Jump to content

Postojeca javna prometna povrsina


Orion1

Preporučene objave

Pozdrav. Molim vas da mi odgovorite znacenje pojma, postojeca javna prometna povrsina. Naime, susjed koji je vlasnik puta, vec oko 30 g.,i u katastru pise da je to PUT, brani nam prilaz na nasu parcelu automobilom. Napravio je ujesen ogradu, da se ne moze nitko voziti po putu. Put, dalje vodi do drugih gradjevinskih parcela. Pisali smo lokalnoj zajednici i oni su odgovorili, da je to postojeca javna prometna povrsina. E sad, sta to znaci? Logicno mi je, ako je javna prometna povrsina, da mogu s automobilom ili? Sta mozemo napraviti?Prije par godina nudili smo mu novce, ali kategoricki je odbio naknadu. 

Hvala unaprijed. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Dunjko Blaženka je napisao:

Molim vas da mi odgovorite znacenje pojma, postojeca javna prometna povrsina...Pisali smo lokalnoj zajednici i oni su odgovorili, da je to postojeca javna prometna povrsina.

Prometna površina je površina javne namjene, nerazvrstana cesta, površina u privatnom vlasništvu ili površina na kojoj je osnovano pravo služnosti u svrhu pristupa do građevinske parcele. Površina javne namjene je svaka površina čije je korištenje namjenjeno svima i pod jednakim uvjetima (javne ceste...). Pravni status nerazvrastane ceste je taj da je ista javno dobro u općoj uporabi kao i u vlasništvu JLS.

Dakle, da bi bila javna prometna površina morala bi biti barem nerazvrstana cesta a to bi značilo da je u vlasništvu JLS na čijem se području nalazi. U što se ovo,

prije 8 sati , Dunjko Blaženka je napisao:

Naime, susjed koji je vlasnik puta, vec oko 30 g

baš i ne uklapa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Pa to ni meni nije jasno. Mozda nisu u katastru sredili papire. Jer kad idem pogledati na katastar. hr, pise da je vlasnik puta susjed i da je to put. Susjed je kupio taj dio zemljista, kad je gradio kucu. I sad, dok je stavio ogradu pisali smo lokalnoj zajednici i odgovor je da je to postojeca javna prometna povrsina. Tako je i oznaceno na novoj karti GUP-a. U produzetku je nacrtano, da ce biti u izradi prometna povrsina. Pisala sam im, ali odgovora nema. A mozda nisu jos,, sredili,,papire u  katastaru, lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moguce je da u katastru pise put, a u ZK takoder, ali vlasnik nije JLS. Za slucaj koji znam nema upisa nikakve sluznosti na putu (opcenite ili samo za susjeda koji se jedini koristi putom), ali se susjed normalno koristi putom. Vjerojatno jer je i vlasnik puta "normalan".

Jeste li zvali policiju (ili tko bi vec trebao biti zaduzen za takve stvari) da je "netko" postavio ogradu na put? Ocito bi JLS trebala krenuti u izvlastenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moguće je kad već tako navode nekretninu, da je JLS pokrenula taj postupak pa je u ZK stanje sasvim drugačije od katastra koji će promjene izvršiti nakon rješenja zemljišnoknjižnog suda, a to može potrajati. No, uvid u ZK nisam napomenuo poradi toga nego prvenstveno stoga što je meritorno ono što je upisano u ZK. Pa ako je kao vlasnik upisana fizička osoba mogao bi se pokrenuti postupak pred sudom za zaštitu posjeda ako su za to stečeni uvjeti, jer policija oko vlasništva nema razloga ni ovlasti nešto posebno postupati. U protivnom, ukoliko je u ZK upisana JLS ni to pravo zaštite posjeda nije moguće ostvariti jer još od rimskog prava nije bilo moguće steći posjed na stvarima koje se nalaze izvan pravnog prometa, među kojima su i javni putovi pa kako se ne može nad njima steći posjed nema ni njegove zaštite. Temeljem toga i današnja praksa zauzima isto stajalište pa bi takova tužba bila odbačena. 

Ili se može tražiti da sud svojom odlukom osnuje pravo služnosti puta n azahtjev vlasnika druge/ih nekretnine ako do nje nema nikakve ili nema prikladne veze s javnim putom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo nikoga zvali, jer ne zelim svadju sa susjedom.Htjeli smo to rijesiti mirnim putem.I prije toga, provjeriti nasa prava na koristenje puta. Zato smo i kontaktirali lokalnu zajednicu. Odgovora jos nema, vjerojatno zbog novonastale situacije. Provjerila sam i u Zakonu o cestama, ali taj izraz javna prometna povrsina, nigdje nije naveden?? Gdje mogu provjeriti ZK? Hvala, lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, susjed je upisani kao vlasnik. Sad dali jos nisu sredili knjige?? Nije mi jasno, jos jednom ponavljam, zasto su nam, kad sam prvi put pisala lokalnoj zajednici napisali da je to POSTOJECA JAVNA PROMETNA POVRSINA, i velim na novoj potvrdjenoj karti GUP-a, isto tako pise??? Kako moze pisati javna prometna povrsina, a opet vlasnik privatna osoba?? Hvala i lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li i prije bio upisan put, ili tek sad u novom GUP-u?

Prije 13 minuta, Dunjko Blaženka je napisao:

Kako moze pisati javna prometna povrsina, a opet vlasnik privatna osoba??

Moze ako nakon odluke da je to put nisu jos rijesili imovinsko-pravne odnose. Ako taj put vodi samo do par parcela i do sad nije bilo problema, onda im nije bilo hitno pa se nisu bavili time. A vjerojatno znate i sami da to nekad (kao i jos puno stvari u ovoj imovinsko-pravno jos uvijek neuredenoj drzavi) nije jednostavno.

Apsolutno mirnim putem ocito necete moci to rijesiti, jer je susjed stavio ogradu i to treba nekome prijaviti da se makne s puta. JLS pitajte hoce li i kada rijesiti vlasnistvo na toj parceli, a vjerojatno ce to trajati neko vrijeme pa usput mozete od suda traziti sto je postovani @Spitfire vec napomenuo:

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Ili se može tražiti da sud svojom odlukom osnuje pravo služnosti puta n azahtjev vlasnika druge/ih nekretnine ako do nje nema nikakve ili nema prikladne veze s javnim putom.

Najbolje da to pokrenete sa svim ili vecinom vlasnika kojima je to jedini put do svojih cestica.

Kako dolazite do svoje parcele, ako po pisanju ograda stoji tamo vec cca. pola godine? Ako postoji drugi put, onda ovo pravo sluznosti preko suda ne trebate traziti jer ce vjerojatno  zahtjev biti odbacen kao neosnovan. U tom slucaju vrsite pritisak na JLS da sto prije rijese vlasnistvo nad tim putom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemoze se doci do parcele drugdje, to je jedini put. Mi smo prije dolazili pjesice, jer je put zarastao u sikaru. Ali kad je HEP postavljao kabel do nase parcele, rasirili su put. Tek onda je susjed i sam poceo dolaziti na svoju parcelu automobilom, ali nama je zabranio. Mi smo se prilagodili, nismo htjeli svadju. Da bi proslu godinu postavio ogradu. Tek onda sam ja pokrenula pitanje,kod lokalne zajednice, dali mogu i na koji nacin koristiti put??Jer velim, mi smo mu nudili novce, ali je odbio. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, Dunjko Blaženka je napisao:

Jer velim, mi smo mu nudili novce, ali je odbio.

Novce sad zaboravite, bolje da mu niste ni dali, neznam da li ste htjeli otkupiti parcelu ili samo platiti nesto da Vam omoguci prolaz, ali nije ni bitno, jer kad je takav, kad tad bi se sjetio opet staviti ogradu. Napravite sad sve po PS-u, kod suda za pravo sluznosti puta, pismeno na JLS da uredi vlasnistvo i prijavite ogradu na putu da mozete do svoje parcele.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Bok. Ponovno dizem temu. Dosli smo na otok i utvrdili, da ograda jos uvijek stoji. Prije smo taj podatak znali, jer su nam prijatelji telefonirali. Susjedi su ogradu napravili mjesec dana iza naseg odlaska sa otoka. Susjedi nisu ovdje (to je vikend naselje). Jedan je iz SLO, pa se boji corone, a drugi povremeno dolazi iz Grada. Otisla sam kod lokalnih vlasti i dala im kopiju dokumenta, gdje pise, da je postojeci put javna prometna povrsina. Jedan od tih od lokalne vlasti je prijatelj od susjeda. Otvorio je ogradu i pustio nas na parcelu. Za dan, dva dosao je k nama i rekao, da cemo cijelu stvar svejedno morati rijesiti s susjedom kad dodje (normalno). Dobila sam savjet, da obojici susjeda posaljem pismo namjere s povratnicom (u kojem im posaljem dokument iz kojeg se vidi, da su predmetne cestice utvrdjene kao postojece javne prometne povrsine i da ih obavjestavam, da ne zatvaraju ogradu). Napominjem, nije mi namjera zvati policiju i svadjati se s njima. Ali bojim se, da ne napravim kakvu gresku u postupku, jer od JLS jos uvijek nisam dobila odgovor. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

 

Ili se može tražiti da sud svojom odlukom osnuje pravo služnosti puta n azahtjev vlasnika druge/ih nekretnine ako do nje nema nikakve ili nema prikladne veze s javnim putom.

Pitanje. Kakav je postupak kod kojeg sud svojom odlukom osniva pravo sluznosti puta? I da li se taj postupak mora zatraziti na sudu, gdje se nalazi parcela? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
, miroslav6 je napisao:

Novce sad zaboravite, bolje da mu niste ni dali, neznam da li ste htjeli otkupiti parcelu ili samo platiti nesto da Vam omoguci prolaz, ali nije ni bitno, jer kad je takav, kad tad bi se sjetio opet staviti ogradu. Napravite sad sve po PS-u, kod suda za pravo sluznosti puta, pismeno na JLS da uredi vlasnistvo i prijavite ogradu na putu da mozete do svoje parcele.

 

Ponovno dizem temu. Pisala sam par puta JLS,da uredi vlasnistvo nad putem, radi se o GRADU Zadru, ali bas NIKAKAV odgovor nisam do sada dobila. Jednostavno me ignoriraju. Stvar se vuce vec skoro dvije godine.

Susjede sam pismenim putem obavjestila, da se ne slazem s postavljenom ogradom. 

Ogradu sam prijavila Policiji, bili su na terenu. 

Izgleda da cu morati na sud za pravo sluznosti. Molim upucene, da mi pomognu gdje se moram javiti,kome se obratiti, sto od papira donjeti? 

Hvala unaprijed. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija