliko dana starosti sto bi bilo na dan cca 15.04.2023.god.

Ispravak, treba pisati "na dan cca 15.04.2022.god."

Jer vam se starosna dob za odlazak u "starosnu mirovinu" snizava za vrijeme provedeno u DR, 65 godina manje cca 27 mjeseci.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 33 minuta, prof je napisao:

Poštovani Slavonac,

Ovo je samo prvi probni izračun dok mi ne objasnite:

1.Navedenih 809. dana su uračunati u staž od 39.g.5.mj. u dvostrukom trajanju ili ne ?

2.Ovim nadnevkom sigurno ostvarujete pravo na starosne mirovine po ZOMO - općem propisu i po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata uz one dileme o kojima smo pisali poštovani malicovjek i ja.

Slavonac mirovine.jpg

U tih 39 godina i 5 mjeseci nisam uračunao ovih 809 dana. To mi je efektivni staž, ako sam se dobro izrazio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, malicovjek je napisao:

Ispravak, treba pisati "na dan cca 15.04.2022.god."

Jer vam se starosna dob za odlazak u "starosnu mirovinu" snizava za vrijeme provedeno u DR, 65 godina manje cca 27 mjeseci.

Po mome izračunu: sredinom svibnja 2022. godine, odnosno oko 20.05.2022. Možete li mi izračunati iznos mirovine sa tim datumom? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, slavonac59 je napisao:

U tih 39 godina i 5 mjeseci nisam uračunao ovih 809 dana. To mi je efektivni staž, ako sam se dobro izrazio.

Za vrijeme DR bio si u radnom odnosu i staz ti je normalno tekao za to vrijeme, od firme si redovno primao dohodak.

Prilikom odlaska u mirovinu u izracun se dodaje to vrijeme proveden u DR tih 809 dana (cca 27 mjeseci) pa ces tako na dan 08.08.2019. god ukupno imati cca 42 godine i 4 mjeseca radnog staza.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Slavonac,

Trenutno  malicovjek i moja malenkost različito tumačimo nova 2. zakona a ja Vašu situaciju na Vaš 60. rođendan po najnovijim zakonima (od kojih se uskoro bar jedan mora mijenjati) vidim ovako, imate pravo na:

-prijevremenu starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO, uz penalizaciju od 18 %  i

-starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

Iznose vidite u tablici, lijep pozdrav

 

Prijevremena ZOMO i starosna braniteljska.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Slavonac,

Na Vaš 61. rođendan nesporno (za malocovjeka i moju malenkost) ostvarujete pravo na starosne mirovine za dugogodišnje osiguranike (efektivnih 41.g. mirovinskog staža) po:

-općem propisu ZOMO  i

-Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

U tablici su iznosi znatno bolji.

Starosne mirovine - Slavonac.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Slavonac,

Uz gatanje da Vam je PVB i dalje isti a može biti i manji ili veći, na Vaš 65. rođendan ostvarujete pravo na starosne mirovine  po:

-općem propisu ZOMO  i

-Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

U tablici su iznosi solidni.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof, neznam dalo se slazete ali nakon sto slavonac59 na dan 08.05.2022.god navrsi uvijet za starosnu mirovinu prema clanku 26., stavak 2., tocka b) ZOHBDR-u, za svaki mjesec dalnjeg rada nakon tog datuma trebao bi dobivati dodatak od 0,34% po mjesecu.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani malicovjek,

Mišljenja sam da takva teza nigdje nema uporište u novom općem propisu - ZOMO.

Kad bi bilo tako kako Vi promišljate, moj brat koji nije bio u Domovinskom ratu išao bi u starosnu mirovinu po općem propisu sa 65.g. života a moja malenkost sa 60.g. zbog sudjelovanja u Domovinskom ratu ??

Nešto drugo su prava temeljena na Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata a tamo za sada nema postotka u iznosu od 0,34 %.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, prof je napisao:

Poštovani malicovjek,

Mišljenja sam da takva teza nigdje nema uporište u novom općem propisu - ZOMO.

Kad bi bilo tako kako Vi promišljate, moj brat koji nije bio u Domovinskom ratu išao bi u starosnu mirovinu po općem propisu sa 65.g. života a moja malenkost sa 60.g. zbog sudjelovanja u Domovinskom ratu ??

Nešto drugo su prava temeljena na Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

 

, sivko je napisao:

Tko preživi pričat će.

Postovani prof, citiram postovanog sivka "Tko preživi pričat će.", biti ce zanimljivo predstojece razdoblje izracuna mirovina u podrucnim uredima HZMO-a, kako ce tete i tetice to odraditi :-?, pozorno cemo pratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , malicovjek je napisao:

Postovani prof, moje je misljenje da bi i mirovina po ZOMO-u poslje 08.05.2022.god., trebala rasti za 0,34% po svakom mjesecu daljnjeg rada. 

Nije li to predaleko prognoziranje s obzirom da se vlasti mjenjaju a i postojeće u svom mandatu mjenjaju zakone više puta

prije 1 sat , malicovjek je napisao:

 

Postovani prof, citiram postovanog sivka "Tko preživi pričat će.", biti ce zanimljivo predstojece razdoblje izracuna mirovina u podrucnim uredima HZMO-a, kako ce tete i tetice to odraditi :-?, pozorno cemo pratiti.

Nekako hoće ali će tražit mišljenje od onih gore.Pitam mailom one najgornje mogu li platit 70 kn i da mi izračunaju mirovinu po zakonu o mirovinama za oso i dvo (izričito naveo),kažu može.Dam zahtjev,ponovo naznačim ime zakona i dobijem izračun za mirovinu bez uvjeta koji mi ništa ne znači.Nije šema u 70 kn nego nemoj me hebat,ako ne može ne može.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani sivko,

Danas 09.01.2019.g. raspravljamo o 2. nova zakona koji su na snazi od 01.01.2019.g. i njihovu provedbu pokušavamo razumjeti, kao i predvidjeti njihovo djelovanje (ako ne bude promjena, a mora biti) u narednih par godina provedbe, do slijedeće promjene jer su kilavo napisani, to nam je jedini krimen.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, sivko je napisao:

Nije li to predaleko prognoziranje s obzirom da se vlasti mjenjaju a i postojeće u svom mandatu mjenjaju zakone više puta

Nekako hoće ali će tražit mišljenje od onih gore.Pitam mailom one najgornje mogu li platit 70 kn i da mi izračunaju mirovinu po zakonu o mirovinama za oso i dvo (izričito naveo),kažu može.Dam zahtjev,ponovo naznačim ime zakona i dobijem izračun za mirovinu bez uvjeta koji mi ništa ne znači.Nije šema u 70 kn nego nemoj me hebat,ako ne može ne može.

Mi ovdje ni nemozemo tocno izracunati vec samo pratiti takve promjene koje navodite i  simulirati priblizno izracune mirovine kako bi forumasima koji pitaju mogli sto tocnije odgovoriti na njihova pitanja.

Sto se tice vas zahtjeva za izracun od strane strucne sluzbe HZMO-a, hehe, toliko o tetama i teticama u HZMO-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , prof je napisao:

Poštovani Slavonac,

Uz gatanje da Vam je PVB i dalje isti a može biti i manji ili veći, na Vaš 65. rođendan ostvarujete pravo na starosne mirovine  po:

-općem propisu ZOMO  i

-Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

U tablici su iznosi solidni.

Izracun mirovine.jpg

Poštovani prof,

baš ne vjerujem da će mi se PVB mijenjati na veći faktor, s obzirom na stanje u tvornici u kojoj radim. Samo da ne bude manji. Nekako sam skloniji vjerovati da ću u mirovinu ići 2022. godine, ako me zdravlje posluži. Slažem se s vama i s poštovanim malimcovjekom da ima dosta nedorečenosti u oba zakona, tako da se mogu tumačiti na više načina. Nekako mi se čini da su to namjerno napravili, da bi uoči parlamentarnih izbora mogli malo poboljšati odredbe u korist budućih umirovljenika ( čitaj: glasača). Možda griješim, ali to je moje osobno mišljenje, izgrađeno na temeljima mojih dosadašnjih iskustava, kad se je uvijek u izbornoj godini malo uljepšavalo i makar kozmetički, išlo na ruku biračima. Hvala obojici što ste si dali truda i vremena da mi objasnite izračune i stavili tablice sa svim varijantama po kojima mogu u mirovinu.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Slavonac,

Nisam siguran da se mogu složiti sa Vama, radi se ipak o mirovinskoj reformi:

-porast će  iznosi mirovina

-porast će broj umirovljenika   i

-mirovinski sustav postat će održiv

Živi i zdravi bili, svako dobro Vama i Vašoj obitelji.

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, brzi0202 je napisao:

Poštovani!   Zanima me mogu li u prijevremenu mirovonu.. Rođen sam 1960 imam 21 godinu radnog staza i 1648 dana vojnog staza (nije x2) .

Nazalost ne jos, za prijevremenu starosnu mirovinu uvjet po mirovinskom zakonu je 60 godina zivota i 35 godina radnog staza, dali ste za to vrijeme provedeno u DR bili zaposleni i poslodavac vam je isplacivao placu ili...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani malicovjek,

je dobro odgovorio, na Vašu sreću sa 60.g. nemate pravo na priznavanje prijevremene starosne mirovine ni po općem propisu ZOMO ni po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Međutim sa 60.g. i 4.mjeseca života imate uvijete za priznavanje prava na starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima, nemate pravo napriznavanje starosnu mirovinu po ZOMO.

Simulirao sam iznos PVB, ako znate pravi napišite ga kao i jeste li dragovoljac.

Minimalna braniteljska starosna mirovina Vam pripada u iznosu od  3.380,44  kn. 

Brzi starosna mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani malicovjek,

je dobro odgovorio, na Vašu sreću sa 60.g. nemate pravo na priznavanje prijevremene starosne mirovine ni po općem propisu ZOMO ni po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Međutim sa 60.g. i 4.mjeseca života imate uvijete za priznavanje prava na starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima, nemate pravo napriznavanje starosnu mirovinu po ZOMO.

Simulirao sam iznos PVB, ako znate pravi napišite ga kao i jeste li dragovoljac.

Minimalna braniteljska starosna mirovina Vam pripada u iznosu od  3.380,44  kn. 

Brzi starosna mirovine.jpg

U vojnoj iskaznici piše. Čin narednik. Sudjelovanje u rati od 15.07.91-17.01.1996.. Staz u dvostrukom trajanju što iznosi 9 god i 6 dana. Nevidim nigdje jel mi priznat status dragovoljca. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija