Jump to content

Video nadzor stambeno-poslovne zgrade


Damaiondie

Preporučene objave

Postovani,
1. Da li na temelju potpisa >70% suvlasnika stambeno-poslovne zgrade mozemo, na trosak pricuve, uvesti video nadzor ulaznih vrata, stubista, hodnika i dvorista / parkiralista?
Ulaz je unutar privatnog dvorista, ne na cesti, dvoriste okruzuje zgradu 360*. Pravnica iz GSKG (Upravitelj) mi je rekla da je potreban potpis 70% suvlasnika sto sam i prikupila kao predstavnik. Jedna suvlasnica je izricito protiv postavljanja video nadzora unatoc proslogodisnjim provalama u 2 stana i 6 (sest!) slucajeva provala/vandalizama nad ulaznim vratima.

Procitala sam sve na forumu vezano za video nadzor stambenih zgrada, u mnogim odgovorima navodi se da je potreban pristanak svih suvlasnika.
Upoznata sam sa:
A. Zakonom o provedbi opce uredbe o zastiti podataka, posebno cl.31:
     "(1) Za uspostavu videonadzora u stambenim odnosno poslovno-stambenim zgradama potrebna je suglasnost suvlasnika koji čine najmanje 2/3 suvlasničkih dijelova.
      (2) Videonadzorom može se obuhvatiti samo pristup ulascima i izlascima iz stambenih zgrada te zajedničke prostorije u stambenim zgradama.
"

     2. Sto je sa zajednickim dvoristem / zajednickim (neetaziranim) parkiralistem?
     3. Da li dvoriste / parkiraliste spada pod "zadjednicke prostorije U stambenim zgradama"?

B. Zakonom o vlasnistvu i drugim stvarnim pravima, posebno cl. 87:
     "(1) Osim za one poslove koji se i inače smatraju izvanrednim poslovima, za donošenje odluke o poduzimanju poboljšice zajedničkih dijelova i uređaja nekretnine potreban je pristanak      svih suvlasnika nekretnine.
     (2) Iznimno, od odredbe stavka 1. ovoga članka, ipak nije potreban pristanak svih ako suvlasnici koji zajedno imaju većinu suvlasničkih dijelova odluče da se poboljšica učini, a da će oni sami snositi troškove ili se ti troškovi mogu pokriti iz pričuve, ne ugrožavajući time mogućnost da se iz pričuve podmire potrebe redovitoga održavanja, te ako te poboljšice neće ići suviše na štetu nadglasanih suvlasnika.
"

 

4. Da li, na temelju gore navedenih zakona i meduvlasnicke odluke, pojedini suvlasnici mogu sami, o vlastitom trosku, staviti video nadzor nad svojim ulaznim vratima i sa balkona prema dvoristu kako bi pokrili parkirna mjesta na kojima uglavnom parkiraju automobile (parkirna mjesta nisu podjeljena medu suvlasnicima)?
5. Da li suvlasnik, u cijem stanu zivi netko drugi (dijete, podstanar i sl.) moze, takoder o vlastitom trosku, postaviti kameru sa balkona prema dvoristu na mjesto na koje uglavnom parkira vozila njegovo dijete / stanar?

U ostalim odgovorima i temama nisam primjetila da se itko dotaknuo Zakona o vlasnistvu i drugim stvarnim pravima niti tog clanka koji dozvoljava poboljsnice na trosak pricuve na temelju samo suvlasnicke vecine. Predmetna zgrada ima i vise nego dovoljno novca da pokriva potrebe redovnog odrzavanja i da iste ne bi bile ugrozene radi ovakve poboljsnice.


Zahvaljujem!

 

 

uređeno: od Damaiondie
numeriranje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 1, 2 i 3 bi se odnosilo,

prije 2 sati , Damaiondie je napisao:

(2) Videonadzorom može se obuhvatiti samo pristup ulascima i izlascima iz stambenih zgrada te zajedničke prostorije u stambenim zgradama."

dakle dvorište i parkiralište ne spada u boldano.

Nadalje što se tiče 4 i 5 dobro ste naveli odredbe ZVDSP da je za poboljšice potrebna suglasnost svih suvlasnika a nije ako će večina sama snositi troškove ili se mogu pokriti iz pričuve. No inaće ali i posebno kada govorimo o dvorištu i parkingu, poboljšica ne znaći da će svako kupovati kameru sam ili ćete ih kupiti 2, 3, 5 na račun pričuve te postaviti gdje i kako hoće nego ćete angažirati ovlaštenu tvrtku za postavljenje videonadzora koja će to učiniti prema Zakonu o privatnoj zaštiti i Zakonu o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

No inaće ali i posebno kada govorimo o dvorištu i parkingu, poboljšica ne znaći da će svako kupovati kameru sam ili ćete ih kupiti 2, 3, 5 na račun pričuve te postaviti gdje i kako hoće nego ćete angažirati ovlaštenu tvrtku za postavljenje videonadzora koja će to učiniti prema Zakonu o privatnoj zaštiti i Zakonu o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka.  

Hvala Vam na brzom odgovoru!
Ako se suvlasniku zbog ostecivanja imovine ne da vise cekati da predstavnik (ja) skupi ponude i da se to sve provede, i on zeli sam imati video nadzor nad svojim vratima / automobilima, da li smije o vlastitom trosku (angazirajuci naravno ovlastenu firmu) postaviti video nadzor nad svojim vlasnistvom, a na temelju vec prikupljenih potpisa od strane predstavnika suvlasnika?

Da li suvlasnik, koji sa svog balkona snima novogodisnji vatromet u kvartu, i odjednom primjeti da mu se sa balkona drugog suvlasnika na automobil bacaju petarde - sto i snimi, smije tu snimku predati policiji i pokrenuti postupak protiv pocinitelja bez straha da je snimanjem radio nesto nedopusteno?
 

 

, Spitfire je napisao:

Dakle dvorište i parkiralište ne spada u boldano.

I da, zgrada je stambeno-poslovna.
Poslovni prostori nalaze se u prizemlju i imaju ulaze na svih 360* zgrade. Vlasnici poslovnih prostora su potpisali za video nadzor.

1. Ne bi li onda trebalo osigurati i ulaze u poslovne prostore kamerama?
2. Zasto bi vlasnici poslovnih prostora sa posebnim ulazima zajednickom pricuvom financirali nadgledanje samo jednog ulaza u stambeni dio zgrade te stubista s kojim nemaju veze (stubiste je zajednicki dio stanova, ne PP-a), dok se njihovo vlasnistvo redovito grafitira i razbijaju im se stakla? 
Iz pricuve koju i oni placaju se vec financira zajednicka potrosnja elektricne energije na koju bi se spojio sustav, a placalo bi se i odrzavanje video nadzora.
Kamere koje bi pokrile ulaze u PP, snimile bi i dvoriste / parkiraliste jer ono omeduje zgradu sa svih strana.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Damaiondie je napisao:

Ako se suvlasniku zbog ostecivanja imovine ne da vise cekati da predstavnik (ja) skupi ponude i da se to sve provede, i on zeli sam imati video nadzor nad svojim vratima / automobilima, da li smije o vlastitom trosku (angazirajuci naravno ovlastenu firmu) postaviti video nadzor nad svojim vlasnistvom, a na temelju vec prikupljenih potpisa od strane predstavnika suvlasnika?

Kako mi se čini da niste najbolje shvatili odgovor o poboljšici samo bih pojasnio. Dakle, poboljšica se odnosi na zajedničke dijelove i uređaje nekretnine, te prema tome se ovdje opet ne bi radilo o poboljšici nego samo o izvanrednom poslu. Možda bi jednostavnije i jasnije bilo na primjeru fasade. Fasada je poboljšica kada je stavite na cijelu zgradu, ne samo na određeni dio.

Prema tome i odgovor na ovo,

prije 10 sati , Damaiondie je napisao:

1. Ne bi li onda trebalo osigurati i ulaze u poslovne prostore kamerama?
2. Zasto bi vlasnici poslovnih prostora sa posebnim ulazima zajednickom pricuvom financirali nadgledanje samo jednog ulaza u stambeni dio zgrade te stubista s kojim nemaju veze (stubiste je zajednicki dio stanova, ne PP-a), dok se njihovo vlasnistvo redovito grafitira i razbijaju im se stakla? 

je da bi cijeli sistem ugradnje videonadzora, kako ulaza, zajedničkih prostorija, poslovnih prostora, dvorišta i parkinga bila poboljšica. I za takovo što je ZVDSP od kada je donesen propisivao da je potrebna suglasnost svih suvlasnika osim u navedenim slučajevima kada to sami financiraju ili se može pokriti iz sredstava pričuve. Samo je nedavno doneseni Zakon o provedbi Opće uredbe o zaštiti osobnih podataka propisao da je za postavljanje videonadzora kojim je obuhvačen samo ulaz i izlaz iz stambenih zgrada i zajedničke prostorije dovoljna suglasnost 2/3 suvlasnika. Isto kao na primjeru fasade, prema ZVDSP bi bila potrebna suglasnost svih suvlasnika no ako se radi prema Zakonu o energetskoj učinkovitosti dovoljna je i natpolovična večina.

prije 11 sati , Damaiondie je napisao:

Da li suvlasnik, koji sa svog balkona snima novogodisnji vatromet u kvartu, i odjednom primjeti da mu se sa balkona drugog suvlasnika na automobil bacaju petarde - sto i snimi, smije tu snimku predati policiji i pokrenuti postupak protiv pocinitelja bez straha da je snimanjem radio nesto nedopusteno?

Smatram da policija u ovom slučaju, kako se ne radi o javnoj površini te u svjetlu Opće uredbe o zaštiti osobnih podataka po toj snimci ne bi postupala niti bi se koristila kao dokaz u eventualnom postupku. No moguće da griješim pa me ispravi ili nešto nadoda netko od kolega "kaznenjaka". 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, Spitfire je napisao:

Kako mi se čini da niste najbolje shvatili odgovor o poboljšici samo bih pojasnio.

Jasno mi je sto je poboljsnica i jasno mi je da na temelju prikupljenih suglasnosti mozemo, na trosak zajednicke pricuve, ugraditi video nadzor nad ulazom u stambeni dio zgrade, hodnicima i stubistem u vlasnistvu suvlasnika stanova.

Ali jos uvijek mi nije jasno:
1. Da li, na temelju potpisa koje sam skupila, pojedini suvlasnik moze, o svom trosku, staviti video nadzor nad svojim vozilima parkiranima u dvoristu i prema svojim ulaznim vratima? To nema veze sa poboljsnicama kad bi to financirao suvlasnik sam kao sto je recimo sam financirao i svoj vodomjer. 
2. Da li mu zbog toga suvlanik koji se protivi video nadzoru moze stvarati pravne probleme, tj. kad ga tuzi, da li se suvlasnik koji je ugradio video nadzor nad svojom imovinom moze braniti prikupljenim suglasnostima koje sam ja skupila?

3. Da li na temelju suvlasnicke odluke od 70% mozemo postaviti video nadzor nad ulaznim vratima poslovnih prostora (koji bi neizbjezno pokrivao i dvoriste koje nam sluzi kao parkiraliste jer drugacije to nije moguce izvesti zbog prostornog polozaja zgrade unutar dvorista), te nad hodnicima i stubistem u vlasnistvu poslovnih prostora? 

Zakon o provedbi opce uredbe o zastiti podataka propisuje, cl. 31:
     "(1) Za uspostavu videonadzora u stambenim odnosno poslovno-stambenim zgradama potrebna je suglasnost suvlasnika koji čine najmanje 2/3 suvlasničkih dijelova.
      (2) Videonadzorom može se obuhvatiti samo pristup ulascima i izlascima iz stambenih zgrada te zajedničke prostorije u stambenim zgradama.
"
U cl. 2 vise se ne spominju poslovno-stambene zgrade sto nasa zgrada je, a i ima posebna stubista i hodnike u vlasnistvu poslovnih prostora, a posebna u vlasnistvu stanova. Pricuvu placaju svi i video nadzor u vidu poboljsnice bi se platio iz pricuve.
 

Dakle imam 2 upita, prvi kad netko sam placa video nadzor za svoj posebni dio i pokretnine, a na temelju potpisa vise od 2/3 suvlasnika, a drugi kad se video nadzor postavlja nad svim zajednickim dijelovima i placa iz pricuve. Suvlasnik je na svoje oci vidio i slucajno snimio kako mu drugi stanar ostecuje vozilo i ocekuje moj odgovor vezan uz pravo na postavljanje vlastitog video nadzora. 

Hvala Vam puno na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija