Jump to content

Ostavinska rasprava


Blade76

Preporučene objave

Ovisno o vrijednosti ostavine:

0-1.000,00 placate 30,00
1.000,00-2.500,00 placate 50,00
2.500,00-25.000,00 placate 90,00
25.000,00-35.000,00 placate 150,00
35.000,00-60.000,00 placate 200,00
Ako vrijednost ostavine prelazi iznos od 60.000,00 kuna, pored iznosa nagrade od 200,00 kuna, plaća se još i po 100,00 kuna za svakih započetih 10.000,00 kuna vrijednosti ostavine, ali ne više od 2.500,00 kuna.

Na sve to dodajte PDV, ako je biljeznik u sustavu PDV-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Dobra večer, imam pitanje vezano za ostavinsku raspravu.

Nakon smrti moga oca ja, brat i majka odlazimo na ostavinsku raspravu kod javnog biljeznika "X".

Moj pokojni otac nasljedio je 2005 g od svoje majke 3 čestice zemlje na Hvaru mjesto Stari Grad.

Kvadrati tih čestica su: 48m2, 144,m2 i 150m2

2005 godine moj otac plaća nagradu javnom bilježniku po istom pravilniku 277kn.

Nakon smrti moga oca te č. zemlje nasljeđujemo mi. Na ostavinskoj raspravi nismo upitani od strane javnog biljeznika o vrijednosti tih zemalja a kako smo bili neupućeni mislismo ok to su bolesne ali nažalost normalne cifre. Ona nam određiva nagradu za istu zemlju 3125kn.

Inače to su poljoprivredna zemljišta čija je vrijednost 12eura-50eura.

Pitanje je kako je to moguće da moj otac nagradu javnom biljezniku 2005 g. plati 277kn a mi moramo platiti 3125kn.

Javnoj bilježnici sam poslala zamolbu da nam umanji taj iznos nagrade ali ona me ignorira i ne odgovara.

Šta ja mogu napraviti po tom pitanju, postoji li mjesato gdje se čovijek može zaliti i postoji li osoba koja bi saslušala ?

Još jedno pitanje mogu li ja te tri č. zemlje prepisati na brata jer nam je naš otac za vrijeme života dao punomoć za te tri č.z?

hvala!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 53 minuta, tesijadaniela@gmail.com je napisao:

Šta ja mogu napraviti po tom pitanju, postoji li mjesato gdje se čovijek može zaliti i postoji li osoba koja bi saslušala ?

Iznos je obračunata sukladno Pravilnika o visini nagrade i naknade troškova javnog bilježnika kao povjerenika suda u ostavinskom postupku, tako da nemate razloga da bi tražili od nadležnog suda odmjeravanje visine nagrade odnosno naknade troškova. 

Prije 53 minuta, tesijadaniela@gmail.com je napisao:

Još jedno pitanje mogu li ja te tri č. zemlje prepisati na brata jer nam je naš otac za vrijeme života dao punomoć za te tri č.z?

Ne, smrću oca prestaje vrijediti njegova punomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je moguće da je ta nagrada 2005 od strane jevnog bilježnika "Y" iznosila 277kn

A 2020 od strane javnog bilježnika "X" iznosi 3125kn.

Zar ne mogu tražiti procijenu porezne uprave, ako se ne složim s njezinom nagradom odnosno ako smatram da mi je nekretnine precijenila da bi sebi priuštila maksimalnu zaradu 2500kn+pdv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, tesijadaniela@gmail.com je napisao:

Kako je moguće da je ta nagrada 2005 od strane jevnog bilježnika "Y" iznosila 277kn

Zbog promjene u vrijednosti ostavine.

Prije 8 minuta, tesijadaniela@gmail.com je napisao:

Zar ne mogu tražiti procijenu porezne uprave, ako se ne složim s njezinom nagradom odnosno ako smatram da mi je nekretnine precijenila da bi sebi priuštila maksimalnu zaradu 2500kn+pdv.

Ne možete. Vrijednost ostavine određuje se po slobodnoj procjeni javnog bilježnika ili na temelju izjava i podataka nasljednika, odnosno podataka koji su utvrđeni u tom ostavinskom postupku. Ako niste zadovoljni, jedino možete tražiti od nadležnog suda da on odredi visinu nagrade. Nakon toga, na sudsku odluku možete uložiti žalbu u roku od 8 dana i to je to od pravnih lijekova.

Prije 13 minuta, tesijadaniela@gmail.com je napisao:

smatram da mi je nekretnine precijenila da bi sebi priuštila maksimalnu zaradu 2500kn+pdv.

Stavite na papir kvadraturu i njenu vrijednost, pa ćete vidjeti da nemate razlog za negodovanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , tesijadaniela@gmail.com je napisao:

Kako je moguće da je ta nagrada 2005 od strane jevnog bilježnika "Y" iznosila 277kn

A 2020 od strane javnog bilježnika "X" iznosi 3125kn.

Zar ne mogu tražiti procijenu porezne uprave, ako se ne složim s njezinom nagradom odnosno ako smatram da mi je nekretnine precijenila da bi sebi priuštila maksimalnu zaradu 2500kn+pdv.

Računica vam je ova...

Ako vrijednost zemljišta na lokaciji tih čestica iznosi više od 102 eura /m2 , zaračunata naknada je u srazmjeru sa vrijednošću ostavine.

Pa vi vidite. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se.

Ja sam na ostavinskoj, nakon smrti oca, imao sutuaciju maksimalne naknade. JB uračunao pet nekretnina iz PL, u naravi, nekad poljske kuće, kojih više i nema, urušene i nestale,  ali nije JB kriv što u PL piše čestica zgrade, i on kaže, to su za mene nekretnine. I što sad, nasjjeftinije je platiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija