Jump to content

Posjed vs. vlasništvo


Žilavka

Preporučene objave

Poštovani!

Nedavno sam kupio kuću sa dvorištem. U ZK izvadku piše da ima 245 m2 parcela, a u katastru 210. 

Angažirao sam geodeta da riješi to stanje i on je utvrdio da je dio kvadrature koja nedostaje u ZK izvadku kod susjeda, tj. susjed ima posjed toga. S obzirom da je h katastrh stvarno tako iscrtana međa ( kako susjed kaže ), a u gruntovnici ne, kako mogu doći u posjed i tog preostalog dijela parcele? (taman bi mi dobro došlo zbog kolnog ulaza)

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 10 sati , Žilavka je napisao:

S obzirom da je h katastrh stvarno tako iscrtana međa ( kako susjed kaže )

Znači li to da je u katastru stvarno ucrtano čestica sa 210 m2 površine? To bi ste Ako je tako a susjed nema ništa protiv, to bi ste jednostavno mogli riješiti elaboratom za evidentiranje stvarnog položaja već evidentiranih katastarskih čestica.

Ako se protivi, možete pokušati sa usklađivanjem stanja u katastru i zemljišnoj knjizi (čl.11 Zakona o zemljišnim knjigama) no i to se može zakomplicirati ukoliko ZK sud zatraži pristanak za provedbu tih promjena iako se time ne utječe na opseg, sadržaj i opstojnost knjižnih prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru!

Da. U katastru je ucrtano 210 m2.

Susjed se protivi i priznaje samo zatečeno stanje.

S obzirom da i sam mislim kako to sudski može biti svašta, može li se napraviti dvije čestice - jedna od 210 m2, a druga od ostatka, na kojima bih ja bio vlasnik, a samo na jednoj i posjednik? A ova druga bi ostala takva kakva je. Moje vlasništvo i njegov posjed. 

Mislim da susjed nema papire ni za kuću, pa kad bi se povuklo to pitanje da onda možemo ponovno pregovarati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija