Jump to content

Naljedio 1/12 nekretnine. Moja prava


Gigac11

Preporučene objave

Poštovani,

Na ostavinskoj raspravi nekretnina je podijeljena na tri suvlasnika u omjeru

1. suvlasnik 7/12

2.suvlasnik 4/12

3. ja 1/12

Ono što me zanima je koja su moja prava tj imali pravo osoba koja ima največi udio birati tko ce zivjeti u toj nekretnini, može li diči kredit na tu nekretninu, te imam li ikakva prava vezano za istu osim što moj dio postoji na papiru.

 

Unaprijed se zahvaljujem na pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Gigac11 je napisao:

imali pravo osoba koja ima največi udio birati tko ce zivjeti u toj nekretnini

Nema

 

prije 14 sati , Gigac11 je napisao:

može li diči kredit na tu nekretninu

Može isključivo na svoj suvlasnički dio

 

prije 14 sati , Gigac11 je napisao:

imam li ikakva prava vezano za istu osim što moj dio postoji na papiru.

 

 Naravno da imate. 

- razmjerno svom suvlasničkom dijelu zahtijevati najamninu od osobe koja koristi vaš suvlasnički dio. 

- sporazumno ili sudskim putem tražiti razvrgnuće suvlasništva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sigurno da je najbolje da se sporazumno dogovorite, steta da niste prije ostavinske to vec ucinili pa se odmah rijesili. Sve ovisi u kakvim ste odnosima s ostalim suvlasnicima, mozete krenuti i usmenim putem. Ako se ne zele izjasniti posaljete im preporuceno pismo da se ocituju do nekog roka ili cete pokrenuti postupak pred sudom i zahtjevati najamninu za svoj dio od onoga tko ju koristi. Nek me pravnici isprave, mislim da ovo mozete bez problema napraviti i sami, odvjetnik bi Vam mogao dobro doci ako mislite da Vas ne shvacaju ozbiljno pa bi njegovo pismo dalo neku tezinu na koju bi ipak reagirali.

Sporazumni dogovor najmanje kosta i najkrace traje, ponudite razumnu cijenu i nadajte se da su i oni razumni i da ce prihvatiti. Sudskim putem cete izgubiti novce na troskovima, a najvise vremena tako da je najbolje krenuti sa sto razumnijom ponudom za otkup Vaseg dijela. Barem bih ja tako napravio. Na kraju, niste ni rekli o kakvoj se nekretnini radi i koja joj je cijena jer i savjeti sigurno ovise o tome radi li se o nekom polju usred nicega ili stanu/kuci u centru Zagreba.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odogovoru

prije 18 sati , miroslav6 je napisao:

Sigurno da je najbolje da se sporazumno dogovorite, steta da niste prije ostavinske to vec ucinili pa se odmah rijesili

Da se radi o normalnim odnosima to bi vec odavno bilo napravljeno, ali na žalost ti isti pojedinci su htjeli osporiti moj nuzni dio koji mi pripada iza pokojnog oca tako da s njima tesko do ikakvog dogovora.

prije 18 sati , miroslav6 je napisao:

niste ni rekli o kakvoj se nekretnini radi i koja joj je cijena jer i savjeti sigurno ovise o tome radi li se o nekom polju usred nicega ili stanu/kuci u centru Zagreba

Radi se o stanu u Osijeku povrsine 47 m2 prosjecna cijena kvadrata na toj lokaciji je 1200 eur znaci da moj dio je oko 4700 eura.

prije 19 sati , miroslav6 je napisao:

mislite da Vas ne shvacaju ozbiljno pa bi njegovo pismo dalo neku tezinu na koju bi ipak reagirali.

Što mislite cisto okvirno koliko bi takvo sastavljanje pisma i slanje istog moglo koštati kod odvjetnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Gigac11 je napisao:

Što mislite cisto okvirno koliko bi takvo sastavljanje pisma i slanje istog moglo koštati kod odvjetnika?

Tu ce Vam nadam se pomoci netko iz struke.

Prije 12 minuta, Gigac11 je napisao:

Da se radi o normalnim odnosima to bi vec odavno bilo napravljeno, ali na žalost ti isti pojedinci su htjeli osporiti moj nuzni dio koji mi pripada iza pokojnog oca tako da s njima tesko do ikakvog dogovora.

Nenormalni odnosi su samo prema Vama ili ni ostala dva suvlasnika nisu medusobno u dobrim odnosima? Zive li ostali suvlasnici u stanu, ili jedan od njih? Kako oni zele rijesiti suvlasnistvo izmedu sebe i zele li uopce to rjesavati?

Siguran sam da je tesko, ali pokusajte im objasniti da cete Vi svakako krenuti u razvrgnuce suvlasnicke zajednice i da ce svi troskovi na sudu biti podijeljeni u omjerima suvlasnistva (Vi placate samo 1/12 svih troskova, tako da ce ostali puno vise potrositi), a sve samo da bi se na kraju doslo do istog zakljucka da oni Vas isplate. Ako nece biti nikakvog dogovora, zadnja opcija ce biti drazba, na kojoj mozete i Vi i oni sudjelovati.

Ako oni planiraju sudjelovati, to za njih nema nikakvog smisla jer vlasnik nakon drazbe moze biti samo jedan, tako da ce i drugi suvlasnik dosta izgubiti (moguce da izgubi puno vise nego da samo Vas isplati dogovorom prije suda).

Ako Vam ne daju da koristite svoju 1/12, mozete ih traziti da Vam placaju najam Vase 1/12.

Neka poante cijele price bude da oni gube puno vise od Vas. Vi ako na kraju dobijete npr. samo 2500 €, neka si izracunaju sami koliko ce oni izgubiti, desetke tisuca €.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija