Jump to content

Pripravnički staž


Mary1232

Preporučene objave

Poštovani,

Odradila sam pripravnički staž u trajanju od godinu dana, koliko je zakonski propisano trajanje za moju struku, međutim potpisan je ugovor na neodređeno. Zanima me da li se automatski produžuje budući da je ugovor na neodređeno ili se automatski raskida budući da je u ugovoru navedeno da me se zapošljava kao pripravnika te su od države dobivene mjere poticaja za mene u trajanju od godinu dana pripravništva. Poslodavac želi da pošaljem izjavu o davanju otkaza, kako bih ja raskinula ugovor, a ne  on, međutim time gubim sva prava na potpore od zavoda za zapošljavanje. Nisam dobila nikakav službeni dopis niti o produljenju radnog odnosa, niti o raskidanju ugovora.

uređeno: od Mary1232
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Mary1232 je napisao:

međutim potpisan je ugovor na neodređeno.

Kakav je ugovor u pitanju i od kada počinje radna obveza po tom ugovoru?

Prije 8 minuta, Mary1232 je napisao:

u ugovoru navedeno da me se zapošljava kao pripravnika te su od države dobivene mjere poticaja za mene u trajanju od godinu dana pripravništva

Vi ste odradili pripravnički staž i to temeljem ugovora o radu koji vrijedi do kada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 8 minuta, Borbena7 je napisao:

Kakav je ugovor u pitanju i od kada počinje radna obveza po tom ugovoru?

Ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Započinje 19.04.2019. 

Nije definiran završetak, ali navedeno je ovako:

Ovim Ugovorom o radu Ugovorne strane zasnivaju radni odnos za radno mjesto pripravnik fizioterapeut.

Službeno trajanje pripravništva je godinu dana, međutim nije navedeno u ugovoru. Ne bi li trebalo potpisati novi ugovor s izmjenama kako bi se radni odnos nastavio budući da nije moguće da nastavim raditi kao pripravnik jer je godinu dana odrađeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Mary1232 je napisao:

 

Ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Započinje 19.04.2019. 

Nije definiran završetak, ali navedeno je ovako:

Ovim Ugovorom o radu Ugovorne strane zasnivaju radni odnos za radno mjesto pripravnik fizioterapeut.

Službeno trajanje pripravništva je godinu dana, međutim nije navedeno u ugovoru. Ne bi li trebalo potpisati novi ugovor s izmjenama kako bi se radni odnos nastavio budući da nije moguće da nastavim raditi kao pripravnik jer je godinu dana odrađeno.

Sudeći po članku 227. Zakona o radu, poslodavac je čini mi se ovdje sada u prekršaju jer je predviđeno da se za pripravnički staž smije sklopiti ugovor o radu na najduže godinu dana. Sad je već i isteklo tih godinu dana, a i dalje ste mu na mjestu pripravnika.

Tako da ako vas želi zadržati, najzgodnije bi bilo za oboje ( kako i sami navodite ) da potpišite aneks ugovora s prvim danom po isteku godinu dana, u kojem aneksu će se mijenjati vaše radno mjesto. Ili možda još bolje potpišite novi ugovor o radu s novim radnim mjestom isto sa prvim danom po isteku godine dana, u kojem će stajati da je radnik u radnom odnosu kod poslodavca od 19.4.2019.g. temeljem ugovora o radu na neodređeno, a koji ugovor se ovim novim ugovorom stavlja van snage u cijelosti.

Ako vas ne želi zadržati morati će vam otkaz dati, osim ako vi pristanete da date otkaz ili na sporazumni raskid. No, pravo na naknadu s biroa imati će te jedino u slučaju da dobijete otkaz. 

U svakom slučaju ugovor vam je na neodređeno te on i dalje traje, nije se raskinuo s istekom godine dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Mary1232 je napisao:

Ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Započinje 19.04.2019.

Znači da već obavljate posao po ovom ugovoru?

prije 17 sati , Mary1232 je napisao:

Nije definiran završetak, ali navedeno je ovako:

Ako je ugovor o radu na neodređeno vrijeme, tada ni ne smije biti naveden datum do kojega ugovor vrijedi.

prije 17 sati , Mary1232 je napisao:

Ovim Ugovorom o radu Ugovorne strane zasnivaju radni odnos za radno mjesto pripravnik fizioterapeut.

Tim novim ugovorom na neodređeno vrijeme ste opet na mjestu pripravnika? Je li tu bio raspisan kakav natječaj? Što je u opisu radnog mjesta tj. što je drugačije navedeno nego u prvom ugovoru na određeno vrijeme?

prije 17 sati , Mary1232 je napisao:

Službeno trajanje pripravništva je godinu dana, međutim nije navedeno u ugovoru.

Ako je ugovor na neodređeno vrijeme, tada nema prostora za ovaj navod od godine dana, a uz navedeno ste taj pripravnički rok od godine dana veće odradili.

prije 17 sati , Mary1232 je napisao:

Ne bi li trebalo potpisati novi ugovor s izmjenama kako bi se radni odnos nastavio budući da nije moguće da nastavim raditi kao pripravnik jer je godinu dana odrađeno.

Zar niste potpisali novi ugovor na neodređeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije bio raspisan natječaj, primljena sam po preporuci. Prvi i jedini ugovor koji sam potpisala je ugovor na neodređeno, međutim pripravništvo nije neodređenog trajanja već zakonski određenog trajanja od 1 godinu. 

Ne znam može li uopće pripravnički ugovor biti na neodređeno, je li ugovor uopće važeći kao takav?

Sad mi poslodavac postavlja nove uvjete na koje ja ne želim pristati, a uvjetuje mi da ja dam izjavu o otkazu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Mary1232 je napisao:

Ne znam može li uopće pripravnički ugovor biti na neodređeno, je li ugovor uopće važeći kao takav?

A s obzirom da ste mi na pp poslali svoj ugovor, mogu samo reći da se ugovor o radu za pripravnika ne ugovara na neodređeno radno vrijeme, ali to nije Vaš problem tj. to Vam ide u prilog.

Prije 7 minuta, Mary1232 je napisao:

Sad mi poslodavac postavlja nove uvjete na koje ja ne želim pristati, a uvjetuje mi da ja dam izjavu o otkazu. 

Koji su njegovi uvjeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, Borbena7 je napisao:

Koji su njegovi uvjeti?

Smanjenje plaće. Ja sam se izjasnila da bi u trenutnoj situaciji pristala, ali ako ima izgleda za povisenjem kada se normalizira poslovanje na što je poslodavac rekao da to nije izgledno. 

Ja sam na to tražila raskid ugovora, odnosno neproduživanje postojećeg, na što je on rekao da ja napišem izjavu o otkazu što ukoliko ja napravim uzrokuje gubitak prava na naknadu s burze.

Po nekoj mojoj logici, ukoliko bi poslodavac htio da ostanem zaposlena morao bi mi dati novi ugovor o promjeni statusa zaposlenja, odnosno da se izmijeni da sam zaposlena kao pripravnik. Jer nije moguce da ja i dalje budem zaposlena kao pripravnik osim ako se to automatski mijenja u pravi radni odnos, za što bi bez obzira na to, po meni, također trebalo sklopiti novi ugovor. 

Također, koliko sam upućena, poslodavac mi je prije završetka pripravništva trebao uručiti i poslati poštom službeno očitovanje o završetku ili produženju radnog odnosa što je također izostalo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno je ovdje nepravilnosti...

Vi imate ugovor o radu na neodređeno vrijeme i po njemu ste do daljnjeg u radnom odnosu, a ostalo nije Vaš problem (kao npr. način odjave i prijava na HZMO kao pripravnika, način smanjenja plaće, način davanja otkaza i slično). Tražite od poslodavca da Vam pismenim putem ponudi svoju ponudu, odnosno da je Vam svejedno hoće li to biti aneks ugovora o radu ili otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora o radu, jer da ćete se nakon primjerenog roka na istu očitovati. Znači, neka Vam ponudi nešto od ovo dvoje, a potom si slobodno uzmite vremena za razmišljanje tj. apsolutno ništa odmah ne potpisujte.

Evo link za sličnu temu, tako da vidite u čemu je razlika u ovim ponudama poslodavca.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija