Jump to content

Založno pravo i ovrha-pomoć


senna123

Preporučene objave

Unaprijed se ispričavam na poduljem postu.

Ukratko trebam pomoć.

Prije više od 10godina potpisala sam ugovor o kreditu kao založni dužnik.

Danas sam dobila poziv na plaćanje od pravnog slijednika banke koja kao takva više ne postoji.

U razgovoru sa kontaktom na pozivu mi je rečeno da zbog članka u ugovoru imaju pravo provesti ovrhu na svim predmetima ovrhe predviđenim ovršnim zakonom.

Članak točno glasi: "Korisnik kredita i Založni dužnici izričito izjavljuju da su suglasni da se temeljem ovog Ugovora kao javnobilježničke ovršne isprave, protiv njih neposredno provede ovrha na svim predmetima ovrhe predviđenim ovršnim zakonom, radi potpune naplate osigurane tražbine."

U trenutku formiranja ugovora je rečeno da isključivo dajem nekretninu kao zalog i da niti na koji drugi način ne odgovaram vezano na predmet ugovora, samo i isključivo nekretninom.

Dalje ni na jedan način nisam upozorena na sadržaj gore navedenog članka.

Molim ine koji imaju iskustva u ovakvim slučajevima odgovor na par pitanja.

1. Mogu li provesti navedenu klauzulu, i ukoliko da odgovaram li za cjelokupni ugovor ili samo u udjelu vrijednosti nekretnine

2. Obzirom da nisam jedini založni dužnik na nekretnini ukoliko se aktivira navedeni članak, odgovaramo li za cjelokupan iznos ugovora, ili...

3. Obzirom da jesam obmanuta prilikom potpisivanja ugovora postoji li način da se navedeni članak proglasi ništetnim.

 

Unaprijed hvala svima koji mi mogu pomoći.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, senna123 je napisao:

1. Mogu li provesti navedenu klauzulu, i ukoliko da odgovaram li za cjelokupni ugovor ili samo u udjelu vrijednosti nekretnine

Mogu i to radi naplate cjelokupne tražbine.

Prije 15 minuta, senna123 je napisao:

2. Obzirom da nisam jedini založni dužnik na nekretnini ukoliko se aktivira navedeni članak, odgovaramo li za cjelokupan iznos ugovora,

Možete li malo pojasniti ovo pitanje?

Prije 16 minuta, senna123 je napisao:

3. Obzirom da jesam obmanuta prilikom potpisivanja ugovora postoji li način da se navedeni članak proglasi ništetnim.

Teško, ta potpisali ste ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, Borbena7 je napisao:

Možete li malo pojasniti ovo pitanje?

Pitanje je obzirom da ima 2 založna dužnika, hoće li se oba teretiti u cjelokupnom iznosu ugovora ili će se iznos dijeliti na jednake dijelove.

Odnosno odgovaramo li za cjelokupan iznos ugovora ili samo proporcionalno zalogu.

Vjerujem da su vam ova pitanja pomalo bedasta ali kada se nađete u ovakvoj situaciji svašta vam padne na pamet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, senna123 je napisao:

Vjerujem da su vam ova pitanja pomalo bedasta ali kada se nađete u ovakvoj situaciji svašta vam padne na pamet.

Nema bedastih pitanja ;-)

Prije 1 minutu, senna123 je napisao:

Pitanje je obzirom da ima 2 založna dužnika, hoće li se oba teretiti u cjelokupnom iznosu ugovora ili će se iznos dijeliti na jednake dijelove.

Oba u cjelokupnom iznosu ne mogu odgovarati, jer bi dugovanje bilo pretplaćeno. Prema ovome što ste mi citirali iz ugovora, rekla bi da ovrhovoditelj može birati od koga će se namirit i u kojem iznosu, i tako sve dok se dug u cijelosti ne namiri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , senna123 je napisao:

Hvala na odgovoru. Sad znam gdje stojim.

Položaj Vam je nezavidan.

prije 3 sati , senna123 je napisao:

Danas sam dobila poziv na plaćanje od pravnog slijednika banke koja kao takva više ne postoji.

Svakako predlažem da prije bilo kakvog plaćanja obavezno provjerite, što i kako je do sada prisilno ili dobrovoljno podmireno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija