Jump to content

Razvrgnuce suvlasnicke zajednice


antejukic

Preporučene objave

Postovani, 

pokusat cu sto je moguce krace napisat,

imam 2 brata koji zive u americi, ja sam treci koji zivi u obiteljskoj kuci u splitu zadnjih 30g, sam sa suprugom i djecom. Dva brata su tu navracala s vremena na vrijeme, ljeti odmor, nekad zimi i to je to. Prije 5-6g smo se pokusali dogovorit da ih isplatim, medutim trazili su iznos koji je van pameti. Kako dogovor nije postignut, jedan je podnio zahtjev za razvrgnuce suvlasnicke zajednice, drugi se pridruzio. Bilo par izvanparnicnih rocista ... nista, nista, i neki dan primim rjesenje o ocevidu zakazano za svibanj ove godine. U njemu se navodi da ce doci sudski vjestak "mjernik" XY osoba, te XY vjestak za "graditeljstvo".

Mene zanima sto znaci vjestak mjernik, a sto vjestak za graditeljstvo?! Pretpostavljam da je mjernik da vidi moze li se kuca podijeliti "kao kolac(vertikalno)" da svatko dobije svoj dio sa pripadajucim dvoristem i ulazom, a sto je vjestak za graditeljstvo? Dali on utvrduje cijenu kuce? Hoce li vjestak za graditeljstvo uzimati u obzir npr: nesređen podrumski dio, vlažne zidove, puknute parkete, stara vrata, instalacije iz 70tih, itd... 

Ako on utvrduje cijenu kuce, sto ja mogu napraviti da ona bude sto manja?

Kuca je pocetkom tih 90tih bila u derutnom stanju, braca otisla, ja ostao i ulagao u kucu. Nitko od njih nije platio smece, a kamoli nesto vise. Uvijek sam vjerovao da ce se to rijesiti mirno i nekako da svi budemo zadovoljni. I odjedanput ovo se desi, svaki moj pokusaj mirnog razgovora bi zavrsio s cifrom koja kad se pomnozi s njih dva dobije se prodajna cijena cijele kuce! Ja sam vlasnik kuce 6/8, dok su ostatak braca. Svatko od njih cca 70ak m2 (bruto). 

I sto sljedi nakon tog ocevida od strane mjernika i vjestaka za graditeljstvo? Ako se kuca ne moze podjelit na djelove (a vjerovatno ne) dali onda ista ide na prodaju? Mogu li je ja onda otkupit od suda ili koga vec? 

Uzeo sam odvjetnika, ali kako sam puno na putu nemam doticaj s njim osim telefonom, pa mi je lakse pitati vas iskusne

Lp

Unaprijed hvala 😊

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , antejukic je napisao:

Pretpostavljam da je mjernik da vidi moze li se kuca podijeliti "kao kolac(vertikalno)" da svatko dobije svoj dio sa pripadajucim dvoristem i ulazom,

Da, mjernički vještak je tu da utvrdi može li se nekretnina podijeliti geometrijski.

prije 11 sati , antejukic je napisao:

a sto je vjestak za graditeljstvo? Dali on utvrduje cijenu kuce? Hoce li vjestak za graditeljstvo uzimati u obzir npr: nesređen podrumski dio, vlažne zidove, puknute parkete, stara vrata, instalacije iz 70tih, itd...

Vještak za graditljstv je tu da utvrdi (procjeni) vrijednost nekretnine. To će napraviti procjenbenim elaboratom a primjenom slijedećih metodologija, troškovna (metoda utvrđivanja stvarne vrijednosti), usporedna i dinamička metoda (metoda vrednovanja prinosa).

prije 11 sati , antejukic je napisao:

Ako on utvrduje cijenu kuce, sto ja mogu napraviti da ona bude sto manja?

Možete istaći ovo,

prije 11 sati , antejukic je napisao:

ja ostao i ulagao u kucu.

računima te svjedocima. No moguće da če vas tada sud uputiti u parnicu (jer je ravrgnuće vanparnični postupak) da u njoj dokažete svoje tvrdnje.

prije 11 sati , antejukic je napisao:

Ako se kuca ne moze podjelit na djelove (a vjerovatno ne) dali onda ista ide na prodaju?

Da.

prije 11 sati , antejukic je napisao:

Mogu li je ja onda otkupit od suda ili koga vec?

Možete sudjelovati na dražbi te ako budete najbolji ponuditelj od postignute cijene oduzet će se vrijednost vašeg suvlasničkog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nešto u posljednje vrijeme vještački nalazi građevinskih vještaka, posebno procjene vrijednosti građevina, budu temeljene na usporednoj metodi - uzmu se prosječne vrijednosti sličnih nekretnina na istom području, pa se u odnosu na njih uzima vrijednost nekretnine (naravno, umanjuje se i uvećava cijena za razlike u odnosu na uzete uspoređene nekretnine).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Nešto u posljednje vrijeme vještački nalazi građevinskih vještaka, posebno procjene vrijednosti građevina, budu temeljene na usporednoj metodi - uzmu se prosječne vrijednosti sličnih nekretnina na istom području, pa se u odnosu na njih uzima vrijednost nekretnine (naravno, umanjuje se i uvećava cijena za razlike u odnosu na uzete uspoređene nekretnine).

Pa najjednostavnija je, dođe se brzo do rezultata korištenjem baze podataka eNekretna, a vjerovatno se ne radi o javnim objektima da bi bila potrebna i troškovna metoda, te poslovna ili stambena zgrada u kada bi bila potrebna prihodovna metoda, te se u tome slučaju smatra fer-vrijednost dobivena poredbenom metodom :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

NOVO PITANJE DA NE SE NE OTVARA NOVA TEMA

 

Postovani, 

imam slican problem. Takoder sam vecinski vlasnik u kuci, u koju su se nakon 20 godina nasle petljat sestre, vlasnik sam 6/9 kuce, te 4og kata u cijelosti. Medutim one sad traze polovinu kuce cijele, a ako ne to onda iznos koji ja ne mogu ispostovat. Nazalost tu se nismo mogli dogovorit i njihove strane su me tuzile. Uzeo sam odvjenika, vodi slucaj, medutim mene nesto zanima, a to je:

Nedavno sam nasao oporuku u kojoj je moj otac meni ostavio "6/9 kuce i dvorista" (tad je kuca bila manja, dvoriste vece). Kako je on umrao relativno rano, majka i mi djeca smo zajednickim sredstvima gradili kucu, kasnije sestre se udale, ja jos gradio, da bi danas to postao objekt na moru, s nekoliko desetaka apartmana,  nedavno renoviran detaljno itd itd, da bi moje 3 sestre dosle nakon 28g  i trazile svoj dio za koji smo uvijek imali dogovor da cu ih isplatit (iako su godinima na ruke dobivale kako kad, nekad vise nekad manje). Nakon 28g traze polovinu objekta tvrdeci da sam ja vlasnik samo 6/9 dijela starogradnje, a ostala novogradnja (nakon oporuke) da je ravnopravna.

Moje pitanje je: ako sam u oporuci od cijelog zemljista i tad postojece kuce naveden kao vlasnik 6/9 "objekta" dali one imaju pravo trazit pola kuce, osim one 6/9 starine. Nije mi jasno kako je to moguce jer je starogranja postojala, to ok tu sam vlasnik 6/9. Ali na zemljistu sam takoder vlasnik 6/9, pa ne moze se kuca sagradit da lebdi u zraku, i da ravnopravno dijelimo. Dali dolazi u obzir sto tu s obitelji zivim sam zadnjih 30g, i da sam ulazem i odrzavam kucu, bez njove posjete i pomoci osim 6 puta u 28 godina sto su dosli na odmor? 

 

da napomenem da su pokrenule postupak razvrgnuca i da vjestaci dolaze kroz travanj 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija