Jump to content

Porez na dohodak nekretnine +prirez


lipomije

Preporučene objave

Pozdrav, 

 

U vlasništvu sam jedne nekretnine godinu dana, sada bih htio prodati stan, međutim rekli su mi na poreznoj da bi morao platit porez na dohodak + prirez po mjestu stanovanja. U zakonu stoji da nisam dužan platit porez ako je nekretnina služila za stanovanje, međutim ja sam prijavio samo boravište dok je prebivalište na bivšoj adresi gdje sam u vlasništvu 1/2 nekretnine. Na poreznoj su mi dali do znjanja da nije dovoljno imati samo boravište već prebivalište, ja sam upitao na poreznoj ako ja sutra prijavim prebivalište na adresu stana kojeg prodajem i prekosutra sklopim predkupoprodajni ugovor a za tjedan ili dva tjedna recimo sklopim kupoprodajni s kupcem, dali sam onda dužan platiti poorez na dohodak + prirez, nisu mi znali odgovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prodajete li za puno visu cijenu nego ste kupili? Porez na dohodak placate samo na razliku. Nabavna se vrijednost takoder povisuje (razlika se smanjuje) s rastom cijena, a i troskove otudenja mozete takoder odbiti. Tako da neki veci porez bi mogli platiti samo ako ste nekretninu kupili za vrlo male novce, npr. na drazbi.

Ako prodate 2 godine nakon kupnje, porez na dohodak se ne placa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prodajem za razliku u cijeni 30k eura u grubo rečeno. Kako to mislite da se nabavna cijena također povisuje(razlika se smanjuje) s rastom cijena i da mogu odbiti troškove otuđenja?, na poreznoj su mi također rekli da se nakon 2godine od kupnje nekretnine ne plaća porez a na gov.hr piše 3godine.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , lipomije je napisao:

Kako to mislite da se nabavna cijena također povisuje(razlika se smanjuje) s rastom cijena

Radi se o indeksu proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda, ali on je ustvari sad u padu pa Vam to ne ide na ruku.

prije 3 sati , lipomije je napisao:

mogu odbiti troškove otuđenja

Ako se ne varam, to bi mogao biti, izmedu ostalog, porez na promet nekretnina placen pri kupnji i trosak ulaganja u nekretninu.

prije 3 sati , lipomije je napisao:

na gov.hr piše 3godine

Nisu izmjenili, novi zakon je od 1.1.2020. pa im je jos svjeze. :)

Vise puta je vec postavljeno isto pitanje, ali nitko nije javio svoje iskustvo, ali cesto se spominje da porez na dohodak pri prodaji uopce ne bude niti obracunat. Makar na razliku od 30k €, mislim da ce se sjetiti.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , miroslav6 je napisao:

Radi se o indeksu proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda, ali on je ustvari sad u padu pa Vam to ne ide na ruku.

Ako se ne varam, to bi mogao biti, izmedu ostalog, porez na promet nekretnina placen pri kupnji i trosak ulaganja u nekretninu.

Nisu izmjenili, novi zakon je od 1.1.2020. pa im je jos svjeze. :)

Vise puta je vec postavljeno isto pitanje, ali nitko nije javio svoje iskustvo, ali cesto se spominje da porez na dohodak pri prodaji uopce ne bude niti obracunat. Makar na razliku od 30k €, mislim da ce se sjetiti.

Nadam se ako je u padu da neču biti u velikom gubitku ako prodaja bude realizirana. 

Porez na promet nekretnina nisam platio iz razloga što sam nekretninu kupio od investitora koji je platio porez. A neznam kako bih dokazao bilo kakvo ulaganje u nekretninu jel je to novogradnja, osim računa za kuhinju koji posjedujem. A, bilo kako bilo, stoji pitanje dali ja mogu izbjeći plačanje poreza na dohodak ako prijavim prebivalište na nekretninu koju prodajem, ili na bilo koji drugi način, realno gledano ja sam u pravu jer ja koristim nekretninu za stanovanje i nisam dužan platiti porez na prirez, a to što mi oni ne vjeruju jer imam samo prijavljeno boravište trenutno, e to je druga priča. Nisam nigdje mogao nači gdje piše da je definirano da ima rok koji moram ostvariti prebivanja u nekretnini kojoj živim da bi moga prodati po tom pitanju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija