Jump to content

Ugovor o dozivotnom i bracna stecevina


hitechservis

Preporučene objave

Pozdrav

Moji roditelji su u braku stekli stan kojeg je vlasnik otac 1/1 i  kucu kojoj je vlasnica majka 1/1....imam brata...tata i mama samnom rade ugovor o dozivotnom uzdrzavanju....u ugovoru smo napisali da je predmet samo kuća ,iako imaju u braku i stan: koji nije predmet ovog ugovora...u ugovoru se zaključuje da je kuca bračna stečevina i vlasnica daje tu nekretninu u zamjenu za DU sa time da je primatelj i tata koji ima pravo plodouživanja do kraja svog zivota i stanovanja, te o kojem se isto tako brinem znaci i on je primatelj uzdrzavanja i ja postajem vlasnik tek kad oba dvoje umru...  cilj je da bratu ne ostane nista od kuće jer po mami i tati nije zasluzio nista... e sada glavno pitanje moje je : ako umre prva mama kuca nece uci u ostavinsku raspravu, a dali ce stan koji je na tatu 1/1, uci u ostavinsku raspravu iza njene smrti?? Jer ni tata ne bi volio da bratu dopadne dio stana dok god je on ziv, a stan za sada on ne bi stavio u UDU....a mi smo sami u UDU konstatirali da je kuca bračna stecevina po pola...

Hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , hitechservis je napisao:

cilj je da bratu ne ostane nista od kuće

Ukoliko  ovo bude glavni cilj ugovora, a ne ono iz čl. 579 Zakona o obveznim odnosima, zainterisana strana može dokazivati ništavost ugovora. 

 

prije 19 sati , hitechservis je napisao:

a dali ce stan koji je na tatu 1/1, uci u ostavinsku raspravu iza njene smrti

Neće, no nasljednici mogu tužbom dokazivati ostaviteljicin udio u bračnoj stečevini na konkretnom stanu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, Matrix je napisao:

Ukoliko  ovo bude glavni cilj ugovora, a ne ono iz čl. 579 Zakona o obveznim odnosima, zainterisana strana može dokazivati ništavost ugovora. 

 

Neće, no nasljednici mogu tužbom dokazivati ostaviteljicin udio u bračnoj stečevini na konkretnom stanu. 

Molim te sta je to čl 579 zoo?

 

A ako se u UDU stavi "sva njena imovina" dali i tada moze tužbom dokazivati njen dio ili nema sta dokazivati? Jer u tom slučaju logički ispada da onda ja kao davatelj uzdrzavanja imam pravo na 1/2 tatinog stana iako to ne zelim ili bi morao prvo to tužbom dokazivati da bi postao vlasnik 1/2 stana jer to mi ne pada na pamet!!! Bit je da je zelja roditelja da brat ne dobije ništa. A tatin stan se ne bi dirao nikakvim ugovorima za sada...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, hitechservis je napisao:

Bit je da je zelja roditelja da brat ne dobije ništa

 

prije 21 sati , hitechservis je napisao:

cilj je da bratu ne ostane nista od kuće

Ponovo vas upozoravam glede citiranog, a u prilog tome istićem odluku Vrhovnog suda RH. 

Ako je osnovna pobuda za sklapanje ugovora o doživotnom uzdržavanju bilo rješavanje imovinskopravnih odnosa tada se radi o nedopuštenoj pobudi za koju su obje ugovorne strane znale i zbog čega je ugovor o doživotnom uzdržavanju ništav." 

Broj presude: Rev-x 121/11 od 5. rujna 2012. godine

 

Nadalje, ako bi ugovor o doživotnom uzdržavanju prikrivao u cijelosti ili dijelom darovanje, tada bi se u cjelini ili odnosnim dijelom prosuđivao kao darovni ugovor. Tada bi se moglo govoriti da je, ako je jedan nasljednik na takav način dobio sve nekretnine, a ostali ništa, zakonskim sunasljednicima povrijeđen, u smislu članka 77. Zakona o nasljeđivanju, nužni dio. 
Isto tako, ako je ugovor o doživotnom uzdržavanju sklopljen u svrhu izigravanja prava na nasljeđivanje ostalih zakonskih sunasljednika, a ne radi davanja uzdržavanja, i ako je u tu svrhu i izvršavan, takav bi ugovor trebalo proglasiti ništavim. To je stajalište i sudske prakse izraženo u Odluci Ustavnog suda Republike Hrvatske, br. U-III-800/1999 od 13. ožujka 2001. (20-1, B. B., 27. 4. 2009.) 

prije 1 sat, hitechservis je napisao:

sta je to čl 579 zoo?

U članku 579. Zakona o obveznim odnosima propisano je da je ugovor o doživotnom uzdržavanju takav ugovor kojim se jedna strana (davatelj uzdržavanja) obvezuje da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga strana izjavljuje da mu daje svu ili dio svoje imovine, s tim da je stjecanje stvari i prava odgođeno do trenutka smrti primatelja uzdržavanja. 

 

prije 1 sat, hitechservis je napisao:

ako se u UDU stavi "sva njena imovina" dali i tada moze tužbom dokazivati njen dio ili nema sta dokazivati

Može dokazivati, no jasno da bi Vi mogli osporiti tužbeni zahtjev. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija